Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla hodowli krewetek

Uzdatnianie wody dla hodowli krewetek

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: paź 14, 2024

Hodowla krewetek w akwakulturach to skomplikowany proces, dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich filtrów, które poprawiają jakość wody w zbiornikach hodowlanych, zwiększając współczynnik przeżycia. W hodowli domowej doskonale sprawdza system odwróconej osmozy.

Spis treści:

Przemysłowa hodowla krewetek

Na całym świecie producenci starają się spełnić rosnące zapotrzebowanie na owoce morza, a co za tym idzie przemysłowa hodowla krewetek jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów akwakultury na świecie. W tym kontekście największą popularnością cieszą się krewetki morskie, takie jak Penaeus vannamei (krewetka biała), występujące przede wszystkim w Azji, w Ameryce Południowej oraz w innych regionach świata o ciepłym klimacie.

Według organizacji rolniczej UN FAO, światowa produkcja krewetek może wynosić nawet około 6 milionów ton na rok[1].

Aby sprostać rosnącemu popytowi, krewetki są obecnie hodowane w akwakulturach na całym świecie. Warto przy tym podkreślić, że hodowcy podejmują się bardzo trudnego zadania, ponieważ większość intensywnych metod hodowli wiąże się z występowaniem chorób i wielu innych trudności.

Rodzaje systemów hodowli przemysłowej

W przemysłowej hodowli krewetek stosuje się dwa główne systemy – ekstensywny i intensywny. W pierwszym przypadku krewetki są hodowane w dużych i naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie żywią się głównie planktonem. Warto podkreślić, że produktywność tego systemu jest niższa, ale za to bardziej zbliżona do naturalnych warunków, z mniejszym zużyciem pasz sztucznych i chemikaliów.

W wariancie intensywnym krewetki hoduje się w warunkach kontrolowanych, często w zamkniętych systemach recyrkulacyjnych (RAS – Recirculating Aquaculture Systems). W tym systemie stosuje się również specjalistyczne pasze, a także przemysłowe uzdatnianie wody pozwalające kontrolować jej parametry fizykochemiczne, co przekłada się na większą wydajność hodowli oraz niższe ryzyko chorób występujących wśród skorupiaków.

Dobór stacji uzdatniania wody zależy od rodzaju ujęcia, jej parametrów oraz warunków hodowli. Znalezienie optymalnej metody filtracji takiej wody nie zawsze wydaje się jednak oczywiste. W tej kwestii o pomoc najlepiej poprosić eksperta.

Darmowa konsultacja

Jak uzdatniać wodę dla przemysłowej hodowli krewetek?

Najważniejsze czynniki zapewniające obfite zbiory krewetek to skład fizykochemiczny oraz temperatura wody w zbiornikach hodowlanych. Optymalna temperatura wody w zbiorniku z hodowlą krewetek powinna wynosić około 28℃ i nawet niewielkie wahania w tym zakresie mogą powodować duże problemy.

Uzdatnianie wody dla hodowli krewetek jest niezbędne, aby poprawić warunki bytowania skorupiaków oraz podnieść poziom ich przeżywalności.

Uzdatnianie wody do przemysłowej hodowli krewetek odbywa się wieloetapowo. Na samym początku z wody powinny zostać usunięte zanieczyszczenia mechaniczne, do czego stosuje się odpowiednio wydajne filtry narurowe oraz kolumny filtracyjne. Woda do przemysłowej hodowli krewetek powinna być również odpowiednio dezynfekowana. Dwie najpopularniejsze metody obejmują dozowanie preparatów chloru oraz ozonowanie.

W celu całkowitej redukcji ubocznych produktów dezynfekcji chemicznej zalecam urządzenia pracujące w oparciu o złoża z węgla aktywnego, takie jak kolumny węglowe.

Piotr Pisarski

W końcowej fazie uzdatniania stosuje się zazwyczaj odsalanie wody morskiej, za co najczęściej odpowiada przemysłowa odwrócona osmoza. To jeszcze nie wszystko. Ponieważ środowisko wodne w profesjonalnych hodowlach krewetek powinno podlegać stałej kontroli w zakresie pH na poziomie 7,5-8,5, stosuje się również kondycjonowanie wody za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych.

Domowa hodowla krewetek

Wiele rodzajów krewetek jest przystosowanych do życia w domowych akwariach. O parametrach stosowanej w krewetkarium wody, a co za tym idzie o metodach uzdatniania, decyduje natomiast odmiana tych skorupiaków.

W domowych akwariach hoduje się zazwyczaj krewetki Red Cherry (Neocaridina davidi), Amano (Caridina multidentata) oraz Crystal Red (Caridina cantonensis). Hodowcom amatorom, na początku przygody z krewetkarium polecana jest zazwyczaj pierwsza odmiana – znacznie mniej wymagająca i odporna na wiele chorób.

W akwarystyce krewetki są hodowane głównie ze względu na ich dekoracyjny wygląd oraz ciekawe zachowania, które stanowią przedmiot zainteresowania hobbystów. Często stanowią także część ekosystemu akwarium, gdyż pomagają w utrzymaniu czystości poprzez zjadanie resztek jedzenia oraz glonów.

Warunki hodowli w akwarium

W przypadku krewetek akwarystycznych, szczególną uwagę należy poświęcić parametrom wody. Krewetki są bardzo wrażliwe na zmiany jej parametrów fizykochemicznych, zwłaszcza takich jak amoniak i azotany. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki.

Większość krewetek akwarystycznych preferuje temperatury od 20°C do 26°C, natomiast wartość pH powinna być utrzymywana w granicach 6,5-7,5, w zależności od gatunku.

Krewetki z rodzaju Neocaridina najlepiej czują się w wodzie o temperaturze od 18 do 30℃. W przypadku odmiany Caridina, konieczna jest miękka woda o lekko kwaśnym pH. Odczyn powinien wówczas oscylować na poziomie 6,5, natomiast przewodność wody musi się znajdować w przedziale od 250 do 300 μS/cm. Krewetki niższych klas mogą żyć w wodzie o wyższej twardości, pH na poziomie 7 oraz przewodności do 500 μS.

Jak uzdatniać wodę do domowego krewetkarium?

Warto podkreślić, że stopień twardości wody oraz jej odczyn pH nie odgrywają kluczowej roli w domowej hodowli krewetek, ale nie powinny przyjmować wartości skrajnych. Należy jednocześnie uważać, aby woda nie była zbyt miękka, ponieważ krewetki czerpią z niej wapń do budowy swojego pancerza.

Jeśli woda z kranu jest mało lub średnio zanieczyszczona, w niektórych przypadkach można nią wypełnić akwarium, choć takie rozwiązanie nie zawsze będzie optymalne dla dobrostanu skorupiaków. Wahania w jakości wody mogą szybko prowadzić do chorób i śmiertelności krewetek, dlatego kluczowe są regularne badania wody i jej wymiana.

Wbrew pozorom uzdatnianie wody dla hodowli krewetek w domu wcale nie musi być kłopotliwe. Wystarczy bowiem zamontować odpowiedni filtr kuchenny, taki jak odwrócona osmoza. W tej kategorii produktów na rynku wyróżniają się produkty polskiej marki Ecoperla i włoskiego przedsiębiorstwa Atlas Filtri.

Wodę po odwróconej osmozie można uzupełnić specjalistyczną mieszanką mineralną przeznaczoną do krewetkarium. Dostępne na rynku kompozycje są tworzone pod wybrane gatunki krewetek, dlatego zapewniają im odpowiedni rozwój, a także wpływają na nasycenie barw pancerzyku.

Membrana osmotyczna zatrzymuje cząsteczki o wielkości do 0,0001 mikrona, dlatego polecam ten filtr kuchenny każdemu kto chce zyskać pewność, że kranówka jest perfekcyjnie czysta i nie zawiera żadnych bakterii, ani wirusów.

Piotr Pisarski

Uzdatnianie wody dla hodowli krewetek – podsumowanie

Niezależnie od skali, hodowla krewetek wymaga precyzyjnego zarządzania jakością wody. Podczas gdy przemysł ma na celu maksymalizację produkcji w kontrolowanych warunkach, akwaryści skupiają się na estetyce i obserwacji ciekawych zachowań tych skorupiaków. W obu przypadkach uzdatnianie dla krewetek to kluczowy element prowadzenia zdrowej i stabilnej hodowli, dlatego wybór optymalnej metody filtracji warto powierzyć ekspertom z branży.

Bibliografia:

  1. Food and Agriculture Organization [w]: https://www.fao.org/4/i0300e/i0300e.pdf
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.