Strona główna » Blog » Jak często wymieniać wkład do filtra?

Jak często wymieniać wkład do filtra?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: gru 17, 2018

Często pytacie mnie, co ile należy wymieniać filtry do wody? To pytanie jest jednak bardzo ogólne. Mamy do czynienia z różnymi systemami filtracji – jedne potrzebują wkładów, inne złóż, a jeszcze inne membran. Co należy wiedzieć o wymianie wkładów i złóż filtracyjnych?

Specjalnie dla osób zainteresowanych tematem przygotowałem dziś najważniejsze informacje dotyczące wymiany złóż oraz wkładów filtracyjnych. Najpierw postaram się odpowiedzieć na najważniejsze pytania, a na końcu artykułu zamieszczam ściągę, która przybliży okres eksploatacji konkretnych komponentów.

Warto podkreślić, że podane w artykule informacje są bardzo ogólnikowe. Wymiana wkładów czy złóż w indywidualnych wypadkach zależy od wielu czynników, których nie da się przewidzieć. Postaram się pokazać na co zwracać uwagę oraz odpowiedzieć na pytania najczęściej powracające w temacie wymiany filtrów do wody.

Co ma wpływ na żywotność złóż i wkładów?

Czynnikami, które mają ogromny wpływ na skrócenie żywotności złóż filtracyjnych oraz wkładów są mętność oraz żelazo, które mogą znajdować się w wodzie.

Oczywiście, niektóre złoża, jak na przykład złoża służące do odżelaziania, nie będą miały problemu z redukcją tych dwóch parametrów. W niektórych filtrach znajdują się mieszanki specjalnie przystosowane do usuwania nadmiaru żelaza i mętności.

Jeśli jednak żelazo jest naprawdę mocno przekroczone, musimy liczyć się z tym, że nawet okres eksploatacji złoża odżelaziającego może skrócić się z 10 do 2 lat. Faktycznie zdarzają się takie przypadki, ponieważ złoże narażone jest na o wiele większe obciążenie, a co za tym idzie, szybsze wyczerpanie możliwości filtracyjnych.

Mętna i zażelaziona woda chyba najbardziej szkodzi żywicom jonowymiennym. Złoża filtracyjne tego typu są oczywiście w stanie zatrzymać na swojej powierzchni pewne ilości żelaza, dzięki czemu ostatecznie użytkownicy otrzymują wodę o mniejszej zawartości tej substancji.

Problem polega jednak na tym, że złoże bogate w takie substancje nie podlega pełnej regeneracji. Żelazo oraz substancje odpowiedzialne za mętność „zalepiają” żywicę jonowymienną, przez co szybko wytraca swoją funkcję wymiany jonowej. Im związków blokujących wymianę jonową jest więcej, tym szybciej należy wymienić złoże na nowe.

W przypadku złóż filtracyjnych największy kłopot stanowi właśnie wysoka mętność i żelazo – to ich obecność powoduje najwięcej szkód. Czasem użytkownicy skarżą się także na występowanie iłów i piasków, jednak mimo wszystko mają one o wiele mniejszy wpływ na żywotność złóż.

Podobne problemy mętność i wysokie stężenie żelaza powodują także w przypadku wkładów filtracyjnych.

Jeśli wkłady filtracyjne mechaniczne są bardzo dokładne, to przy żelazie i mętności grozi im bardzo szybkie utracenie swoich właściwości. Na działanie tych substancji najbardziej narażone są wkłady sznurkowe. Jednak wszystko zależy od mikronażu.

Na jakość wody należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy założyć węglowy filtr narurowy. Przekroczone stężenie żelaza będzie miało niebagatelny wpływ na jakość filtracji za pomocą węgla aktywnego.

Im więcej zanieczyszczeń znajduje się w wodzie, tym bardziej skraca się działanie i zmniejsza skuteczność węgla aktywnego.

Czemu niektóre złoża i wkłady działają krócej niż inne?

Żywotność złóż filtracyjnych oraz wkładów jest uzależniona od kilku czynników. Wśród nich można wymienić:

  • Rodzaj złoża bądź wkładu
  • Właściwości wody oraz ilość zanieczyszczeń obecnych w jej składzie
  • Jakość pracy urządzenia

Połączenie tych trzech właściwości decyduje o długości eksploatacji danego filtra do wody. Im w wodzie jest więcej zanieczyszczeń, tym bardziej wydajna filtracja jest potrzebna, a wkłady lub złoża podlegają większemu zużyciu.

Tutaj można zobrazować o co dokładnie chodzi na przykładzie zmiękczacza wody. Jeśli w domu mieszka około 6 osób (zużycie wody jest dość duże), a użytkownicy zdecydują się na mały zmiękczacz wody (na przykład z 14 litrami złoża, to urządzenie przy takim zużyciu będzie się bardzo często regenerowało. Żywica będzie się nadawała do wymiany o wiele szybciej niż na przykład, kiedy zdecydowaliby się na zmiękczacz wody z 30 litrami złoża.

Czy da się dodatkowo przedłużyć żywotność filtrów do wody?

Prawidłowe użytkowanie wkładów i złóż filtracyjnych już samo w sobie ma wpływ na wydłużenie ich działania.

Jeśli chcemy przedłużyć żywotność urządzeń filtracyjnych, warto przestrzegać zaleceń producenta, które najczęściej znajdziemy w instrukcji obsługi. Są przypadki, w których jednak trzeba robić jeszcze więcej niż zaleca to twórca danego produktu.

Eksploatacja powinna być w pełni dostosowana do jakości wody. Na przykład, jeśli w wodzie występuje wysoka mętność, złoże należy płukać znacznie częściej niż miałoby to miejsce przy normalnych warunkach użytkowania.

Do złóż można dodawać także różnego rodzaju środki chemiczne wydłużające żywotność. Na przykład w przypadku żywic jonowymiennych zaleca się dozowanie silnie kwaśnych preparatów.

Innym dobrym przykładem jest granulat Ecoperla Antidotum do zmiękczaczy wody. Zadaniem tego granulatu jest usuwanie zbyt dużych ilości żelaza zalegającego na żywicy jonowymiennej.

Co się stanie, jeśli za długo będziemy korzystać z filtrów do wody?

Zbyt długie użytkowanie złoża lub wkładu filtracyjnego nie ma raczej wpływu na samo urządzenie uzdatniające wodę. Zupełnie inaczej jest w przypadku jakości wody.

Im dłużej użytkujemy wybrane złoże lub wkład, tym większa jest szansa, że spadnie jakość filtrowanej wody. Z czasem nie jest już tak dokładnie oczyszczana. Ostatecznie użytkownik otrzymuje więc wodę o sporo gorszych parametrach niż na początku użytkowania złoża.

Jeśli długo korzystamy ze złoża gorszej jakości, może wystąpić konieczność przepłukania części instalacji oraz głowicy sterującej.

Jakie są dobre praktyki związane z dbaniem o filtry do wody?

W przypadku filtrów mechanicznych  warto dobierać je dokładnie do zanieczyszczeń na podstawie gradacji filtracji. Oprócz tego oczywiście należy pamiętać o regularnej wymianie.

Przed montażem filtrów narurowych, które nie będą miały funkcji usuwania zanieczyszczeń mechanicznych (węglowe, zmiękczające, odżelaziające), zawsze rekomenduje się założenie filtra mechanicznego.

W przypadku złóż filtracyjnych należy pamiętać o tym, aby regeneracja była odpowiednio często przeprowadzana. Ponadto regeneracja powinna być przeprowadzana w sposób właściwy. To znaczy, że na ten proces powinna zostać zastosowana właściwa dawka napowietrzania lub regenerantu.

Aby przedłużyć żywotność złóż i wkładów filtracyjnych, powinno się zwrócić uwagę również na odpowiednią siłę płukania.

W przypadku niektórych rodzajów złóż warto postawić na wcześniejszą eliminację mętności.

Brak jednoznacznych odpowiedzi

Nie da się jednoznacznie określić, ile dany wkład czy złoże będzie dokładnie pracowało. Warto pamiętać, że zawsze znajdą się indywidualne przypadki, w których sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej. Wiele zależy od jakości wkładów lub złóż oraz parametrów wody.

Starajmy się pamiętać o dobrych praktykach związanych z eksploatacją, a dzięki temu na pewno będziemy mogli długo cieszyć się właściwą filtracją wody. Po szczegółowe informacje zapraszam do kontaktu indywidualnego. Zawsze chętnie służę radą.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.