Chlorowanie studni to bardzo popularna metoda jej dezynfekcji. Proces wymaga zastosowania odpowiedniego roztworu chloru.
Spis treści:
- Na czym polega chlorowanie studni?
- Kiedy jest konieczne chlorowanie studni?
- Jakimi preparatami chlorować studnię?
- Instrukcja chlorowania studni
- Chlorowanie studni – podsumowanie
Na czym polega chlorowanie studni?
Chlorowanie studni to bardzo popularny sposób jej dezynfekcji. Za stosowaniem tej metody przemawiają przede wszystkim niskie koszty przeprowadzenia procesu.
W wyniku poprawnie przeprowadzonego chlorowania studni całkowitemu zniszczeniu ulegają bakterie w wodzie w formie wegetatywnej, natomiast patogeny w postaci przetrwalników zostają zredukowane do minimum. Dodatkowym celem chlorowania jest zapobieganie wtórnemu rozwojowi drobnoustrojów wewnątrz instalacji.
Chlorowanie studni nie może stanowić zagrożenia dla odbiorców wody, ani wywierać negatywnego wpływu na materiał, z jakiego zostały wykonane rury. Jeśli masz wątpliwości, jak przeprowadzić ten proces lub chcesz wiedzieć jak usunąć bakterie z wody w instalacji, poproś o pomoc eksperta.
Dezynfekcja studni na bazie preparatów zawierających chlor to prosty sposób na czystą wodę spożywczą dla całej rodziny. Przeprowadzona w prawidłowy sposób ogranicza zagrożenie związane z rozwojem mikroorganizmów w wodzie, studni i w całej instalacji.
Kiedy jest konieczne chlorowanie studni?
Odkażanie studni zaleca się wykonywać profilaktycznie jeden lub dwa razy w ciągu roku. Dezynfekcja studni jest dodatkowo konieczna:
- Przed oddaniem nowej studni do użytku
- Po przypadkowym zanieczyszczeniu studni
- Za każdym razem po zakończeniu naprawy, oczyszczania, szlamowaniu
- Po zamontowaniu lub naprawie pompy tłoczącej
- Po powodzi lub jeśli doszło do zalania studni
- Po długim okresie nieużytkowania
- Jeśli po spożyciu wody doszło do zatrucia pokarmowego lub wystąpiły inne niepokojące objawy
- Jeśli mikrobiologiczna analiza wody wykaże obecność drobnoustrojów
Przez 24 godziny po przeprowadzeniu dezynfekcji studni nie wolno korzystać z wody.
Jakimi preparatami chlorować studnię?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do odkażania studni, nadal jednak chlorowanie cieszy się największą popularnością. Proces ten przeprowadza się z zazwyczaj z zastosowaniem takich preparatów jak podchloryn sodu lub wapno chlorowane.
- Wapno chlorowane Ca(ClO)2 – biały proszek o szarym odcieniu zawierający 25-30 proc. aktywnego chloru
- Podchloryn sodu NaOCl – roztwór wodny zawierający około 15 proc. aktywnego chloru
W obu przypadkach dawka powinna zostać dobrana do jakości wody.
Na każde 1000 litrów wody w studni należy dodać 400 g wapna chlorowanego lub 670 g roztworu podchlorynu sodu.
Mycie cembrowiny wymaga przygotowania nieco bardziej rozcieńczonego roztworu. Proporcje wyglądają w tym przypadku następująco:
- 4 g wapna chlorowanego, czyli czubata łyżeczka herbaty na 2 kubki wody
- 7 ml podchlorynu sodu, czyli 1,5 łyżeczki na 2 kubki wody
Podczas dozowania do wody podchlorynu sodu zachodzą reakcje, w wyniku których powstają jony OCl– będące skutecznym czynnikiem dezynfekującym i utleniającym. Skuteczność działania tego preparatu zależy jednak od odczynu wody – im niższe jest pH, tym większa skuteczność dezynfekcji. Przypominam jednocześnie, że im niższa wartość pH, tym większe właściwości korozyjne wody.
Piotr Pisarski
Instrukcja chlorowania studni
Do przeprowadzenia chlorowania studni niezbędny jest chlorowy wybielacz, test na obecność chloru, gumowe rękawice oraz okulary ochronne.
Chlorowanie studni krok po kroku
Chociaż czyszczenie i chlorowanie studni to proces stosunkowo czasochłonny, poszczególne czynności nie są skomplikowane i można je przeprowadzić samodzielnie, zachowując odpowiednie środki ostrożności w kontakcie z preparatami zawierającymi chlor.
- Proces chlorowania studni rozpoczyna się od wypompowania z niej jak największej ilości wody (aby istniała możliwość zejścia do studni), najlepiej w interwałach przez okres 7-14 dni w trybie 2 godziny pompowania i 1 godzina przerwy.
- Przy użyciu rozcieńczonego roztworu oraz twardej i nowej szczotki należy wyszorować cembrowinę oraz przyrządy do czerpania wody. Na tym etapie trzeba również załatać cementem wszelkie uszczerbki i szczeliny w cembrowinie.
- Dno studni należy zasypać warstwą drobnego żwiru bądź grubego piasku tworząc warstwę na około 10 cm.
- Kiedy woda ponownie wypełni studnię do wcześniejszego, stałego poziomu, należy wlać wcześniej przygotowany, skoncentrowany preparat na bazie chloru, a następnie dokładnie wymieszać.
- Woda z roztworem powinna pozostać w studni przez co najmniej 24 godziny, a następnie należy ją wypompowywać do momentu, aż zniknie charakterystyczny zapach chloru
Po upływie siedmiu dni od przeprowadzenia dezynfekcji, warto przeprowadzić badania wody na obecność chloru oraz bakterii.
Dezynfekcja studni nie oznacza, że można zapomnieć o zanieczyszczeniach mikrobiologicznych raz na zawsze. Wielu użytkowników zabezpiecza się dodatkowo, stosując lampy bakteriobójcze, które montuje się w instalacji.
Warto natomiast pamiętać, że na wejściu wody do budynku są wówczas wymagane odpowiednio dobrane filtry narurowe, które chronią delikatne komponenty lampy UV przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Chlorowanie studni – podsumowanie
Okresowe chlorowanie studni, choć konieczne, nie daje pełnej gwarancji braku bakterii w wodzie. Wskazane są zatem regularne badania wody w celu dokładnego poznania jej składu mikrobiologicznego. W sytuacji, gdy występuje ryzyko wtórnego skażenia wody warto również zamontować lampę bakteriobójczą. Woda z własnego ujęcia to pełna niezależność od zewnętrznych dostaw. Zadbaj więc o jej nieskazitelną czystość i bezpieczeństwo swojej rodziny. Postaw na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów.