Woda w centrach handlowych jest używana do różnych celów w kuchniach, w systemach HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja), w toaletach, czy do podlewania roślin. Najczęściej stosowane metody uzdatniania wody dla centrum handlowego obejmują zatem zmiękczanie wody, dezynfekcję wody, usuwanie żelaza i manganu, kondycjonowanie wody oraz eliminację nieczystości organicznych i nieorganicznych.
Spis treści:
- Woda w centrum handlowym – co warto wiedzieć?
- Woda dla centrum handlowego – problemy
- Metody uzdatniania wody dla centrum handlowego
- Uzdatnianie wody dla centrum handlowego – podsumowanie
Woda w centrum handlowym – co warto wiedzieć?
Woda w centrum handlowym powinna być uzdatniania do zasilania urządzeń kuchennych i sanitarnych (łazienki, pomieszczenia socjalne dla pracowników) oraz do celów technologicznych, między innymi dla potrzeb układów chłodniczych i ogrzewania budynków.
Uzdatnianie wody dla centrum handlowego wydłuża żywotność instalacji wodnej, a także zapewnia klientom i pracownikom wodę czystą pod kątem fizykochemicznym i mikrobiologicznym, w jakości określonej przez aktualne normy wody pitnej.
Woda w centrum handlowym bywa również wykorzystywana w systemach nawadniających do podlewania zieleni wewnątrz i na zewnątrz obiektu, a także w dekoracyjnych fontannach. Niezwykle istotnym aspektem jest również uzdatnianie wody dla gastronomii działającej na terenie galerii handlowej.
Jakość wody wpływa bezpośrednio na zdrowie użytkowników, trwałość instalacji i podłączonych do nich urządzeń oraz rozmaite koszty operacyjne. Nie ulega tym samym wątpliwości, że uzdatnianie wody dla centrów handlowych ma kluczowe znaczenie dla rentowności takiej działalności.
Dobór systemu uzdatniania wody w centrum handlowym
Na etapie doboru systemu uzdatniania wody dla centrum handlowego warto postawić na indywidualne rozwiązania dopasowane do ściśle określonych warunków panujących w obiekcie. Finalną decyzję o zastosowaniu konkretnych metod filtracji podejmuje się zawsze z uwzględnieniem realnego zapotrzebowania na wodę, jej docelowej jakości oraz na podstawie wyników badania wody.
Na bazie powyższych danych powstaje projekt technologiczny, po akceptacji którego można przejść do fazy realizacji i wdrożenia konkretnych rozwiązań. Jeśli kwestia jak uzdatniać wodę dla centrum handlowego wydaje się zbyt skomplikowana, warto poprosić o pomoc eksperta.
Woda dla centrum handlowego – problemy
Pewne jest, że woda użytkowana w centrum handlowym musi spełniać normy przyjęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jeśli obiekt pozyskuje ją z lokalnych zakładów wodociągowych, wówczas to na dostawcy spoczywa obowiązek dostarczania wody o parametrach zgodnych z obowiązującym prawem. Z drugiej strony, oczekiwania klientów i pracowników z roku na rok stają się coraz wyższe, dlatego często pojawia się chęć doszlifowania jakości wody, co bywa korzystne również w kontekście redukcji kosztów utrzymania centrum handlowego.
Jednym z największych problemów do rozwiązania jest w tym przypadku wysoki stopień twardości wody. Twarda woda w instalacji to przede wszystkim uporczywy osad pojawiający się na bateriach w łazience i kuchni oraz gromadzący się w sprzętach AGD. Kamień w wodzie bywa kłopotliwy nie tylko ze względów estetycznych. Twardy osad oznacza bowiem częstsze awarie i krótszą żywotność instalacji oraz podłączonych do niej urządzeń. Na tym problemy się jednak nie kończą.
Jeśli woda w centrum handlowym czerpana jest z własnego ujęcia, kłopotliwe może się również okazać żelazo i mangan w wodzie. W takim przypadku, aby uniknąć problemów z nieodpowiednią barwą wody oraz osadem gromadzącym się w instalacji, zalecam redukcję stężenia obu pierwiastków.
Piotr Pisarski
W przypadku wody przeznaczonej do celów spożywczo-bytowych bardzo ważną kwestią jest stała ochrona przed drobnoustrojami. Ponieważ bakterie w wodzie stanowią duże zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, w obiektach odwiedzanych przez dużą liczbę klientów i gości, metody uzdatniania wody powinny obejmować również dezynfekcję.
Uzdatnianie wody chłodniczej w centrum handlowym
W dzisiejszych czasach jeden ze standardów w centrach handlowych to klimatyzacja, w związku z czym woda jest wykorzystywana w obiegach chłodniczych. Odpowiednia jakość takiej cieczy pozwala zachować układ w dobrym stanie, zapobiega spadkom wydajności i problemom z przepływem, a także redukuje ryzyko rozwoju korozji i biofilmu będącego siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów. Warto przy tym pamiętać, że uzdatnianie wody chłodniczej wymaga nie tylko filtracji, ale również korekty chemicznej.
Uzdatnianie wody do obiegów grzewczych w centrum handlowym
Równie ważna, jak w systemach chłodniczych, jest jakość wody stosowanej w instalacji grzewczej. W tym przypadku największy problem stanowią zanieczyszczenia mechaniczne oraz wysoki stopień twardości wody. W układach grzewczych, aby uniknąć rozwoju korozji oraz odkładania się osadów wewnątrz instalacji, również stosuje się korektę chemiczną.
Metody uzdatniania wody dla centrum handlowego
Uzdatnianie wody dla centrum handlowego to złożony proces, który wymaga uwzględnienia różnych potrzeb i wymagań w zakresie jakości wody. Z uwagi na mnogość potencjalnych problemów naprawdę skuteczny system uzdatniania obejmuje zazwyczaj kilka połączonych ze sobą technologii, takich jak:
- Filtracja mechaniczna (usuwanie zanieczyszczeń stałych)
- Zmiękczanie wody (redukcja stopnia twardości wody)
- Dezynfekcja wody (eliminacja mikroorganizmów)
- Odżelazianie i odmanganianie (redukcja stężenia żelaza i manganu)
- Kondycjonowanie wody
Uzdatnianie wody dla centrum handlowego gwarantuje bezpieczeństwo jej użytkowania, poprawę parametrów organoleptycznych (smak, zapach, barwa) oraz koniec problemów technicznych związanych m.in. z pozostawianymi przez wodę osadami.
Filtracja mechaniczna
Usuwanie zanieczyszczeń stałych to podstawowa metoda oczyszczania wody. Mechaniczne filtry narurowe usuwają piasek, żwir, kawałki rdzy, czy znajdujące się w wodzie osady. Dostępne są różne typy wkładów filtracyjnych, od polipropylenowych po ceramiczne, które charakteryzują się inną wydajnością i technologią czyszczenia. W stacjach uzdatniania wody filtry mechaniczne działają zazwyczaj jako pierwszy etap oczyszczania, który chroni delikatniejsze komponenty przed uszkodzeniem.
Zmiękczanie wody
Redukcja stopnia twardości wody to kolejny, bardzo ważny etap uzdatniania wody dla centrum handlowego. Przemysłowe zmiękczacze wody, które działają na zasadzie wymiany jonowej, usuwają jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za powstawanie kamiennego osadu. Otrzymywana w ten sposób miękka woda jest bezpieczniejsza dla instalacji i znacznie bardziej komfortowa w użytkowaniu. Dzięki niższemu napięciu powierzchniowemu miękkiej wody, łatwiej utrzymać w czystości zwilżane powierzchnie przy minimalnym zużyciu detergentów.
Kondycjonowanie wody
Kondycjonowanie wody w centrach handlowych to bardzo ważny proces w odniesieniu do układów grzewczych i chłodniczych. Korygowanie parametrów wody poprzez dozowanie biocydów, inhibitorów korozji, czy antyskalantów pozwala zredukować ryzyko korozji oraz zachować instalację w doskonałym stanie przez długie lata.
Usuwanie żelaza i manganu z wody
Redukcja stężenia żelaza i manganu wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń. W tym celu montuje się przemysłowe odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem wody lub urządzenia działające bez konieczności wstępnego napowietrzania ze specjalnie przystosowanym złożem o właściwościach utleniających i filtracyjnych.
Proces wstępnego napowietrzania wody w przemysłowych odżelaziaczach wody zachodzi przy pomocy aeratorów hydraulicznych lub pneumatycznych. Zaletą wstępnego napowietrzania jest przyspieszenie wytrącania związków żelaza z wody, przez co rośnie skuteczność filtracji i nie ma konieczności stosowania preparatów chemicznych do regeneracji złoża. Polecam tą metodę jako rozwiązanie przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla budżetu każdego centrum handlowego.
Piotr Pisarski
Dezynfekcja wody
Dezynfekcja to również ważny etap przygotowania wody do użytkowania w centrum handlowym. W tym celu najczęściej stosuje się przemysłowe lampy bakteriobójcze, które całkowicie usuwają z wody bakterie i wirusy, a jednocześnie powstrzymują ich dalsze namnażanie w instalacji wodnej. Dzięki zastosowaniu wydajnych promienników, profesjonalne lampy UV gwarantują najwyższą skuteczność dezynfekcji i długi czas działania.
Uzdatnianie wody dla centrum handlowego – podsumowanie
W centrum handlowym woda jest wykorzystywana na różne sposoby, od systemów HVAC, przez gastronomię, aż po sanitariaty. Uzdatnianie wody dla centrum handlowego jest zatem konieczne, aby zachować odpowiednią jakość cieczy, zgodną z obowiązującymi normami. Dzięki odpowiednio dobranym technologiom filtracji można uzyskać optymalne parametry wody, zarówno do celów spożywczych, jak i użytkowych. Tym bardziej, już na etapie poszukiwania skutecznych rozwiązań, warto skorzystać z wszechstronnej wiedzy i wieloletniego doświadczenia profesjonalistów z branży uzdatniania wody.