Woda alkaliczna to woda zasadowa charakteryzująca się lekko podwyższoną wartością pH na poziomie 8-10. Można ją uzyskać we własnym domu montując filtr kuchenny ze specjalnym wkładem rewitalizującym.
Spis treści:
- Czym jest woda alkaliczna?
- Właściwości wody alkalicznej
- Jak zrobić wodę alkaliczną w domu?
- Woda alkaliczna okiem eksperta – podsumowanie
Czym jest woda alkaliczna?
Odczyn to jeden z podstawowych parametrów wszystkich roztworów wodnych, natomiast popularna skala pH określa ich kwasowość i zasadowość. W odniesieniu do tego, woda alkaliczna ma wyższe pH niż zwykła woda pitna.
Skala pH może przyjmować wartości od 0 do 14, gdzie pierwsza wartość oznacza bardzo silny kwas, a druga – silną zasadę. Czysta woda ma pH zbliżone do 7, czyli odczyn neutralny.
W warunkach domowych wodę alkaliczną można pozyskać montując nowoczesne systemy filtracyjne takie jak odwrócona osmoza czy ultrafiltracja zawierające specjalny wkład rewitalizacyjny. Wśród tego typu produktów świetne opinie użytkowników zbiera Ecoperla Elixir, który pasuje do wszystkich standardowych filtrów kuchennych dostępnych na polskim rynku. Może być również stosowany samodzielnie do filtracji surowej wody wodociągowej. Co interesujące, wkład Ecoperla Elixir zawiera magnez w najczystszej postaci, dzięki czemu dodatkowo wzbogaca kranówkę w ten cenny dla zdrowia pierwiastek.
Nowoczesne filtry podzlewozmywakowe mają mnóstwo zalet – doskonała wydajność, łatwość montażu, kompaktowe rozmiary i funkcjonalność. To wszystko sprawia, że wyselekcjonowanie optymalnego rozwiązania jest, wbrew pozorom, jeszcze trudniejsze. Jeśli nie wiesz jaki filtr kuchenny wybrać, nie zdawaj się na przypadek i poproś o pomoc eksperta z branży.
Spożywanie wody alkalicznej ma w teorii podwyższać pH płynów ustrojowych, które spada w wyniku działania różnych czynników środowiskowych, takich jak nieodpowiednio zbilansowana dieta, przetworzone jedzenie, przewlekły stres, niedobór snu, zanieczyszczone powietrze, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i niebieskie spektrum światła, czy stosowanie używek. A jak jest naprawdę?
Właściwości wody alkalicznej
Zwolennicy wody alkalicznej twierdzą, że pomaga zneutralizować kwasy w organizmie. Teoria diety alkalicznej zakłada bowiem, że jadłospis współczesnego człowieka jest zbyt kwaśny, co może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza, choroby układu krążenia, czy przewlekłe zapalenia.
Woda alkaliczna nie nadaje się do popijania leków, ponieważ podwyższone stężenie składników mineralnych może spowodować słabsze wchłanianie substancji aktywnych zawartych w farmaceutykach.
Niektóre badania sugerują również, że woda alkaliczna może lepiej nawadniać organizm niż zwykła woda oraz wyrównuje równowagę elektrolitową, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym[1]. Spożycie wody alkalicznej pomaga również obniżać poziom reaktywnych form tlenu, co może być korzystne w zapobieganiu uszkodzeniom komórek[2]. Choć potrzebne są dalsze testy w tym zakresie, istnieją również wyniki[3] sugerujące, że woda alkaliczna optymalizuje skład kości, wpływając m.in. na poprawę ich gęstości mineralnej.
Spożywanie wody alkalicznej uważa się za korzystne dla organizmu ze względu ma jej ujemny potencjał redoks, określany wartościowo przez wskaźnik ORP. Dodatnie odczyty wskazują, że dana ciecz działa jak reduktor. W praktyce, im bardziej ujemny jest wskaźnik ORP produktu spożywczego, tym lepiej dla organizmu.
Osoby zainteresowane zdrowym stylem życia wskazują liczne zalety spożywania wody alkalicznej, w tym:
- Odkwaszenie organizmu
- Szybsza regeneracja komórek
- Łatwiejsza detoksykacja organizmu
- Spowolnienie procesów starzenia
- Poprawa kondycji i ogólnego samopoczucia
- Większa elastyczność skóry
- Wzrost ogólnej energii życiowej
Choć popularność wody alkalicznej jest jak najbardziej uzasadniona, nie każdy może ją spożywać. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby cierpiące z powodu upośledzonej pracy nerek. Nie należy jej również przyjmować podczas posiłków, ponieważ może obniżać efektywność kwasów żołądkowych, a w konsekwencji zaburzać procesy trawienne.
Dieta alkaliczna – co warto wiedzieć?
Dieta alkaliczna opiera się na idei, że spożywanie pokarmów, które w organizmie mają działanie zasadowe, może pomóc w utrzymaniu zdrowego pH krwi. Normalny zakres pH krwi ludzkiej wynosi od 7,35 do 7,45 i jest ściśle regulowany przez organizm. Zwolennicy diety alkalicznej uważają, że spożywanie produktów zasadowych, takich jak woda alkaliczna, i unikanie pokarmów kwasotwórczych może ten proces zoptymalizować.
Pomimo licznych doniesień o korzyściach zdrowotnych takiego sposobu odżywiania, nie ma jeszcze wystarczających badań, które jednoznacznie potwierdzają bezpośredni wpływ diety alkalicznej na odczyn krwi. Potencjalne korzyści zdrowotne mogą być bardziej związane z ogólną jakością diety (większa ilość owoców i warzyw, mniej przetworzonych produktów) niż z jej wpływem na pH organizmu. Nie zmienia to faktu, że dieta alkaliczna – choć kontrowersyjna – promuje zdrowe nawyki żywieniowe, co jest bez wątpienia trendem bardzo pozytywnym. Przed wprowadzeniem w życie takiej zmiany, warto jednak skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Jak zrobić wodę alkaliczną w domu?
W warunkach domowych woda alkaliczna może powstawać na różne sposoby. Oprócz wspomnianego na samym początku wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir, na rynku dostępne są także:
- Saszetki mineralne
- Suplementy alkalizujące
- Dzbanki alkalizujące wodę
- Generatory wody alkalicznej
- Jonizatory wody
Niestety trudno jest znaleźć niehandlowe informacje na temat realnej skuteczności jonizatorów wody. Opisywane przez producentów tych urządzeń, zalety wody jonizowanej to zazwyczaj marketingowa mowa trawa niepoparta żadnymi wynikami badań naukowych. Zalecam w związku z tym zachowanie dużej ostrożności na etapie zakupów i wybieranie z produktów, których skuteczność została potwierdzona rzetelnymi testami.
Piotr Pisarski
Wodę alkaliczną można również kupować w butelkach. W praktyce nie wszystkie dostępne rozwiązania są tak samo efektywne i korzystne, szczególnie z punktu widzenia domowego budżetu. Decydując się na wprowadzenie wody alkalicznej do codziennego jadłospisu, najlepiej pozyskiwać ją prosto z kuchennego kranu, czyli tanio i wygodnie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku montaż wkładu mineralizującego.
Dlaczego warto wybrać wkład mineralizujący Ecoperla Elixir?
Wkład mineralizujący Ecoperla Elixir to świetne dopełnienie już zamontowanego filtra kuchennego np. z membraną osmotyczną. W procesie odwróconej osmozy z wody zostają wyeliminowane nie tylko szkodliwe zanieczyszczenia, ale także ważne dla zdrowia minerały, które naturalnie w niej występują.
Mineralizacja kranówki za pomocą Ecoperla Elixir ma sens, ponieważ dodatkowo wzbogaca wodę w kluczowy dla organizmu magnez – nie bez powodu nazywany pierwiastkiem życia – i jednocześnie podnosi jej pH.
Magnez obniża ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej, arytmii i zawału serca, poprawia pracę szarych komórek, wzmacnia układ odpornościowy, bierze udział w procesie budowy kości i zębów (w połączeniu z wapniem i witaminą D3), poprawia trawienie, a nawet reguluje pracę tarczycy. Uczestniczy w niemal 300 procesach biochemicznych zachodzących w całym organizmie! Na tym jednak nie kończą się zalety montażu wkładu rewitalizującego. Woda po odwróconej osmozie i wzbogacona w minerały smakuje lepiej, co jeszcze bardziej zachęca do częstszego sięgania po kranówkę. W wyniku reakcji magnezu z wodą, powstają również dwuatomowe molekuły wodoru, czego efektem jest prozdrowotna woda wodorowa. Co więcej, działanie wkładu zostało potwierdzone licznymi testami.
Woda alkaliczna okiem eksperta – podsumowanie
Woda alkaliczna, według zwolenników jej picia, pomaga pokonać grypę, zapalenie gardła, depresję, bóle stawowe, a nawet pomoże schudnąć. Niemniej jednak, aby w pełni zrozumieć korzyści i ryzyko płynące ze spożywania takiej cieczy, konieczne są dalsze, bardziej precyzyjne badania naukowe. W ramach stosowania zdrowej i zróżnicowanej diety warto natomiast dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Czystą i smaczną wodę prosto z kranu zapewni z kolei dobrej jakości filtr kuchenny z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir.