Strona główna » Blog » Recenzja filtrów Atlas Filtri Hydra BIG

Recenzja filtrów Atlas Filtri Hydra BIG

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: cze 20, 2022

Filtracja mechaniczna stanowi bardzo ważną gałąź w uzdatnianiu wody. Niemal każdy zakład przemysłowy, który wykorzystuje wodę choćby w celach technicznych, powinien być wyposażony w podstawową ochronę przed zanieczyszczeniami sedymentacyjnymi, mogącymi przedostawać się wraz z woda do instalacji. Na rynku właśnie pojawiła się nowość w tej dziedzinie – przemysłowy filtr samoczyszczący Atlas Filtri Hydra BIG. Poznajcie jego zalety!

Filtracja mechaniczna w przemyśle

Filtracja mechaniczna stanowi bardzo ważny segment uzdatniania wody zarówno w zastosowaniach indywidualnych, jak i przemysłowych. Filtry mechaniczne są stosowane jako osobne rozwiązanie, zapewniające ochronę instalacji oraz urządzeń, na które podawana jest woda. W taki sposób na wkładach zatrzymywane są cząstki mechaniczne takie jak: piasek, kamyczki, żwir, rdza, drobne cząstki stałe, które podczas przepływu przez odcinki rur bądź komponenty urządzeń, mogłyby je zatykać, powodować problemy z przepływem i w rezultacie prowadzić do kosztownych awarii. Filtracja mechaniczna już na początku instalacji skutecznie zapobiega takim sytuacjom, które mogą przydarzać się niezależnie od źródła wykorzystywanej wody. O samym problemie zanieczyszczeń mechanicznych można dowiedzieć się sporo z artykułu: Mętność i osady w wodzie

Drugą rolą, jaką pełnią filtry mechaniczne w przypadku zakładów przemysłowych jest filtracja wstępna przed dalszym uzdatnianiem wody. Niejednokrotnie filtry mechaniczne są stosowane do wstępnego oczyszczania wody choćby przed przemysłowymi zmiękczaczami wody czy przemysłową odwróconą osmozą. Dzięki nim chroniona jest nie tylko instalacja wodna, ale również delikatniejsze komponenty stacji uzdatniania wody. W ten sposób przedłużana jest ich żywotność oraz trwałość złóż filtracyjnych. Filtry narurowe mogą też doczyszczać wodę zanim trafi ona do docelowego miejsca. Są montowane na przykład za przemysłowymi odżelaziaczami wody w celu zatrzymania wszelkich pozostałości wytrąconego żelaza i manganu. Ich rola jest wprost nieoceniona w sektorze przemysłowym.

Jaki filtr mechaniczny do przemysłu wybrać?

Przemysłowe filtry narurowe stanowią spory segment oferty uzdatniania wody dla przemysłu. Propozycji jest naprawdę wiele. Oprócz dobrze znanych filtrów narurowych, które można montować jako osobne urządzenia bądź w zespołach, są jeszcze filtry multicartridgowe oraz kolumny sedymentacyjne. Dobór najlepszego z rozwiązań jest zależny od profesjonalnej analizy wody oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa. Stacja uzdatniania wody jest konstruowana na podstawie wywiadu, wizji lokalnej, wyników badania wody oraz potrzeb i profilu przedsiębiorstwa. O różnicach między filtrami narurowymi oraz kolumnami sedymentacyjnymi oraz o tym, kiedy jakie rozwiązanie zastosować, można znaleźć informacje w artykule: Kolumna filtracyjna czy filtr narurowy z wkładem mechanicznym? Co wybrać?

Szeroki wybór przemysłowych filtrów mechanicznych

Wybór przemysłowych filtrów mechanicznych jest ogromny. Bez problemu można odnaleźć urządzenie o potrzebnej wydajności. Rzecz jasna, warto zwrócić uwagę na producenta oraz jakość. Wykorzystane w produkcji tworzywa, mikronaż wkładów, ich budowa oraz typ będą przekładały się na dokładność oraz trwałość podczas eksploatacji. Rozwinięcie tematu znajduje się również w artykule: Ile mikronów powinien mieć filtr do wody? Wśród przemysłowych filtrów mechanicznych na szczególną uwagę zasługują propozycje belgijskiej marki Cintropur z rękawami filtracyjnymi oraz włoskiego producenta Atlas Filtri. Niedawno w sklepie internetowym pojawiła się nowość dedykowana właśnie sektorowi przemysłowemu – samoczyszczący filtr przemysłowy Atlas Filtri Hydra BIG. Dziś trochę więcej na temat tego właśnie produktu.

Przemysłowy filtr samoczyszczący Atlas Filtri Hydra BIG

Atlas Filtri Hydra BIG jest nowością od włoskiego producenta, uzupełniającą serię Atlas Filtri Hydra o urządzenie charakteryzujące się dużą wydajnością, odpowiednią do zastosowań w przemyśle. Najłatwiej jest określić ten filtr samoczyszczący jako półprzemysłowy. Sam producent wspominał o tym, że wielu użytkowników czekało na tą premierę. Zapotrzebowanie i zainteresowanie było dość spore. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to produkt, który posiada wiele zalet.

Przemysłowy filtr samoczyszczący Atlas Filtri Hydra BIG został stworzony do montażu i użytkowania w miejscach, w których występuje duże zapotrzebowanie na wodę oraz występują duże przepływy. Tutaj dane techniczne wskazują na przedział między 6 a 15 m3/h. Seria Atlas Filtri Hydra BIG powstaje we Włoszech z wysokiej jakości materiałów. Wszystkie są przystosowane do kontaktu z wodą pitną oraz użytkową. Solidna konstrukcja to jednak nie jest jedyna korzyść. W tym przypadku szczególne wrażenie robi mechanizm samoczyszczący. Dzięki jego zastosowaniu z wkładu filtracyjnego można korzystać znacznie dłużej. Możliwość płukania wkładu sprawia, że nie trzeba go tak często wymieniać na nowy. Właściwości wkładu filtracyjnego można odzyskiwać wielokrotnie, dzięki czemu znacznemu obniżeniu ulegają koszty eksploatacyjne. Takie rozwiązanie może więc przynieść przedsiębiorstwu dodatkowe oszczędności.

Przemysłowe filtry samoczyszczące z serii Atlas Filtri Hydra BIG są dostępne w wersji bez manometrów oraz z manometrami.

Zamontowany filtr Atlas Filtri Hydra BIG

Na zdjęciu widać zamontowany filtr Atlas Filtri Hydra BIG (wersja bez manometrów) z automatem do czyszczenia wkładów. Automat posiada centralę sterującą (skrzynka na górze) oraz elektrozawór podłączony do spodu klosza filtra. Sterownik umożliwia ustawienie interwału płukań wkładu. Przy uruchomieniu płukania, elektrozawór się otwiera i popłuczyny trafiają do kanalizacji. W przypadku powyższej realizacji widać, że sam sterownik zyskał dodatkową funkcję – uchwytu na klucz do odkręcania klosza filtra Atlas Filtri Hydra BIG.

Jak działa przemysłowy filtr samoczyszczący Atlas Filtri Hydra BIG?

Działanie przemysłowego filtra samoczyszczącego Atlas Filtri Hydra BIG opiera się o siatkowy wkład filtracyjny. Do urządzenia dedykowane są dwa rodzaje wkładów o dokładności 50 lub 90 mikronów: wkład RLH BIG wykonany z siatki poliestrowej oraz RAH BIG wyprodukowany ze stali nierdzewnej. Woda jest oczyszczana podczas jej przepływu przez klosz filtra. Zanieczyszczenia osiadają na wkładzie filtracyjnym. Kiedy zbierze się ich spora ilość, można przeprowadzić płukanie wsteczne. Wykonuje się je ręcznie, za pośrednictwem przekręcenia zaworu kulowego, lub za pośrednictwem dedykowanego automatu płuczącego, który samodzielnie uruchamia cały proces. O automatach płuczących przeczytasz tutaj: Filtry samoczyszczące z automatycznym płukaniem – przegląd produktów

Po rozpoczęciu regeneracji powstaje wsteczny wir wody, który czyści wkład i wyrzuca zanieczyszczenia przez lejek do kanalizacji. Sam proces jest bardzo szybki, zajmuje zaledwie kilka sekund. Przemysłowy filtr samoczyszczący Atlas Filtri Hydra został wyposażony w specjalny mechanizm zapobiegający wtórnemu zanieczyszczeniu podczas płukania wstecznego. To rozwiązanie bardzo innowacyjne, wygodne, zapewniające możliwość długiego użytkowania, a przy okazji także wydajne.

Przemysłowy filtr samoczyszczący to strzał w dziesiątkę!

Przemysłowy filtr samoczyszczący jest bardzo dobrą propozycją do sektora przemysłowego oraz każdego miejsca, gdzie można spotkać się z dużymi przepływami wody. Taki produkt pozwala sporo zaoszczędzić, a przy okazji jest bardzo skutecznym sposobem na wydajną filtrację mechaniczną. W razie pytań związanych z doborem stacji uzdatniania wody do przemysłu, zapraszam do kontaktu.

Prezentacja na YouTube

 

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.