Popularność wody deszczowej stale rośnie. Chcemy ją gromadzić nie tylko na działkach rekreacyjnych do podlewania ogrodów, ale praktycznie maksymalnie wykorzystać jej możliwości! Aby móc to zrobić, trzeba deszczówkę odpowiednio oczyścić. Jakich filtrów użyć do oczyszczana wody deszczowej?
Po mailach oraz zapytaniach na czacie zauważyłem, że zainteresowanie tematem wody deszczowej stale rośnie. Ze względu na obecną sytuację, trend w stronę ekologicznego trybu życia oraz oczywiście chęć poczynienia oszczędności, coraz więcej osób dostrzega potencjał w gromadzeniu wody deszczowej na swoich działkach. To świetne źródło darmowej wody, która może być wykorzystywana w wielu celach. Sposobów gromadzenia wody deszczowej jest naprawdę sporo. Od najprostszych beczek na wodę w ogrodzie, Az po wkopywane zbiorniki, dzięki którym można rozprowadzać deszczówkę nie tylko na ogród, ale i wykorzystywać ją w celach sanitarnych. Wstępne rozpoznanie tematu znajdziecie w artykule: Wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie
Deszczówka – opłaca się gromadzić!
Można rozpatrywać sprawę na wiele sposobów, jednak wniosek nasuwa się jeden! Wodę deszczową po prostu opłaca się gromadzić! Jeśli tylko jest taka możliwość, warto. To woda, która płynie prosto z nieba. Jest darmowa, a wykorzystując ją, można znacznie ograniczyć zużycie wody z sieci wodociągowej, która już swoją cenę ma. Szacuje się, że gospodarstwo domowe liczące 4 osoby zużywa w ciągu roku mniej więcej 180 m3 wody. Do kosztów wody należy też doliczyć koszt odpadów, co w sumie co roku daje rachunek wynoszący około 3 tysięcy złotych. Jeśli chodzi natomiast o wodę deszczową, to z dachu o powierzchni 120 m2 jesteśmy w stanie zebrać nawet 70 m3 wody do użytku. Rachunki za zużycie wody mogą więc być nawet o 1/3 niższe. To mówi samo za siebie.
Do czego używać wody deszczowej?
Jak wiemy, woda z wodociągu musi odpowiadać normom wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Taka jednak nie zawsze jest potrzebna na terenie gospodarstwa domowego do użycia. Wodę deszczową wykorzystuje się przede wszystkim do podlewania roślin (Woda dla roślin, czyli jak uzdatniać wodę w ogrodnictwie?). Jest to woda naturalnie miękka, którą uwielbia i najlepiej przyswaja większość gatunków. Deszczówka świetnie sprawdzi się do systemu nawadniania trawnika oraz prac porządkowych. W samym domu może przydać się do sprzątania. Coraz więcej osób decyduje się na zasilanie nią obiegu sanitarnego, dzięki czemu jest wykorzystywana do spłukiwania toalety czy robienia prania. Do takich zastosowań najlepiej jest ją jednak wstępnie oczyścić.
Czemu trzeba oczyszczać deszczówkę?
Podczas spływania deszczówki z dachu przedostaje się do niej wiele zanieczyszczeń mechanicznych. Standardem są gałęzie, liście, drobne zanieczyszczenia z dachu, jak piasek, okruszki rdzy, pyłki roślinne i inne. Oczywiście, podziemne systemy do gromadzenia wody deszczowej posiadają już wbudowany filtr, który wyłapuje część zanieczyszczeń. Nie jest to jednak uzdatnianie w pełni dokładne. Z tego względu wielu właścicieli systemów na deszczówkę poszukuje dokładnych filtrów do wody deszczowej. To bardzo ważne zwłaszcza, jeśli woda ma być wykorzystywana na cele sanitarne:
- Woda wprowadzana do instalacji nie powinna zawierać w sobie żadnych drobnoustrojów. W przeciwnym razie mogą tam pozostawać, rozwijać się i prowadzić do wtórnego skażenia wody. To stanowi realne niebezpieczeństwo dla zdrowia
- Zanieczyszczenia mechaniczne nagromadzone w wodzie deszczowej mogą przenikać do instalacji, przytykać ją, zmniejszać wydajność przepływu wody, blokować odcinki i urządzenia, do których woda jest kierowana.
W jaki sposób oczyszczać wodę deszczową?
Oferta filtrów do oczyszczania wody deszczowej stale się powiększa. W sklepie internetowym również znajdziecie kilka ciekawych propozycji. Przede wszystkim warto zainstalować filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Bardzo polecanymi produktami są te od włoskiego producenta Atlas Filtri. Na uwagę zasługuje jeden szczególny filtr do deszczówki.
Atlas Filtri Hydra Rainmaster – filtr do wody deszczowej
Filtr do wody deszczowej Atlas Filtri Hydra Rainmaster to nowość, która oczyści deszczówkę na kilku etapach. Uzdatnianie wody jest bardzo dokładne i obejmuje nie tylko usuwanie cząstek sedymentacyjnych, ale również poprawę zapachu i barwy deszczówki. Pierwszym etapem jest dobrze znany filtr narurowy Atlas Filtri Hydra z wkładem siatkowym o dokładności 90 mikronów. Jest to dość niezwykły etap, ponieważ posiada mechanizm samoczyszczący. Po odkręceniu zaworu kulowego dochodzi do procesu regeneracji, na drodze którego wkład jest oczyszczany z zalegających cząstek. Są one odprowadzane do kanalizacji. Do tego istnieje możliwość dokupienia automatu płuczącego, który sam zadba o regularność tego procesu.
Kolejny etap to również filtracja mechaniczna, tym razem z udziałem wkładu sznurkowego o dokładności 25 mikronów. Następnie woda jest kierowana na wkład węglowy o dokładności 10 mikronów, gdzie jest jeszcze doczyszczana mechanicznie oraz usuwane są niechciane substancje pogarszające zapach i wygląd wody.
Tak przygotowana woda przez filtr do deszczówki doskonale posłuży w domu i ogrodzie. Atutami filtra do deszczówki Atlas Filtri Hydra Rainmaster jest przede wszystkim bardzo dobre wykonanie, zastosowanie wysokiej jakości tworzyw i innowacyjnych rozwiązań zwiększających wygodę eksploatacji oraz odciążających od wydatków.
Kiedy deszczówka ma być podawana na instalację sanitarną
Ze względu na zagrożenie mikrobiologiczne, najlepiej jest, aby woda podawana na instalację sanitarną była jeszcze dodatkowo zdezynfekowana. W tym celu warto zastosować lampę bakteriobójczą. Promieniowanie UV jest bardzo skuteczne i wydajne, zwłaszcza po wstępnym uzdatnianiu na filtrach mechanicznych. Więcej można dowiedzieć się z artykułu: Jak działają lampy bakteriobójcze? Woda, która wpływa do wnętrza lampy UV jest naświetlana. Pod wpływem promieni UV zniszczeniu ulega DNA i RnA komórek bakterii, są uszkadzane, nie rozmnażają się, nie pożywiają, obumierają. Zaletą lamp bakteriobójczych jest przede wszystkim to, że promienie UV nie mają wpływu na fizyczne i chemiczne właściwości wody, nie powstają żadne uboczne produkty dezynfekcji, nie potrzeba żadnych środków chemicznych do skutecznego działania. Więcej informacji także tutaj: Lampy bakteriobójcze – co warto wiedzieć przed zakupem?
Lampę bakteriobójczą można dobrać do swoich preferencji. To może być któryś z produktów Viqua (Sterilight) czy TMA. Ja jednak, jako że chodzi o wodę deszczową, szczególnie polecam kilkuetapowe lampy UV. Dobrym produktem do deszczówki z tej kategorii będzie lampa bakteriobójcza Cintropur TRIO-UV.
W tym modelu woda deszczowa zanim przejdzie dezynfekcję, jest jeszcze wstępnie oczyszczana na wkładzie mechanicznym oraz wkładzie z węglem aktywnym. Dzięki temu woda jest oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych, uzyskuje odpowiednie właściwości organoleptyczne i oczywiście jest dezynfekowana. Więcej o serii lamp UV Cintropur znajdziecie w artykule: Lampy UV Cintropur – co sprawia, że są tak wyjątkowe?
Idealny filtr do wody deszczowej
Odpowiedni filtr do wody deszczowej najlepiej jest dobrać na podstawie własnych preferencji oraz celu, w jakim woda ma być wykorzystywana. Jeśli tylko do systemu nawadniania, dezynfekcja nie jest koniecznością. Warto skorzystać z rozwiązań wieloetapowych, ponieważ zapewnia to znacznie lepsze efekty.
Filtr do wody deszczowej znajdziesz w sklepie internetowym