Strona główna » Blog » Jak poprawić smak wody?

Jak poprawić smak wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: cze 13, 2024

Smak wody to jeden z podstawowych parametrów świadczących o jej jakości. Nieprawidłowości w tym zakresie można wyeliminować stosując odpowiednie metody filtracji, takie jak adsorpcja na węglu aktywnym, ultrafiltracja oraz odwrócona osmoza.

Spis treści:

Smak wody – co warto wiedzieć?

Choć naukowcy podkreślają przede wszystkim jej właściwości zdrowotne oraz ostrzegają przed odwodnieniem, woda jest równie często oceniana przez pryzmat swojego smaku. Zazwyczaj bywa on określany jako neutralny, ale w zależności od ujęcia może być również słony, gorzki, alkaliczny, albo kwaśny. Weryfikacja smaku jest również jedną z pierwszych czynności, jakie przeprowadza się podczas rutynowego badania wody pod kątem jej składu fizykochemicznego i parametrów organoleptycznych.

Czy nieprawidłowy smak wody stanowi zagrożenie?

Niesmaczna woda nie ma oczywiście wpływu na stan instalacji, nie powoduje również zabrudzeń na armaturze, ani nie niszczy ubrań podczas prania. Z drugiej strony, nieprawidłowy smak wody zniechęca do jej bezpośredniego spożycia i może wpływać na jakość przyrządzanych potraw oraz napojów.

Poprawa smaku wody jest uwarunkowana doborem odpowiedniej metody filtracji, co wymaga zazwyczaj szerokiej wiedzy i doświadczenia, dlatego o szczegóły najlepiej zapytać eksperta.

Darmowa konsultacja

Smak wody – normy

Normy wody pitnej zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie podają dokładnego przedziału w jakim powinien mieścić się ten parametr. Według klasyfikacji ustawodawcy, smak wody znajduje się w sekcji „wymagania organoleptyczne i fizykochemiczne” i powinien być akceptowalny przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian. Choć nieprawidłowego smaku jako parametru nie uznaje się za bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, nawet drobne zmiany w tym zakresie mogą już niestety świadczyć o obecności szkodliwych zanieczyszczeń.

Co wpływa na smak wody z kranu?

Smak kranówki może się różnić w zależności od ujęcia wody, a najważniejsze czynniki wpływające na ten parametr to skład chemiczny oraz temperatura.

Optymalna temperatura wody do spożycia mieści się zazwyczaj w przedziale od 5°C do 10°C.

W odniesieniu do składu wody, nieprzyjemny smak może być spowodowany przez:

  • Nadmiar chloru lub jego pochodnych
  • Podwyższone stężenie żelaza i manganu
  • Obecność jonu amonowego
  • Obecność azotanów i azotynów
  • Mikroorganizmy

Pojawienie się powyższych zanieczyszczeń bywa często wynikiem złego stanu rurociągu, przenikania ścieków do wód głębinowych, pozostałości chloru stosowanego w procesach dezynfekcji, a nawet rozkładania się materii organicznej w instalacji.

Woda z zakładu wodociągowego

Jeśli zaburzenia smaku dotyczą kranówki dostarczanej przez zakład wodociągowy, ich przyczyną może być wtórne zanieczyszczenie. Choć taka woda jest wielokrotnie badana przez dostawcę i musi spełniać wszelkie obowiązujące normy jakości, źródło potencjalnych problemów stanowią rurociągi oraz instalacje w budynkach docelowych. Jeśli magistrala w punkcie odbioru jest zaniedbana lub serwisowana w nienależyty sposób, w rurach pojawia się rdza i zalegają różne osady. Podczas przepływu zanieczyszczenia wnikają do wody, a następnie wędrują do kranów indywidualnych użytkowników.

Niemal każdego dnia otrzymuję pytanie jak usunąć chlor z wody. Osobom, które drażni nieprzyjemny smak i zapach kranówki od lat polecam metody uzdatniania bazujące na węglu aktywnym oraz filtracji membranowej.

Piotra Pisarski

Chlor, będący pozostałością po dezynfekcji, to jeden z najczęściej pojawiających się problemów w kontekście smaku kranówki. Chociaż proces odkażania to konieczność w przypadku wody przeznaczonej do celów spożywczo-bytowych, stosowane powszechnie preparaty na bazie chloru mogą negatywnie wpływać na jej parametry organoleptyczne.

Woda ze studni

Jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja dotyczy wody z własnego ujęcia. W porównaniu do tej z zakładu wodociągowego, woda studzienna może zawierać znacznie więcej substancji oddziaływujących na jej walory smakowe. Wśród nich najczęściej wymienia się mangan i żelazo w wodzie będące przyczyną metalicznego posmaku kranówki. Dla uzyskania pełnego obrazu zanieczyszczeń warto zlecić profesjonalną analizę wody.

Jak poprawić smak wody – węgiel aktywny

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak poprawić smak wody, wśród wszystkich znanych rozwiązań tego problemu, największą popularnością cieszy się adsorpcja zanieczyszczeń na węglu aktywnym.

Węgiel aktywny, znany również jako węgiel aktywowany, to materiał powszechnie wykorzystywany w urządzeniach do filtrowania wody. Porowata struktura węgla aktywnego pozwala na wiązanie (adsorpcję) różnych zanieczyszczeń, takich jak chlor, rakotwórcze chlorowcopochodne, związki organiczne, pestycydy i metale ciężkie. Właśnie ze względu na te unikalne właściwości, węgiel aktywny w uzdatnianiu kranówki stosuje się nie tylko z myślą o poprawie parametrów organoleptycznych kranówki.

W niektórych urządzeniach do uzdatniania wody pojawia się węgiel impregnowany srebrem. Bardzo polecam takie produkty, ponieważ dodatek srebra nadaje powierzchni filtracyjnej właściwości bakteriobójcze. Oznacza to, że przez cały czas pozostaje higienicznie czysta, co skutecznie eliminuje m.in. ryzyko wtórnego skażenia wody.

Piotr Pisarski

Do filtracji wody pitnej stosuje się najczęściej węgiel aktywny w postaci ziarnistej lub granulowanej. Finalna skuteczność tej metody zależy natomiast od kilku czynników, typu pojemność adsorpcyjna, wielkość powierzchni właściwej węgla aktywnego oraz średnica i rozkład porów.

Jak poprawić smak wody – przegląd urządzeń

W warunkach domowych smak wody można poprawić punktowo montując dobrej jakości filtry kuchenne lub w całej instalacji, dzięki centralnej stacji uzdatniania wody.

Filtry kuchenne do wody pitnej

Dostępne na rynku produkty i urządzenia do uzdatniania kranówki różnią się między sobą nie tylko skutecznością, ale również budową i dodatkowymi funkcjami. W takiej sytuacji nie zawsze wiadomo jaki filtr kuchenny wybrać do poprawy smaku wody w domu.

Jeśli zatem z kranu płynie woda mało lub średnio zanieczyszczona, doskonale sprawdzi się ultrafiltracja. Na ten filtr warto zwrócić szczególną uwagę, jeśli kranówkę pija się w dużych ilościach. Systemy ultrafiltracji zbierają dobre opinie wśród użytkowników nie tylko ze względu na swoją skuteczność w poprawie właściwości organoleptycznych wody. Podczas trzech etapów filtracji (wkłady mechaniczne, membrana ultrafiltracyjna i wkłady węglowe) z wody usuwane są również metale ciężkie, pestycydy i związki organiczne. To jednak nie wszystko.

Systemy ultrafiltracji zajmują niewiele miejsca, ponieważ nie wymagają magazynowania wody w zbiorniku, a uzdatniona kranówka zawiera wszystkie naturalnie występujące w niej minerały. Filtrowaną wodę można pobierać przez oddzielną wylewkę lub za pomocą baterii trójdrożnej, dzięki sile ciśnienia w instalacji. W tej kategorii urządzeń dużą popularnością cieszą się produkty polskiego producenta Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3.

Jeśli nie wiesz jak poprawić smak wody i jednocześnie do minimum ograniczyć ryzyko narażenia na niebezpieczne substancje obecne w kranówce (również bakterie w wodzie i wirusy), rozważ połączenie węgla aktywnego z membraną osmotyczną, które wyeliminuje do 99 proc. zanieczyszczeń!

Piotr Pisarski

Smak, barwa i zapach wody po odwróconej osmozie stają się neutralne, a sama kranówka doskonale nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do obróbki termicznej.

W celu zachowania pełnej higieny procesu uzdatniania wody kuchennej, warto rozważyć zakup systemu odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic z antybakteryjną powłoką Microban®. Chcąc otrzymać kranówkę o właściwościach prozdrowotnych, można z kolei zamontować filtr kuchenny Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir, który wzbogaca wodę w magnez oraz podnosi jej pH do poziomu alkalicznego. Z kolei wszędzie tam, gdzie dobór filtra kuchennego mocno ogranicza niewielka powierzchnia montażowa, świetnie sprawdzi się odwrócona osmoza bez zbiornika.

Centralna stacja uzdatniania wody

Smak wody można poprawić nie tylko z pomocą filtrów kuchennych. Różnica w jakości kranówki pod kątem jej parametrów organoleptycznych bywa odczuwalna również po zamontowaniu centralnej stacji uzdatniania wody. Oczyszczanie wody na węglu aktywnym może się bowiem odbywać w całej instalacji.

W tej kategorii produktów świetne opinie wśród użytkowników zbierają kolumny węglowe Ecoperla Carbotower, dostępne na rynku w trzech rozmiarach. Urządzenia tego typu skutecznie oczyszczają wodę z wielu zanieczyszczeń powodujących negatywne zmiany parametrów organoleptycznych. Jednocześnie są postrzegane jako rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ do regeneracji złoża wykorzystuje się jedynie płukanie wodą.

Zaletą płynącą z montażu kolumny węglowej jest woda idealna nie tylko do celów spożywczych, ale również do mycia i kąpieli. Redukcja chloru na węglu aktywnym minimalizuje ryzyko występowania podrażnień czy wysuszenia skóry.

Kolumny węglowe szczególnie polecam rodzinom, których członkowie cierpią z powodu alergii, chorób dermatologicznych bądź zmagają się z nadwrażliwością skóry.

Piotr Pisarski

Alternatywnym rozwiązaniem, które zapewni między innymi poprawę smaku wody, jest hybrydowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, taki jak Ecoperla Hero. Urządzenie typu 2w1 łączy w sobie zalety zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej, a jednocześnie dzięki kompaktowym rozmiarom można je zamontować nawet w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym.

W przypadku kranówki pochodzącej z własnego ujęcia, zapach. barwę i smak wody mogą również poprawić profesjonalne odmanganiacze i odżelaziacze wody, o ile problem z parametrami organoleptycznymi powoduje żelazo i mangan w wodzie.

Dzbanki i butelki filtracyjne

Smak wody pitnej można poprawić wykorzystując do tego celu dzbanek filtrujący lub butelkę z odpowiednim wkładem. To bardzo proste rozwiązanie, a w dodatku mocno rozpowszechnione ze względu na łatwość obsługi, niewielki rozmiar poszczególnych produktów, a także brak konieczności podłączenia ich do instalacji. Złoże we wkładach filtracyjnych stanowi w tym przypadku głównie węgiel aktywny, a niekiedy również żywica jonowymienna minimalizująca problemy z osadem po twardej wodzie.

Butelka albo dzbanek filtracyjny sprawdzają się tylko do podszlifowania jakości wody wodociągowej lub wody o bardzo niskim zanieczyszczeniu.

Wybierając taki sposób poprawy smaku wody należy jednak wziąć pod uwagę częstą potrzebę wymiany wkładów na nowe oraz konieczność zachowania odpowiednich warunków przechowywania przefiltrowanej wody. Co więcej, ze względu na krótki czas kontaktu wody ze złożem oraz jego niewielką objętość, skuteczność i wydajność filtracji jest znacznie niższa niż w przypadku filtrów kuchennych montowanych pod zlewem czy centralnej stacji uzdatniania wody.

Jak poprawić smak wody – podsumowanie

Kwestia smaku wody jest często umowna i zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Z drugiej strony, nieprzyjemny smak kranówki może świadczyć o obecności w niej pewnych zanieczyszczeń. W celu poprawy parametrów organoleptycznych wody stosuje się urządzenia działające w oparciu o adsorpcję na węglu aktywnym, również w połączeniu z filtracją membranową. Do wyboru są zarówno filtry kuchenne, jak i urządzenia centralne na całą instalację. Bez wątpienia każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb, a jeśli nie wiesz, co wybrać – postaw na produkty od sprawdzonych producentów!

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.