Jakość wody ma znaczenie i przekonuje się do tego coraz więcej osób! Nie tylko oczekują oni najwyższej jakości wody w swoich domach, ale również podczas wyjazdów urlopowych oraz służbowych. Dzisiejszy artykuł jest ukłonem w stronę właścicieli hoteli i pensjonatów. Oto korzyści, dla których założenie stacji uzdatniania wody jak najbardziej się opłaca!
Jakość wody do poprawy w hotelu
Niezależnie od ujęcia, z którego dostarczana jest woda do hotelu lub pensjonatu, w wodzie mogą znajdować się zanieczyszczenia. Choć wodociągi dbają o jakość dostarczanej wody, problemem może być wysoki stopień twardości wody, chlor oraz jego pochodne i zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą przedostać się z instalacji wraz z przepływem wody. To wszystko wpływa na odbiór wody i niekorzystnie oddziałuje nie tylko na gości lecz także na stan samego obiektu.
Jeszcze większe problemy mogą wystąpić przy wykorzystywaniu własnego ujęcia wody. Bardzo ważne jest, aby zlecić profesjonalną analizę wody. W wodzie z własnego ujęcia mogą pojawić się przekroczenia związków chemicznych, jak żelazo, mangan, związki organiczne, jon amonowy. Duże niebezpieczeństwo stanowi ciągła możliwość pojawienia się skażenia mikrobiologicznego. Woda w obiektach użyteczności publicznej powinna być przede wszystkim bezpieczna i zgodna z obowiązującymi normami. Hotele i pensjonaty powinny zwracać szczególną uwagę na jej jakość i dbać o jak najbardziej korzystne parametry.
Gdzie w hotelu potrzebna jest uzdatniona woda?
Uzdatniona woda jest potrzebna praktycznie w całym obiekcie, do różnych celów. Mówimy tu przede wszystkim o pokojach hotelowych. Jest niezbędna w łazience, przy kąpieli, myciu. Dzięki niej możliwe jest sprzątanie, pranie pościeli hotelowej, szlafroków. Jest niezbędna w sekcji gastronomicznej, do podlewania ogrodu w obiekcie, w strefie wellness i SPA. Bierze udział w wielu procesach, niedostrzegalnych dla klientów, jednak oddziałujących na ich wrażenia dotyczące przebywania w hotelu lub pensjonacie. Więcej informacji także w artykule: Uzdatnianie wody w sektorze HoReCa.
Co można zyskać uzdatniając wodę w hotelu?
Uzdatniona woda w obiekcie hotelowym to ogromny, aczkolwiek nadal niedoceniany skarb. Właściwa jakość przekłada się na zadowolenie klientów i ich komfort przebywania w obiekcie. To również ogromne oszczędności dla właścicieli na kosztach stałych prowadzenia biznesu. Właściwe parametry wody dają też szansę zadbać o stan budynku, znajdujących się w nim instalacji hydraulicznych oraz urządzeń korzystających z wody. Będą wystarczać na dłużej, prawdopodobieństwo awarii czy korozji znacznie się obniży.
Zadowolenie klientów z uzdatnioną wodą w hotelu
Choć normalnie woda nie jest często dostrzeganym aspektem, w przypadku hoteli ich goście zwracają szczególną uwagę na jej jakość! Przede wszystkim to świeża, idealnie uprana pościel, brak zacieków i kamienia w hotelowej łazience. Wiele osób zauważa różnicę podczas kąpieli oraz mycia włosów. Uzdatniona woda nie podrażnia skóry, nie wzmaga reakcji alergicznych, ochrania skórę nadwrażliwą. Osoby z kłopotami skórnymi będą więc szczególnie wdzięczne.
Różnice po uzdatnianiu wody są dostrzegalne nie tylko w pokoju hotelowym, ale również barze czy restauracji. Warto pamiętać o tym, że odpowiednia jakość wody jest niezbędna nawet w wypadku kostkarek do lodu. Tylko dzięki niej można osiągnąć efekt idealnie przezroczystych kostek. Właściwości wody będą przekładały się również na aromat, wygląd i smak przygotowanych napojów oraz potraw. Dorzućmy do tego strefę SPA oraz baseny.
Zadbanie o najwyższy standard, najdrobniejsze szczegóły jest bardzo ważne, zwłaszcza w obecnych czasach. Tylko dzięki zapewnieniu komfortu można utrzymać stałych klientów. Jest to szczególnie istotne w dobie Internetu oraz tego, ze najczęściej przy wyborze goście kierują się przeczytanymi opiniami.
Większe oszczędności dzięki uzdatnionej wodzie w hotelu
Uzdatnianie wody w hotelu przynosi ogromne oszczędności na różnych polach. Stacja uzdatniania wody szybko się zwraca i przynosi zyski. Przede wszystkim są to częstsze polecenia i wyższe oceny gości. Chętnie wracają i rekomendują hotele swoim znajomym, o ile czuli się w nich dobrze, a cała obsługa została utrzymana na najwyższym poziomie. Po drugie woda, która nie pozostawia po sobie kamienia, nie powoduje awarii urządzeń wykorzystywanych w hotelach. Odpadają więc koszty serwisowe, częsta wymiana sprzętu. Mowa tu o pralkach, zmywarkach, czajnikach elektrycznych czy choćby ekspresach do kawy. Po trzecie znacząco spada ilość zużywanych detergentów i środków czystości. W miękkiej wodzie, pozbawionej zanieczyszczeń, środki chemiczne rozpuszczają się znacznie lepiej. Nie trzeba dozować ich dużo, by zauważyć doskonałe efekty. Ilość potrzebnych preparatów może spaść nawet o połowę. To w skali miesiąca daje ogromne oszczędności na kosztach stałych!
Lepszy stan urządzeń oraz instalacji w hotelu
Jakość wody przekłada się na stan urządzeń obecnych w obiekcie oraz instalacji wodnych. Brak jakichkolwiek zanieczyszczeń powodujących osady oznacza dobrą kondycję rur i komponentów. Nie dochodzi do zarastania światła przewodów. Nie ma ryzyka przedwczesnej korozji, ani szybszego zużywania się części. Przepływ jest stały, nie ma problemów z lokalnymi przegrzaniami i niedogrzaniami. Zmywarki i pralki korzystające z wody pozostają w doskonałym stanie. O wiele łatwiej jest utrzymać ewentualne warunki gwarancyjne. To samo z kotłami grzewczymi i wieloma innymi urządzeniami zasilanymi wodą. Obiekt niewątpliwie na tym korzysta, ponieważ budynek na dłużej pozostaje w doskonałej kondycji, rzadziej trzeba przeprowadzać naprawy i prace konserwatorskie. To wiąże się ze znacznie niższymi opłatami.
Warto też zwrócić uwagę na stan armatury z obiektach. Pokojowe łazienki dla gości są najczęściej wyposażane w kabiny prysznicowe ze ściankami wykonanymi z szyb. Miękka woda nie pozostawi na nich zacieków. Na kaflach, baterii prysznicowej czy kranie również nie będzie gromadził się osad. To nie tylko łatwiejsze sprzątanie i mniejsze zużycie detergentów, ale i możliwość zachowania materiałów w doskonałym stanie. Zamiast stosować silne detergenty w dużych ilościach i niszczyć powierzchnie, wystarczy użyć jedynie lekko zwilżonej szmatki. Wyposażenie łazienki pozostanie w doskonałym stanie przez długie lata. Wymiany sprzętu nie będą musiały być tak częste.
Jak uzdatniać wodę w hotelu?
Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości wody w pensjonatach i hotelach. Właściciele najczęściej decydują się na montaż centralnych, przemysłowych zmiękczaczy wody oraz kolumn węglowych. Jest to doskonały sposób na ochronę instalacji oraz zapewnienie właściwego komfortu gościom w całym obiekcie. Woda jest dzięki temu miękka, odzyskuje odpowiedni smak, zapach oraz barwę. W dodatku jest pozbawiona chloru. Do tego bardzo ważna jest filtracja mechaniczna. Warto przeczytać więcej w artykule: Przemysłowe filtry do wody – przegląd rozwiązań oraz Przemysłowe zmiękczacze wody – jakie urządzenia zastosować?
Przy wodzie z własnego ujęcia bardzo ważnym i często koniecznym procesem jest odżelazianie wody. W takich wodach duży problem stanowią przekroczenia żelaza oraz manganu. Niezbędna jest ich redukcja. Polecanym sposobem usuwania tego typu zanieczyszczeń są odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem. Hotele i pensjonaty bardzo często decydują się również na założenie lampy bakteriobójczej w celu stałej ochrony przed mikroorganizmami. Niekiedy potrzebne są również inne urządzenia, o których więcej w artykule: Przegląd technologii uzdatniania wody dla przemysłu.
Do tego, jeśli w hotelu lub pensjonacie prężnie działa część gastronomiczna, warto pomyśleć o założeniu odpowiednich filtrów. Są to specjalne wkłady zmiękczające wodę, poprawiające jej walory smakowe. Dzięki nim woda doskonale sprawdza się podczas obróbki termicznej, do zasilania ekspresów do kawy, zmywarek gastronomicznych czy pieców konwekcyjno-parowych. Szczegóły w artykule: Uzdatnianie wody dla gastronomi. Jeśli natomiast chodzi o kwestię wody basenowej oraz do części SPA, odsyłam do artykułu: Technologie uzdatniania wody basenowej, w którym znajduje się odpowiedź dotycząca urządzeń do uzdatniania wody, które mają szansę sprawdzić się najlepiej.
Jak dobrać stację uzdatniania wody do hotelu?
Do każdego miejsca należy podejść indywidualnie. Hotele mają różne profile swoich gości, różne atrakcje i usługi. Różnią się między sobą także pod względem wielkości obiektu oraz ujęcia wody. Z tego względu w pierwszej kolejności warto skonsultować się ze specjalistą z branży uzdatniania wody. Przy wodzie z własnego ujęcia konieczne będą kompleksowe badania wody. Nie obędzie się bez zlecenia profesjonalnej analizy wody. Ważny jest wywiad dotyczący potrzeb, możliwości finansowych właścicieli względem inwestycji, miejsca na montaż stacji uzdatniania wody.
Dopiero na podstawie zebranych informacji można przeprowadzić dobór urządzeń i stworzyć projekt technologiczny. Po zatwierdzeniu i obustronnych konsultacjach można przejść do fazy realizacji. Należy pamiętać, że niezależnie od wielkości stacji uzdatniania wody, będzie ona wymagała regularnej konserwacji oraz serwisowania. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i postawić na dobór stacji uzdatniania wody w pełni zgodnej z oczekiwaniami. Zapraszam do kontaktu w celu przeprowadzenia takich konsultacji.