Zbiornik hydroforowy to element instalacji wodnej pozwalający na utrzymanie wystarczającego ciśnienia wody użytkowej. Przy wyborze konkretnego rozwiązania należy brać pod uwagę oczekiwaną pojemność i wykonanie zbiornika, miejsce montażu oraz koniecznie rodzaj urządzeń przeznaczonych do uzdatniania wody.
Spis treści:
- Czym jest zbiornik hydroforowy?
- Zbiornik hydroforowy – zasada działania
- Zbiorniki hydroforowe – wady i zalety
- Zbiornik hydroforowy – jaki wybrać przy uzdatnianiu wody
- Jaki zbiornik hydroforowy wybrać – podsumowanie
Czym jest zbiornik hydroforowy?
Zbiornik hydroforowy wchodzi w skład zespołu urządzeń kryjących się pod wspólną nazwą zestaw hydroforowy. Jego zadaniem jest zapewnianie stałego ciśnienia wody oraz zwiększenie czynnej objętości cieczy. Montaż zbiornika hydroforowego znacząco wydłuża żywotność instalacji, a w szczególności pompy do wody, przez co ogranicza potrzebę częstego załączania się tego urządzenia.
Ciśnieniowe zbiorniki hydroforowe są z powodzeniem wykorzystywane w gospodarstwach domowych, domkach letniskowych oraz w rolnictwie i ogrodnictwie. W zastosowaniach domowych najczęściej stosuje się hydrofory ocynkowane lub zbiorniki bezprzeponowe, jednak nie zawsze wiadomo jaki zbiornik hydroforowy wybrać.
Każdy zestaw hydroforowy składa się z następujących komponentów:
- Hydrofor – zbiornik ciśnieniowy częściowo wypełniony wodą, a częściowo powietrzem
- Manometr – przyrząd odpowiadający za pomiar ciśnienia
- Pompa do wody – urządzenie tłoczące wodę ze studni
- Presostat – automat do włączania i wyłączania zasilania elektrycznego, jest sterowany pneumatycznie
- Zawory – odcinające, zwrotne, bezpieczeństwa
Aby uniknąć zamarzania lub przegrzewania zgromadzonej wewnątrz zbiornika wody, hydrofory montuje się zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak piwnice i kotłownie.
Z punktu widzenia użytkowników zbiorniki hydroforowe mają wiele zalet, w tym niski koszt montażu i eksploatacji systemu. Co więcej, są praktycznie bezobsługowe.
Zbiornik hydroforowy – zasada działania
Hydrofory ocynkowane oraz bezprzeponowe działają na tej samej zasadzie. Różnica między nimi polega na sposobie przechowywania wody oraz metodzie podłączenia do instalacji.
Każdy zbiornik hydroforowy posiada określony minimalny i maksymalny poziom wody. Nad jej zwierciadłem znajduje się poduszka sprężonego powietrza, która w wyniku poboru wody do sieci ulega rozprężeniu. W tym samym czasie ciśnienie wewnątrz zbiornika zaczyna spadać. Kiedy osiągnie wartość minimalną, pompa włącza się i zaczyna tłoczyć wodę do zbiornika hydroforowego aż do momentu uzyskania maksymalnego możliwego ciśnienia. Gdy górny pułap tego parametru zostanie osiągnięty (zgodnie ze wskazaniami presostatu sterującego pracą pompy), urządzenia się wyłącza i cały cykl zaczyna się na nowo. Wydajność pompy do wody powinna w związku z tym odpowiadać najwyższemu godzinowemu poborowi cieczy.
Pojemność zbiornika hydroforowego zalecam dobierać zawsze na podstawie realnej ilości zużywanej wody.
Piotr Pisarski
Każda pompa ma określoną ilość uruchomień w ciągu godziny. Jeśli ciśnieniowy zbiornik hydroforowy jest zbyt mały w stosunku do zużycia wody, pompa załącza się zbyt często, i w konsekwencji spada jej żywotność i nietrudno o awarię urządzenia.
Zbiorniki hydroforowe – wady i zalety
Ponieważ wybór zbiornika hydroforowego warunkuje montaż określonego typu stacji uzdatniania wody, warto w tej kwestii zasięgnąć opinii specjalisty.
Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji wodnej, w przypadku własnego ujęcia zawsze warto przeprowadzić badania wody. szczególnie gdy istnieje prawdopodobieństwo występowania zanieczyszczeń. Bardzo częstym problemem są bowiem mangan i żelazo w wodzie.
Hydrofor bezprzeponowy
Bezprzeponowe zbiorniki ciśnieniowe od hydroforów ocynkowanych różnią się nieco budową. Wewnątrz zamontowana jest membrana, skąd też bierze się druga nazwa tych urządzeń – hydrofory membranowe.
Element ten rozdziela przestrzeń hydroforu na dwie części. Wewnątrz magazynowana jest woda, natomiast między zewnętrzną ścianą membrany a wnętrzem zbiornika tworzy się wolna przestrzeń, którą wypełnia powietrze wtłoczone fabrycznie pod odpowiednim ciśnieniem. Hydrofory membranowe występują w mniejszych pojemnościach niż ocynkowane.
Zalety
- Bezobsługowość
- Cicha praca urządzenia
- Niewielki rozmiar
- Ograniczone ryzyko korozji
Wady
- Wysoka cena
- Mały wybór pojemności
Hydrofor ocynkowany
Hydroforowe zbiorniki ocynkowane charakteryzują się dużymi pojemnościami, zazwyczaj 100 l, 150 l, 200 l, 300 l, 500 l, 1000 l, 1500 l. Do zastosowań przemysłowych produkuje się również modele, które mogą pomieścić nawet 10 000 l wody. Hydrofory ocynkowane można stosować zarówno z pompą ssącą, jak i z głębinową. Specjalna ocynkowana powłoka skutecznie zabezpiecza zbiorniki przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, takimi jak sprzyjająca korozji wilgoć. W efekcie, zbiorniki ocynkowane uchodzą za praktycznie niezniszczalne.
Zalety
- Spory wybór pojemności
- Niskie koszty eksploatacji
- Brak przepony
- Powłoka cynkowa chroniąca przed korozją
- Rurka wodowskazu pokazująca stan wody i powietrza w zbiorniku
Wady
- Konieczność kontroli ciśnienia powietrza
- Konieczność uzupełniania powietrza
- Konieczność przygotowania pomieszczenia z utwardzoną posadzką
- Duży rozmiar
Wybierając właściwy zbiornik hydroforowy, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego pojemność. To właśnie od tego parametru zależy sprawność i wydajność całej instalacji. Każdy zbiornik ma również swoje wady i liczne zalety, trudno zatem jednoznacznie wskazać, który z nich będzie najlepszy. W tym przypadku wiele zależy od zapotrzebowania na wodę, indywidualnych preferencji użytkowników oraz rodzaju urządzeń przeznaczonych do uzdatniania wody.
Zbiornik hydroforowy – jaki wybrać przy uzdatnianiu?
Jeśli woda w instalacji zawiera przekroczenia żelaza lub manganu, zazwyczaj montuje się centralne odżelaziacze wody. W zależności od rodzaju zastosowanego modelu urządzenia, inne będą wymagania w kwestii zbiornika hydroforowego.
Przy wysokich stężeniach żelaza i manganu oraz dużym zużyciu wody najlepszym rozwiązaniem są odżelaziacze wody wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody. W tej kategorii urządzeń świetnymi opiniami wśród użytkowników cieszą się serie Ecoperla Ironitower i Ecoperla Sanitower. Poprawne działanie tych odżelaziaczy wody warunkuje obecność hydroforu ocynkowanego. Z hydroforem bezprzeponowym współpracuje natomiast model Ecoperla Oxytower z komorą sprężonego powietrza.
Jaki zbiornik hydroforowy wybrać – podsumowanie
Zestawy hydroforowe, choć pełnią tę samą funkcję, różnią się między sobą budową zbiornika hydroforowego, rozmiarem, a także sposobem podłączenia do instalacji. Wybór optymalnego rozwiązania jest szczególnie ważny, gdy woda wymaga uzdatniania, szczególnie w kontekście usuwania z niej nadmiaru żelaza i manganu. Z zakupem konkretnego modelu najlepiej się wstrzymać do momentu otrzymania wyników analizy wody. Przy wysokich stężeniach żelaza i manganu oraz dużym zużyciu wody najlepiej sprawdzają się odżelaziacze wody działające z jej wstępnym napowietrzaniem, wymagające obecności hydroforu ocynkowanego. Z hydroforem membranowym będzie natomiast kompatybilny odżelaziacz wody z wbudowaną komorą sprzężonego powietrza.