O korzyściach płynących z codziennego użytkowania miękkiej wody nie trzeba już dziś nikomu przypominać. Dłuższa żywotność sprzętu AGD i kotła grzewczego, większa wydajność instalacji, lepsza kondycja skóry i włosów, bogatszy smak i aromat przyrządzanych potraw – można tak wymieniać w nieskończoność. Z drugiej strony, galopująca inflacja oraz kurczące się zasoby wody pitnej na świecie coraz częściej obligują nas do obniżania bieżących kosztów. Oszczędny zmiękczacz wody podstawa w optymalizacji domowego budżetu. Z myślą o tym postanowiłem przygotować poradnik, który pomoże wybrać najbardziej skuteczne, a zarazem ekonomiczne urządzenie do zmiękczania wody w domu i mieszkaniu.
Koszt eksploatacji zmiękczacza wody – na co zwrócić uwagę?
Do prawidłowej pracy każdy zmiękczacz wody potrzebuje podłączenia do prądu, a także soli tabletkowanej i wody niezbędnej do regeneracji złoża jonowymiennego. To koszty stałe, które co miesiąc trzeba po prostu doliczyć do domowego budżetu. Okresowo zmiękczacz wody należy też poddać profesjonalnemu serwisowi, co może generować dodatkowe wydatki. O tym, ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody pisałem już wcześniej, dlatego w tym artykule chciałbym się skupić wydatkach związanych ze zmiękczaniem wody w nieco innym kontekście. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie urządzenia, dowiedz się jak wybrać oszczędny zmiękczacz wody.
Po czym poznać oszczędny zmiękczacz wody?
Wszystkie zmiękczacze wody dostępne aktualnie na rynku działają na tej samej zasadzie. Podstawą procesu zmiękczania wody jest wymiana jonowa zachodząca na specjalnej żywicy. Omówiłem już ten temat na wiele sposobów, dlatego tym razem odsyłam do jednej z moich poprzednich publikacji i jednocześnie zachęcam do zapoznania się z materiałem filmowym, w którym ekspertka polskiej marki Ecoperla, krok po kroku, wyjaśnia jak działa zmiękczacz wody.
Choć zasada działania zmiękczaczy wody jest taka sama, poszczególne modele różnią się między sobą sposobem przeprowadzania regeneracji. To właśnie ten proces, do którego niezbędna jest sól tabletkowana i dodatkowe zużycie wody, generuje największe koszty. Można zatem przyjąć proste założenie – im więcej więcej soli i wody pobiera zmiękczacz wody – tym droższa będzie jego eksploatacja. Pod tym względem, na rynku dostępne są modele o bardzo zróżnicowanych parametrach pracy. Jak w takim gąszczu najlepsze rozwiązanie? Przeczytaj jak porównywać ze sobą zmiękczacze wody?
Funkcje, które generują oszczędności podczas zmiękczania wody
Oszczędny zmiękczacz wody to urządzenie zaprogramowane optymalnie pod względem zużycia materiałów eksploatacyjnych. Koszty poboru prądu są w tym przypadku zazwyczaj znikome i nie przekraczają w ciągu roku kilkunastu złotych. Warto zatem postawić na taki model, który gwarantuje najkorzystniejsze warunki pracy w kontekście poboru wody oraz soli do regeneracji. Sprawdź, czy częstotliwość regeneracji zmiękczacza wody ma wpływ na twardość wody i koniecznie przeczytaj jak dużo wody zużywa zmiękczacz wody.
Regeneracja UpFlow w zmiękczaczach wody
Regeneracja złoża jonowymiennego to niesłychanie ważny proces, który warunkuje poprawne działanie całego procesu zmiękczania wody. Można ją klasyfikować na różne sposoby, przy czym jej rodzaj zależy od producenta oraz konkretnego modelu zmiękczacza wody (Przeczytaj: Regeneracja zmiękczacza wody – czy zawsze wygląda tak samo?). Na rynku dostępne są urządzenia korzystające z regeneracji czasowej, objętościowej oraz objętościowo-logicznej. W kontekście potencjalnych oszczędności bierze się pod uwagę inny podział – ze względu na rodzaj przepływu wody podczas regeneracji – UpFlow (przeciwprądowa) i DownFlow (współprądowa).
W przypadku regeneracji współprądowej woda jest wprowadzana w taki sposób, aby złoże jonowymienne uległo zmieszaniu. Pierwszy etap takiej regeneracji nazywa się backwash i nie ma go w regeneracji typu UpFlow, w której od razu następuje solankowanie. Właśnie dlatego regeneracja przeciwprądowa jest uważana za bardziej ekonomiczną.
Roztwór solanki jest podawany od dołu do góry, stąd nazwa procesu UpFlow. Ponieważ w dolnej części kolumny znajduje się największa ilość żywicy jonowymiennej z niewielką ilością wody, przy takim trybie regeneracji nie dochodzi do rozwodnienia solanki. W efekcie, solanka zużywa się wolniej, a żywica jonowymienna jest regenerowana od najmniej do najbardziej zużytej powierzchni. Tryb UpFlow stosuje w swoich zmiękczaczach wody polska marka Ecoperla.
Solankowanie proporcjonalne
Sól tabletkowana (najpopularniejsza odmiana) jest zazwyczaj dostępna w workach po 25 kilogramów, co w zależności od producenta czy dystrybutora oznacza wydatek około 60 zł złotych raz na około 2 miesiące. Zastosowanie przepływu UpFlow pozwala na solankowanie proporcjonalne, które znacząco ogranicza zużycie soli i przy okazji wody niezbędnej do przeprowadzenia regeneracji. Mniejsza jest także ilość popłuczyn po zakończeniu procesu. Więcej informacji na temat soli regeneracyjnej znajdziesz w artykule: Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej.
Innowacyjne systemy zmniejszające koszty eksploatacji
Dużą zaletą zmiękczacza wody są dodatkowe funkcje lub specjalne systemy obniżające koszty eksploatacji urządzenia. Na tym tle szczególnie wyróżniają się oszczędne zmiękczacze wody polskiej marki Ecoperla. Innowacyjne rozwiązania, Ecoperla Perfect System (kompaktowe zmiękczacze wody) i Ecoperla Smart System (dwuczęściowe zmiękczacze wody), to gwarancja oszczędności już od pierwszej regeneracji. Specjalistyczne systemy ustawień głowicy sterującej opracowano z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Oprócz niższego poboru wody i soli na regenerację, Ecoperla Perfect System i Ecoperla Smart System zapewniają także wieloletnią i bezawaryjną pracę zmiękczacza wody. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Systemy Ecoperla, które zrewolucjonizowały branżę filtracji wody.
Czym jeszcze powinien się charakteryzować oszczędny zmiękczacz wody?
Zastanawiasz się, czym jeszcze powinien charakteryzować się oszczędny zmiękczacz wody? Duże znaczenie ma w tym kontekście rodzaj żywicy jonowymiennej. Decydując się na zakup konkretnego modelu warto wybrać takie urządzenie, które jest wypełnione złożem monosferycznym. Dzięki identycznej budowie cząsteczek, żywica jonowymienna zużywa się równomiernie i jest łatwiejsza do regeneracji, co przekłada się na mniejsze zużycie soli tabletkowanej. Złoże monosferyczne cechuje się także długą żywotnością, o czym można się przekonać przeglądając poszczególne modele dostępne na rynku. Zmiękczacze wody marki Ecoperla, w zależności od jakości surowej wody, są wyposażone w żywicę jonowymienną, która może skutecznie pracować nawet przez 10 lat. Zachęcam w tym miejscu do zapoznania się z treścią artykułu: Żywica monosferyczna i polisferyczna. Równie ważna jest pojemność złoża jonowymiennego w zmiękczaczu wody. Decydując się na konkretny model należy wziąć pod uwagę dobowe oraz maksymalne chwilowe zapotrzebowanie na wodę, a nawet ilość punktów poboru.
Poznaj liderów w obszarze oszczędnego zmiękczania wody
Zmiękczacze wody to stosunkowo szeroka grupa urządzeń. Nie każdy model spełnia jednak kryteria jakości oraz wydajnej i oszczędnej pracy. Zastanawiasz się, jaki zmiękczacz wody wybrać? Wśród dostępnych rozwiązań mocno wyróżnia się marka Ecoperla. To polski producent systemów uzdatniania wody przeznaczonej do celów bytowo-spożywczych. W portfolio tej marki na szczególną uwagę zasługuje kilka modeli, które prawdopodobnie znacie już z moich poprzednich wpisów. Tym razem chciałabym tylko pokrótce przypomnieć ich największe zalety.
Oszczędny zmiękczacz wody Ecoperla Toro
Ze względu na niewielkie gabaryty, kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców bloków i kamienic. W ramach jednej serii, producent wypuścił na rynek dwa modele różniące się ilością zastosowanej żywicy jonowymiennej – Ecoperla Toro 24 i Ecoperla Toro 35. Oba urządzenia są wyjątkowo wydajne i proste w montażu.
Trwały i oszczędny zmiękczacz wody Ecoperla Vita
Ecoperla Vita to seria urządzeń (Ecoperla Vita 25 i Ecoperla Vita 12) zbudowanych z wyjątkowo trwałych komponentów. Dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System, regeneracji z przepływem przeciwprądowym i monosferycznej żywicy jonowymiennej, urządzenie jest zaliczane do najlepszych rozwiązań na rynku w kontekście oszczędnej eksploatacji.
Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline
Urządzenia z serii Ecoperla Slimline (Ecoperla Slimline 14) zostały wyposażone w Ecoperla Perfect System z przepływem przeciwprądowym podczas regeneracji i możliwością solankowania proporcjonalnego. Skrócenie regeneracji o jeden cykl bez strat na efektywności pozwala zaoszczędzić wodę oraz sól tabletkowaną. Seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline posiada również funkcję WiFi, która maksymalnie podnosi komfort użytkowania urządzenia.
Ekonomiczny zmiękczacz wody Ecoperla Softower
Jeśli w domu stopień twardości wody jest bardzo wysoki lub zużywa się duże ilości wody, najlepiej sprawdzi się oszczędny zmiękczacz wody o większej wydajności. W tym celu warto zainwestować w dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower, dostępny w trzech rozmiarach Ecoperla Softower S, Ecoperla Softower M i Ecoperla Softower L. Głowica sterująca amerykańskiej firmy Clack gwarantuje bezawaryjną pracę, natomiast monosferyczna żywica jonowymienna zapewnia zmiękczanie wody na najwyższym możliwym poziomie.
Zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero
Oszczędny zmiękczacz Ecoperla Hero to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się pozbyć z wody nie tylko twardości, ale też chloru i jego pochodnych, a także wielu związków negatywnie wpływających na parametry organoleptyczne wody. Ecoperla Hero zajmuje niewiele miejsca, a dzięki ustawieniom Ecoperla Perfect System jego praca jest nie tylko efektywna, ale też maksymalnie oszczędna.
Oszczędny zmiękczacz wody to mniejsze wydatki nie tylko w kontekście eksploatacji urządzenia
Montaż zmiękczacza wody niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, do których zaliczają się:
- Dłuższa żywotność i efektywniejsza praca sprzętu AGD mającego kontakt z wodą (Jak twarda woda wpływa na domowe sprzęty AGD?)
- Mniejsze zużycie detergentów i środków myjących, a jednocześnie większa efektywność przy zachowaniu tych samych rezultatów czyszczenia i prania (Czy woda złej jakości niszczy pranie? Jaki wpływ na tkaniny ma woda?)
- Lepsza kondycja skóry i włosów po kąpieli w miękkiej wodzie (Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia?)
- Niższe koszty ogrzewania, dzięki lepszej wydajności instalacji i mniejszemu ryzyku awarii kotła grzewczego (Przed włączeniem ogrzewania pomyśl o zmiękczaczu wody)
- Lepszy smak i aromat przyrządzanych potraw i napojów (Czy twarda woda ma wpływ na to, co jesz? Czyli o wodzie i gotowaniu)
Optymalny dobór zmiękczacza wody ro gwarancja dużych oszczędności
Będąc na etapie zakupu zmiękczacza wody, nie stawiaj na przypadek. Wybierając model optymalnie dopasowany do swoich potrzeb, indywidualnych wymagań oraz jakości surowej wody, oszczędności masz jak w banku – zarówno te wynikające z eksploatacji samego urządzenia, jak i wszelkich korzyści, które niesie ze sobą użytkowanie miękkiej wody. Jestem przekonany, że z tym poradnikiem wiesz już, jak wybrać oszczędny zmiękczacz wody. Jeśli mimo wszystko pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, zachęcam do kontaktu. Wspólnie na pewno znajdziemy rozwiązanie twoich problemów z twardą wodą.