Strona główna » Blog » Filtry węglowe do wody – co warto wiedzieć?

Filtry węglowe do wody – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: wrz 24, 2024

Filtry węglowe do wody uzdatniają kranówkę poprzez adsorpcję zanieczyszczeń na porowatym złożu, gwarantując poprawę jej parametrów organoleptycznych. Skutecznie usuwają związki organiczne, herbicydy i pestycydy, a także chlor i inne szkodliwe związki, które mogą znajdować się w wodzie.

Spis treści:

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny (węgiel aktywowany) to rozdrobniony węgiel pierwiastkowy poddawany aktywacji, która polega na poddaniu surowca działaniu gazu w temperaturze około 800-950°C. W tym przypadku jest to para wodna lub dwutlenek węgla. W wyniku tego procesu, drobinki węgla nabierają porowatości, co z kolei znacznie zwiększa zdolność materiału do adsorpcji różnych związków chemicznych. Dopiero teraz produkt nabiera pożądanych cech i staje się węglem aktywowanym. Na koniec węgiel zostaje oczyszczony i odpylony, po czym jest gotowy do użytku.

Dobrej jakości filtry węglowe do wody działają w oparciu o węgiel aktywny o bardzo dużej powierzchni chłonnej, stanowiąc tym samym najlepszą odpowiedź na pytanie jak poprawić smak wody.

Najczęściej wykorzystywany jest węgiel aktywny charakteryzujący się polem filtracyjnym o powierzchni od 800 do 1500 m2/g.

Podczas przepływu wody przez filtr węglowy, zanieczyszczenia zostają wychwycone i zatrzymane na powierzchni węgla aktywnego. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, węgiel aktywny może usunąć z wody nawet do 99 proc. zanieczyszczeń, tj. zawiesina organiczna, lotne związki organiczne, metale ciężkie, czy też chlor i jego pochodne.

Działanie węgla aktywnego bazuje przede wszystkim na procesie adsorpcji, czyli pochłanianiu zanieczyszczeń, natomiast w przypadku chloru oraz jego pochodnych, materiał ten jest katalizatorem, który powoduje przemianę wolnego chloru w chlorowodór. Niektóre rodzaje węgla aktywnego mogą również usunąć siarkowodór i mangan w wodzie, ale takie złoże filtracyjne znacznie szybciej wytraca wówczas swoje funkcje i nie pracuje tak efektywnie jak powinno.

Jeśli chcesz poprawić jakość wody w domu, ale nie wiesz od czego zacząć, poproś o pomoc eksperta z branży systemów uzdatniania.

Darmowa konsultacja

Wkłady węglowe do filtrów do wody

Do produkcji węgla aktywnego używa się drewna, torfu lub odpadów produkcji rolniczej, takich jak skorupy, łupiny, nasiona i pestki. Węglowe wkłady do filtrów mogą zawierać węgiel aktywny różnego pochodzenia.

Za najlepszy węgiel aktywny uznawany jest ten produkowany ze skorup orzecha kokosowego, gdyż jego powierzchnia właściwa to aż 1000 m2/g.

Ze względu na postać, w jakiej znajduje się węgiel zawarty w filtrze, można je podzielić następująco:

  • Wkłady z blokiem węglowym – węgiel uformowany w zwartą masę, dzięki sprasowaniu węgla bitumicznego; jego zaletą jest niskie pylenie, co minimalizuje przedostawanie się drobinek złoża do instalacji; taką postać węgla stosuje się w przypadkach, kiedy nie ma wymogu usuwania pozostałości zanieczyszczeń mechanicznych
  • Wkłady z węglem granulowanym (GAC) – składają się z węgla w postaci granulatu wsypanego do obudowy z tworzywa sztucznego; taka postać węgla sprawia, że kontakt wody ze złożem jest wydłużony, co sprzyja dokładności filtracji; chętnie wykorzystywany do uzdatniania wód pochodzących z silnie zanieczyszczonych ujęć wodociągowych i powierzchniowych

Wkłady z węglem granulowanym zapewniają dużą chłonność chloru oraz substancji organicznych. Im dłuższy czas kontaktu wody z wkładem, tym lepsze efekty oczyszczania wody. Z drugiej strony, ze względu na skłonność do pylenia, wkłady z węglem granulowanym zazwyczaj stosuje się w końcowym etapie filtracji. Czasami po takim wkładzie stosuje się jeszcze wkład szlifujący, mechaniczny, albo węgiel sprasowany.

Piotr Pisarski

  • Wkłady ze złożem antracytowym – wyróżniające się najwyższą zawartością węgla pierwiastkowego oraz wyjątkowo niską zawartością zanieczyszczeń i siarki; struktura takiego węgla charakteryzuje się niską porowatością i dużą twardością

Rodzaje filtrów węglowych do wody

Skuteczne filtry węglowe do wody stanowią bardzo szeroką gamę produktów. Wybór optymalnego rozwiązania zależy między innymi od jakości surowej kranówki, jej zużycia i przeznaczenia.

Kolumny węglowe

Kolumny węglowe to proste i skuteczne rozwiązanie problemów z wodą w całym domu. Wypełniona węglem aktywnym butla epoksydowa zapewnia długi kontakt wody ze złożem filtracyjnym.

Kolumny węglowe to urządzenia centralne, które montuje się na wejściu wody do budynku. Pracują zarówno z głowicami ręcznymi, jak też automatycznymi, a w kwestiach technicznych wymagają jedynie podłączenia do odpływu kanalizacji. Nie muszą być regenerowane z zastosowaniem żadnych preparatów chemicznych.

Węgiel aktywny nie nadaje się do usuwania substancji powodujących osady mineralne, dlatego filtry węglowe do wody nie redukują stopnia twardości. Jeśli zatem twarda woda daje się mocno we znaki, polecam montaż kolumny węglowej w zestawie ze zmiękczaczem wody.

Piotr Pisarski

W przypadku wody ze studni kolumna węglowa musi znajdować się za hydroforem, a także za odżelaziaczem wody, zmiękczaczem wody, albo inną stacją uzdatniania. Za kolumną węglową można z kolei umieścić filtr mechaniczny. Jeśli woda pochodzi z wodociągu, kolumnę węglową montuje się za zmiękczaczem wody, ale przed kotłem grzewczym.

Zmiękczacze wody z węglem aktywnym

Jeśli w domu nie ma miejsca na zestaw składający się z kolumny węglowej oraz zmiękczacza wody, rozwiązaniem może być kompaktowe urządzenie 2w1, czyli zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Choć tego typu rozwiązania to nowość na rynku, szybko zdobywają nowych zwolenników. Szczególną popularnością cieszy się obecnie produkt polskiej marki Ecoperla Hero ze złożem filtracyjnym, na które składają się dwie warstwy – węgiel impregnowany srebrem oraz monosferyczna żywica jonowymienna.

Surowa woda przepływa najpierw przez warstwę kokosowego węgla aktywnego, a następnie przez żywicę jonowymienną. W pierwszej fazie następuje redukcja ubocznych produktów dezynfekcji, pestycydów, metali ciężkich i związków organicznych, natomiast drugi etap to najskuteczniejsza metoda zmiękczania wody, czyli wymiana jonowa.

Filtry kuchenne

Wkłady z węglem aktywnym bardzo często stanowią wyposażenie filtrów kuchennych, takich jak ultrafiltracja, albo odwrócona osmoza. Tego typu urządzenia zajmują niewiele miejsca i, oprócz wymiany wkładów filtracyjnych, nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnego zaangażowania, stanowiąc tym samym doskonały sposób na punktowe doszlifowanie parametrów organoleptycznych wody pitnej.

Filtry narurowe

Węgiel aktywny bywa również wykorzystywany w filtrach narurowych montowanych na początku instalacji. Warto jednak pamiętać, że w celu zachowania dobrych efektów uzdatniania, wkład węglowy w takim filtrze należy wymieniać bardzo często, co bywa nie tylko mało wygodne, ale również stosunkowo kosztowne.

Jakie zanieczyszczenia usuwa węgiel aktywny?

Rodzaje usuwanych zanieczyszczeń oraz dokładność procesu filtracji zależą w dużym stopniu od jakości węgla aktywnego. Environmental Protection Agency (EPA) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych działająca w celu ochrony zdrowia ludzkiego oraz środowiska naturalnego – zaleca stosowanie węgla aktywnego w celu eliminacji herbicydów i pestycydów, a także niektórych zanieczyszczeń nieorganicznych występujących w wodzie.

Chlor i jego pochodne

Chlorowanie studni oraz instalacji wodociągowej to jeden z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów dezynfekcji. Dawkowanie silnie utleniających preparatów chloru ma bowiem na celu ograniczenie rozwoju drobnoustrojów i zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem biologicznym wody podczas jej transportu do punktu poboru. Z drugiej strony, woda zawierająca związki chloru, będące produktami ubocznymi tego procesu, ma nie tylko kiepski smak i zapach. Jej użytkowanie negatywnie wpływa na stan włosów i skóry szczególnie wrażliwej. Na szczęście dobrej jakości filtry węglowe do wody usuwają chlor i jego pochodne, a także mnóstwo innych zanieczyszczeń.

Farmaceutyki

Poprzez preparaty farmaceutyczne należy rozumieć syntetyczne lub naturalne substancje chemiczne, pochodzące z leków dostępnych na receptę oraz bez. Tego typu zanieczyszczenia mogą przedostawać się do wody z nieszczelnych szamb, jednak wiele osób wyrzuca leki (zwłaszcza te przeterminowane) do toalety. Farmaceutyki mogą również spływać do wody wraz z odchodami zwierząt (weterynaryjne).

Choć realne zagrożenie wynikające z obecności leków w kranówce jest obecnie niewielkie, sytuacja zmienia się dynamicznie i coraz więcej konsumentów chce wiedzieć jak usunąć farmaceutyki z wody. W tym celu stosuje się m.in. chlorowanie, ozonowanie i metody biologiczne, jednak w warunkach domowych najlepiej sprawdza się filtracja z wykorzystaniem węgla aktywnego oraz metody membranowe.

Pestycydy i herbicydy

Najpopularniejsze metody usuwania pestycydów i herbicydów z wody (także na skalę przemysłową) to koagulacja, adsorpcja i sedymentacja. W warunkach domowych tego typu substancje aktywne można usuwać poprzez adsorpcję na węglu aktywnym lub w wyniku filtracji na membranie osmotycznej.

Choć wiele osób chce wiedzieć, jak usunąć pestycydy z wody pitnej, wciąż niewielka jest świadomość w kwestii glifosatu, dlatego stosowanie filtrów z węglem aktywnym zalecam szczególnie na terenach rolniczych.

Piotr Pisarski

Metale ciężkie

Filtrowanie z wykorzystaniem węgla aktywnego jest skuteczne również wobec metali ciężkich, takich jak chrom, arsen, nikiel, czy rtęć. Do usuwania tych zanieczyszczeń z wody sprawdzi się zarówno filtr kuchenny, jak i centralna stacja uzdatniania wody. Wybór optymalnego rozwiązania zależy przede wszystkim od potrzeb oraz przeznaczenia kranówki.

Dlaczego warto zamontować filtr węglowy do wody?

Użytkowanie filtrów węglowych do wody, zarówno tych centralnych, jak i punktowych, niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:

  • Poprawa smaku i zapachu wody – natychmiast odczuwalna wyższa jakość organoleptyczna kranówki, która spełnia normy wody pitnej
  • Ochrona zdrowia – eliminacja z wody szkodliwych substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka (m.in. pestycydy, metale ciężkie)
  • Łatwość instalacji i obsługi – prosty montaż i eksploatacja niewymagające specjalistycznych narzędzi, ani umiejętności
  • Długoterminowa oszczędność – bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup drogiej wody butelkowanej

Filtry węglowe do wody – podsumowanie

Węgiel aktywny usuwa z wody zawiesiny, lotne związki organiczne, metale ciężkie, chlor i jego pochodne, a także inne szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Woda po filtracji na węglu aktywnym jest nie tylko czysta, ale też zyskuje lepszy smak, zapach i barwę. Nic zatem dziwnego, że filtry węglowe do wody to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań do poprawy jakości kranówki. Dzięki prostej obsłudze i wysokiej skuteczności, urządzenia tego typu cieszą się dużym zaufaniem współczesnych konsumentów. Stały się tym samym niezastąpione w codziennym życiu wszędzie tam, gdzie jakość wody pozostawia wiele do życzenia.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.