Strona główna » Blog » Zmiękczacze wody – problemy i rozwiązania

Zmiękczacze wody – problemy i rozwiązania

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: lut 17, 2025

Zmiękczacz wody, jak każde urządzenie, czasami działa nieprawidłowo lub może ulec awarii. Na szczęście, znając problemy eksploatacyjne oraz ich potencjalne przyczyny, łatwiej znaleźć rozwiązanie i przywrócić optymalne parametry pracy systemu.

Spis treści:

Skąd wiadomo, że zmiękczacz wody działa prawidłowo?

Zarówno kompaktowe, jak i dwuczęściowe centralne zmiękczacze wody to urządzenia proste w obsłudze i praktycznie bezobsługowe. Choć poszczególne modele różnią się od siebie jakością komponentów, wydajnością, kosztami eksploatacji, dodatkowymi funkcjami czy serwisem, zasada działania pozostaje niezmienna. Chociaż nie zawsze wiadomo jaki zmiękczacz wody wybrać, wśród dostępnych rozwiązań każdy znajdzie coś dla siebie.

Właściwie dobrany zmiękczacz wody do mieszkania lub domu to mnóstwo korzyści, w tym:

  • Wyższy komfort codziennego użytkowania wody
  • Brak zacieków i osadów na powierzchniach zwilżonych wodą
  • Brak spadków przepływu w instalacji
  • Pełna ochronę kotła grzewczego
  • Mniejsze zużycie środków czystości (lepsza wydajność detergentów) i łatwiejsze sprzątanie
  • Idealny wygląd przygotowywanych potraw i napojów
  • Dłuższa żywotność sprzętu AGD
  • Włosy i skóra w perfekcyjnej kondycji

Niezależnie od budowy urządzenia, pracą zmiękczacza wody zarządza automatyczna głowica sterująca, która kontroluje proces wymiany jonowej na żywicy oraz okresową regenerację złoża. Do zadań użytkownika należy jedynie monitorowanie poziomu soli tabletkowanej w zbiorniku na solankę i uzupełnianie jej braków.

Podczas wieloletniej eksploatacji zmiękczacza wody mogą wystąpić problemy związane z działaniem urządzenia. Ich przyczyny są różne, jednak najczęściej dochodzi do zużycia jednego z komponentów urządzenia lub zawodzi element zewnętrzny, np. gniazdko elektryczne. Gdy kwestia dotyczy urządzenia fabrycznie nowego, które właśnie zostało zamontowane, usterka mogła się pojawić jeszcze na etapie produkcji.

Jeśli pojawią się trudności w eksploatacji zmiękczacza wody, zamiast wykonać telefon do działu technicznego, warto się przyjrzeć pracy urządzenia, ponieważ większość problemów można rozwiązać samodzielnie.

Producenci zmiękczaczy wody coraz częściej zamieszczają w instrukcjach obsługi tabele, w których można znaleźć schemat postępowania w sytuacjach awaryjnych. W przypadku pytań lub wątpliwości można również poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Z drugiej strony, wiedząc jak dbać o zmiękczacz wody, wielu problemów eksploatacyjnych da się uniknąć. W tym celu zaleca się między innymi przeglądy techniczne co najmniej raz w roku, stosowanie soli o wysokiej czystości oraz monitorowanie jej poziomu w zbiorniku na solankę.

Zmiękczacz nie podaje wody do zbiornika z solą

Sytuacja, w której zmiękczacz wody nie podaje kranówki do zbiornika solanki zdarza się bardzo rzadko. Nie jest to również usterka powodująca przestój urządzenia, albo lawinę innych problemów. Z drugiej strony, gdy zmiękczacz przestaje podawać wodę do zbiornika solanki po prostu nie spełnia swojej funkcji.

Przyczyny takiego stanu rzeczy w pierwszej kolejności należy szukać w nieszczelnościach wężyka doprowadzającego wodę. Kontrolę należy również przeprowadzić w pobliżu pływaka (wówczas zamiast wody zaciągane jest powietrze), który bywa niekiedy sklejony, zatkany, zabrudzony solą lub innymi zanieczyszczeniami mechanicznymi obecnymi w wodzie, albo zamyka się w wyniku przejścia w pozycję odciętą.

Jeśli to nie wężyk czy pływak powodują problem, warto wówczas sprawdzić inżektor regulujący moc zasysania roztworu solanki. W przypadku tego komponentu największe zagrożenie stanowią zanieczyszczenia mechaniczne, które mogą spowodować niedrożność elementu.

Zanieczyszczenia mechaniczne to najczęstszy powód problemów z nieprawidłową pracą zmiękczacza wody, szczególnie jeśli urządzenie stoi w kotłowni. Podczas dosypywania soli regeneracyjnej do zbiornika, do wnętrza mogą wpadać np. kawałki węgla lub drewna. Choćby z tego powodu zalecam dokładne, a przede wszystkim regularne czyszczenie zmiękczacza wody.

Piotr Pisarski

Niekiedy główny problem stanowią niewłaściwe ustawienia głowicy sterującej – mogą ulec przestawieniu podczas prac konserwacyjnych przeprowadzanych przez użytkownika.

Problem Rozwiązanie
Zablokowany wężyk Oczyść komponent
Zanieczyszczenia mechaniczne w kanalizacji Usuń zabrudzenia
Nieszczelny wężyk lub okolice pływaka Usuń nieszczelność lub wymień wężyk na nowy
Zabrudzony pływak Usuń zanieczyszczenie lub wymień pływak na nowy
Zatkany lub zabrudzony inżektor Oczyść inżektor lub wymień na nowy
Nieoptymalne ustawienia głowicy Skontaktuj się z dystrybutorem

Osobną kwestią pozostaje żelazo w wodzie, które zapycha żywicę jonowymienną i wytrąca się w postaci osadów na wężykach i uszczelkach zmiękczacza wody. Nierozpuszczalne związki żelaza są szczególnie kłopotliwe w przypadku inżektora, który bardzo trudno doczyścić. W takiej sytuacji łatwiej wymienić go na nowy.

Woda stoi w zbiorniku soli

Woda stojąca w zbiorniku solanki nie zawsze musi oznaczać kłopoty, wiele bowiem zależy od rodzaju urządzenia. Na rynku dostępne są bowiem zmiękczacze wody z mokrym lub zbiornikiem na sól regeneracyjną.

Zmiękczacze wody z mokrym zbiornikiem

W tego typu urządzeniach w czasie pracy urządzenia zbiornik solanki jest wypełniony solą regeneracyjną oraz wodą, z których powstaje roztwór solanki niezbędny do regeneracji żywicy jonowymiennej. Gdy konieczna staje się regeneracja zmiękczacza wody, solanka zostaje zassana do butli ciśnieniowej, a po zakończeniu procesu zbiornik solanki znowu wypełnia się wodą i cały cykl się powtarza. W takim przypadku woda w zbiorniku jest zjawiskiem normalnym (pod warunkiem, że nie wypełnia go po same brzegi, ani się nie przelewa).

Zmiękczacze wody z systemem suchego zbiornika solanki

Sytuacja wygląda inaczej, gdy zmiękczacz wody jest wyposażony w system suchego zbiornika, który napełnia się wodą dopiero na kilkanaście minut przed rozpoczęciem regeneracji. Kiedy roztwór zostanie wprowadzony do butli ze złożem, zbiornik na solankę znów pozostaje pusty. Warto jednocześnie pamiętać, że choć nazwa sugeruje coś innego, w zbiorniku na sól zazwyczaj znajduje się nieco wody na samym dnie. Problem pojawia się wówczas gdy poziom wody jest wysoki.

W kategorii zmiękczaczy wody z systemem suchego zbiornika solanki polecam serię Ecoperla Slimline. Te kompaktowe urządzenia wyróżniają się dodatkowo dźwiękowym alarmem poziomu soli, Ecoperla Perfect System oraz solankowaniem proporcjonalnym.

Piotr Pisarski

Prawidłowy poziom wody w zbiorniku solanki określa się na podstawie położenia pływaka i tzw. air-checka. Maksymalny poziom wody nie powinien przekraczać wysokości air-checka (2-5 cm poniżej).

Nieco większe ilości wody w zbiorniku solanki mogą być spowodowane poziomem soli regeneracyjnej – im więcej jej w zbiorniku, tym wyższy poziom samej wody.

Problem Rozwiązanie
Zagięcie węża lub mechaniczne zablokowanie w kanalizacji Skorygować ułożenie węża w przypadku zagięcia; Oczyścić
Nieszczelność na wężyku solanki bądź w okolicach pływaka Usunąć nieszczelność
Zablokowany lub zabrudzony pływak Naprawa, czyszczenie lub wymiana
Most solny Rozbicie powstałego mostu solnego
Złe ustawienia głowicy sterującej Zależy od urządzenia; najlepiej zwrócić się do sprzedawcy lub producenta z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu

Słona woda po zmiękczaczu

Słona woda po zmiękczaniu nie jest zjawiskiem naturalnym, dlatego warto należy poszukać przyczyny samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistę. Źródłem kłopotów są zazwyczaj parametry surowej wody (przed zmiękczeniem) lub nieprawidłowa praca urządzenia.

Parametry wody

Choć takie sytuacje należą do rzadkości, za słony smak wody po zmiękczaniu mogą ponosić winę substancje znajdujące się w kranówce. Bardzo twarda woda (400 – 500 mg CaCO3/l) w instalacji oznacza zazwyczaj częstszą regenerację złoża, a co za tym idzie rośnie zużycie roztworu solanki. W efekcie większe będzie stężenie jonów sodu, które mogą negatywnie wpływać na smak kranówki. Problemem może być również wysokie stężenie sodu i/lub chlorków w wodzie surowej. Warto jednocześnie pamiętać, że kwestia słonego smaku (wynikająca z parametrów fizykochemicznych wody) może dotyczyć tylko kranówki o bardzo wysokim stopniu twardości.

Sód występuje w zmiękczonej wodzie w formie zdysocjowanej pod postacią jonów Na+, natomiast za słony smak wody odpowiadają sole tego metalu z chlorkami oraz innymi anionami.

Rozwiązaniem tego problemu jest mieszacz wody surowej ze zmiękczoną. Kranówka będzie się wówczas charakteryzowała niewielkim stopniem twardości, jednak w porównaniu do wody surowej jej użytkowanie stanie się mniej kłopotliwe, przy zachowaniu optymalnego smaku.

Jeśli w gospodarstwie domowym potrzebna jest całkowicie zmiękczona woda, polecam montaż filtra kuchennego typu odwrócona osmoza, który usunie jony odpowiedzialne za słony smak kranówki.

Piotr Pisarski

Nieprawidłowa praca zmiękczacza wody

Słona woda w kranie może mieć również przyczyny techniczne, np. zanik prądu podczas regeneracji. Wówczas proces nie zostanie przeprowadzony prawidłowo (pominięty lub nieukończony jeden z etapów). Jeśli na złożu pozostanie zbyt dużo soli, wówczas trafi ona do użytkownika podczas poboru wody.

Jedną z przyczyn słonego smaku zmiękczonej wody bywają również usterki komponentów. Takie sytuacje dotyczą często nowych urządzeń (wady fabryczne) lub starszych stacji uzdatniania wody, które działają nieprzerwanie przez wiele lat. Awarie części zmiękczacza wody mają z kolei różne źródła, w tym:

  • Źle dobrane ustawienia głowicy sterującej
  • Niesprawna głowica sterująca
  • Niesprawny pływak i/lub inżektor
  • Rozszczelnienie komponentów

Pośredni problem stanowi sama sól regeneracyjna. Często zatyka wężyki oraz szczeliny prowadząc do nieprawidłowości w pracy całego urządzenia.

Problem Rozwiązanie
Ustawienia głowicy sterującej Sprawdź ustawienia
Zbyt mały, za duży lub zapchany inżektor Wymień na nowy lub wyczyść
Przytkany pływak Wyczyść lub wymień na nowy
Nieszczelność między wężykami lub uszczelkami Zlikwiduj rozszczelnienie lub wymień komponenty na nowe
Źle założona, nieprawidłowo dobrana lub wadliwa głowica sterująca Złóż reklamację
Zabrudzenia z soli regeneracyjnej Wyczyść komponenty mające styczność z solą regeneracyjną

Most solny w zbiorniku solanki

Czasami wewnątrz zbiornika tworzy się most solny. Przyczyną takie zjawiska jest najczęściej wysoka wilgotność lub kiepska jakość soli regeneracyjnej. Gdy powstanie most sony pusta przestrzeń pomiędzy wodą a solą uniemożliwia tworzenie solanki.
Jeśli zbiornik jest po brzegi wypełniony solą, należy wziąć długi kij od szczotki i przyłożyć go do zmiękczacza, żeby zmierzyć odległość od podłogi do krawędzi soli. Następnie należy włożyć kij do zbiornika z solą. Jeśli pojawi się twardy obiekt, może to być most solny. W takim przypadku nagromadzoną sól należy delikatnie rozbić poprzez uderzanie kijem w zgrubienie. Nie należy stosować ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić zbiornik lub zmiękczacz.

Odpowiednia jakość soli pastylkowanej gwarantuje równomierne rozpuszczanie, bez rozpadu na pojedyncze kryształy. Brak efektu zapychania złoża filtracyjnego gwarantuje bezproblemową pracę stacji zmiękczającej. Markowe tabletki solne nie powinny zawierać jodu i zanieczyszczeń mechanicznych.

Aby zyskać pewność, że nie dojdzie do wytworzenia mostu solnego, warto wybrać zmiękczacz wody wyposażony w system suchego zbiornika solanki. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda nie stoi w zbiorniku, tylko jest do niego wprowadzana na chwilę przed rozpoczęciem regeneracji złoża.

Piotr Pisarski

Śliska woda po zmiękczaczu

Efekt śliskiej wody towarzyszy zbyt miękkiej wodzie, czyli takiej, która charakteryzuje się bardzo niskim stężeniem jonów wapnia i magnezu.

Uczucie śliskości pozostawia najczęściej woda, która zawiera w sobie mniej, niż 60 mg CaCO3/l.

Użytkując bardzo miękką wodę można odnieść wrażenie, że nie spłukuje dobrze mydła. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ miękka woda (charakteryzująca się małym napięciem powierzchniowym) znacznie lepiej zwilża powierzchnie, a także doskonale rozpuszcza detergenty i preparaty myjące, zwiększając ich wydajność i skuteczność. Należy również pamiętać, że śliska woda nie ma negatywnego wpływu na skórę, zdrowie czy armaturę.

Z drugiej strony, twardość wody (a tym samym uczucie śliskości) można regulować na dwa sposoby (w zależności od modelu zmiękczacza wody). Niektóre urządzenia dają taką możliwość poprzez wpisanie danych na panelu, w głowicy sterującej. Wtedy woda surowa jest mieszana automatycznie w odpowiednich proporcjach ze zmiękczoną. Inna metoda to wykorzystywanie by-passu.

Wyciek żywicy

Żywica w zmiękczaczu pełni kluczową rolę w procesie wymiany jonowej, dlatego jej wyciek może prowadzić do nieprawidłowego działania całego systemu. Na początek należy odłączyć urządzenie od zasilania, aby uniknąć dalszych uszkodzeń. Wyciek żywicy może wynikać z pęknięcia lub uszkodzenia butli epoksydowej. Przed przystąpieniem do dalszych czynności warto zatem sprawdzić czy nie jest ona uszkodzona.

Problem Rozwiązanie
Dyfuzory wewnętrzne są zepsute Wymień dyfuzory
Żywica jest zużyta Wymień żywicę i sprawdź instalację

Programator nie działa

Programator w zmiękczaczu wody pozwala na ustawianie kilku trybów rozpoczęcia regeneracji.

Problem Rozwiązanie
Transformator nie jest podłączony Podłącz transformator
Niesprawny przewód elektryczny Wymień przewód
Brak zasilania w gniazdku Sprawdź instalację elektryczną
Zepsuty transformator Wymień transformator

System nie regeneruje się o ustalonej porze

Jeśli zmiękczacz wody nie regeneruje się o ustalonej porze, warto sprawdzić, czy ustawienia są poprawnie skonfigurowane.

Problem Rozwiązanie
Zaburzone ustawienia regeneracji np. z powodu przerwy w dostawie prądu Ustaw ponownie zegar

Woda wycieka

Jeśli z urządzenia wycieka woda, należy sprawdzić czy wszystkie połączenia są prawidłowo dokręcone, a uszczelki nie mają żadnych uszkodzeń (zużywają się z upływem czasu). Czasami wyciek może wynikać z luźnego połączenia dwóch elementów.

Problem Rozwiązanie
Niedokręcone podłączenia Dokręć podłączenia

Woda jest biała lub słychać dziwny dźwięk

Jeśli woda po uruchomieniu zmiękczacza jest biała, może to wynikać z obecności mikropęcherzyków powietrza w wodzie. Jest to normalne zjawisko, które zazwyczaj ustępuje po kilku minutach, gdy powietrze wypłynie z wody. Pęcherzyki mogą powstać w wyniku uruchomienia urządzenia lub zmian ciśnienia w instalacji. Jeśli jednak biały kolor nie znika lub po uruchomieniu zmiękczacza słychać dziwny świszczący dźwięk, wówczas warto wykonać płukanie wsteczne typu Backwash.

Problem Rozwiązanie
Powietrze w systemie Wykonaj dodatkowe płukanie wsteczne Backwash

Woda jest twarda

Problem Rozwiązanie
Stopień twardość wody surowej wzrósł Wykonaj badania wody i zaprogramuj urządzenie od nowa
Nieprawidłowa regeneracja Sprawdź ustawienia
Żywica jest zużyta Wymień żywicę
Za mało soli lub mosty solne Dodaj sól lub usuń mosty solne (np. rozbij mosty kijem od szczotki)
Za bardzo odkręcony mieszacz Sprawdź ustawienia mieszacza
Zasysanie jest nieprawidłowe Sprawdź zasysanie
Źle ustawiony zawór by-pass Sprawdź zawór by-pass
Nieszczelny zawór by-pass Sprawdź zawór by-pass
Niepoprawny cykl regeneracji Zresetuj parametry cyklu regeneracji
Niewykonana regeneracja Sprawdź zasilanie systemu

Solanka nie jest zasysana

Problem Rozwiązanie
Zbyt niskie ciśnienie na wejściu Sprawdź ciśnienie (min. 2,5 bar)
Dopływ solanki jest zablokowany Wyczyść dopływ
Inżektory są zablokowane Wyczyść lub wymień inżektory lub wkład filtra wstępnego
Wycieki wody wewnątrz urządzenia Sprawdź tłoki, połączenia i separatory

Solanka wylewa się ze zbiornika

Problem Rozwiązanie
Czas dozowania jest źle ustawiony Skontaktuj się z dystrybutorem
Ssanie jest nieprawidłowe Sprawdź ustawienia ssania
Ciśnienie przelewowe jest za wysokie Sprawdź rury przelewowe zbiornika solanki

Ciśnienie płukania Backwash jest za niskie/wysokie

Problem Rozwiązanie
Zepsuty regulator płukania DLFC Wymień regulator DLFC
Zablokowany regulator płukania DLFC Wymień regulator DLFC

Woda w odrzucie podczas pracy urządzenia

Problem Rozwiązanie
Uszczelki lub/i separatory są uszkodzone Wymień uszczelki lub/i separatory
Tłok jest zepsuty Wymień tłok
Tłok jest źle ustawiony Skontaktuj się z dystrybutorem

Zmiękczacze wody – problemy i rozwiązania – podsumowanie

Dobrej jakości zmiękczacz wody to inwestycja na długie lata, dlatego nie warto wpadać w panikę, gdy pojawiają się drobne problemy eksploatacyjne. W większości przypadków można je bowiem rozwiązać samodzielnie – wystarczy postępować według zamieszczonych wyżej wskazówek. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, można skontaktować się z serwisem lub dostawcą urządzenia.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.