Strona główna » Blog » Jak oczyścić wodę deszczową?

Jak oczyścić wodę deszczową?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: lis 28, 2024

Współczesne technologie oczyszczania deszczówki pozwalają na wykorzystywanie tego zasobu w gospodarstwach domowych, w ogrodnictwie, a nawet w przemyśle. W tym celu stosuje się zarówno klasyczne filtry narurowe, jak i specjalistyczne filtry do wody deszczowej oraz lampy bakteriobójcze.

Spis treści:

Woda deszczowa – co warto wiedzieć?

Deszczówka to woda opadowa, która może być zbierana z różnych powierzchni, takich jak dachy, drogi czy tereny zielone. W wielu krajach zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej jest regulowane przepisami. W Polsce można zagospodarować deszczówkę na własny użytek, jednak należy unikać jej mieszania z wodą wodociągową. Dedykowane instalacje muszą być również wykonane zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi i sanitarnymi. Obecnie, najczęściej spotykane systemy zarządzania deszczówką to:

  • Ogrody deszczowe – przeznaczone do zatrzymywania deszczówki – pomagają zmniejszyć spływ powierzchniowy i wspierają bioróżnorodność
  • Systemy retencji – w miejskich przestrzeniach coraz częściej stosuje się systemy retencyjne, które magazynują deszczówkę na czas intensywnych opadów, a następnie powoli odprowadzają ją do gleby lub kanalizacji
  • Zielone dachy – absorbują wodę deszczową, zmniejszając tym samym ilość wody spływającej do systemów kanalizacyjnych i jednocześnie poprawiając izolację budynków

Zbieranie wody deszczowej z dachów zielonych może być utrudnione, dlatego przed przystąpieniem do projektowania instalacji, należy sprawdzić materiał zlewni.

Zastosowanie wody deszczowej

Ze względu na skład chemiczny deszczówka to woda miękka, pozbawiona wapnia i magnezu, co czyni ją idealnym wyborem w wielu zastosowaniach:

  • Do ogrodu i prac porządkowych – deszczówka świetnie nadaje się do podlewania roślin, mycia narzędzi ogrodowych oraz czyszczenia kostki brukowej
  • W domu – po odpowiednim oczyszczeniu można jej używać do prania, spłukiwania toalet czy mycia podłóg
  • W przemyśle – deszczówka sprawdza się jako medium zasilające instalacje chłodnicze oraz do rozrabiania betonu i w różnych pracach porządkowych
  • Jako woda użytkowa – w krajach o ograniczonym dostępie do wody pitnej, oczyszczona deszczówka może stanowić alternatywę dla wody wodociągowej

Zanim jednak będzie można bezpiecznie wykorzystać deszczówkę, musi zostać odpowiednio przygotowana. Wielu potencjalnych beneficjentów tego zasobu szuka zatem odpowiedzi na pytanie, jak oczyścić wodę deszczową w warunkach domowych. Dostępne możliwości bez wątpienia warto omówić z ekspertem.

Darmowa konsultacja

Dlaczego warto gromadzić deszczówkę?

Osoby świadome ekologicznie, które wiedzą jak oszczędzać wodę, coraz częściej decydują się na zbieranie deszczówki. Jednocześnie, wodę deszczową po prostu opłaca się gromadzić – jest darmowa i jednocześnie pozwala ograniczyć zużycie wody z sieci wodociągowej, za którą z każdym rokiem trzeba płacić coraz więcej. Zalety oczyszczania deszczówki można mnożyć, ale warto pamiętać te najważniejsze:

  • Oszczędność wody pitnej – woda deszczowa może zastąpić wodę z wodociągów w wielu codziennych czynnościach
  • Niższe rachunki za wodę – szczególnie w domach jednorodzinnych z dużymi ogrodami
  • Ochrona środowiska – wykorzystywanie deszczówki obniża zużycie wody pitnej i odciąża systemy kanalizacyjne, co przekłada się również na mniejszy ślad wodny
  • Lepsze warunki dla roślin – deszczówka jest bardziej miękka i pozbawiona chloru, przez co jest korzystnym wyborem dla przydomowej zieleni

Zanieczyszczenia w wodzie deszczowej

Deszczówka zbierana z dachów i innych powierzchni może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia, w tym:

  • Liście i fragmenty roślin – zalegające na powierzchni dachów lub w rynnach
  • Pyły i zanieczyszczenia powietrza – pochodzące z emisji przemysłowej, spalin czy naturalnych procesów atmosferycznych
  • Patogeny – grzyby, wirusy i bakterie w wodzie podnoszą ryzyko jej wtórnego skażenia
  • Cząsteczki chemiczne – np. z farb, pokrycia dachowego czy innych materiałów stosowanych podczas prac wykończeniowych budynku

Oczyszczanie deszczówki pozwala na bezpieczne wykorzystanie tego zasobu. Choć podziemne systemy gromadzenia wody deszczowej mają zazwyczaj wbudowany filtr wstępny, ważna jest praktyczna wiedza jak oczyścić deszczówkę do celów sanitarnych w sposób, który do minimum redukuje potencjalne zagrożenia związane z wyżej wymienionymi zanieczyszczeniami.

Jakie filtry stosować do deszczówki?

Oferta urządzeń przeznaczonych do oczyszczania wody deszczowej stale się powiększa. Najbardziej podstawowym rozwiązaniem są klasyczne filtry narurowe z wkładem mechanicznym. W tym kontekście dużą popularnością cieszą się produkty włoskiej marki Atlas Filtr, przy czym jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę.

Filtr do wody deszczowej Atlas Filtri Hydra Rainmaster

Atlas Filtri Hydra Rainmaster to filtr do wody deszczowej, który sprawdzi się zarówno w domu, jak i w zakładzie przemysłowym. Uzdatnianie obejmuje w tym przypadku nie tylko usuwanie osadów sedymentacyjnych, ale również poprawę zapachu i barwy deszczówki.

Pierwszy etap oczyszczania to popularny filtr narurowy Atlas Filtri Hydra z samoczyszczącym wkładem siatkowym o dokładności 90 mikronów. Po odkręceniu zaworu kulowego w filtrze zachodzi regeneracja, podczas której wkład zostaje oczyszczony z zalegających na jego powierzchni nieczystości, które są następnie odprowadzane do kanalizacji. Istnieje również możliwość dokupienia automatu płuczącego, który maksymalnie usprawnia cały proces.

Kolejny etap uzdatniania to również filtracja mechaniczna, ale przy pomocy wkładu sznurkowego o dokładności 25 mikronów. Dopiero potem woda jest kierowana na wkład węglowy o dokładności 10 mikronów, na którym zostają zatrzymane najmniejsze zanieczyszczenia mechanicznie, a także substancje chemiczne negatywnie wpływające na parametry organoleptyczne deszczówki.

Woda oczyszczona przez Atlas Filtri Hydra Rainmaster posłuży w domu, w ogrodzie, a nawet w niektórych sektorach przemysłu. Największym atutem tego rozwiązania jest bowiem połączenie wysokiej jakości tworzyw z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które zwiększają wygodę użytkowania filtra oraz redukują wydatki związane z jego codzienną eksploatacją.

Kiedy deszczówka może być podawana na instalację sanitarną?

Ze względu na potencjalne zagrożenie mikrobiologiczne, oczyszczona deszczówka podawana na instalację sanitarną powinna zostać dodatkowo poddana dezynfekcji. W tym celu, po wstępnym uzdatnianiu na filtrach mechanicznych, można stosować lampy bakteriobójcze wykorzystujące w działaniu promieniowanie UV.

Wpływająca do wnętrza lampy UV deszczówka jest naświetlana promieniowaniem ultrafioletowym, które bezpowrotnie niszczy DNA i RnA bakterii, uniemożliwiając ich dalsze namnażanie. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności stosowania preparatów chemicznych, dzięki czemu nie powstają żadne produkty uboczne dezynfekcji.

Lampy UV można dobierać zgodnie z własnymi preferencjami – to może być produkt marki Viqua (Sterilight) lub TMA. Do uzdatniania deszczówki polecam jednak szczególnie urządzenia kilkuetapowe, tj. lampa bakteriobójcza Cintropur TRIO-UV. W tym modelu deszczówka, zanim przejdzie dezynfekcję, przepływa kolejno przez wkład mechaniczny zatrzymujący zanieczyszczenia stałe i wkład z węglem aktywnym, dzięki któremu zyskuje optymalne parametry organoleptyczne.

Piotr Pisarski

Odzysk wody deszczowej

Skuteczne wdrożenie technologii odzysku wody deszczowej zależy od czynników takich jak:

  • Prawidłowa ocena zapotrzebowania na wodę deszczową z odzysku
  • Dobór wielkości zbiornika i jego posadowienia pod ziemią lub w budynku (uwarunkowany poziomem wód gruntowych)
  • Nominalna moc układów pompowych
  • Prawidłowy dobór układu filtracyjnego (liczy się wielkość zlewni dachu)

Typowy system odzysku wody deszczowej składa się zazwyczaj z urządzeń filtracyjnych, zbiornika magazynującego wodę oraz układu pompowego obejmującego m.in. zbiornik buforowy niezbędny do połączenia systemu wody opadowej z wodą bytową. Rozwiązania tego typu powstają zawsze z zastosowaniem zaworu elektromagnetycznego z przerwą powietrzną.

Układ pompowy to centrala wody deszczowej, która występuje pod dwoma postaciami, jako:

  • Kompaktowe urządzenie obejmujące hydrofor, zbiornik, automatykę i zawór elektromagnetyczny w jednej obudowie
  • Zbiornik hybrydowy zainstalowany wewnątrz budynku jako niewielki zapas deszczówki, z wbudowanym dopustem wody pitnej oraz oddzielnym hydroforem

Z punktu widzenia obsługi i konserwacji – drugie rozwiązanie jest lepsze, ale zajmuje więcej miejsca i nie zapewnia aż tylu możliwości w zakresie automatyki, co wersja kompaktowa. Najważniejszym elementem prawidłowej pracy systemu odzysku wody deszczowej jest odpowiednia filtracja wody opadowej. Uzdatniona deszczówka musi być klarowna, bezwonna i pozbawiona osadów oraz zanieczyszczeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Co więcej, układ powinien działać wiele lat bez zarastania zbiornika, czy zmian jakości wody w perspektywie upływającego czasu. W praktyce, wszystkie systemy uzdatniania wody należy dobierać na podstawie wyników profesjonalnego badania wody.

W przypadku przemysłowych systemów odzysku wody deszczowej trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na oczekiwane parametry wody technologicznej, ponieważ zarówno metoda, jak i sam zakres recyklingu muszą być do nich dopasowane.

Z punktu widzenia oszczędności, zastosowanie instalacji odzysku wody deszczowej, czy to w przemyśle, czy do użytku prywatnego, to olbrzymi krok naprzód w racjonalnym gospodarowaniu zasobami tego cennego surowca. Pełen sukces można osiągnąć prowadząc równocześnie recykling wody szarej.

Jak przechowywać oczyszczoną deszczówkę?

Oczyszczona deszczówka powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, aby zapobiec jej ponownemu zanieczyszczeniu. W tym kontekście należy:

  • Stosować zamknięte zbiorniki wykonane z materiałów odpornych na niszczące działanie promieniowania UV i korozji
  • Regularnie czyść zbiornik, aby usunąć powstające w nim osady
  • Dbać o odpowiednią wentylację zbiornika, aby zapobiec rozwojowi biofilmu

Ze względu na nierównomierne rozłożenie i nieprzewidywalność opadów, szczególnie istotny jest dobór zbiornika o odpowiedniej pojemności. Aby zachować pełną sprawność systemu, w budynkach komercyjnych magazynuje się deszczówkę na około 20-30 dni lub odpowiednio mniej w gospodarstwach domowych.

Jak oczyścić wodę deszczową – podsumowanie

Deszczówka to niezwykle wartościowy zasób, który może przynieść korzyści ekonomiczne i ekologiczne, szczególnie w kontekście zmniejszania zużycia wody pitnej. Wykorzystanie odpowiednich systemów zbierania i oczyszczania deszczówki pozwala efektywnie zarządzać wodą opadową i przyczynia się do ochrony środowiska. Aby uzyskać optymalne efekty, warto skorzystać z rozwiązań wieloetapowych, które polecają specjaliści z branży uzdatniania wody.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.