Strona główna » Blog » Jaka woda dla seniora?

Jaka woda dla seniora?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 6, 2024

Woda dla seniora powinna być niegazowana, aby nie podrażniać układu pokarmowego. Dobrze sprawdza się woda mineralna o wysokiej zawartości składników mineralnych lub filtrowana woda z kranu wzbogacona magnezem.

Spis treści:

Dlaczego dla seniorów ważne jest nawodnienie?

Z wiekiem zmniejsza się uczucie pragnienia, w efekcie osoby starsze piją mniej wody, co może prowadzić do odwodnienia. Wraz z upływem lat pogarsza się również zdolność organizmu do samoregulacji gospodarki wodno-elektrolitowej. O około 30 proc. maleje również sprawność kłębuszków nerkowych do filtracji moczu, w wyniku czego nie jest on właściwie zagęszczany, więc wydalanie płynów ulega zwiększeniu. Niektóre leki mogą dodatkowo powodować szybszą utratę płynów.

Niedostateczne nawodnienie organizmu w podeszłym wieku prowadzi często do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Zaburzenia funkcji poznawczych – nawet lekkie odwodnienie może wpłynąć na pogorszenie koncentracji i pamięci
  • Zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych – odwodnienie sprzyja rozwojowi infekcji, zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym
  • Zaparcia – niedostateczny poziom nawodnienia często prowadzi do problemów ze strony układu pokarmowego
  • Obciążenie serca i nerek – zbyt niskie spożycie wody może dodatkowo obciążać najważniejsze organy

Choć obecnie wiele mówi się na temat tego, dlaczego warto pić wodę, nie zawsze wiadomo jak prawidłowo nawadniać organizm, szczególnie w podeszłym wieku.

Ile wody potrzebuje senior?

Seniorzy powinni przyjmować około 1,5 do 2 litrów wody dziennie, co odpowiada mniej więcej 6-8 szklankom wody.

Warto jednak dostosować tę ilość do indywidualnych potrzeb, uwzględniając czynniki takie jak:

  • Aktywność fizyczna – osoby aktywne mogą potrzebować więcej wody
  • Temperatura otoczenia – latem zapotrzebowanie na wodę rośnie
  • Stan zdrowia – seniorzy cierpiący na niektóre schorzenia (np. niewydolność nerek czy serca) powinni skonsultować zalecane spożycie płynów z lekarzem, ponieważ nadmierna ilość wody może być niewskazana

Należy jednocześnie pamiętać, że woda przyjmowana z pokarmami stanowi zazwyczaj zaledwie 20 proc. wszystkich płynów w ciągu dnia. To niewiele, dlatego tak ważne jest wprowadzenie nawyku picia wody, a tym samym również wiedza jak poprawić smak wody w kranie. Jednocześnie, aby uniknąć nadmiernego obciążenia organizmu, osoby w podeszłym wieku powinny spożywać wodę o określonym składzie.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaka woda dla seniorów jest najlepsza. Ważne jest natomiast, aby spełniała kilka kluczowych kryteriów, które pomogą zminimalizować ryzyko rozwoju chorób wieku podeszłego oraz będą wspierać ogólne samopoczucie osoby starszej.

Jaką wodę powinna pić osoba starsza?

Lekarze i dietetycy zalecają przede wszystkim unikanie wód o wysokiej zawartości sodu (powyżej 20 mg/l), ponieważ nadmiar tego pierwiastka może zwiększać ryzyko nadciśnienia, które jest powszechnym problemem zdrowotnym u seniorów.

Wapń i magnez są kluczowe dla utrzymania zdrowia kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni, co jest szczególnie ważne w kontekście zapobiegania osteoporozie i skurczom mięśni u seniorów. Woda dla seniorów o optymalnym składzie powinna jednak zawierać umiarkowaną ilość wapnia (ok. 150-300 mg/l) i magnezu (powyżej 50 mg/l), szczególnie w przypadku osób cierpiących na schorzenia układu moczowego. Bardzo istotnym elementem codziennej diety jest w tym kontekście woda przy kamicy nerkowej.

Osoby starsze są bardziej narażone na problemy z zębami i dziąsłami. Fluor w wodzie może wspomagać zdrowie zębów, ale należy uważać na nadmierne ilości, które mogą prowadzić do fluorozy, szczególnie jeśli seniorzy już otrzymują suplementację fluoru. W podeszłym wieku problemem może się również okazać woda o wysokiej zawartości siarczanów, które często prowadzą do zaburzeń trawienia. Zaleca się tym samym wybieranie wody z niskim poziomem tych tych anionów, zwłaszcza u seniorów z wrażliwym układem pokarmowym.

W kontekście takich wytycznych, wiele osób decyduje się na zakup drogiej wody butelkowanej. Znacznie tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest spożywanie kranówki, która spełnia wszystkie normy wody pitnej. Montując dodatkowo dobrej jakości filtry kuchenne od renomowanych producentów, senior może pozyskiwać czystą, smaczną i świeżą wodę prosto z kranu. Ponieważ jednak gama urządzeń dostępnych na rynku jest obecnie bardzo szeroka, w kwestii wyboru konkretnego rozwiązania warto poprosić o opinię eksperta z branży uzdatniania wody.

Darmowa konsultacja

Jak uzdatniać wodę dla seniora?

Woda dla seniora powinna mieć odpowiedni skład mineralny, który wspiera jego zdrowie i nie obciąża organizmu. Wbrew pozorom wcale nie trzeba kupować wody butelkowanej. Wystarczy bowiem zamontować odpowiedni filtr kuchenny – proste w obsłudze i praktyczne urządzenie, które zmieści się szafce pod zlewem.

Dzięki niewielkim urządzeniom, takim jak ultrafiltracja czy odwrócona osmoza, można osiągnąć świetne efekty oczyszczania kranówki. Uzdatniana w ten sposób woda dla seniora staje się bezpieczna do bezpośredniego spożycia, a jednocześnie zyskuje odpowiedni smak i zapach – w efekcie starsza osoba chętniej po nią sięga.

Filtry kuchenne

Jeśli kranówka jest mało lub średnio zanieczyszczona, najbardziej ekonomicznym sposobem pozyskiwania wody do picia będzie przepływowy filtr kuchenny z membraną ultrafiltracyjną. Oczyszczoną w ten sposób wodę można czerpać na bieżąco w każdych ilościach. Membrana ultrafiltracyjna eliminuje z wody cząsteczki o średnicy do 0,1 mikrona, w tym cysty, bakterie, wirusy oraz metale ciężkie, ale pozostawia naturalnie występujące w niej minerały. Z drugiej strony, jeśli surowa kranówka charakteryzuje się wysokim stopniem twardości, nadal trzeba uważać na kamień w wodzie.

W tej kategorii filtrów kuchennych dużą popularnością cieszą się produkty polskiego producenta – Ecoperla Profine POU 3 oraz Ecoperla Twister. Olbrzymią zaletą tych urządzeń jest duża wydajność wkładów filtracyjnych, które wystarczy wymieniać jedynie raz do roku.

Jeszcze dokładniejszy jest filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna usuwa zanieczyszczenia z dokładnością do pojedynczych jonów, w tym metale ciężkie, chlor i jego pochodne, pestycydy, farmaceutyki, mikroplastik, a także bakterie, wirusy i grzyby.

Na rynku dostępne są obecnie urządzenia z dodatkowym zbiornikiem na wodę oraz niezwykle popularna odwrócona osmoza bez zbiornika. Poszczególne systemy różnią się także od siebie także etapami uzdatniania wody, dzięki czemu można dostosować jakość kranówki do swoich indywidualnych potrzeb.

Ze względu na bardzo dokładny poziom filtracji, w wodzie po membranie osmotycznej nie ma również minerałów. Można je na szczęście uzupełnić stosując wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir, który wzbogaca oczyszczoną kranówkę w wolny wodór i magnez, nadając jej dodatkowe właściwości prozdrowotne. Polecam go szczególnie w zestawie z nowoczesną odwróconą osmozą Ecoperla Revo wyposażoną w zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Piotr Pisarski

Filtry na cały dom

Jeśli jest taka możliwość, warto zadbać nie tylko o jakość wody do picia, ale także o jakość wody w całym domu. Miękka woda, pozbawiona chloru i innych zanieczyszczeń idealnie sprawdzi się podczas kąpieli oraz pielęgnacji skóry w starszym wieku. To również wiele korzyści dla gospodarstwa domowego, w tym dłuższa żywotność instalacji sanitarnej i sprzętów AGD mających styczność z wodą, a także lepsze efekty prania i mniej sprzątania twardych osadów i zacieków. Aby osiągnąć takie efekty stosuje się zazwyczaj zmiękczacze wody i kolumny węglowe. Jeśli w domu nie ma miejsca na montaż takiego zestawu, równie dobrze sprawdzi się urządzenie 2w1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, np. Ecoperla Hero.

Jaka woda dla seniora – podsumowanie

Idealna woda dla seniorów powinna spełniać określone kryteria dotyczące zawartości minerałów i ogólnej czystości. Choć wiele osób sięga po wodę butelkowaną, bardziej ekonomicznym i ekologicznym wyborem może się okazać filtrowana woda kranowa – wolna od zanieczyszczeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Aby pozyskiwać czystą i świeżą kranówkę najlepiej zamontować dobrej jakości filtr kuchenny z membraną ultra filtracyjną lub osmotyczną. Warto jednocześnie pamiętać, że regularne monitorowanie spożycia wody i dbanie o jej jakość jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia w jesieni życia.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.