Twardość wody to jedno z kluczowych kryteriów oceny jej jakości. Planując zakup zmiękczacza wody warto sięgnąć po kalkulator twardości wody, dzięki któremu można samodzielnie przeliczać jednostki.
Spis treści:
- Normy twardości wody
- Jak sprawdzić czy woda w kranie jest twarda?
- Skale twardości wody
- Jak działa kalkulator twardości wody?
- Kalkulator twardości wody – podsumowanie
Normy twardości wody
Twardość wody to cecha fizykochemiczna – funkcja stężenia kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+) oraz opcjonalnie żelaza(II) (Fe2+) i manganu(II) (Mn2+).
W wodach naturalnych przewagę stanowią jony magnezowe i wapniowe, dlatego ich łączne stężenie stało się z biegiem czasu miarą stopnia twardości wody. Twarda woda w instalacji jest przyczyną bardzo wielu uciążliwych problemów. Można ją rozpoznać m.in. po białym nalocie na armaturze, zaciekach na ściankach kabiny prysznicowej, czy po zalegającym w czajniku osadzie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje normy twardości wody całkowicie bezpieczne dla człowieka na poziomie 50-500 mg CaCO3/l.
W Polsce dolna granica została przesunięta na 60 mg CaCO3/l. W praktyce, normy wody pitnej to jedno, a jej właściwości użytkowe to drugie. Podane wartości graniczne określają bowiem bardzo szeroki dozwolony zakres twardości, co oznacza, że kranówka w polskich domach bywa zarówno miękka, jak i twarda, a to ma swoje konsekwencje.
Jak sprawdzić czy woda w kranie jest twarda?
Dokładny skład kranówki można poznać zlecając profesjonalne badania wody. Pomiar twardości wody łatwo natomiast przeprowadzić samodzielnie w domu wykorzystując do tego celu paskowe testery twardości wody lub, znacznie dokładniejsze, kropelkowe testery twardości wody.
Warto jednocześnie pamiętać, że twardość wody przedstawia się za pomocą kilku różnych skali. Poszczególne jednostki można przeliczać między sobą stosując praktyczny kalkulator twardości wody.
Do redukcji stopnia twardości wody w całej instalacji stosuje się zmiękczacze wody lub stacje wielofunkcyjne, które usuwają aż pięć zanieczyszczeń jednocześnie. Warto jednak przy tym pamiętać, że wybór optymalnego rozwiązania wymaga często szerokiej wiedzy i praktycznego doświadczenia, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji w kwestii zakupu, warto poprosić o pomoc eksperta z branży.
Niemal codziennie otrzymuję pytanie jak usunąć twardość wody, co świadczy o tym, jak powszechne i kłopotliwe jest to zjawisko. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie – zmiękczanie wody na złożach jonowymiennych. Decydując się na montaż odpowiedniej stacji uzdatniania można zyskać miękką kranówkę w całym domu i raz na zawsze zapomnieć co to kamień w wodzie.
Piotr Pisarski
Skale twardości wody
Skale twardości wody są narzędziem używanym do klasyfikowania jakości wody na podstawie ilości rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu.
- Stopnie niemieckie (°dH) – najpopularniejsza skala używana w Europie (również w Polsce); 1 °dH to 10 mg CaO/l
- Stopnie francuskie (°fH) – skala używana głównie we Francji; 1 °fH to 10 mg CaCO3/l
- Stopnie angielskie (°eH) – skala używana w Wielkiej Brytanii; 1 °eH to 14,3 mg CaCO3/l
- Miligramy na litr (mg/l lub ppm) – skala używana na całym świecie, głównie jednak w USA; określa twardość wody na podstawie liczby miligramów CaCO3/l
- Miliekwiwalenty na litr (mEq/L) – skala bardziej techniczna, stosowana rzadziej w codziennym życiu, ale używana w niektórych sektorach przemysłu; 1 mEq/L to 50 mg CaCO3/l
Stopień twardości wody wyraża się w jednostkach pomiarowych pochodzących m.in. z przyjęcia odmiennych standardów w różnych państwach. Oprócz skali niemieckiej, angielskiej, francuskiej czy amerykańskiej, w powszechnym użytku są także uniwersalne jednostki międzynarodowe – milival (mval/l), oraz milimol (mmol/l).
Jak działa kalkulator twardości wody?
Ze względu na różnice w przeliczaniu jednostek w innych krajach i regionach świata, skale często są przeliczane na mg/l (ppm), aby móc porównać wyniki twardości wody. Kalkulator twardości wody to proste oraz intuicyjne w obsłudze narzędzie do przeliczania tych jednostek.
Każda skala mierzy twardość wody na różne sposoby, używając innych jednostek przeliczeniowych, np. 1 °dH = 1,78 °fH = 1,25 °eH = 17,8 mg/l (ppm CaCO3).
Aby skorzystać z kalkulatora twardości wody, otrzymany wynik należy wpisać w pole: Wprowadź twardość wody, a następnie wybrać jednostkę, w której podany został wynik. Wówczas w wierszach poniżej pojawią się wartości podane w przeliczeniu na pozostałe skale.
Kalkulator twardości wody – podsumowanie
Ponieważ twarda woda to bardzo powszechny problem w skali całego kraju, praktyczny kalkulator twardości wody może się okazać pomocny dla wszystkich osób, które na różnych frontach prowadzą walkę z kamieniem kotłowym. Korzystając z tego intuicyjnego narzędzia można w prosty sposób przeliczać jednostki wyników otrzymywanych zarówno za pomocą domowych testerów, jak i tych uzyskiwanych na drodze profesjonalnej analizy wody w laboratorium.