Zatrudniający ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. W tym celu stosuje się wodę butelkowaną, dystrybutory wody lub kranówkę oczyszczoną za pomocą filtrów kuchennych.
Spis treści:
- Woda dla pracowników – co mówi prawo?
- Czy można podawać pracownikom wodę z kranu?
- Skąd brać wodę dla pracowników?
- Woda dla pracowników- podsumowanie
Woda dla pracowników – co mówi prawo?
Nie ma wątpliwości co do tego, że komfort i efektywność pracy podczas letnich upałów znacząco spada. Pojawia się znużenie, a niejednokrotnie dochodzi do osłabienia organizmu, które może prowadzić do omdlenia. Właśnie dlatego w każdej firmie powinna być dostępna woda dla pracowników.
Zapotrzebowanie na wodę u dorosłego człowieka, które wynosi zazwyczaj około 2 litry na dobę, drastycznie rośnie podczas upałów. Bez względu jednak na temperatury panujące na zewnątrz, woda dla pracowników to temat zawsze aktualny, a przepisy prawa pracy nakładają na zatrudniających związane z tym obowiązki. Oprócz wody pitnej, pracodawca ma obowiązek zapewnić także wodę użytkową na cele sanitarno-higieniczne, przeciwpożarowe oraz gospodarcze.
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy regulują obowiązki pracodawcy związane z zaopatrzeniem pracowników w wodę lub inne napoje. Prawo do wody, którą ma obowiązek zapewnić pracodawca mają wszyscy pracownicy, a ci, którzy pracują w warunkach szczególnie uciążliwych – także inne napoje.
Jeżeli czynności służbowe wykonywane są na otwartej przestrzeni, wodę w pracy należy zapewnić już wtedy, gdy słupek rtęci sięga 25℃. Woda dla pracowników biurowych i innych osób pracujących w zamkniętych pomieszczeniach jest wymaga przy temperaturach 28℃.
Zapewnianie wody przez pracodawcę ma dla ustawodawcy istotne znaczenie, o czym może świadczyć fakt, że kwestię pracy podczas upału i związanych z nią obowiązków właściciela uregulowano w osobnym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że przepisy powyższych aktów prawnych posługują się pojęciem „napoje”, co oznacza, że nie ma wymogu dostarczania pracownikom tylko i wyłącznie wody. Ponieważ jednak nikogo nie trzeba przekonywać, dlaczego warto pić wodę, jest to praktyka bardzo powszechna.
Ile wody przypada na jednego pracownika?
Przepisy prawa nie określają jednoznacznie, ile wody przysługuje na jednego pracownika w trakcie upałów. Wiadomo natomiast, że powinna to być ilość, która zaspokaja potrzeby pracownika podczas całego dnia pracy. W zależności od wagi pracownika oraz charakteru wykonywanej pracy, najczęściej zaleca się wypijanie przynajmniej 6-8 szklanek czystej wody.
Czy można podawać pracownikom wodę z kranu?
Podawanie wody z kranu pracownikom jest dopuszczalne i powszechnie praktykowane, pod warunkiem że spełnia ona normy wody pitnej określone przez odpowiednie organy regulacyjne.
Decydującym aspektem jest zaręczenie, że kranówka jest bezpieczna do picia i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia spożywających ją osób. W tym celu pracodawcy muszą regularnie monitorować jakość wody, przeprowadzając badania wody na obecność patogenów, metali ciężkich, czy innych szkodliwych zanieczyszczeń. W przypadku, gdy jakość wody budzi wątpliwości, należy zainstalować odpowiedni system filtracji wody.
Skąd brać wodę dla pracowników?
Zapewnienie pracownikom dostępu do czystej i bezpiecznej wody do picia jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także istotnym elementem dbania o ich zdrowie i komfort podczas wykonywania obowiązków służbowych. Wśród licznych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, obok wody butelkowanej, znajdują się dystrybutory wody, a także nowoczesne filtry kuchenne. Na etapie doboru optymalnej metody, warto poprosić o pomoc specjalistę z branży uzdatniania wody.
Filtry kuchenne
Na rynku dostępne są aktualnie różne urządzenia do uzdatniania wody. Aby uniknąć problemów wynikających z nieodpowiedniej jakości kranówki, warto wybierać tylko sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów.
Filtry kuchenne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach socjalnych i w firmowych kuchniach. Zajmują niewiele miejsca, a oczyszczana na bieżąco woda jest zawsze świeża i pozbawiona potencjalnych zanieczyszczeń. Ze względu na mnogość dostępnych obecnie rozwiązań, pracodawca może dobrać filtr kuchenny idealnie dopasowany do potrzeb swojego zespołu.
Jeśli szukasz ekologicznego i naprawdę ekonomicznego sposobu na zapewnienie wody pracownikom, a woda wodociągowa jest całkiem dobrej jakości, rozwiązaniem może być system ultrafiltracji.
Piotr Pisarski
Dzięki membranie ultrafiltracyjnej, kranówka nabiera optymalnego smaku, zapachu i barwy. Wyeliminowany zostaje również chlor i jego pochodne, niektóre metale ciężkie, bakterie, wirusy oraz wszelkie zanieczyszczenia o minimalnej średnicy 0,1 mikrona. Ponadto w wodzie pozostają naturalnie występujące minerały.
Coraz większą popularność zdobywa również odwrócona osmoza, która oczyszcza wodę z dokładnością do pojedynczych jonów. Dzięki zastosowaniu takiego filtra kuchennego, kranówka jest nie tylko bezpieczna do picia, ale też nadaje się do parzenia kawy i herbaty oraz nie pozostawia osadu w czajniku. Ponadto świetnie sprawdza się do przemywania warzyw i owoców, a także do mrożenia w formie kostek lodu.
W kategorii filtrów kuchennych z systemem odwróconej osmozy na rynku wyróżniają się produkty polskiej marki Ecoperla i włoskiego przedsiębiorstwa Atlas Filtri.
Woda butelkowana
Niewątpliwym plusem wody butelkowanej jest długa data przydatności do spożycia. Z drugiej strony takie rozwiązanie jest rozwiązanie nie tylko drogie, ale też wymaga odpowiedniej logistyki, m.in. w ramach monitorowania zapasów. Co więcej, w dzisiejszych czasach odchodzi się od wody butelkowanej nie tylko ze względu na kwestie ekonomiczne, ale przede wszystkim aspekty ekologiczne, w tym coraz większy ślad wodny.
Dystrybutory wody
Na rynku dostępne są różne rodzaje dystrybutorów wody dostosowane do potrzeb indywidualnego klienta. Istnieją dystrybutory butlowe i bezbutlowe, a nawet dystrybutory wody gazowanej.
Takie rozwiązanie jest postrzegane jako alternatywa dla wody butelkowanej, ponieważ jeden zbiornik może pomieścić do 20 litrów wody źródlanej. Z drugiej strony, dystrybutory wymagają regularnych dostaw butli z wodą, co generuje stałe koszty związane z transportem, magazynowaniem i wymian. Dystrybutory wymagają również sporej przestrzeni do przechowywania pełnych i pustych butli, co może być uciążliwe z logistycznego punktu widzenia, szczególnie w mniejszych firmach czy biurach. Decydując się na dystrybutor butlowy, należy również pamiętać, aby stał w zacienionym miejscu. Otwarty galon ma również stosunkowo krótką datę przydatności.
Woda dla pracowników- podsumowanie
Zatrudniający ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do świeżej wody pitnej. Jest to istotny obowiązek wynikający z polskiego prawa. Brak wody w miejscu pracy może skutkować nie tylko poważnymi karami, ale także obniżeniem efektywności oraz problemami zdrowotnymi pracowników. Mimo że przepisy nie precyzują dokładnie, jakie napoje i w jakiej ilości powinny być dostępne, muszą one odpowiadać potrzebom pracowników.