Strona główna » Blog » Jak często wymieniać wkład do filtra?

Jak często wymieniać wkład do filtra?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 6, 2024

Regularna wymiana wkładów filtracyjnych jest kluczowa dla zapewnienia prawidłowego oczyszczania wody. Częstotliwość przeprowadzania tej czynności zależy m.in. rodzaju filtra oraz jakości surowej wody – zazwyczaj co 6 lub 12 miesięcy. W tej kwestii należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Spis treści:

Dlaczego regularna wymiana wkładu do filtra jest ważna?

Nawet najlepszej jakości wkłady do filtrów z biegiem czasu ulegają zużyciu. Kiedy filtr jest przepełniony, jego skuteczność znacznie spada, co oznacza, że nie usuwa już wszystkich szkodliwych substancji z wody. Zaniedbanie wymiany wkładu może powodować:

  • Obniżenie jakości wody pitnej
  • Pojawienie się nieprzyjemnego smaku lub zapachu wody
  • Szybsze zużycie i uszkodzenie innych komponentów urządzenia filtracyjnego
  • Niekontrolowany wzrost bakterii w zanieczyszczonym wkładzie

Wydajność wkładów filtracyjnych maleje wraz z ilością oczyszczonej wody, dlatego wymiana ich we właściwym momencie jest kluczowa dla jakości pozyskiwanej w ten sposób wody .

Aby zyskać pewność, że woda będzie oczyszczana prawidłowo, na etapie doboru optymalnego rozwiązania warto poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Czynniki wpływające na żywotność wkładu do filtra

Częstotliwość wymiany wkładu do filtra zależy od kilku kluczowych czynników:

  • Materiał filtra – różne technologie filtracji wymagają innej częstotliwości wymiany wkładów; na rynku istnieją rozwiązania bardziej wytrzymałe od innych, a pierwotne właściwości niektórych złóż można odzyskiwać wielokrotnie
  • Jakość wody – im więcej zanieczyszczeń mechanicznych, tym krótsza żywotność wkładu filtracyjnego, z kolei wyższe stężenia żelaza i manganu mogą szybko doprowadzić do utraty właściwości żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody
  • Ilość przefiltrowanej wody – im większe zużycie wody, tym szybciej filtr osiągnie swoją maksymalną zdolność oczyszczania, po czym jego skuteczność zaczyna spadać

Co ile wymieniać wkład do filtra?

Filtry do wody to bardzo szeroka kategoria produktów. W zależności od przeznaczenia konkretnego urządzenia, inna będzie również częstotliwość wymiany wkładów.

Nie ulega wątpliwości, że trudno jednoznacznie określić jak często wymieniać wkład do filtra. Zawsze powtarzam, że jest to kwestia mocno indywidualna i zależy od warunków panujących w danym gospodarstwie domowym.

Piotr Pisarski

Jak często wymieniać wkład do filtra narurowego?

Nowoczesne filtry narurowe to jeden z najbardziej znanych i cenionych sposobów na polepszenie jakości wody w całym domu. Ich największą zaletą jest uniwersalność, a działanie warunkuje rodzaj zastosowanego wkładu do filtra.

Stan wkładów w filtrach narurowych najłatwiej jest kontrolować wizualnie. Jeśli na powierzchni materiału filtracyjnego widać zanieczyszczenia, wkład należy wymienić na nowy. O zużyciu tego komponentu może świadczyć również spadek ciśnienia w instalacji.

Rodzaj wkładu do filtra Częstotliwość wymiany
Wkłady piankowe 12 miesięcy
Wkłady sznurkowe 12 miesięcy
Wkłady siatkowe Wytrzymują nawet kilka lat, ale wymagają regularnego czyszczenia
Wkłady harmonijkowe 12 miesięcy
Wkłady zmiękczające W zależności od przepływu i jakości wody
Wkłady odżelaziające 3-12 miesięcy
Wkłady węglowe 3-12 miesięcy

Jak często wymieniać wkład do filtra kuchennego?

Dobrej jakości filtry kuchenne to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą pić butelkowanej wody, a tym samym spora oszczędność dla domowego budżetu i stały dostęp do czystej i świeżej wody prosto z kranu. Wśród użytkowników największą popularnością cieszą się systemy odwróconej osmozy oraz ultrafiltracja.

Tergo typu nowoczesne filtry kuchenne zajmują zazwyczaj niewiele miejsca i, oprócz wymiany wkładów filtracyjnych, nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnego zaangażowania. Dla większej wygody użytkowników filtrów kuchennych, na rynku są dostępne gotowe do kupienia półroczne lub roczne zestawy filtrów do wymiany.

Warto natomiast pamiętać, że we żywotność membran w filtrach kuchennych zależy przede wszystkim od jakości wody surowej. W efekcie, również i w tym przypadku trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie jak często wymieniać wkład do filtra kuchennego.

Rodzaj komponentu Częstotliwość wymiany
Wkład w dzbanku filtrującym 2-4 tygodnie
Membrana osmotyczna 36 miesięcy
Membrana ultrafiltracyjna 36 miesięcy
Membrana nanofiltracyjna 36 miesięcy

Dlaczego niektóre złoża i wkłady działają krócej niż inne

Choć o długości eksploatacji danego wkładu do filtra decyduje kilka różnych czynników, kluczowe znaczenie ma skład wody. Im więcej zanieczyszczeń zawiera kranówka, tym bardziej potrzebna jest wydajna filtracja, a same wkłady ulegają większemu zużyciu.

Jeśli w domu mieszka około 6 osób (zużycie wody jest dość duże), a użytkownicy zdecydują się na mały zmiękczacz wody (na przykład z 14 litrami złoża), wówczas urządzenie wymaga bardzo częstej regeneracji. W efekcie, żywica jonowymienna będzie się nadawała do wymiany znacznie szybciej niż w przypadku zmiękczacza wody z 30 litrami złoża.

Czynnikami, które mają ogromny wpływ na skrócenie żywotności złóż filtracyjnych oraz wkładów są mętność oraz występujące w dużym stężeniu żelazo w wodzie. Aby usunąć oba te zanieczyszczenia należy zamontować urządzenie zawierające mieszankę filtracyjną przystosowaną do usuwania nadmiaru żelaza i mętności.

Jak przedłużyć żywotność wkładu do filtra?

Najważniejsza zasada, dzięki której można przedłużyć żywotność urządzeń filtracyjnych, to przestrzeganie zaleceń producenta, zamieszczonych w instrukcji obsługi.

Warto jednocześnie pamiętać, że eksploatacja wkładu do filtra powinna być dostosowana do jakości wody. Jeśli kranówka charakteryzuje się wysoką mętnością, złoże należy płukać częściej niż to się odbywa w warunkach niskiego zanieczyszczenia. W przypadku żywic jonowymiennych zaleca się również stosowanie specjalistycznych preparatów czyszczących, które usuwają zalegające w złożu metale ciężkie.

Aby przedłużyć życie filtrów mechanicznych, poszczególne urządzenia należy dobierać do rodzaju zanieczyszczeń na podstawie gradacji filtracji. Podkreślam tym samym jak ważna jest wiedza ile mikronów powinien mieć wkład do filtra. Oprócz tego oczywiście trzeba pamiętać o regularnej wymianie.

Piotr Pisarski

Jak często wymieniać wkład do filtra – podsumowanie

Częstotliwość wymiany wkładu filtra wody zależy od rodzaju filtra, jakości wody oraz intensywności użytkowania. Warto regularnie monitorować stan filtra i stosować się do zaleceń producenta, aby zapewnić sobie stały dostęp do czystej i zdrowej wody. Warto jednocześnie pamiętać, że regularna wymiana wkładów nie tylko gwarantuje skuteczną filtrację, ale także przedłuża żywotność systemów filtracyjnych, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji i lepszą jakość wody.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.