Strona główna » Blog » Przemysłowe lampy bakteriobójcze – przegląd rozwiązań

Przemysłowe lampy bakteriobójcze – przegląd rozwiązań

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: paź 7, 2024

Przemysłowe lampy bakteriobójcze usuwają z wody mikroorganizmy, w tym bakterie i wirusy, powstrzymując dodatkowo ich dalsze namnażanie w instalacji wodnej. Dzięki zastosowaniu wydajnych promienników, lampy UV o zastosowaniu przemysłowym gwarantują wysoką skuteczność dezynfekcji i długi czas działania przy zwiększonym przepływie wody.

Spis treści:

Czym przemysłowe lampy bakteriobójcze różnią się od standardowych?

Konieczność utrzymania wysokich standardów higieny w przestrzeniach technicznych i w środowisku produkcyjnym powoduje, że przemysłowe lampy bakteriobójcze cieszą się dużą popularnością w różnych sektorach przemysłu. W odróżnieniu od innych form dezynfekcji, takich jak preparaty odkażające, lampy bakteriobójcze nie pozostawiają osadów ani resztek substancji chemicznych, co czyni je rozwiązaniem nieinwazyjnym, a przez to bezpiecznym i ekologicznym.

Przemysłowe lampy UV są zoptymalizowane pod kątem pracy w trudnych warunkach. Różnią się od tych przeznaczonych dla klientów indywidualnych rozmiarem oraz wydajnością, jednak najważniejsze komponenty, tj. żarnik, osłona żarnika i zasilacz pozostają takie same.

Kiedy woda przepływa przez wnętrze lampy bakteriobójczej zostaje naświetlona i zdezynfekowana, a następnie trafia do instalacji i podłączonych do niej urządzeń.

Jaką lampę bakteriobójczą wybrać do zastosowań w przemyśle?

Na światowym rynku funkcjonuje obecnie wielu producentów lamp bakteriobójczych przeznaczonych do stosowania w instalacjach przemysłowych. Na ich tle wyróżnia się m.in. polska marka TMA dostarczająca niezawodne urządzenia do dezynfekcji wody ultrafioletem od 1990 roku. W lampie TMA TM0 żarnik wymienia się po 16 000 godzinach pracy, czyli co około 666 dni. Warto również zwrócić uwagę na przemysłowe lampy bakteriobójcze Viqua posiadające zasilacz z układem sterowania, który monitoruje pracę całego urządzenia.

Choć niezmienne pozostaje to jak działa lampa bakteriobójcza, wybór konkretnego modelu urządzenia nie zawsze wydaje się prosty. W kwestii znalezienia optymalnego rozwiązania dopasowanego do specjalistycznych wymagań procesu, warto poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Na etapie doboru lampy bakteriobójczej dla przemysłu największe znaczenie mają takie parametry jak:

  • Warunki montażowe
  • Przepływ wody (szczególnie maksymalny)
  • Dopuszczalny spadek ciśnienia w urządzeniu
  • Temperatura i ciśnienie wody
  • Wymagana dawka UV
  • Fizykochemiczny skład wody (warto sprawdzić jak usunąć mętność wody)

To jednak nie wszystko. Dobór każdej metody uzdatniania wody powinny zawsze poprzedzać profesjonalne badania wody, na podstawie których specjalista dobierze optymalne w danym przypadku technologie.

Zastosowanie przemysłowych lamp bakteriobójczych

Dobrej jakości przemysłowe lampy bakteriobójcze znajdują szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych oraz w placówkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, pływalnie, szpitale.

Stanowiąc istotny element walki z mikroorganizmami, urządzenia tego typu pełnią kluczową funkcję w wielu branżach, poczynając od przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, przez sektor HoReCa i placówki medyczne, aż po uzdatnianie wody procesowej i technologicznej. Przemysłowe lampy bakteriobójcze coraz częściej wykorzystuje się także w cysternach transportujących wodę pitną oraz jako etap procesu sterylizacji wody gorącej w ramach zwalczania bakterii Legionella.

Bakteriobójcze lampy UV to doskonały sposób na ograniczenie ilości związków chloru dozowanych w celu sterylizacji wody, dlatego można je spotkać w lokalnych zakładach wodociągowych. Polecam je również wszędzie tam, gdzie zastosowanie preparatów chemicznych może negatywnie oddziaływać na stan urządzeń, linii produkcyjnej lub produktu końcowego.

Piotr Pisarski

Z przemysłowych lamp bakteriobójczych korzysta się również w takich procesach jak:

  • Produkcja wody ultraczystej
  • Produkcja wody wykorzystywanej do płukania i czyszczenia w pętlach wodnych
  • Redukcja ozonu resztkowego
  • Magazynowanie wody
  • Ochrona membran osmotycznych, ultrafiltracyjnych, nanofiltracyjnych

Zalety przemysłowych lamp bakteriobójczych

Stosowanie lamp bakteriobójczych w przemyśle niesie ze sobą wiele korzyści. W efekcie przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po takie rozwiązanie w swoich systemach uzdatniania wody.

Cecha Korzyść dla przedsiębiorców
Wysoka skuteczność dezynfekcji Skuteczność przemysłowej lampy bakteriobójczej w redukcji mikroorganizmów wynosi niemal 99,9 proc., jeśli woda zostanie odpowiednio oczyszczona pod kątem chemicznym
Brak zmian w fizykochemicznym składzie wody Sterylizacja promieniowaniem UV nie zmienia składu chemicznego, ani parametrów organoleptycznych wody oraz nie generuje ubocznych produktów dezynfekcji
Prosta obsługa i niskie koszty eksploatacji Przemysłowe lampy bakteriobójcze są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają kontroli ze strony użytkownika, dozowania środków chemicznych, ani zmiany ustawień
Minimalne wymagania w zakresie instalacji Przemysłowe lampy UV mogą działać praktycznie w każdych warunkach, w instalacjach wykonanych z różnego rodzaju materiałów; nie ma też żadnych specjalnych wymogów lub uwarunkowań do współpracy z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład stacji uzdatniania wody
Neutralność w stosunku do urządzeń i produktów Promieniowanie UV pozostaje w pełni neutralne dla urządzeń, linii produkcyjnych oraz materiałów i surowców mających styczność ze sterylizowaną wodą
Uniwersalność zastosowań Woda dezynfekowana promieniowaniem UV pozostaje całkowicie bezpieczna pod kątem mikrobiologicznym, dlatego ma bardzo szeroki zakres zastosowań

Eksploatacja przemysłowych lamp bakteriobójczych

Podobnie jak w przypadku domowych lamp sterylizujących, przed użyciem przemysłowej lampy UV potrzebne jest wstępne oczyszczanie wody. Niezbędne minimum stanowi eliminacja zanieczyszczeń mechanicznych, które mogłyby spowodować trwałe uszkodzenia mechaniczne. Przepływająca przez przemysłową lampę UV woda nie może zawierać substancji wytrącających się w formie osadów, takich jak mangan i żelazo w wodzie. Równie dużym zagrożeniem jest twarda woda będąca bezpośrednią przyczyną kamienia kotłowego.

Gdy wydajność przemysłowej lampy UV spada, prawdopodobnie jest to związane z osadzeniem się w osłonce powłoki mineralnej lub organicznej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nalot trzeba usunąć.

Przemysłowe lampy bakteriobójcze montuje się za pośrednictwem standardowych przyłączy bezpośrednio do rurociągu, przy czym bardzo istotna jest w tym przypadku szczelność połączeń. Zasilacz podpina się do czynnego gniazdka elektrycznego, a po zakończeniu montażu urządzenie jest od razu gotowe do pracy. W zakresie działań serwisowych najważniejszą kwestią jest natomiast regularna wymiana żarnika (zazwyczaj raz na rok).

Wszystkim użytkownikom lamp UV przypominam, że należy sprawdzać stan wkładu filtracyjnego w filtrze mechanicznym i wymienić go w razie konieczności. W przeciwnym razie, znajdujące się w wodzie cząstki stałe mogą uszkodzić elementy lampy powodując trudną do usunięcia awarię.

Piotr Pisarski

W przemysłowych lampach UV bardzo ważną rolę odgrywa maksymalne natężenie przepływu. Aby zachować skuteczność dezynfekcji na satysfakcjonującym poziomie, nie należy go przekraczać. Jeśli przepływ jest większy niż wydajność jednej przemysłowej lampy UV, można zainstalować kilka urządzeń równolegle.

Przemysłowe lampy bakteriobójcze – podsumowanie

Profesjonalne lampy bakteriobójcze stanowią niezastąpione narzędzie w walce z drobnoustrojami w wielu sektorach przemysłu. Wysoka skuteczność, prosta i tania eksploatacja, a także brak wpływu na fizykochemiczne parametry wody sprawiają, że lampy UV są coraz popularniejszym wyborem w przemyśle, a także w przestrzeniach użyteczności publicznej.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.