Herbata to napój o bogatej historii, znany i ceniony na całym świecie za swoje walory smakowe i zdrowotne. Aby jednak w pełni docenić jej smak i aromat, należy zwrócić uwagę na jakość wody, a w szczególności stopień jej twardości, pH oraz obecność zanieczyszczeń.
Spis treści:
- Jaka woda do zaparzania herbaty?
- Parametry wody idealne do parzenia herbaty
- Jak uzdatniać wodę do parzenia herbaty?
- Jaka woda do herbaty jest najlepsza – podsumowanie
Jaka woda do zaparzania herbaty?
Pierwszym i najbardziej oczywistym parametrem wody, który wpływa na jakość zaparzonej herbaty jest jej czystość. Woda kranowa w wielu regionach kraju jest chlorowana, co ma na celu jej dezynfekcję, ale może również negatywnie wpływać na walory smakowe naparu. Woda z własnego ujęcia niesie ze sobą jeszcze więcej zagrożeń, wśród których można wymienić: mangan i żelazo w wodzie, związki organiczne, jon amonowy, azotany i wiele innych. Dużym zagrożeniem mogą się również okazać bakterie w wodzie, dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć ujęcie przed ich występowaniem. Woda do przygotowania herbaty nie powinna również zawierać siarkowodoru, ani innych substancji, które charakteryzują się chemicznym, metalicznym lub zgniłym zapachem.
Fizykochemiczne i mikrobiologiczne parametry kranówki najlepiej poznać zlecając profesjonalne badania wody.
Jeśli skład wody okaże się nieodpowiedni, trzeba wówczas sięgnąć po odpowiednie metody uzdatniania. Wybór właściwej technologii, albo konkretnego urządzenia nie zawsze wydaje się jednak oczywisty, dlatego warto w tej kwestii poprosić o pomoc eksperta. Na podstawie otrzymanych wyników analizy specjalista dobierze optymalną technologię uzdatniania wody.
Parametry wody idealne do parzenia herbaty
Herbata to napój o bogatej historii, znany i ceniony na całym świecie za swoje walory smakowe i zdrowotne. Aby jednak w pełni docenić różnorodność poszczególnych gatunków, należy zadbać o jakość wody wykorzystywanej do zaparzania. Nawet najlepsza herbata traci bowiem swoje właściwości, jeśli zostanie zaparzona w niewłaściwej wodzie.
Świeżość wody do zaparzania herbaty
Do parzenia herbaty zawsze warto używać świeżej wody. Gotowana kilkakrotnie lub długo stojąca woda traci tlen, co negatywnie odbija się na smaku herbaty. Tlen obecny w wodzie wspomaga uwalnianie aromatów i substancji smakowych z liści herbaty, dlatego zaleca się używanie świeżej, zimnej wody, którą należy przygotować bezpośrednio przed zaparzeniem. Korzystanie z wody butelkowanej również nie jest najlepszym pomysłem i nie sprawdzi się na dłuższą metę, szczególnie w punktach gastronomicznych, tj. herbaciarnie, kawiarnie czy restauracje. Warto zatem wiedzieć jak uzdatniać wodę do herbaty. W tym kontekście doskonałym rozwiązaniem są filtry kuchenne z systemem ultrafiltracji, które uzdatniają wodę na bieżąco bez konieczności jej magazynowania. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest membrana ultrafiltracyjna, która usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia, ale pozostawia w niej cenne minerały.
Jeżeli woda do zaparzania herbaty musi być przechowywana warto zadbać o to, aby nie była wystawiona na działanie promieni słonecznych, które mogą prowadzić do wzrostu temperatury oraz potencjalnej degradacji wody.
Twardość wody i jej wpływ na smak herbaty
Stopień twardości wody to jeden z kluczowych parametrów wpływających na jakość herbaty. Twarda woda może powodować, że napar staje się mętny i traci swój naturalny aromat (im wyższy stopień twardości wody, tym mniejsza intensywność zapachu), a jednocześnie charakteryzuje się gorzkim posmakiem.
Większość herbat wymaga do zaparzania wody miękkiej (z wyjątkiem czarnych herbat ze Sri Lanki), jednak w Polsce dominuje woda twarda lub średnio twarda.
Sole kwasu węglowego znajdujące się w twardej wodzie sprawiają, że napar jest nienaturalnie jasny i nijaki w smaku, a na powierzchni napoju pojawia się nieestetyczny osad. Wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu powoduje natomiast ciemniejszą barwę naparu oraz negatywnie oddziaływuje na jego smak.
Warto jednak pamiętać, że do zaparzania herbaty nie nadaje się woda całkowicie zdemineralizowana. Zupełny brak minerałów powoduje, że smak traci swoje walory smakowe.
Zawartość minerałów a smak i zdrowotność herbaty
Idealna woda do zaparzania herbaty powinna zawierać umiarkowaną ilość minerałów, takich jak wapń i magnez, które w subtelny sposób podkreślają naturalny smak naparu, ale nie dominują nad nim.
W przypadku delikatniejszych herbat zielonych i białych, najlepiej sprawdza się woda o niskiej zawartości minerałów. Z kolei bardziej wyraziste herbaty czarne i oolongi, doskonale smakują zaparzane w wodzie o wyższym stężeniu minerałów.
Całkowita zawartość soli rozpuszczonych w wodzie opisywana jest za pomocą miary TDS. Według amerykańskiego The Tea Association, wskaźnik TDS wody przeznaczonej do parzenia herbaty powinien mieścić się w przedziale od 50 do 150 ppm. Wysokość tego parametru swojej kranówki można w prosty sposób zmierzyć za pomocą kieszonkowego miernika z termometrem.
Odczyn pH wody do zaparzania herbaty
Odczyn wody przeznaczonej do parzenia herbaty powinien mieścić się w przedziale od 6,5 do 8,5, przy czym najbardziej optymalne jest pH neutralne – jak najbardziej zbliżone do 7.
Neutralne pH wody sprzyja uzyskaniu klarownego, harmonijnego naparu, w którym wyczuwalne są nawet najbardziej subtelne nuty smakowe.
Woda o odczynie zasadowym powoduje, że napar charakteryzuje się ciemniejszym kolorem, a w przypadku pH kwaśnego, herbata jest jaśniejsza niż powinna. Zbyt kwaśna woda nadaje herbacie cierpki smak, podczas gdy zbyt woda zasadowa może powodować, że napar staje się mydlany w smaku i mętny.
Temperatura wody do parzenia herbaty
Choć temperatura wody nie jest bezpośrednio związana z jej składem, stanowi kluczowy element w procesie jej parzenia. Każdy rodzaj herbaty wymaga innej temperatury, aby uzyskać optymalny smak:
- Zielona herbata 70-80°C
- Biała herbata 75-85°C
- Oolong 80-90°C
- Czarna herbata 90-100°C
- Herbaty ziołowe 95-100°C
Za wysoka temperatura może zniszczyć delikatne składniki smakowe, natomiast zbyt niska nie pozwoli na pełne wydobycie aromatów z liści.
Jak uzdatniać wodę do parzenia herbaty?
Jak można przeczytać na forach wielbicieli herbaty, do przygotowania wody często wybierany jest dzbanek filtrujący. Zaletą takiego urządzenia jest jego mobilność. Dzbanek można przenosić i filtrować wodę w dowolnym miejscu, ponadto jest prosty w obsłudze i estetyczny wizualnie. Z drugiej strony, jednorazowo można oczyścić stosunkowo niewielką ilość wody, a sam proces filtracji jest najczęściej dość czasochłonny. To jednak nie wszystko, bowiem użytkownik ma zaledwie 12 godzin na to, aby spożyć przygotowaną w ten sposób wodę. Po tym czasie kranówka będzie już raczej nieświeża, a jeśli stoi na zewnątrz i jest narażona na działanie promieni słonecznych – może nawet “zakwitnąć”.
Bardzo często otrzymuję pytania jak uzdatniać wodę do parzenia herbaty, albo jaka woda do kawy jest najlepsza. W obu przypadkach polecam filtrację membranową. Dobór optymalnego rozwiązania zależy w tym przypadku od jakości kranówki oraz indywidualnych preferencji użytkowników.
Piotr Pisarski
Oprócz wspomnianej wyżej ultrafiltracji, do uzdatniania wody spożywczej świetnie nadają się systemy odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna zatrzymuje cząsteczki o wielkości do 0,0001 mikrona, zapewniając ultra czystą wodę, która pomaga wydobyć naturalny smak i aromat herbaty. Odwrócona osmoza to również gwarancja braku bakterii i wirusów w wodzie. Warto natomiast pamiętać, że membrana osmotyczna usuwa minerały, dlatego w przypadku naparów herbacianych warto je uzupełnić stosując dedykowany wkład rewitalizujący. W tej kategorii produktów ciekawym rozwiązaniem jest bez wątpienia nablatowa odwrócona osmoza Ecoperla Maestro z wkładem PCR 3w1, która nie wymaga podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Urządzenie nie tylko perfekcyjnie oczyszcza kranówkę, ale zostało też wyposażone w funkcję podgrzewania wody do wybranej temperatury (45, 85, 100 °C), co czyni go doskonałym rozwiązaniem do biura, poczekalni, czy gabinetu.
Dobrej jakości filtry kuchenne od renomowanych producentów obejmują wkłady mechaniczne do filtracji wstępnej, a także filtr z węglem aktywnym, który redukuje chlor (i jego pochodne) oraz inne zanieczyszczenia psujące smak, zapach i barwę wody.
Jaka woda do herbaty jest najlepsza – podsumowanie
Najlepsza woda do zaparzania herbaty charakteryzuje się niskim lub umiarkowanym stopniem twardości, ma neutralne pH i jest pozbawiona chloru oraz innych zanieczyszczeń fizykochemicznych. Kluczem do uzyskania naparu o bogatym smaku i pięknym aromacie jest w związku z tym odpowiednia filtracja wody oraz właściwa temperatura cieczy w połączeniu z optymalnym czasem zaparzania. Podsumowując, dbałość o jakość wody jest w praktyce tak samo ważna jak wybór wysokogatunkowych liści herbaty.