Odwrócona osmoza bez zbiornika to nowoczesny filtr kuchenny zapewniający stały dostęp do czystej i świeżej wody pitnej na co dzień. W porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami, kompaktowe bezzbiornikowe odwrócone osmozy zajmują niewiele miejsca, mają minimalistyczny wygląd, a woda jest filtrowana przepływowo i na bieżąco trafia do wylewki.
Spis treści:
- Budowa bezzbiornikowej odwróconej osmozy
- Jak działa odwrócona osmoza bez zbiornika?
- Montaż odwróconej osmozy bez zbiornika
- Dlaczego niektóre odwrócone mają zbiornik a inne nie?
- Kiedy wybrać odwróconą osmozę bez zbiornika?
- Odwrócona osmoza bez zbiornika – podsumowanie
Budowa bezzbiornikowej odwróconej osmozy
Nowoczesne filtry kuchenne to doskonały sposób na pozyskiwanie czystej i świeżej wody do picia bezpośrednio z kranu. W tej kategorii produktów mocno wyróżnia się odwrócona osmoza, która oczyszcza kranówkę z dokładnością do pojedynczych jonów. Niektóre systemy odwróconej osmozy posiadają dodatkowo np. wkład rewitalizujący, który wzbogaca wodę w składniki mineralne.
Na rynku dostępne są trzy rodzaje systemów odwróconej osmozy – z osobnym zbiornikiem, z wbudowanym zbiornikiem i bez zbiornika
Jeśli nie wiesz jaki filtr kuchenny wybrać, zasięgnij w tej kwestii opinii specjalisty z branży uzdatniania wody.
Każdy system odwróconej osmozy dostępny aktualnie w sprzedaży to w rzeczywistości układ wkładów filtracyjnych współpracujących z membraną osmotyczną. Zbiornik na magazynowanie wody to oddzielny komponent, o pojemności wynoszącej średnio około 16 litrów, w którym przechowywana jest woda zanim trafi do użytkownika. Podpięty pod taki zbiornik system odwróconej osmozy tworzy zintegrowaną całość. Niektóre filtry kuchenne posiadają także wbudowany niewielki zbiornik. Choć ilość magazynowanej wody jest w tym przypadku nieduża, zaletą takiego rozwiązania jest na pewno mniejszy rozmiar urządzenia w porównaniu do modeli z osobnym zbiornikiem.
Odwrócona osmoza bez zbiornika jest umieszczona w kompaktowej obudowie, w której znajdują się poszczególne wkłady filtracyjne oraz membrana osmotyczna. Surowa woda jest uzdatniana na bieżąco i podawana bezpośrednio do wylewki, podobnie jak w filtrach kuchennych typu ultrafiltracja.
Obecność zbiornika zależy głównie od budowy filtra kuchennego oraz innych zastosowanych przez producenta rozwiązań. Klasyczne modele mają ten komponent w standardzie, a najnowocześniejsze systemy odwróconej osmozy działają bez niego.
Jak działa odwrócona osmoza bez zbiornika?
Nowoczesna bezzbiornikowa odwrócona osmoza działa na podobnej zasadzie jak urządzenia ze zbiornikiem, z jedną tylko różnicą.
Odwrócona osmoza bez zbiornika uzdatnia wodę przepływowo, więc nie zachodzi konieczność montowania zbiornika.
Surowa woda wpływa do urządzenia, gdzie w pierwszej kolejności przepływa przez wkład wstępny, następnie wędruje na membranę osmotyczną oraz wkład szlifujący i, po odkręceniu kranu, trafia bezpośrednio do użytkownika. Szybkie podawanie wody do wylewki jest możliwe dzięki pompie ciśnieniowej zasilanej energią elektryczną.
W przypadku klasycznej odwróconej osmozy, woda po przefiltrowaniu jest kierowana do zbiornika magazynującego i dopiero stamtąd, po odkręceniu wylewki, trafia do użytkownika.
Montaż odwróconej osmozy bez zbiornika
Prosty i szybki montaż odwróconej osmozy bez zbiornika to jedna zalet tego filtra kuchennego.
Urządzenie należy podłączyć do ujęcia wody surowej, wylewki oraz odpływu do kanalizacji zgodnie z instrukcjami producenta. Odwrócona osmoza bez zbiornika wymaga także podłączenia do prądu.
Zawsze podkreślam, że jeśli wiesz jak zamontować odwróconą osmozę w wersji ze zbiornikiem, bez problemu poradzisz sobie również z modelem bezzbiornikowym. Co więcej, nie musisz do tego posiadać żadnej wiedzy związanej z hydrauliką.
Piotr Pisarski
Dlaczego niektóre odwrócone mają zbiornik a inne nie?
Systemy odwróconej osmozy bez zbiornika, jeszcze do niedawna nowość na rynku, powstały z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Odwrócona osmoza bez zbiornika zajmuje niewiele miejsca, dlatego świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o małej powierzchni. To także najlepszy wybór dla fanów nowoczesnych technologii, którzy szukają najbardziej funkcjonalnych rozwiązań na rynku.
Dużą popularnością wśród tego typu urządzeń cieszy się odwrócona osmoza bez zbiornika marki Ecoperla.
Dla porównania, odwrócona osmoza ze zbiornikiem zajmuje znacznie więcej miejsca w szafce pod zlewem i trudno ją również zmieścić np. na blacie kuchennym. Model ze zbiornikiem warto natomiast wybrać, jeśli nie ma problemu z zagospodarowaniem miejsca w zabudowie kuchennej. To również dobra propozycja dla użytkowników poszukujących skutecznych rozwiązań w nieco mniejszym budżecie.
Kiedy wybrać odwróconą osmozę bez zbiornika?
Nowoczesna bezzbiornikowa odwrócona osmoza ma niewątpliwie wiele zalet, a za wyborem tego rozwiązania przemawiają różne argumenty:
- Kompaktowe rozmiary (urządzenie idealne do małej kuchni, czy nieustawnej szafki pod zlewem)
- Montaż możliwy zarówno w poziomie, jak i w pionie (np. na blacie kuchennym, w szafce podzlewozmywakowej lub w szufladzie)
- Szybka wymiana wkładów filtracyjnych (łatwy dostęp do wkładów w przedniej części filtra)
- Minimalistyczny wygląd i nowoczesny design (dla wielbicieli porządku i minimalizmu)
- Funkcjonalność i nowoczesność (dla poszukiwaczy technologicznych nowinek)
Nowoczesna osmoza bezzbiornikowa to doskonałe połączenie skutecznej filtracji wody oraz prostej i wygodnej obsługi.
Użytkownicy mający świadomość jak dbać o odwróconą osmozę, szczególnie w kontekście wymiany wkładów filtracyjnych, z pewnością docenią fakt, że są one schowane we frontowej ścianie obudowy, a samo utrzymanie urządzenia w czystości jest wyjątkowo proste.
Odwrócona osmoza bez zbiornika – podsumowanie
Zarówno odwrócona osmoza bez zbiornika, jak i modele zawierające ten element w zestawie mają swoich zwolenników i przeciwników. Trudno jednoznacznie ocenić, co jest lepszym rozwiązaniem, bowiem wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji przyszłych użytkowników. Niezależnie jednak od tego, własny filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy to zawsze skuteczny, wydajny i niezawodny sposób na higienicznie czystą wodę prosto z kranu – na co dzień i dla całej rodziny.