Strona główna » Blog » Recenzja kolumn filtracyjnych Ecoperla Sedimentower

Recenzja kolumn filtracyjnych Ecoperla Sedimentower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: mar 30, 2020

Niekiedy największym problemem z jakością wody jest jej spore zanieczyszczenie mechaniczne. Zdarza się to w przypadku wody czerpanej z własnych ujęć, jak też wód z sieci wodociągowej. Filtry narurowe z wkładami mechanicznymi nie w każdym przypadku stanowią wystarczające wyjście z sytuacji. Właściwym rozwiązaniem mogą okazać się kolumny filtracyjne! Poznajcie jedno z takich urządzeń – Ecoperla Sedimentower!

Kiedy Ecoperla Sedimentower to najlepszy wybór?

Ecoperla Sedimentower może być przydatny zarówno w przypadku wody wodociągowej, jak i wody ze studni. Zadaniem kolumny filtracyjnej jest dokładne oczyszczanie wody z cząstek powodujących jej mętność. W zależności od sytuacji, można je stosować wraz z filtrami mechanicznymi lub zamiast nich. Urządzenia takie jak Ecoperla Sedimentower dobrze spełnią swoje zadanie przy filtracji różnych rodzajów wody. Sprostają wyzwaniu zarówno w przypadku wody głębinowej, jak też powierzchniowej. Więcej przeczytasz w artykule: Kolumna filtracyjna czy filtr narurowy z wkładem mechanicznym? Co wybrać?

Złoże filtracyjne w Ecoperla Sedimentower jest w stanie wyłapać i zatrzymać na swojej powierzchni zanieczyszczenia takie jak: cząstki organiczne, resztki roślin, glony oraz całą gamę innych zanieczyszczeń, które pompa mogłaby zassać z wody powierzchniowej. Z kolei z wód głębinowych usuwane są między innymi: piasek, żelazo, związki organiczne i nieorganiczne. Kolumny filtracyjne są stosowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak też w sektorze przemysłowym. Często stanowią część stacji uzdatniania wody i odfiltrowują zanieczyszczenia w układach półzamkniętych oraz zamkniętych.

W niektórych sytuacjach kolumny filtracyjne jak Ecoperla Sedimentower mogą służyć także odfiltrowywaniu żelaza i manganu z wody. Jeśli zaistnieją odpowiednie warunki (żelazo właściwie się wytrąca) kolumna filtracyjna może zastąpić odżelaziacz wody, jednak przed podjęciem decyzji o wyborze tej metody, warto skonsultować się z ekspertem z branży uzdatniania wody. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Kolumny filtracyjne są również wykorzystywane, jako wstępny etap przed odżelazianiem wody. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku wody o wysokiej mętności, mocno zanieczyszczonej mechanicznie.

Poznajcie Ecoperla Sedimentower

Ecoperla Sedimentower to linia, w skład której wchodzą trzy modele o różnej ilości złoża filtracyjnego. Do wyboru są:

Ecoperla Sedimentower jest jedną z linii wydajnych urządzeń do uzdatniania wody marki Ecoperla. To produkty przeznaczone zarówno do wody wodociągowej, jak też wody z własnego ujęcia. Charakteryzują się dużą wydajnością, posiadają sporą ilość złoża filtracyjnego. Większe modele poradzą sobie z uzdatnianiem wody nawet w niektórych zakładach przemysłowych. Wybór właściwego produktu jest uzależniony od zanieczyszczenia wody, a także wydajności, na jakiej zależy przyszłemu użytkownikowi.

W jaki sposób działa Ecoperla Sedimentower?

Kolumna filtracyjna Ecoperla Sedimentower jest w całości wypełniona mieszanką filtracyjną, która doskonale radzi sobie z usuwaniem z wody zanieczyszczeń mechanicznych. Gramatura złoża została dobrana w taki sposób, by nie mieć większego wpływu na ciśnienie w instalacji. Surowa woda wpływa do wnętrza butli i przepływa przez powierzchnię złoża filtracyjnego. Na nim zatrzymują się zanieczyszczenia mechaniczne takie jak: muł, cząsteczki żelaza, rdza, piasek. Redukcji podlega mętność wody. Oczyszczona woda jest podawana na kolejne etapy uzdatniania lub bezpośrednio do instalacji. Do regeneracji wystarczy zastosować jedynie wodę, a więc jest to proces bardzo tani i przyjazny środowisku. Żywotność złoża filtracyjnego jest powiązana z rodzajem i ilością konkretnego zanieczyszczenia.

Głowica sterująca w Ecoperla Sedimentower

W kolumnie filtracyjnej Ecoperla Sedimentower zastosowano głowicę manualną. Niesie to ze sobą kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim chodzi tu o swobodę przeprowadzania procesu regeneracji. To sam użytkownik decyduje, jak często będzie się odbywała i ile trwała. Mamy pełną kontrolę nad pracą urządzenia, a częstotliwość i długość powinny zostać dobrane do stanu wody surowej. Im więcej zawiesin znajduje się w wodzie, tym przepłukiwanie złoża filtracyjnego powinno być częstsze.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że kolumna filtracyjna z głowicą manualną TR-MAN może stać nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach, gdzie temperatura spada poniżej 2 stopni. Nie ma ona wpływu na pracę urządzenia.

Dlaczego Ecoperla Sedimentower to dobry wybór?

Ecoperla Sedimentower jest kolumną filtracyjną wyprodukowaną z trwałych, wysokich pod względem jakości materiałów. Powstaje na terenie Europy. To daje pewność, że inwestycja nie zawiedzie naszych oczekiwań, a prawdopodobieństwo wystąpienia awarii jest naprawdę niskie.

Plus stanowią bardzo niskie koszty eksploatacji. Głowica sterująca nie potrzebuje podłączenia do prądu, by działać, a więc odchodzą koszty związane z energią elektryczną. Na regenerację potrzebna jest tylko i wyłącznie surowa woda. Nie ma konieczności stosowania środków chemicznych – nie musimy sprawdzać ich poziomu, dosypywać. To oszczędności i w pełni ekologiczny sposób filtracji wody. Ponadto Ecoperla Sedimentower to gwarancja wydajnego i dokładnego usuwania zanieczyszczeń stałych oraz mętności.

Dodatkową zachętę do wyboru akurat tej kolumny filtracyjnej może stanowić bardzo długi okres gwarancyjny. W przypadku Ecoperla Sedimentower jest to aż 10 lat gwarancji! To jedne z najlepszych warunków, na jakie można liczyć przy zakupie urządzeń do uzdatniania wody.

Instalacja i serwis Ecoperla Sedimentower

W przypadku instalacji kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower do wody ze studni ważne, aby znalazła się za hydroforem. Musi być jednak zamontowana przed urządzeniami takimi jak: zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne. Z kolei jeśli mamy do czynienia z wodą wodociągową, Ecoperla Sedimentower powinien być pierwszym etapem uzdatniania wody.

Montażem możemy zająć się samodzielnie lub poprosić o pomoc dowolnie wybranego fachowca. Wszystkie kroki zostały dokładnie opisane w instrukcji obsługi dołączonej w zestawie. W pomieszczeniu przeznaczonym pod instalację powinien znajdować się odpływ do kanalizacji. Serwis kolumny filtracyjnej powinien odbywać się regularnie. W tym przypadku ilość czynności do wykonania nie jest duża. Wszystko opiera się właściwie na wymianie złoża filtracyjnego.

Zamontowana kolumna filtracyjna Ecoperla Sedimentower

Kolumna umieszczona w samym rogu pomieszczenia, za hydroforem. Z uwagi na ograniczony dostęp, inwestor wybrał sposób montażu na wężach elastycznych z wyprowadzeniem przyłączy do góry. Kolumna filtracyjna w wersji z manualną głowicą (wajchą), gdzie regenerację uruchamiamy poprzez przekręcenie zaworu. Przed kolumną widać filtr mechaniczny zgrubny Honeywell z zaworem regulującym ciśnienie. Z uwagi na iły w wodzie, Klient w tym przypadku zdecydował się na montaż kolumny filtracyjnej Ecoperla Sedimentower w wersji ze złożem Turbidex (filtracja 5 mikronów).

Dane techniczne

Oto dane techniczne kolumn filtracyjnych Ecoperla Sedimentower. Podane parametry dotyczą trzech dostępnych modeli:

Parametr Ecoperla Sedimentower S Ecoperla Sedimentower M Ecoperla Sedimentower L
Głowica sterująca Manualna lub automatyczna Manualna lub automatyczna Manualna lub automatyczna
Przyłącze 1″ 1″ 1″
Ilość złoża 25 litrów 35 litrów 40 litrów
Przepływ nominalny 1,5 m³/h 1,6 m³/h 2,2 m³/h
Przepływ maksymalny 3,0 m³/h 3,2 m³/h 4,4 m³/h
Wymagany przepływ wody podczas płukania przy ciśnieniu 3 bar 1,5 m³/h 1,7 m³/h 2,2 m³/h
Ciśnienie robocze 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar 3,0-6,0 bar
Zużycie wody na płukanie 170 litrów 170 litrów 240 litrów
Wymiary butli 10×44 cale 10×54 cale 12×48 cale
Wymiary (s/w/g) 27 / 130 / 27 cm 27 / 152 / 27 cm 32 / 140 / 32 cm

Podsumowanie

Ecoperla Sedimentower to dobrej jakości kolumny filtracyjne, które bez problemu dadzą sobie radę nawet z bardzo dużą ilością zanieczyszczeń mechanicznych obecnych w wodzie. Nie zawsze okazują się lepszym rozwiązaniem niż filtry narurowe, jednak niejednokrotnie to najlepszy możliwy krok do pokonania kłopotów związanych z jakością wody. Wykonanie na terenie Europy, zastosowanie trwałych materiałów w produkcji to najlepsze argumenty, świadczące o jakości. Z całą pewnością warto dowiedzieć się o nich więcej.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.