Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody basenowej

Uzdatnianie wody basenowej

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: sty 16, 2025

Parametry wody basenowej mają bezpośredni wpływ na jakoś świadczonych usług w obiekcie oraz stan techniczny urządzeń i całej instalacji. Uzdatnianie wody basenowej obejmuje zazwyczaj filtrację mechaniczną, zmiękczanie wody, odżelazianie i odmanganianie wody, kondycjonowanie i dezynfekcję chemiczną oraz fizyczną.

Spis treści:

Problemy z wodą w basenach

Woda w basenie może zawierać wiele zanieczyszczeń, obejmujących zarówno związki występujące w niej naturalnie, jak i substancje będących wynikiem działalności ludzkiej, w tym sebum, łuszczący się naskórek czy resztki kosmetyków, a także piasek, liście i pył. Lista czynników, które mogą powodować problemy podczas korzystania z wody basenowej jest długa.

Problem Potencjalne przyczyny
Zapach chloru, podrażnienie oczu i błon śluzowych Nieprawidłowe pH, niewłaściwie dobrany współczynnik chloru
Piana Gromadzenie się cząsteczek w zawiesinie
Brud na linii wody Pozostałości kosmetyków do pielęgnacji skóry
Zielony, brunatny lub rdzawy kolor wody Obecność jonów żelaza, manganu lub miedzi
Mętność lub mleczna barwa wody Niewłaściwe pH, obecność zanieczyszczeń mechanicznych
Biały lub szary wapienny osad Twarda woda
Zielonkawe zabarwienie wody i śliski osad Obecność mikroorganizmów

Dobór metod uzdatniania wody basenowej

Profesjonalny system filtracji dla obiektów basenowych i SPA należy dobrać na podstawie aktualnych wyników badania wody wykonanego w profesjonalnym laboratorium.

Aby zachować najwyższy poziom świadczonych usług, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które polecają najlepsi specjaliści w branży. Najbardziej typowe metody uzdatniania wody basenowej to:

  • Filtracja mechaniczna (eliminacja zanieczyszczeń stałych)
  • Dezynfekcja wody chemiczna lub fizyczna (eliminacja mikroorganizmów)
  • Zmiękczanie wody (usuwanie kamienia kotłowego, ochrona filtrów mechanicznych przed zatykaniem)
  • Obniżenie stężenia żelaza i manganu (poprawa barwy i obniżenie mętności wody)
  • Regulowanie pH (uzyskiwanie pH neutralnego dla skóry oraz pH odpowiedniego do prawidłowej pracy urządzeń)
  • Kondycjonowanie wody m.in. poprzez dozowanie flokulantów

Ze względu na różnice w składzie wody (w zależności od źródła lub lokalizacji poboru), każdy system uzdatniania wody powinien być dobrany indywidualnie, zgodnie z potrzebami i wymaganiami danej placówki. Dostępne możliwości oraz potencjalne rozwiązania problemów z wodą warto skonsultować z ekspertem.

Darmowa konsultacja

Uzdatnianie wody basenowej w SPA

Utrzymanie odpowiedniej jakości wody w SPA oraz w obiektach basenowych jest ważne z wielu powodów.

Na pierwszym miejscu liczy się bezpieczeństwo użytkowników. Ze względu na temperaturę wody, która w strefie wellness oscyluje na poziomie 37°C, realnym zagrożeniem są bakterie w wodzie, będące przyczyną różnych chorób u człowieka. Nadrzędnym celem uzdatniania wody jest w takim przypadku eliminacja wszelkich mikroorganizmów, również glonów, pleśni i wirusów. O tym, jak istotna jest jakość wody stosowanej do mycia i kąpieli wiedzą przede wszystkim osoby, które cierpią na schorzenia dermatologiczne. W tym kontekście, największym problemem jest twarda woda, która nie tylko powoduje przesuszenie włosów i naskórka, ale też może zaostrzać przebieg niektórych chorób, typu trądzik, AZS oraz egzema.

Brak regularnej dezynfekcji wody basenowej może prowadzić do powstawania chorób skóry, infekcji oczu, a nawet problemów układu oddechowego.

Parametry stosowanej wody mają również wpływ na jakość pracy i żywotność urządzeń stosowanych w SPA, parkach wodnych i wszelkich innych obiektach basenowych. Niewłaściwe pH wody może negatywnie wpływać zarówno na kondycję skóry użytkowników, jak i na stan powierzchni wanien, basenów, a nawet filtrów. Równie szkodliwym zjawiskiem jest kamień w wodzie oraz osady żelaza i manganu, będące efektem zbyt dużego stężenia jonów tych metali.

Optymalne parametry fizykochemiczne oraz czystość mikrobiologiczna wody są również niezbędne w przypadku łaźni parowych, które coraz częściej stają się atrakcją obiektów basenowych, hoteli ze strefą wellness i SPA i aquaparków. Generator pary, będący najważniejszym elementem łaźni parowej, do prawidłowej pracy wymaga stosowania pracy wody, która nie pozostawia po sobie osadów. Co więcej, uzdatnianie wody basenowej obniża koszty operacyjne całego obiektu związane między innymi ze zużyciem energii, serwisem i konserwacją urządzeń, a jednocześnie przekłada się na większe zadowolenie klientów oraz wyższy współczynnik ich retencji.

Uzdatnianie wody basenowej ma na celu spełnienie norm i wymagań higienicznych, zapewnienie gościom komfortu podczas wypoczynku oraz zabezpieczenie instalacji i wydłużenie żywotności urządzeń zasilanych wodą.

Uzdatnianie wody w przydomowym basenie

Podobnie jak w SPA, woda w przydomowym basenie może zostać zanieczyszczona kurzem, płynami ustrojowymi, czy resztkami kosmetyków. Jeśli basen znajduje się na świeżym powietrzu wówczas mogą pojawiać się w nim liście, gałęzie, a nawet piasek. Nawet niewielkie zaniedbanie pielęgnacji może spowodować:

  • Rozwój mikroorganizmów, w tym bakterii chorobotwórczych
  • Powstawanie śliskich osadów na ścianach i dnie basenu
  • Zmętnienie i zmiana barwy wody
  • Nieprzyjemny zapach

Zdarza się również, że po pierwszym dozowaniu chloru w sezonie, czysta dotąd woda staje się mętna i zmienia barwę na brązową. Przyczyną tego zjawiska jest zazwyczaj żelazo w wodzie. Problem ten pojawia się wówczas, gdy silny utleniacz (np. aktywny tlen, chlor czy brom) przekształca rozpuszczone (i niewidoczne gołym okiem) żelazo na drugim stopniu utlenienia w żelazo na trzecim stopniu utlenienia, które wytrąca się w postaci brunatnego osadu. Rdzawe opiłki błyskawicznie osiadają na dnie i ściankach niecki basenowej powodując często niemożliwe do usunięcia przebarwienia (szczególnie w przypadku basenów poliestrowych oraz z folią PCV).

Zielona woda w basenie

Zielona woda w basenie to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi mierzą się właściciele basenów. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej rozwój glonów, który może mieć różne źródła:

  • Brak odpowiedniej dezynfekcji – niedostateczna ilość chloru lub innych preparatów do dezynfekcji
  • Nieprawidłowe pH wody – zbyt wysokie pH ogranicza skuteczność chloru i innych preparatów chemicznych do dezynfekcji
  • Zanieczyszczenia organiczne – liście, pył czy resztki kosmetyków mogą stanowić pożywkę dla glonów
  • Brak cyrkulacji wody – nieprawidłowa cyrkulacja wody powoduje, że woda staje się podatna na rozwój mikroorganizmów

Przyczyną zielonej wody w basenie bywa również wysokie stężenie żelaza. Niepożądana barwa może się wówczas pojawiać po dodaniu preparatów dezynfekujących lub w wyniku kontaktu wody basenowej z powietrzem. Warto jednocześnie pamiętać, że delikatny zielony odcień cieczy może z biegiem czasu przejść w ciemny i mętny brąz.

Dlaczego witamina C do basenu to zły pomysł?

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest często promowana jako naturalna alternatywa dla chemii basenowej. W rzeczywistości, stosowanie tego preparatu jest jednak nieskuteczne i niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, w tym:

  • Zaburzenie odczynu pH wody
  • Wzrost poziomu zanieczyszczeń organicznych w wodzie basenowej
  • Znaczący spadek skuteczności dezynfekcji wody

Zawsze podkreślam, że kwas askorbinowy nie jest ani środkiem dezynfekującym, ani odżelaziającym, ani tym bardziej glonobójczym. Co więcej, reakcja witaminy C i żelaza nie jest trwała, a jej efekt często zanika po kilku godzinach, ponieważ pod wpływem związków zawartych w powietrzu, żelazo znowu zaczyna się wytrącać z wody w postaci związków trudno rozpuszczalnych.

Piotr Pisarski

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, powoduje szybki spadek wartości odczynu pH wody basenowej, w związku z czym konieczne może się okazać dozowanie preparatów alkalizujących.

Przyjmuje się, że odczyn pH wody basenowej powinien wynosić 7-7,4, przy czym chlorowanie zaleca się prowadzić przy pH jak najbardziej zbliżonym do obojętnego. Kwaśny odczyn pH wody, choć podnosi skuteczność podchlorynu sodu w usuwaniu bakterii, jednocześnie obniża efektywność redukcji wirusów. Co więcej, pH mniejsze od 7 prowadzi do korozji elementów metalowych oraz może powodować podrażnienia oczu i błon śluzowych wśród użytkowników basenu.

Witamina C nie zastępuje preparatów chemicznych dedykowanych do uzdatniania wody basenowej, ani nie zapewnia długotrwałej dezynfekcji.

Jak uzdatniać wodę w basenie?

Poprawa parametrów wody basenowej to zazwyczaj proces wieloetapowy. Podobnie jak uzdatnianie wody dla hoteli, może obejmować filtrację mechaniczną, zmiękczanie wody, odżelazianie wody oraz jej dezynfekcję.

Filtracja wstępna wody basenowej

Filtry mechaniczne skutecznie eliminują z wody zanieczyszczenia stałe, a także poprawiają jej klarowność. Urządzenia tego typu chronią przed uszkodzeniem zarówno system uzdatniania, instalację oraz maszyny i urządzenia ze strefy wellness (w tym jacuzzi i wanny z hydromasażem).

Kondycjonowanie i dezynfekcja wody basenowej

Jednym z najważniejszych aspektów uzdatniania wody dla SPA jest jej kondycjonowanie i dezynfekcja. Nieuzdatniona woda w jacuzzi lub innych wannach z hydromasażem staje się niehigieniczna, przez co mogą się w niej rozwijać się bakterie i inne, szkodliwe dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmy. Niekiedy dochodzi także do powstania osadu mineralnego, który poza nieestetycznym wyglądem, może doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych systemów jacuzzi lub innych typów urządzeń. Kluczową rolę w optymalizacji jakości wody odgrywa zatem jej kondycjonowanie, czyli korygowanie parametrów fizykochemicznych za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych.

Kondycjonowanie wody to bardzo skuteczne narzędzie do walki ze skażeniem mikrobiologicznym, przy czym w SPA oraz obiektach basenowych polecam tę metodę również po to, aby zapewnić optymalne pH wody. W celu uniknięcia niepożądanych efektów, w tym problemów z mętnością wody, zalecam też kontrolę odczynu przynajmniej raz w tygodniu.

Piotr Pisarski

Niektóre z najbardziej popularnych systemów pielęgnacji wody to generatory naturalnego chloru ze słonej wody, generatory ozonu, sanityzacja za pomocą dozownika przepływowego oraz ręczne dodawanie chloru.

Jeszcze innym narzędziem do dezynfekcji wody są przemysłowe lampy bakteriobójcze. Większość urządzeń tego typu obejmuje żarnik UV, osłonę żarnika oraz zasilacz. Woda przepływająca przez lampę jest naświetlania promieniowaniem ultrafioletowym, a następnie trafia do instalacji, skąd jest dostarczana do basenów, jacuzzi czy generatorów pary.

Zmiękczanie wody basenowej

Na potrzeby poprawy jakości wody basenowej stosuje się przemysłowe zmiękczacze wody projektowane do pracy na dużych wydajnościach i przy zwiększonym przepływie. Montaż takiego urządzenia niesie ze sobą wiele korzyści, w tym najważniejsze – zadowolenie klientów. Zmiękczanie wody zapewnia również dłuższą żywotność urządzeń oraz pozwala wyeliminować ryzyko wystąpienia awarii spowodowanej gromadzeniem się kamienia kotłowego w instalacji, w generatorach pary lub w innych newralgicznych podzespołach urządzeń.

Odżelazianie i odmanganianie wody basenowej

Niezwykle istotnym elementem systemu uzdatniania wody do SPA i obiektów basenowych są przemysłowe odżelaziacze wody i odmanganiacze wody, szczególnie istotne w przypadku korzystania z ujęcia głębinowego.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem okazują się filtry multifunkcyjne, które redukują aż pięć zanieczyszczeń jednocześnie – żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne oraz do pewnego stopnia – twardość wody. W procesach uzdatniania wody basenowej dla dużych obiektów doskonale sprawdzają się przemysłowe stacje wielofunkcyjne. Zazwyczaj jednak występują one jako jeden z bardziej rozbudowanego systemu, gdzie przemysłowe odżelaziacze wody znajdują się na pierwszym etapie filtracji, ale woda wymaga doczyszczenia na filtrach multifunkcyjnych.

Uzdatnianie wody basenowej – podsumowanie

Uzdatnianie wody basenowej to zazwyczaj proces wieloetapowy, który wymaga stosowania sprawdzonych metod filtracji. Czysta woda to bowiem w tym przypadku nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników. Właściwie dobrany system uzdatniania stanowi tym samym gwarancję bezpieczeństwa użytkowników i wysokiej jakości usług.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.