Strona główna » Blog » Recenzja odżelaziacza i odmanganiacza wody Ecoperla Oxytower

Recenzja odżelaziacza i odmanganiacza wody Ecoperla Oxytower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: maj 20, 2019

Oto kolejna nowość od marki Ecoperla! Tym razem oferta została poszerzona o dość nietypowy i ciekawy sposób na odżelazianie i odmanganianie. Ecoperla Oxytower może okazać się dobrą odpowiedzią na potrzeby wielu gospodarstw domowych. Na czym polega wyjątkowość tego produktu?

Ecoperla Oxytower to niezwykłe urządzenie, które doskonale radzi sobie z przekroczeniami żelaza i manganu, a w dodatku usuwa z wody siarkowodór. Cały proces zachodzi wewnątrz urządzenia! Nie trzeba stosować żadnych inżektorów, ani specjalnego zbiornika hydroforowego! To prosty sposób na pozbycie się niechcianych przekroczeń z wody pobieranej z własnego ujęcia.

Żelazo i mangan to dokuczliwe problemy właścicieli studni, o czym można przekonać się, czytając artykuł: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?

Ecoperla Oxytower jest urządzeniem, którego komponenty są produkowane w najlepszych europejskich i amerykańskich fabrykach.

Kiedy warto skorzystać z tej opcji?

Ecoperla Oxytower jest przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą podjąć walkę z przekroczeniami żelaza i manganu, jednak nie mają w gospodarstwie miejsca na montaż dużej instalacji składającej się ze zwężki, hydroforu ocynkowanego i urządzenia uzdatniającego wodę. W tym przypadku cały proces odbywa się wewnątrz, toteż potrzebna jest minimalna ilość miejsca.

Nowość Ecoperla jest deską ratunku dla gospodarstw domowych, które posiadają przeponowy zbiornik hydroforowy. Nie każdy ma miejsce, budżet i chęć do sporych przeróbek instalacji. Ecoperla Oxytower pracuje ze zbiornikami membranowymi, więc nie będzie problemów z jego podłączeniem.

To również dobra opcja na usuwanie żelaza i manganu bez potrzeby redukcji twardości wody. Przy niewielkich przekroczeniach manganu oraz żelaza jedną z propozycji jest stacja wielofunkcyjna. Nie każdy jednak chce ją montować ze względu na potrzebę całkowitego zmiękczania wody.

Zasada działania Ecoperla Oxytower

O tym, w jaki sposób dokładnie wygląda odżelazianie i odmanganianie wody ze wstępnym napowietrzaniem można dowiedzieć się z artykułu: Jak działa odżelaziacz wody?

W dużym skrócie można napisać, że w przypadku Ecoperla Oxytower surowa woda jest wprowadzana od razu do butli ciśnieniowej. Tam najpierw przechodzi przez komorę sprężonego powietrza, w której odbywa się proces napowietrzania oraz usuwania siarkowodoru.

Natleniona woda jest podawana na 75 litrów materiału filtracyjnego. Na nim odbywa się kataliza i utlenianie żelaza i manganu ze związków rozpuszczalnych w wodzie do formy nierozpuszczalnych cząsteczek.

W postaci stałej są zatrzymywane na złożu, a użytkownik otrzymuje oczyszczoną wodę na całą instalację.

Cały proces odbywa się w jednym urządzeniu, co wiąże się ze sporą oszczędnością miejsca.

Komora sprężonego powietrza

Zaraz za głowicą sterującą znajduje się komora sprężonego powietrza. Jest to pierwszy etap, na który natrafia surowa woda, wpływając do urządzenia filtracyjnego.

Poduszka sprężonego powietrza to w tym przypadku alternatywa zwężki napowietrzającej lub sprężarki i hydroforu ocynkowanego. To właśnie tutaj zachodzi proces wzbogacania wody w tlen. Dzięki temu przyspieszone zostaje wytrącanie się żelaza i manganu z wody.

W komorze sprężonego powietrza usuwany jest siarkowodór. Dzięki aeracji siarkowodór utlenia się do nierozpuszczalnej formy siarki.

Urządzenia z tym komponentem można uznać za bardzo nowoczesne i innowacyjne. Na rynku nadal jest niewiele produktów wykorzystujących w swoim działaniu tą technikę.

Schemat działania odżelaziacza wody Ecoperla Oxytower

Powyższa grafika doskonale ilustruje schemat działania odżelaziacza wody Ecoperla Oxytiower. Widać w górnej części komorę sprężonego powietrza.

Katalityczne złoże Birm

W Ecoperla Oxytower projektanci zdecydowali się zastosować znane, sprawdzone i doceniane na całym świecie złoże Birm. Jest to granulowany materiał filtracyjny powszechnie stosowany do usuwania żelaza i manganu z wody.

Złoże jest doceniane za bardzo wysoką skuteczność, możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur, długi czas pracy przy minimalnych spadkach zdolności katalitycznej.

Birm działa jak nierozpuszczalny katalizator i kiedy tylko woda trafi na materiał filtracyjny, uaktywnia reakcję między tlenem, a manganem i żelazem.

Regeneracja bez środków chemicznych

Ogromną zaletą Ecoperla Oxytower jest brak potrzeby stosowania środków chemicznych do regeneracji. To urządzenie nie potrzebuje dosypywania soli tabletkowanej, nadmanganianu potasu czy innych regeneratów.

Do procesu regeneracji używa tylko i wyłącznie wody. To niesie ze sobą kilka wymiernych korzyści: jest bezpieczny dla środowiska, nie wydamy dużo na jego utrzymanie, nie wymaga uwagi użytkownika i stałego kontrolowania poziomu regenerantu w zbiorniku, nie będzie miał żadnego wpływu na organizm.

Brak środków chemicznych niezbędnych do regeneracji to bardzo dobra wiadomość dla właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków. Do zbiornika trafi sama woda, więc nie trzeba mieć obaw o stan bakterii.

Regeneracja uruchamia się automatycznie w trybie czasowym. W większości przypadków proces odbywa się co 1-5 dni. W jej trakcie złoże jest oczyszczane z zalegających na powierzchni stałych cząsteczek wytrąconego żelaza i manganu.

Każdy proces składa się z 3 etapów:

  1. Odpowietrzanie – komora sprężonego powietrza jest opróżniana
  2. Płukanie przeciwprądowe – silne płukanie dokładnie oczyszcza złoże i przygotowuje je do dalszej pracy
  3. Wprowadzanie powietrza i powolne płukanie współprądowe

Po zakończeniu regeneracji Ecoperla Oxytower przechodzi w normalny tryb pracy.

Głowica sterująca Clack

Procesem filtracji w Ecoperla Oxytower steruje zawór wyprodukowany przez amerykańską firmę Clack. Nie od dziś wiadomo, że jest to jeden z liderów w produkcji tych komponentów, więc użytkownik nie zawiedzie się na trwałości i jakości wykonania. Model zastosowany w nowości od Ecoperla to Clack Impression Plus.

Głowicę sterującą wykonano z dbałością o każdy szczegół, a możliwość wystąpienia awarii została ograniczona do minimum. Konstrukcja pozwala na łatwe i szybkie przeprowadzenie serwisu w razie wystąpienia takiej potrzeby.

Programowanie tego komponentu jest intuicyjne, a panel sterujący nieskomplikowany. Plusem jest duży, podświetlany ekran, z którego z łatwością można odczytać informacje nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Wśród innych zalet głowicy sterującej od Clack można wymienić: sterowanie mikroprocesorowe, rozszerzone zasilanie z baterii litowej. Jest opcja wyświetlenia historii pracy zaworu i diagnostyki.

Ecoperla Smart System

Odżelaziacze i odmanganiacze wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody już same z siebie są uznawane za jedne z najbardziej ekonomicznych stacji uzdatniania wody, ponieważ do regeneracji nie potrzebują żadnej chemii. W koszty należy wliczyć jedynie zużycie wody oraz prądu niezbędnego do działania zaworu sterującego.

Eksploatacja Ecoperla Oxytower jest jeszcze tańsza niż konkurencyjnych modeli. To możliwe dzięki Ecoperla Smart System. Są to indywidualnie dobierane do każdego przypadku ustawienia głowicy sterującej. Stworzył je doświadczony zespół inżynierów marki Ecoperla.

Ecoperla Smart System sprawia, że urządzenie działa jak należy, zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia awarii i przedwczesnej utraty żywotności złoża. Do tego produkt z takimi ustawieniami pobiera na regenerację tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebuje.

Dzięki takiemu dodatkowi można być pewnym, że Ecoperla Oxytower nie naruszy swoją obecnością domowego budżetu.

Instalacja i serwis Ecoperla Oxytower

Ecoperla Oxytower, podobnie jak inne stacje do usuwania żelaza i manganu, należy zamontować jeszcze przed rozgałęzieniem instalacji na konkretne pomieszczenia. Użytkownicy na miejsce instalacji najczęściej wybierają pomieszczenie gospodarcze, garaż, kotłownię. Ważne, aby w pomieszczeniu był odpływ do kanalizacji i gniazdko elektryczne w pobliżu.

Ogromną zaletą Ecoperla Oxytower, o której wspomniałem już wcześniej, jest możliwość podłączenia przy hydroforze przeponowym. To urządzenie nie potrzebuje żadnych skomplikowanych przeróbek instalacji.

Ecoperla daje możliwość samodzielnego wybrania osoby, która zajmie się instalacją. Może to być nawet nabywca. Wszystkie etapy montażu są dokładnie opisane w instrukcji obsługi. W razie konieczności można też skontaktować się z działem technicznym.

Dość istotną kwestią jest montaż filtra narurowego z wkładem mechanicznym za odżelaziaczem i odmanganiaczem. To dobry sposób na zabezpieczenie instalacji przed przedostawaniem się do niej cząstek stałych.

Ecoperla Oxytower nie wymaga wiele uwagi od użytkownika. Działa automatycznie. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie złoża. Ta jest uzależniona od jakości surowej wody  i zapotrzebowania na nią.

Zamontowany odżelaziacz wody Ecoperla Oxytower

Zamontowany odżelaziacz wody Ecoperla Oxytower. Na pierwszym planie widać filtr narurowy Atlas Filtri 20″ z serii Sanic. Tego typu filtr montuje się za odżelaziaczem wody, aby dodatkowo zabezpieczyć instalację przed drobinkami, które mogą się pojawić w wodzie pod procesie napowietrzania. Za odżelaziaczem widać hydrofor przeponowy zamontowany na ścianie. To częsta praktyka w celu oszczędzania miejsca w kotłowni.

Zakres uzdatniania wody

Choć odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza mają wiele zalet, to nie będą działały tak samo wydajnie w każdych warunkach.

Przede wszystkim są to urządzenia bardzo wrażliwe na pH wody. Im to jest wyższe, tym lepiej będzie wytrącało się żelazo, a przede wszystkim (trudniejszy do usunięcia) mangan. Odczyn pH nie powinien być niższy niż 7,5.

W trakcie napowietrzania za pomocą Ecoperla Oxytower i podobnych produktów do wody dostaje się dość mało tlenu w porównaniu z aeracją z wykorzystaniem zwężki napowietrzającej. To sprawia, że przy potrzebie większych wydajności (jeśli na przykład woda jest potrzebna nie tylko do użytku domowego, ale i podlewania ogrodu) lepiej jest wybrać inne rozwiązanie. Takie urządzenia sprawdzają się do maksymalnego zapotrzebowania około 500 litrów na dobę.

Przekroczenia, z którymi Ecoperla Oxytower poradzi sobie bez problemu są wypisane poniżej:

  • Żelazo – 2 mg/l
  • Mangan – 0,2 mg/l

Dane techniczne

Na koniec jeszcze rzut oka na dane techniczne:

Parametry Wartości
Głowica sterująca Clack Impression Plus
Wydajność (nominalna) 1,0 m³/h
Wydajność (maksymalna) 1,6 m³/h
Przyłącze 1″
Ilość złoża 75 litrów
Złoże Birm
Zużycie wody na regenerację 430 litrów
Temperatura (min / max) 2 / 48 °C
Ciśnienie (min / max) 3 / 6 bar
Wymiary butli (w/s/g) 164 x 34 x 34 cm

Podsumowanie

Ecoperla Oxytower to sposób na usuwanie żelaza, manganu i siarkowodoru, który dobrze sprawdzi się w wielu gospodarstwach domowych. Komponenty wysokiej jakości, wygoda użytkowania oraz niskie koszty eksploatacji to argumenty przemawiające na korzyść tego rozwiązania. Jeśli tylko parametry wody na to pozwalają, warto wziąć go pod uwagę.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.