Strona główna » Blog » Jak zamontować zmiękczacz wody?

Jak zamontować zmiękczacz wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Instrukcje montażowe
Data aktualizacji: lis 20, 2024

Montaż zmiękczacza wody można przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. W zależności od rodzaju instalacji oraz modelu urządzenia istnieją dwa schematy instalacji.

Spis treści:

Kto może przeprowadzić montaż zmiękczacza wody?

Ponieważ twarda woda daje się we znaki niemal w każdym gospodarstwie domowym, zmiękczacze wody stają się coraz popularniejszym wyposażeniem polskich domów. Z drugiej strony, wiele osób rezygnuje z zakupu takiego urządzenia przez Internet z obawy przed koniecznością samodzielnego montażu lub wysokim kosztem usług profesjonalnego serwisu. Wbrew pozorom, nie ma się czego obawiać!

Przy odpowiednio rozpisanej instrukcji obsługi i przynajmniej minimalnej wiedzy hydraulicznej, posiadając odpowiednie narzędzia, nawet osoba nie mająca w tym zakresie doświadczenia – może samodzielnie przeprowadzić instalację zmiękczacza wody. W razie wątpliwości o radę warto zapytać specjalistę.

Darmowa konsultacja

Wiele firm, w których można kupić zmiękczacz wody świadczy również usługi z zakresu montażu urządzenia oraz jego późniejszego serwisu. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy lub wykwalifikowanego fachowca (np. hydraulika) bywa też warunkiem utrzymania gwarancji urządzenia.

Akcesoria do montażu zmiękczacza wody

Wszystkie niezbędne akcesoria montażowe znajdują się najczęściej w zestawie ze zmiękczaczem wody. Dodatkowo warto rozważyć założenie by-passu.

Aby ułatwić sobie czynności instalacyjne najlepiej stosować belgijskie elastyczne węże przyłączeniowe Fixaflex ze wzmocnionym stalowym splotem. Można je niemal dowolnie kształtować oraz rozciągać, co przyspiesza prace montażowe, a nawet pozwala obniżyć koszty wykonania instalacji, również w przypadku innych stacji uzdatniania wody.

Gdzie zamontować zmiękczacz wody?

Nie ma ściśle określonych wytycznych dotyczących rodzaju pomieszczenia, w którym można zamontować zmiękczacz wody – wiele zależy od konstrukcji budynku oraz rodzaju instalacji sanitarnej. Z drugiej strony, warto rozważyć tą kwestię już na etapie wyboru urządzenia, a jeszcze przed jego zakupem. Jako miejsce instalacji zazwyczaj wybierane są piwnica, garaż lub pomieszczenie gospodarcze.

Na piwnicę decydują się zazwyczaj właściciele domów jednorodzinnych. Zaletą tego rozwiązania jest wystarczająco dużo przestrzeni, która pomieści zmiękczacz wody dowolnej wielkości (również dwuczęściowy). Za wyborem garażu przemawia z kolei łatwiejsza logistyka – nie trzeba znosić urządzenia na niższe kondygnacje. Montaż i późniejszy dostęp do niego są w efekcie wygodniejsze. W tym przypadku należy jednak zadbać o to, aby temperatura w garażu nie spadała poniżej zera. Coraz więcej nowoczesnych domów posiada również specjalne pomieszczenie gospodarcze, w którym instaluje się m.in. kocioł grzewczy. To także doskonałe miejsce na zmiękczacz wody. Z braku innych możliwości urządzenie można również zamontować w łazience (jeśli jest odpowiednio duża) lub w specjalnie dostawionych pomieszczeniach, jednak takie rozwiązanie nie jest polecane przez specjalistów.

Zmiękczacz wody należy montować przed kotłem grzewczym, gdyż wielu producentów tych urządzeń wymaga do utrzymania gwarancji stosowania miękkiej wody.

Rozważając kwestię jak zamontować zmiękczacz wody w domu, należy zapewnić dostęp do prądu (zasila głowicę sterującą) oraz odpływu do kanalizacji. Odpływ powinien znajdować się jak najbliżej miejsca instalacji zmiękczacza wody. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można go usytuować dalej lub nawet nad urządzeniem, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Jeśli zmiękczacz wody ma uzdatniać kranówkę w całym domu, urządzenie należy podłączyć do głównej rury dopływowej na całą instalację wewnętrzną. Rury znajdujące się na zewnątrz domu powinny być źródłem wody surowej.

  • Przestrzeń – należy przygotować wystarczająco dużo miejsca na zmiękczacz wraz ze wszystkimi akcesoriami; jej brak utrudni w późniejszym czasie serwisowanie urządzenia
  • Rura odpływowa – podłączenie do kanalizacji (odpływ popłuczyn z regeneracji) powinno być umieszczone poniżej głowicy sterującej, a rura odpływowa musi być zawsze otwarta (średnica rury odpływowej to minimum 1/2″, odległość od zmiękczacza wody do odpływu to maksimum 6 m)
  • Zawory kulowe – zaleca się montaż zaworów przed i po zmiękczaczu; jeśli zainstalowane są zawory szybkozamykające zaleca się montaż urządzenia, które pozwoli uniknąć uderzeń hydraulicznych; jeśli zmiękczona woda ma być dostarczana do generatora pary wodnej lub będzie podgrzewana, pomiędzy zmiękczaczem a generatorem należy zainstalować zawór zwrotny (w celu zabezpieczenia urządzenia przed powracającą wodą)
  • Dostęp do prądu – zmiękczacz działa przy napięciu 12 V – 50 Hz, które pochodzi z wbudowanego do systemu transformatora; należy się upewnić, że transformator jest używany i podłączony do prądu 220– 240 V, 50 Hz
  • Inne warunki – zmiękczacz wody musi być zainstalowany w warunkach spełniających wymogi higieniczne

Zmiękczacze wody można instalować na każdym typie instalacji wodnej -wykonanej z miedzi, polipropylenu i ocynku.

Schemat montażu zmiękczacza wody

Zmiękczacz wody można zamontować na jeden z dwóch sposobów. W wersji prostszej na rurach nie ma obejścia (czyli by-passu). Druga opcja, choć trudniejsza do wykonania, obejmuje by-pass na rurze i jest uważana za bardziej profesjonalną.

Jak zamontować zmiękczacz wody bez by-passa na rurach?

Jeśli zmiękczacz wody będzie pracował bez obejścia typu by-pass na rurze, wówczas urządzenie należy zamontować na wejściu zimnej wody do budynku. Na początku instalacji instaluje się również mechaniczne filtry narurowe, które zabezpieczają zmiękczaczy wody przed dużymi zanieczyszczeniami stałymi. Na koniec urządzenie trzeba oczywiście podłączyć do prądu i kanalizacji. Po zakończeniu instalacji wystarczy włączyć zmiękczacz wody i jednorazowo zaprogramować zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi.

Montaż zmiękczacza wody

Uproszczony schemat montażu zmiękczacza wody bez bypassa na rurach.

Dobrej jakości zmiękczacze wody często posiadają już by-pass, dzięki któremu można odłączyć urządzenie od obiegu wody w instalacji hydraulicznej.

Jak zamontować zmiękczacz wody z by-passem na rurach?

W przypadku by-passa na rurze, zamiast jednej instalacji (jak w pierwszym przypadku) są dwie – pierwsza pozwala korzystać z miękkiej wody, a druga to zwykła instalacja z dostępem wyłącznie do wody surowej (dostęp do instalacji ze zmiękczaczem wody jest wtedy zamknięty). Tego typu rozwiązanie zapewnia większą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania zmiękczacza wody.

Montaż zmiękczacza wody i bypass na rurach

Uproszczony schemat montażu zmiękczacza wody razem z bypassem na rurach.

Wyobraź sobie, że w sobotę rano wymieniasz wkład w filtrze narurowym i przypadkowo rozbijasz klosz urządzenia. Nowy możesz kupić dopiero w poniedziałek, więc na dwa dni tracisz dostęp do wody użytkowej. Jeśli instalacja obejmuje by-pass wystarczy jedynie przekręcić zawór, aby oddzielić od instalacji hydraulicznej „część filtracyjną” i nie stracić dostępu do surowej wody.

Piotr Pisarski

Jak zamontować zmiękczacz wody w nowym domu?

Poniżej zna montażu zmiękczacza wody wykonana przez markę Ecoperla – montowany zmiękczacz wody Ecoperla Vita 25. Urządzenie zostało zamontowane w nowym domu jednorodzinnym. Ponieważ instalacja zmiękczacza wody była zaplanowana już na etapie planowania hydrauliki, wszystko odbyło się zgodnie z planem. Niekiedy jednak inwestor bywa zmuszony do wykonania przeróbek, poprowadzenia elektryki, rury odpływowej lub odprowadzenia popłuczyn do innego pomieszczenia.

Jak zamontować zmiękczacz wody z przeróbką instalacji?

Poniżej przedstawiona została instalacja zmiękczacza wody wykonana przez jednego z ekspertów branży instalacyjno-budowlanej oraz znanego YouTubera budowlanego – Krzysztofa Leśniaka z kanału Remont4You. Pan Krzysztof wykonał u siebie drobne modyfikacje instalacji i zamontował dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower S.

Instalacja zmiękczacza wody a brak odpływu

Zmiękczacz wody, który regeneruje się automatycznie nie może pracować bez emisji popłuczyn, dlatego ich odprowadzanie to nieodłączny element pracy tego urządzenia.

Odprowadzanie popłuczyn ze zmiękczacza wody do deszczówki, studni chłonnych, czy bezpośrednio do ziemi w ogrodzie jest niezgodne z ogólnie przyjętymi zaleceniami, a użytkownicy stosujący takie metody robią to na własną odpowiedzialność. Jeśli w miejscu montaży zmiękczacza wody nie ma przestrzeni na odprowadzanie nieczystości, często wybieranym rozwiązaniem jest poprowadzenie popłuczyn powyżej urządzenia (np. do pomieszczenia znajdującego się nad piwnicą, kotłownią czy garażem).

Wyprowadzanie popłuczyn ze zmiękczacza wody powyżej urządzenia

Regeneracja zmiękczacza wody zawsze odbywa się pod ciśnieniem, podobnie jak wyrzut popłuczyn do kanalizacji. Żaden zmiękczacz wody nie działa grawitacyjnie, dlatego w większości przypadków nie powinno być problemów z odprowadzaniem zanieczyszczeń do odpływu powyżej zmiękczacza wody.

Jakie są warunki należy spełnić przy prowadzeniu popłuczyn powyżej zmiękczacza wody?

Przed wykonaniem wyprowadzania popłuczyn ze zmiękczacza wody powyżej urządzenia należy zweryfikować jak daleko i wysoko jest kanalizacja. W większości przypadków istnieje możliwość poprowadzenia nieczystości do około 1,5 – 3 metrów w górę, przy czym wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań w gospodarstwie domowym.

Siłę wyrzutu popłuczyn do kanalizacji warunkuje ciśnienie wody w instalacji, dlatego to właśnie ten parametr ma największe znaczenie podczas planowania całego przedsięwzięcia. Jeśli będzie zbyt niskie, odprowadzanie nieczystości powyżej zmiękczacza wody może okazać się nieskuteczne. Należy jednocześnie pamiętać, że w różnych odcinkach instalacji mogą pojawiać się spadki ciśnienia, jednak nie mają one większego znaczenia.

Przyjmuje się, że wyrzut popłuczyn powyżej zmiękczacza wody jest możliwy, gdy ciśnienie w instalacji wynosi powyżej 3 bary.

Wady odprowadzania popłuczyn po regeneracji powyżej zmiękczacza wody

Warto pamiętać, że podobnie jak wiele alternatywnych rozwiązań, prowadzenie popłuczyn powyżej zmiękczacza wody ma swoje minusy.

Większość zmiękczaczy wody jest wyposażona w zabezpieczenia typu pływak, kolanka przelewowe, czy specjalne mechanizmy w zaworze sterującym, które w razie awarii (np. jeśli woda bez przerwy nalewa się do zbiornika na sól) uniemożliwiają przelew wody górną częścią urządzenia. Kolanko przelewowe działa grawitacyjnie, zatem gdy zostanie podłączone w zmiękczaczu wody odprowadzającym popłuczyny powyżej miejsca montażu, zabezpieczenie tego typu po prostu nie zadziała.

Dość prawdopodobne jest również cofanie się popłuczyn do zmiękczacza wody, dlatego instalacja powinna zostać przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Jeśli do rury z popłuczynami dostaną się ścieki, mogą popłynąć w stronę zmiękczacza wody i doprowadzić do skażenia urządzenia. Warto w związku z tym zachować przerwę między rurą służącą do odprowadzania popłuczyn i kanalizacją, a jako zabezpieczenie zaleca się montaż syfonu w instalacji.

Jeśli nie ma absolutnie żadnej możliwości odprowadzenia popłuczyn ze zmiękczacza wody, warto skorzystać z alternatywnego sposobu na miękką wodę w całym domu, jakim jest potrójny filtr wody. W tej kategorii produktów polecam Atlas Filtri DP TRIO Sanic 10″ i przypominam jednocześnie o konieczności regularnej wymiany wkładów filtracyjnych w urządzeniu.

Piotr Pisarski

Jak zamontować zmiękczacz wody – podsumowanie

Poprawny montaż zmiękczacza wody nie wymaga wbrew pozorom specjalistycznych umiejętności, ani szczegółowej wiedzy hydraulicznej. Przed przystąpieniem do czynności instalacyjnych warto natomiast pamiętać o sprawdzeniu podstawowych kwestii, taki jak odpowiednie ciśnienie w instalacji, temperatura w pomieszczeniu, obecność zasilania, czy dostęp do odpływu do kanalizacji. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących montażu zmiękczacza, o pomoc warto poprosić specjalistę z branży.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.