Systemy inteligentnych domów ułatwiają codzienne funkcjonowanie gospodarstw w trakcie ich użytkowania i nieobecności. Coraz więcej właścicieli decyduje się na założenie BMS. Czy do takiego systemu da się podpiąć także stację uzdatniania wody? Czy zmiękczacz wody będzie kompatybilny z BMS? Jakie informacje pozwoli uzyskać?
Systemy inteligentnego zarządzania domem coraz popularniejsze
Jeszcze do niedawna dla większości inteligentne budynki kojarzyły się bardziej z abstrakcją lub filmami z gatunku science fiction. Na takie rozwiązania mogli sobie pozwolić w większości jedyne właściciele dużych inwestycji. Obecnie jednak inteligentne budynki, a co więcej domy prywatne, stają się czymś naturalnym. Wprowadzenie systemów mających zapewnić wygodę i bezpieczeństwo jest rozwiązaniem wygodnym, komfortowym i oszczędzającym sporo stresu. Dzisiejsze systemy zarządzania inteligentnym domem dają możliwość sterowania wieloma systemami nawet z pomocą aplikacji mobilnej. Dzięki temu właściciele mogą na bieżąco sprawdzać czy wszystko jest w porządku i działa prawidłowo.
Zalet automatycznego sterowania budynkiem jest naprawdę sporo, a wśród najważniejszych można wymienić:
- Maksymalizację funkcjonalności systemów obecnych w domu
- Znaczne zwiększenie komfortu mieszkańców domu
- Zapewnienie maksimum bezpieczeństwa
- Minimalizacja kosztów eksploatacji systemów oraz mniejsza potrzeba modernizacji
- Aspekt ekologiczny – ograniczenie produkcji zbędnych zanieczyszczeń
- Zapobieganie włamaniom i kradzieżom
Systemy obecne w inteligentnym domu są w stanie zapewnić jego mieszkańcom:
- Pełną możliwość sterowania instalacjami (na przykład ogrzewanie – regulacja temperatury przed powrotem do domu)
- Symulacja obecności domowników – przydatne w czasie urlopu, system zapewniający bezpieczeństwo
- Alarm i monitoring posesji
- Kontrola dostępu
- Systemy pogodowe
- Systemy chroniące przed zanieczyszczeniami
- System przesyłu brudnych ubrań
Czym jest system inteligentnego zarządzania domem BMS?
BMS to system inteligentnego zarządzania budynkiem, z angielskiego Building Management System. To system zarządzający systemami automatycznego sterowania w budynku, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach inteligentnych. BMS integruje wszystkie możliwe systemy występujące na obiekcie, co znacznie ułatwia ich kontrolę, diagnostykę, wykrywanie ewentualnych błędów i awarii. Z jednego miejsca można zarządzać wszystkimi systemami zainstalowanymi w budynku. Jest to proces znacznie bardziej efektywny, wygodny i ekonomiczny. Coraz częściej korzystają z niego nie tylko obiekty użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, biurowce czy apartamentowce, ale i indywidualne gospodarstwa domowe.
System BMS na bieżąco kontroluje pracę urządzeń, daje informacje na temat wykonanej pracy bądź jej etapu oraz awarii, które wystąpiły w trakcie. W celu zapewnienia użytkownikowi najwyższej wygody, takie systemy dysponują najczęściej graficznymi interfejsami, dzięki którym szybko i łatwo można odczytać dane i wprowadzić pożądane zmiany.
Kiedy system BMS jest wykorzystywany?
BMS integruje systemy zarządzania funkcjami technicznymi budynku. Specjaliści grupują funkcje w dwa podsystemy. Pierwszym z nich jest podsystem zasilania i sterowania energią elektryczną. W tej kategorii można wymienić: zabezpieczenia i rozdzielnie elektryczne, instalacje pomiarowe, transport pionowy i poziomy, układy zasilania awaryjnego, instalacje związane z oświetleniem. Drugim podsystemem jest sterowanie komfortem. Tutaj wymienić można chociażby sterowanie: klimatyzacją, wentylacją, ogrzewaniem, oświetleniem, nagłośnieniem, systemem parkingowym, systemem pogodowym, systemem audio-video czy nawet urządzeniami do uzdatniania wody.
Właściwie zaprojektowany system BMS daje możliwość:
- Monitoringu i sterowania poszczególnymi elementami systemu
- Zmianę parametrów pracy
- Definiowanie programów oraz scenariuszy pracy
- Diagnostykę systemu
- Optymalizację zużycia energii
- Zmianę dotychczas stosowanych funkcji i diagnostykę
Systemy zarządzania budynkiem swoje działanie opierają na węzłach sieciowych. Są to moduły wyposażone w mikrokontrolery i interfejs sieciowy.
Jak działają systemy BMS?
Moduły w budynku są ze sobą połączone siecią transmisji danych. Ta odbywa się z zastosowaniem różnych nośników – zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Każdy z węzłów sieciowych posiada możliwość przetwarzania informacji oraz sterowania. Podstawą dającą takie możliwości są sygnały z wejść, zwanych także sensorami. To właśnie sensory zapewniają szczegółowe informacje dotyczące pracy urządzeń oraz warunków panujących na zewnątrz. Wśród przykładów kontrolowanych sygnałów można wymienić: obecność użytkowników, opady deszczu, jakość powietrza, temperaturę.
Sterowanie systemem BMS może być ręczne lub zautomatyzowane przy jedynie częściowym zaangażowaniu użytkownika. W systemie automatycznym można wyróżnić sterowanie czasowe lub na podstawie parametrów. Dzięki BMS można sterować pojedynczym elementem lub ogółem podłączonych urządzeń. Dzięki niemu można tworzyć scenariusze pracy. To daje możliwość bardzo szybkiego dostosowania warunków panujących w pomieszczeniu do potrzeb lub preferencji. Na przykład przy konferencji będzie to przygaszenie części oświetlenia, zasłonięcie rolet, wysunięcie ekranu.
Systemy BMS można obsługiwać z poziomu komputera, paneli dotykowych, przycisków czy przełączników. Dzięki możliwości podłączenia do Internetu komunikacja z BMS jest również możliwa przy zastosowaniu urządzeń mobilnych.
Czym są protokoły w systemach BMS?
Urządzenia z zakresu automatyki budynku komunikują się ze sobą z pomocą różnych rodzajów transmisji. To może być: para skręconych przewodów, przewód koncentryczny, związany z tradycyjną instalacją elektryczną, światłowód. Może być to też system bezprzewodowy. Mówiąc o poziomie wykonawczym, warto wiedzieć, że podsystemy korzystają z własnych protokołów komunikacji. W przypadku automatyzacji musi nastąpić integracja sprzętowa oraz systemowa – umożliwi to wzajemne przesyłanie informacji miedzy urządzeniami.
Dwoma popularnymi i często stosowanymi protokołami są Modbus i BACnet. Modbus to protokół komunikacyjny stworzony przez firmę Modicon. Przeznaczeniem jest komunikacja z programowalnymi kontrolerami tej firmy, ale oprócz tego także innych producentów. Istnieje w wersji dla portu szeregowego oraz sieci IP. Jest zaprojektowany do komunikacji między wieloma urządzeniami poprzez skręconą parę przewodów. Jest doceniany ze względu na prostotę działania, jest łatwy w implementacji, bez trudu można dostosować go do zmian w projekcie, jest uniwersalny. Modbus chętnie stosuje się w rozwiązaniach przemysłowych.
BACnet to protokół komunikacyjny, który umożliwia współdziałanie systemów sterowania oraz monitorowania od różnych producentów. Został zatwierdzony przez ASHRAE. Protokół BACnet jest niezależny od używanego sprzętu, pozwala na połączenie dowolnie wybranych urządzeń niezależnych producentów w jedną wspólną sieć.
System BMS a uzdatnianie wody
Pod system BMS istnieje możliwość podłączenia stacji uzdatniania wody. Takie działania najczęściej są realizowane w przypadku zakładów przemysłowych. Klienci najczęściej zgłaszają się z potrzebą podłączenia BMS, jeśli w układzie pojawia się przemysłowa odwrócona osmoza. System zapewnia bieżące dane dotyczące pracy, przestoju, płukania. Monitorowanie stacji uzdatniania wody poprzez system inteligentnego zarządzania jest też możliwe przy zastosowaniu głowic sterujących od amerykańskiego producenta Clack.
Możliwości związane z ustawieniem konkretnych funkcji są uzależnione od rodzaju głowicy sterującej. Oprócz samych wyjść w tym komponencie, istnieje jeszcze możliwość podłączenia microswitchy. Przez specjalistów jest to jednak metoda uznawana za średnio miarodajną, ponieważ może nastąpić sytuacja, warunki, w których to zawiedzie (nie zawsze są w stanie wyłapać sygnał). Tłumacząc to bardzo prosto – do głowicy sterującej podłącza się microswitch pod płytkę. Kiedy tłoki przesuwają się ze względu na zmianę trybu pracy, naciskają na płytkę. W taki sposób przesyłana jest informacja o zmianie trybu działania, na przykład na regenerację. Jest możliwość ich założenia, jednak bardzo rzadko się jej używa w praktyce. Inna opcja to wejścia DP i jest to opcja pewna, to znaczy zapewnia zawsze właściwy odczyt sygnału. W domowych rozwiązaniach sygnały będą działały niezależnie od zastosowanego protokołu.
Połączenie zmiękczacza wody Ecoperla Softower z BMS?
W Ecoperla Softower zastosowano model głowicy sterującej, który daje możliwość podpięcia pod system BMS. Opisane poniżej informacje będą dotyczyły pięcioprzyciskowych głowic sterujących Clack (CI, IA, CK). Oczywiście tu istnieje możliwość dodania microswitcha, jednak tego się raczej nie stosuje ze względu na brak takiej potrzeby. W tego typu głowicach sterujących znajdziemy 2 wyjścia do zaprogramowania. Napięcie to 12V.
Ze zmiękczacza wody system BMS może uzyskać następujące informacje:
STYKI RLY2 i +COM – ALARM
STYKI RLY1 i +COM – REGENERACJA
BRAK STYKU – URZĄDZENIE DZIAŁA POPRAWNIE
Mamy do zaprogramowania tylko 2 sygnały. Zamiast regeneracji można zaprogramować na przykład informacje dotyczące przepływu wody. Najczęściej jednak programowana jest funkcja alarmu oraz regeneracji. Aktualnie nie ma jeszcze możliwości wydobycia sygnału przypominającego o potrzebie dosypywania soli regeneracyjnej do zbiornika. Wejście RLY 2 można rozbudować o microswitch w razie wystąpienia takiej potrzeby.
Wejście DP w pięcioprzyciskowych głowicach sterujących Clack pozwala na ustawienie trzech zdarzeń dotyczących regeneracji: regeneracja natychmiastowa, regeneracja w późniejszym czasie, odroczenie regeneracji (brak regeneracji w tym konkretnym momencie).
Czy kompaktowe zmiękczacze wody Ecoperla można łączyć z BMS?
Z systemem BMS można połączyć nie tylko dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower, ale również kompaktowe zmiękczacze wody marki Ecoperla współtworzone przy współpracy z Clack. Na takich głowicach sterujących pracuje na przykład linia kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab, w której można znaleźć aż trzy modele do wyboru oraz Ecoperla Vita. Posiadają w głowicy sterującej wejście RLY, podobnie jak Ecoperla Softower. Ich recenzje możecie przeczytać tutaj: Recenzja zmiękczacza wody Ecoperla Softcab, Recenzja zmiękczacza wody Ecoperla Vita
Inne urządzenia marki Ecoperla zintegrowane z BMS
Pod system BMS można podpiąć także inne urządzenia polskiej marki Ecoperla, jak odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower czy Ecoperla Ironitower. Ze względu na zastosowany model głowicy sterującej, możliwości będą nieco mniejsze niż przy zmiękczaczach wody. W tych modelach zastosowaną głowicą sterującą jest Clack TC. Tego typu zawory posiadają wejście DP. Dzięki jego obecności w stacji uzdatniania wody można wymusić płukanie w konkretnym dniu lub momencie.
Clack Controller – czym jest? Jak może pomóc?
Istnieje jeszcze możliwość założenia systemu Clack Contorller. Jest to opcja najczęściej wykorzystywana w zakładach przemysłowych. Raczej nie stosuje się takich rozwiązań w gospodarstwach domowych. Mimo wszystko warto wspomnieć o tej możliwości. Może okazać się przydatna, jeśli w domu funkcjonuje duża stacja uzdatniania wody, złożona z kilku urządzeń. System może współpracować z 2-6 głowicami sterującymi, którymi na bieżąco zarządza i zbiera niezbędne informacje. Wszystkie podłączone pod ten system głowice są zasilane bezpośrednio z niego. Nie ma więc potrzeby zastosowania indywidualnych zasilaczy. Wygodnym rozwiązaniem jest fakt, że wszelkie dane diagnostyczne oraz związane z programowaniem mogą być przenoszone na zwykły pendrive oraz prezentowane w formie arkusza Excel. Wśród wyświetlanych informacji można wymienić: aktualny czas, dzień tygodnia, dni pozostałe do regeneracji, aktualny przepływ, sumaryczne zużycie wody przez system. Dodatkowo diody LED wskazują na aktualny stan każdej głowicy sterującej podłączonej do systemu. Istnieje możliwość połączenia Ethernet, współpracuje z protokołem Modbus (MODBUS-TCP).
Przy podłączeniu Clack Controller do stacji uzdatniania wody można uzyskać następujące informacje:
- Przepływ
- Alarmy
- Pozostała ilość dni do regeneracji
- Pozostała ilość wody do regeneracji
Jeśli chcesz zintegrować zmiękczacz wody z BMS
Jeśli chcesz zintegrować zmiękczacz wody lub inne urządzenie do uzdatniania wody z systemem BMS, najlepiej już przy zakupie poinformować o tym sprzedawcę. Wtedy urządzenie zostanie przygotowane pod ten proces. Nie ma też problemu, aby głowicę sterującą podpiąć pod BMS przy już zainstalowanym urządzeniu. Warto dopytać o taką możliwość i umówić serwis.