Parametry wody użytkowanej w hotelach i pensjonatach mają bezpośredni wpływ na stan techniczny instalacji, komfort gości, a co za tym idzie – reputację danego obiektu. Uzdatnianie wody dla hoteli obejmuje najczęściej redukcję stopnia twardości, odżelazianie i odmanganianie wody, poprawę jej parametrów organoleptycznych oraz sterylizacja.
Spis treści:
- Dlaczego należy uzdatniać wodę w hotelu?
- Dobór metod uzdatniania wody dla hoteli
- Jak uzdatniać wodę w hotelu?
- Uzdatnianie wody dla hoteli – podsumowanie
Dlaczego należy uzdatniać wodę w hotelu?
Woda, nawet ta pozornie czysta, może zawierać wiele zanieczyszczeń, takich jak minerały odpowiedzialne za wysoki stopień twardości, metale ciężkie, azotany, a nawet bakterie i wirusy. W odniesieniu do hotelarstwa niesie to ze sobą wiele konsekwencji:
- Komfort gości – twarda woda może podrażniać skórę i wysuszać włosy
- Stan techniczny instalacji – twardy kamienny osad, który gromadzi się na elementach instalacji grzewczych oraz urządzeń typu AGD zwiększa zużycie energii oraz może powodować przedwczesne zużycie niektórych elementów
- Estetyka – plamy i osady na armaturze, naczyniach, w kabinie prysznicowej czy na kafelkach wpływają na postrzeganie obiektu przez gości
- Higiena – zanieczyszczenia biologiczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia gości i personelu
Profesjonalne uzdatnianie wody dla hoteli i pensjonatów jest nie tylko koniecznością, ale również inwestycją, która podnosi jakość oferowanych usług, przynosi długoterminowe oszczędności.
Uzdatnianie wody w hotelach i pensjonatach ma na celu spełnienie norm i wymagań higienicznych, zapewnienie gościom komfortu podczas wypoczynku oraz zabezpieczenie instalacji i wydłużenie żywotności urządzeń zasilanych wodą.
Gdzie w hotelu potrzebna jest uzdatniona woda?
Woda to jeden z najważniejszych zasobów w hotelarstwie. Jest wykorzystywana w łazienkach, kuchniach, strefach wellness oraz w systemach ogrzewania i klimatyzacji. W hotelowej gastronomii jest kluczowym składnikiem potraw i napojów, w ogrodzie pozwala dbać o zieleń, a w SPA tworzy komfortową przestrzeń do relaksu. Woda uczestniczy również w wielu procesach technicznych, niezauważalnych dla gości, ale kluczowych w kontekście ich wrażeń z pobytu w danym obiekcie.
Dobór metod uzdatniania wody dla hoteli
W celu zapewnienia optymalnej jakości wody dla hotelu czy pensjonatu, warto poprosić o pomoc eksperta z branży, który dokona indywidualnej analizy potrzeb i zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie.
Poprawa parametrów wody użytkowanej w hotelach to zazwyczaj proces wieloetapowy, podobnie jak uzdatnianie wody basenowej. Dobór technologii powinny poprzedzić szczegółowe badania wody, które dostarczają najważniejszych informacji zarówno w zakresie jej parametrów fizykochemicznych, jak i czystości mikrobiologicznej.
Choć uzdatnianie wody dla hoteli należy rozpatrywać indywidualnie, rozwiązania stosowane najczęściej to:
- Filtracja mechaniczna – usuwanie zanieczyszczeń stałych, eliminacja osadów
- Zmiękczanie wody – redukcja stopnia twardości wody
- Adsorpcja na węglu aktywnym – usuwanie chloru i innych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na parametry organoleptyczne wody
- Kondycjonowanie wody – redukcja mętności, korozji i osadów w instalacjach
- Odżelazianie i odmanganianie wody – redukcja stężenia żelaza i towarzyszącego mu manganu
- Filtracja membranowa (odwrócona osmoza) – usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, wytwarzanie ultra czystej wody
- Dezynfekcja wody – usuwanie niebezpiecznych bakterii i wirusów z wody
Warto pamiętać, że wieloetapowy system uzdatniania wody powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem specyfiki danego obiektu i jego potrzeb.
Jak uzdatniać wodę w hotelu?
W obiektach hotelowych najczęściej pojawiającym się problemem jest wysoki stopień twardości wody. Przy własnych ujęciach wody często spotyka się również mangan i żelazo w wodzie, a niekiedy także inne groźne zanieczyszczenia takie jak azotany, pestycydy czy metale ciężkie.
W tym kontekście, najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie centralne przemysłowe zmiękczacze wody oraz kolumny węglowe. Filtrowana w ten sposób woda jest miękka, a zatem łagodna dla skóry i włosów gości hotelowych oraz nie pozostawia po sobie wapiennego osadu. Uzdatniona woda nie podrażnia skóry, nie zaostrza reakcji alergicznych i jest zalecana nawet dla osób ze schorzeniami dermatologicznymi. Dzięki miękkiej wodzie rośnie wydajność środków czystości, przez co spada ich zużycie oraz maleje czas potrzebny na sprzątanie. Wszystko to przekłada się na realne oszczędności. Miękka woda zmniejsza także zużycie detergentów w hotelowych pralniach i przedłuża trwałość tkanin, z których jest uszyta pościel, narzuty, ręczniki, czy zasłony i firanki.
Jeśli woda wymaga odżelaziania lub odmanganiania, należy sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania. W tym przypadku niezawodne są przemysłowe odżelaziacze wody, najlepiej ze wstępnym napowietrzaniem. Napowietrzenie wody w procesie usuwania żelaza przyspiesza wytrącanie się zanieczyszczeń, a jednocześnie ułatwia redukcję obecnego w wodzie dwutlenku węgla.
Jeśli hotel lub pensjonat oferuje posiłki, polecam rozważyć w takim obiekcie dedykowane uzdatnianie wody dla gastronomii. Odpowiednio przefiltrowana woda charakteryzuje się optymalnymi parametrami organoleptycznymi, dzięki czemu jest perfekcyjna do obróbki termicznej, zasilania ekspresów do kawy, czy jako surowiec w kostkarkach do lodu.
Piotr Pisarski
W obiektach noclegowych szczególnie ważne są wszelkie działania związane z profilaktyką oraz eliminacją niebezpiecznych patogenów, takich jak Legionella. W tym celu stosuje się dezynfekcję chemiczną (dozowanie dwutlenku chloru do instalacji z wodą) lub fizyczną (promieniowanie UV).
Do sterylizacji wody w hotelarstwie polecam przede wszystkim przemysłowe lampy bakteriobójcze. Ich stosowanie w żaden sposób nie wpływa na parametry organoleptyczne wody, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe niszczy DNA mikroorganizmów bez konieczności stosowania preparatów chemicznych.
Piotr Pisarski
Uzdatnianie wody dla hoteli – podsumowanie
Uzdatnianie wody dla hoteli i pensjonatów, domów wypoczynkowych, uzdrowisk oraz innych obiektów noclegowych, zwłaszcza tych wyższej klasy, to kluczowy element utrzymania wysokiej jakości usług i redukcji kosztów. Odpowiednio dobrany system filtracji stanowi tym samym gwarancję długotrwałego sukcesu w tej branży.