Strona główna » Blog » Zastosowanie technologii Microban® w filtracji wody

Zastosowanie technologii Microban® w filtracji wody

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: wrz 25, 2024

Microban® to innowacyjna technologia antybakteryjna wprowadzana do produktów na etapie ich wytwarzania. W uzdatnianiu wody Microban® zapewnia higieniczną czystość filtrów oraz bezpieczny pobór kranówki.

Spis treści:

Co to jest technologia Microban®?

Microban® to innowacyjna technologia antybakteryjna, która wykorzystuje działanie jonów srebra i triklosanu, aby zminimalizować rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Stosowana w materiałach i produktach, zapewnia długotrwałą ochronę przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi.

Antybakteryjne właściwości srebra i jego związków znane są nauce od dawna. Sole srebra i jego koloidy stosowano powszechnie w leczeniu i zapobieganiu infekcji wywołanych przez drobnoustroje towarzyszące m.in. owrzodzeniom, oparzeniom i ranom już w XIX wieku. W procesach uzdatniania wody dużą popularnością cieszy się węgiel impregnowany srebrem – złoże, które można znaleźć między innymi w hybrydowych zmiękczaczach wody, tj. Ecoperla Hero. Warto jednocześnie pamiętać, że dobór urządzenia do filtracji wody nie zawsze wydaje się oczywisty na pierwszy rzut. W celu znalezienia optymalnego rozwiązania, warto poprosić o pomoc specjalistę z branży.

Darmowa konsultacja

Z kolei triclosan jest syntetycznym związkiem z grupy fenoli, nie mającym barwy, smaku, ani zapachu. Wykazuje silne działanie bakteriostatyczne (w wyższych stężeniach również bakteriobójcze), przeciwgrzybicze, a nawet przeciwwirusowe. Został opracowany w latach 60-tych XX wieku, a od początku lat 70-tych jest stosowany w kosmetykach, produktach do dezynfekcji rąk, w wyrobach chemii gospodarczej, urządzeniach do klimatyzacji, a także w różnych gałęziach przemysłu.

Specjalistyczne powłoki wykonane w technologii Microban® to unikalne rozwiązania antybakteryjne dedykowane ściśle określonym zastosowaniom.

Jak działa technologia Microban®

Technologia antybakteryjna działa na poziomie komórkowym, zakłócając wzrost i reprodukcję mikroorganizmów zanieczyszczających powierzchnię pokrytą powłoką Microban®[1]. Uszkadzając białko, błonę komórkową, DNA i układy wewnętrzne drobnoustrojów, powoduje ich całkowite zniszczenie. Według producenta tej technologii, powłoka Microban® hamuje rozwój do 99,9 proc. mikroorganizmów.

Zasada działania technologii Microban

Schemat działania technologii Microban® w przejrzysty sposób ilustruje różnicę między standardowymi produktami a urządzeniami z powłoką Microban®. W przypadku tych pierwszych obserwujemy szybki wzrost flory bakteryjnej, podczas gdy w produktach z powłoką Microban® widać znaczną redukcję liczby bakterii.

Powłoka Microban® chroni jedynie materiały, na które została naniesiona i nie przenosi swoich antybakteryjnych funkcji na inne powierzchnie.

Technologia Microban® od wielu lat poddawana jest testom sprawdzającym jej wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie uznaje się ją za w pełni bezpieczną, co potwierdzają liczne certyfikaty. Jednocześnie wszelkie zastosowania tej powłoki są również rejestrowane zgodnie z obowiązującą dyrektywą dotyczącą produktów biobójczych.

Jakie drobnoustroje eliminuje technologia Microban®?

Technologia Microban® chroni powierzchnię przed różnymi szczepami bakterii, pleśni i grzybów, takimi jak:

  • Bakterie E. coli (pałeczka okrężnicy) – w określonych sytuacjach mogą wywoływać trudne do wyleczenia choroby i infekcje (najczęściej układu pokarmowego) objawiające się biegunką i podwyższoną temperaturą
  • Bakterie Salmonella – powodują zatrucia pokarmowe objawiające się nudnościami, biegunką, zawrotami głowy i uciskiem w żołądku
  • Bakterie Listeria monocytogenes – wywołują listeriozę, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę, zapalenie płuc
  • Bakterie gronkowca złocistego – częsta przyczyna zakażeń wewnątrzszpitalnych, powodują uodpornienie człowieka na działanie niektórych antybiotyków, w tym penicyliny
  • Gronkowce Staphylococcus epidermidis – w określonych przypadkach mogą wywoływać sepsę
  • Czarne drożdże – rodzaj grzyba, który może wywoływać zapalenie płuc oraz infekcje ucha; jako czarna pleśń często występuje na produktach spożywczych oraz w wilgotnych miejscach

Zastosowanie technologii Microban®

Powłoka wykonana w technologii Microban® jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmywanie. Nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu zachowana pozostaje pełna sterylność powierzchni i procesów. Technologia Microban® znajduje tym samym wyjątkowo szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w aplikacjach przemysłowych, zwłaszcza w sektorze medycznym, w produkcji narzędzi medycznych oraz preparatów chemicznych o wysokiej czystości. Dla zachowania najwyższych standardów higieny, powłoką wykonaną w technologii Microban® pokrywa się niekiedy całe sale operacyjne w szpitalach oraz pomieszczenia w laboratoriach.

Z technologii Microban® korzysta się również w wielu przedsiębiorstwach z sektora spożywczego oraz w innych gałęziach przemysłu. Wiele znanych marek, takich jak Tupperware czy Rubbermaid, już zastosowało tą technologię do swoich produktów, co pozwala oferować lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Obecnie powłoki antybakteryjne wykorzystywane są nawet przy produkcji pieczątek i pasty do zębów. Technologię Microban® można także odnaleźć w wielu produktach przeznaczonych do uzdatniania wody.

W swojej pracy bardzo często spotykam się z pytaniem jak usunąć bakterie z wody, co jest szczególnie istotne w przypadku użytkowania prywatnego ujęcia. Niemniej jednak, równie ważna jest higiena samych urządzeń filtrujących, gdyż zanieczyszczony filtr może doprowadzić do wtórnego skażenia wody.

Piotr Pisarski

Technologia Microban® w filtrach Atlas Filtri

Technologię Microban® w uzdatnianiu wody wykorzystuje znany i ceniony na rynku – włoski producent filtrów Atlas Filtri. W szerokiej ofercie tej marki można znaleźć filtry narurowe Atlas Filtri Sanic oraz system odwróconej osmozy.

Filtry narurowe Atlas Filtri

Seria filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic to produkty przeznaczone do oczyszczania wody w domu oraz urządzenia dedykowane zastosowaniom przemysłowym.

W gospodarstwie domowym seria Atlas Filtri Sanic jest z powodzeniem wykorzystywana do filtracji wody pitnej. Zabezpiecza również instalację, pralki i bojlery. Filtry narurowe Atlas Filtri Sanic stanowią doskonałą ochronę innych urządzeń filtracyjnych w domu. Można je dostać choćby przy zakupie niektórych urządzeń do uzdatniania wody marki Ecoperla.

W sektorze przemysłowym seria Atlas Filtri Sanic służy między innymi do ochrony pomp, systemów grzewczych, zmiękczaczy wody oraz jako zabezpieczenie membrany osmotycznej.

Odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic

Antybakteryjna odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic to świetny pomysł na pozyskanie czystej i smacznej wody w kuchni. Powłoka wykonana w technologii Microban® pokrywa w tym urządzeniu klosze wraz z głowicami. Potencjalny użytkownik zyskuje dzięki temu pewność, że w żadnym zakamarku odwróconej osmozy nie dojdzie do namnażania chorobotwórczych patogenów.

Nowoczesna odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic oczyszcza wodę aż w sześciu etapach. Najpierw z surowej wody zostają wyeliminowane cząstki mechaniczne, usuwany jest chlor i jego pochodne, a także inne substancje mające niekorzystny wpływ na jej parametry organoleptyczne. Po filtracji wstępnej woda przepływa przez membranę osmotyczną o wydajności 75 GPD, a następnie zostaje doczyszczona na węglu aktywnym. Ostatnim etapem uzdatniania jest mineralizator, który wzbogaca wodę w wapń, magnez i potas.

Korzyści płynące ze stosowania powłoki Microban® w filtrach do wody

Technologia Microban® stała się popularnym wyborem w wielu sektorach, szczególnie tam, gdzie higiena i trwałość produktów są priorytetem. W branży uzdatniania wody gwarantuje konsumentom przede wszystkim bezpieczne korzystanie z filtrów do wody, a jej największe, choć nie jedyne, zalety to:

  • Zwiększona higiena – powłoka antybakteryjna skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów w zakamarkach filtra do wody, co redukuje ryzyko rozwoju infekcji u potencjalnych użytkowników
  • Długotrwała ochrona – powłoka działa przez cały cykl życia produktu, dlatego w przeciwieństwie do tradycyjnych środków czyszczących, które wymagają regularnej aplikacji, technologia Microban® zapewnia stałą ochronę, zmniejszając konieczność częstego czyszczenia powierzchni
  • Redukcja nieprzyjemnych zapachów – Microban® hamuje rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie brzydkich zapachów, co podnosi komfort użytkowania urządzenia filtrującego
  • Łatwość utrzymania czystości – filtry do wody z Microban® łatwiej utrzymać w czystości, gdyż powłoka redukuje ilość bakterii, przez co zmniejsza potrzebę intensywnego czyszczenia

Zastosowanie technologii Microban® w filtracji wody – podsumowanie

Technologia Microban® stanowi innowacyjne rozwiązanie w zakresie ochrony antybakteryjnej, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa i higieny zarówno w warunkach domowych, jak i w wielu sektorach przemysłu. W obliczu rosnących potrzeb w zakresie zdrowia, zapotrzebowanie na tą technologię prawdopodobnie będzie ciągle rosło.

Bibliografia:

  1. Microban International [w]: https://www.microban.com/
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.