Strona główna » Blog » Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: gru 16, 2024

Najlepszy zmiękczacz wody działa skutecznie i wydajnie, nie obciążając przy tym domowego budżetu. Na etapie wyboru takiego urządzenia należy brać pod uwagę m.in. stopień twardości wody, zapotrzebowanie na kranówkę w budynku, jakość głowicy sterującej, sposób regeneracji złoża jonowymiennego, a także oferowane przez producenta funkcje dodatkowe.

Spis treści:

Kryteria wyboru zmiękczacza wody

Centralne zmiękczacze wody to automatyczne i bezobsługowe urządzenia, które skutecznie usuwają problem twardej wody w domu. Coraz częściej bywają przy tym postrzegane jako podstawowe wyposażenie typu AGD – na równi ze zmywarką, pralką, czy robotem kuchennym. Mając świadomość tego jak działa zmiękczacz wody, na etapie doboru konkretnego urządzenia warto kierować się ściśle określonymi zasadami, a w razie wątpliwości można poprosić o pomoc eksperta z branży.

Darmowa konsultacja

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie jaki zmiękczacz wody wybrać do domu, a jaki zmiękczacz wody do mieszkania. W tej kwestii wiele zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników, dlatego zawsze należy uwzględnić takie kryteria jak stopień twardości wody, liczba mieszkańców, zapotrzebowanie na wodę, a nawet ilość punktów poboru.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie zmiękczacza wody?

Rynek zmiękczaczy wody jest obecnie bardzo rozbudowany, dlatego warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak jakość głowicy sterującej, rodzaj żywicy jonowymiennej, czy choćby renoma producenta. Warto przy tym pamiętać, że wszelkie funkcje dodatkowe ułatwiające codzienną eksploatację urządzenia, często wpływają również na cenę urządzenia.

Budowa zmiękczacza wody

Producenci oferują centralne zmiękczacze wody w dwóch wersjach – kompaktowej i dwuczęściowej. Choć różnią się one od siebie wyglądem, najważniejsze komponenty i zasada działania pozostają te same.

Kompaktowe zmiękczacze wody mają wszystkie elementy (butla ze złożem, głowica sterująca, przegroda solanki) schowane w jednej obudowie, nazywanej kabinetem. Urządzenia tego typu montuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w blokach. Dzięki niewielkim rozmiarom, można je instalować również w zwężeniach lub w szafkach. Jeśli pomieszczenie gospodarcze jest niewielkie lub po prostu nieustawne, kompaktowy zmiękczacz wody jest zazwyczaj najbardziej optymalnym rozwiązaniem problemu kamienia kotłowego.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody składają się z butli o określonej pojemności zintegrowanej z głowicą sterującą oraz oddzielnego zbiornika na solankę. Mogą pomieścić znacznie więcej złoża filtracyjnego niż urządzenia kompaktowe, ale wymagają więcej przestrzeni do przeprowadzenia montażu. W praktyce sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wysoki jest stopień twardości wody oraz jej zużycie. Olbrzymią zaletą dwuczęściowych zmiękczaczy wody jest również możliwość dopasowania poszczególnych komponentów zgodnie z indywidualnymi potrzebami obiektu i użytkowników. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w domach jednorodzinnych, w domach bliźniakach, w domach wielorodzinnych, a nawet w niektórych obiektach noclegowych (pensjonaty, agroturystyki, małe hotele).

Jakość i ilość żywicy jonowymiennej

Kiedy nie wiadomo jaki zmiękczacz wody wybrać mając do wyboru urządzenie z żywicą monosferyczną lub polisferyczną, warto zdecydować się ten pierwszy. Dzięki identycznej budowie wszystkich cząsteczek, wymiana jonowa zachodzi na całej powierzchni złoża, w związku z czym zmiękczanie wody jest nie tylko efektywniejsze, ale też bardziej ekonomiczne pod kątem zużycia kranówki i soli. Sama żywica monosferyczna charakteryzuje się także dłuższą żywotnością, nawet do 7-10 lat. Warto jednocześnie pamiętać, że rodzaj oraz jakość żywicy jonowymiennej mają równie duże znaczenie jak jej ilość.

Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa statystycznie 2-2,5 m3 wody na miesiąc, dlatego ilość żywicy w zmiękczaczu wody powinna być dobrana również w odniesieniu do liczby osób korzystających z urządzenia.

Głowica sterująca

Głowica sterująca w zmiękczaczu wody nadzoruje jego pracę – kieruje procesem wymiany jonowej oraz regeneracji złoża. Awaria tego podzespołu bardzo często oznacza przestój całego urządzenia, dlatego warto zwracać uwagę na jej jakość. Ponieważ wymiana głowicy sterującej nierozerwalnie wiąże się z zakupem całego – zazwyczaj bardzo kosztownego – zaworu, równie ważna jest możliwość jej serwisowania.

Najbardziej znane na świecie głowice sterujące to produkty rynkowych gigantów, takich jak Clack oraz Fleck. Polecam jednocześnie równie dobre, a tańsze rozwiązanie alternatywne, czyli głowice sterujące Fobrite będące integralną częścią świetnej jakościowo serii zmiękczaczy wody Ecoperla Toro.

Piotr Pisarski

System regeneracji

Regeneracja zmiękczacza wody jest niezbędna do prawidłowej pracy urządzenia, jednak w zależności od producenta można się spotkać z różnymi cyklami i ustawieniami. Aktualnie, najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób przeprowadzania tego procesu to regeneracja objętościowo-logiczna.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne kompaktowe zmiękczacze wody coraz częściej są wyposażone w funkcje dodatkowe, które ułatwiają obsługę urządzenia oraz redukują do minimum koszty eksploatacyjne. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto zwracać uwagę na rozwiązania, które stanowią realne udogodnienia, tj. dźwiękowy alarm poziomu soli, powiadomienia z aplikacji przesyłane za pomocą modułu WiFi, czy system suchego zbiornika solanki, który eliminuje ryzyko tworzenia się mostów solnych.

Koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji funkcjonalnego zmiękczacza wody nie są zbyt wysokie. W tym przypadku wiele jednak zależy od rodzaju urządzenia, a także średnich cen za zużycie wody czy prądu w danym regionie. Przed zakupem urządzenia warto zatem sprawdzić ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody.

Producent zmiękczacza wody

Decydując się na zakup zmiękczacza wody, warto postawić na urządzenie od cenionej marki, która gwarantuje stały dostęp do części zamiennych, profesjonalne wsparcie techniczne, a nawet usługi serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Renomowany dostawca pomoże również dobrać odpowiednie urządzenie, wykona laboratoryjne badania wody, a w razie potrzeby przeprowadzi testy obciążeniowe.

Przegląd zmiękczaczy wody

Zmiękczacz wody to inwestycja na wiele lat, dlatego przez cały ten czas powinien pracować tak samo efektywnie jak w dniu montażu.

Tanie zmiękczacze wody Ecoperla Nexo

W wielu przypadkach ważnym kryterium wyboru urządzenia jest jego cena. Tani zmiękczacz wody nie zawsze oznacza kiepską jakość zastosowanych komponentów, czy małą skuteczność. Znakiem ostrzegawczym powinna być jednak podejrzanie niska cena, która znacząco odbiega od średniej rynkowej. Można na szczęście znaleźć urządzenia, które nie zrujnują domowego budżetu, a jednocześnie charakteryzują się dobrymi parametrami pracy. Pod tym względem optymalnym rozwiązaniem jest seria kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Nexo.

Popularne zmiękczacze wody Ecoperla Toro

Wśród dostępnych na rynku zmiękczaczy wody dużą popularnością cieszy się seria Ecoperla Toro. Do zakupu takiego urządzenia przekonują zarówno świetne parametry pracy, wbudowany mieszacz, bypass, jak i designerski wygląd. Największą zaletą serii Ecoperla Toro jest natomiast maksymalnie ekonomiczna praca możliwa dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System oraz wysokiej jakości żywicy monosferycznej.

Obecnie Ecoperla Toro jest dostępny w dwóch rozmiarach do wyboru. Ecoperla Toro 24 z nową głowicą i większą ilością złoża to bestseller, który cieszy się popularnością wśród klientów w całej Polsce. Z kolei Ecoperla Toro 35 jest aktualnie jednym z największych kompaktowych zmiękczaczy wody dostępnych na rynku.

Zmiękczacze wody z wifi Ecoperla Slimline

Przy wyborze zmiękczacza wody do zastosowań domowych duże znaczenie ma bez wątpienia wygoda użytkowania urządzenia, dlatego wielu producentów oferuje udogodnienia minimalizujące obowiązki związane z jego obsługą i eksploatacją.

Zmiękczacze wody wyposażone w dodatkowe funkcje charakteryzują się zazwyczaj wyższą cenę, ale w zamian są wyposażone w różne innowacyjne rozwiązania. Dobrym przykładem połączenia nowoczesnych technologii z metodami uzdatniania wody jest seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline.

Zmiękczacze wody Ecoperla Slimline łączą w sobie wiele nowatorskich rozwiązań, które usprawniają pracę urządzenia, zwiększają jego wydajność redukując jednocześnie koszty eksploatacji, a także poprawiają wygodę użytkowania. Moduł WiFi maksymalnie ułatwia obsługę, przy czym sama instalacja i integracja urządzenia z dedykowaną aplikacją jest prosta i szybka. To jednak nie wszystkie zalety urządzeń z tej serii. O konieczności uzupełnienia soli tabletkowanej przypomina alarm dźwiękowy, a system suchego zbiornika zapobiega powstawaniu mostów solnych. Z kolei Ecoperla Perfect System i solankowanie proporcjonalne gwarantują, że eksploatacja zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline jest wyjątkowo oszczędna.

Zmiękczacze wody z wyższej półki Ecoperla Vita

Seria Ecoperla Vita to doskonały wybór dla osób poszukujących zmiękczacza wody o naprawdę niewielkich wymiarach, a jednocześnie charakteryzującego się doskonałymi parametrami pracy i wieloma funkcjami dodatkowymi. Głowica sterująca od Clack, monosferyczna żywica jonowymienna, regeneracja UpFlow i Ecoperla Perfect System, a także funkcjonalny kabinet w jednym urządzeniu to najlepsza gwarancja jakości tej serii.

Ekskluzywne zmiękczacze wody Ecoperla Softcab

Tym, co wyróżnia serię zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab, jest kabinet zaprojektowany specjalnie pod głowicę sterującą, dzięki czemu oba komponenty doskonale ze sobą współgrają. Seria została wykonana przy ścisłej współpracy z amerykańskim producentem Clack. Atutem tych urządzeń jest również wyjątkowo funkcjonalna obudowa, Ecoperla Perfect System oraz wbudowany mieszacz.

Profesjonalne zmiękczacze wody Ecoperla Softower

Seria Ecoperla Softower, obejmująca trzy rozmiary do wyboru, to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy woda jest bardzo twarda, a jej pobór wysoki. Za zrównoważoną pracę każdego urządzenia odpowiada Ecoperla Smart System. Specjalnie dobrane ustawienia głowicy sterującej dbają także o to, aby zużycie wody i soli na regenerację było jak najniższe przy zachowaniu optymalnych efektów zmiękczania wody.

Zmiękczacz wody 2w1 Ecoperla Hero

Jeśli oprócz wysokiego stopnia twardości wody problem stanowi także chlor i jego pochodne, rozwiązaniem może się okazać zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Doskonałym przykładem takiego urządzenia 2w1 jest Ecoperla Hero zawierający aż 40 litrów ułożonego warstwowo złoża – 10 litrów kokosowego węgla aktywnego impregnowanego srebrem i 30 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej.

Dobrej jakości węgiel impregnowany srebrem zatrzymuje chlor i poprawia parametry organoleptyczne wody, a jednocześnie wydłuża żywotność żywicy jonowymiennej, na której zachodzi redukcja stopnia twardości wody.

Ze względu na mniejszą powierzchnię filtracyjną, Ecoperla Hero nie może być traktowany jako zamiennik zmiękczacza wody i kolumny węglowej, ale stanowi dobrą alternatywę dla osób, które nie mają miejsca na taki zestaw. Urządzenie 2w1 montuje się tak samo jak klasyczne zmiękczacze wody. Zbliżone są również koszty eksploatacyjne.

Piotr Pisarski

Jaki zmiękczacz wody wybrać – podsumowanie

Znając najważniejsze parametry zmiękczacza wody, można szybko zorientować się w dostępnych na rynku ofertach. Wówczas znalezienie modelu, który spełni indywidualne wymagania użytkowników, a jednocześnie będzie pracować wydajnie i skutecznie, jest znacznie prostsze. Choć nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jaki zmiękczacz wody wybrać do swojego domu, w każdym przypadku warto postawić na urządzenie od renomowanego producenta, który zapewnia również stały dostęp do części zamiennych oraz profesjonalny serwis

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.