Usuwanie żelaza z wody może się odbywać na różne sposoby, przy czym największą skutecznością wyróżniają się specjalistyczne odżelaziacze wody. Na rynku dostępne są urządzenia wymagające regeneracji złoża filtracyjnego środkami chemicznymi i odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem. Dobór optymalnego rozwiązania nie zawsze wydaje się jednak oczywisty.
Spis treści:
- Usuwanie żelaza z wody – od czego zacząć?
- Który odżelaziacz wody warto wybrać do domu?
- Kryteria doboru odżelaziacza wody
- Jaki odżelaziacz wody wybrać przy szambie?
- Jaki odżelaziacz wody wybrać – podsumowanie
Usuwanie żelaza z wody – od czego zacząć?
Przekroczenia żelaza to niemal standard w przypadku wody czerpanej z własnego ujęcia. Pomijając już kwestię czy żelazo w wodzie jest szkodliwe dla zdrowia, bez wątpienia powoduje wiele uciążliwych problemów natury technicznej i użytkowej. Należy wobec tego podjąć odpowiednie działania mające na celu redukcję jego stężenia.
Wśród wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku, największą popularnością cieszą się specjalistyczne odżelaziacze wody. Montaż odpowiednio dobranego urządzenia pozwala zredukować nawet duże stężenia żelaza szybko i skutecznie. Z drugiej strony, już na etapie planowania instalacji, często pojawia się dylemat jaki odżelaziacz wody wybrać do domu?
Przestrzegam przed samodzielnym doborem odżelaziaczy wody. Poszczególne modele różnią się między sobą sposobem działania oraz wymaganiami w kwestii innych urządzeń podłączonych do instalacji. Bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie to naprawdę trudne przedsięwzięcie i często kończy się niepowodzeniem.
Piotr Pisarski
Jeśli nie wiesz jak usunąć żelazo z wody – nie ryzykuj! Poproś o pomoc eksperta z branży. Tylko dzięki fachowej wiedzy zyskasz pewność, że woda płynąca z Twojego kranu jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń.
Który odżelaziacz wody warto wybrać do domu?
Zwykle wybór odżelaziacza wody sprowadza się do urządzenia wykorzystującego wstępne napowietrzanie wody lub do odżelaziacza działającego bez napowietrzania, za to ze złożem regenerowanym preparatami chemicznymi. Największym zainteresowaniem wśród użytkowników prywatnych ujęć cieszą się te pierwsze. Takie rozwiązanie niesie ze sobą mnóstwo zalet:
- Napowietrzanie wody usuwa zapach siarkowodoru
- Nie ma konieczności kontrolowania poziomu regenerantu w zbiorniku
- Proces odżelaziania wody jest ekonomiczny i ekologiczny
Dość istotna jest również kwestia bezpieczeństwa. Niektóre regeneranty, w szczególności nadmanganian potasu, stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska. Odżelaziacze ze wstępnym napowietrzaniem nie generują takich problemów.
W kategorii odżelaziaczy wody ze wstępnym napowietrzaniem dużą popularnością cieszy się seria Ecoperla Ironitower. Ponieważ urządzenia są dostępne w czterech rozmiarach, istnieje możliwość doboru ich wielkości pod kątem różnego zużycia wody, co zapewnia optymalną wydajność procesu odżelaziania nawet przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na kranówkę wysokiej jakości.
Jeśli problem stwarza również mangan w wodzie, wówczas najlepszym wyjściem będzie montaż odżelaziacza i odmanganiacza wody Ecoperla Sanitower.
Obie serie urządzeń działają z wykorzystaniem wstępnego napowietrzania wody. Warto przy tym brać pod uwagę, że zarówno Ecoperla Ironitower, jak i Ecoperla Sanitower wymagają obecności ocynkowanego zbiornika hydroforowego, dlatego pod instalację takiego zestawu należy przygotować odpowiednio dużo miejsca w pomieszczeniu gospodarczym.
Będąc na etapie zakupu odżelaziacza wody warto zwrócić uwagę na model Ecoperla Oxytower. Cały proces uzdatniania wody zachodzi w tym przypadku wewnątrz urządzenia! Nie ma zatem potrzeby stosowania żadnych inżektorów, ani specjalnego zbiornika na wodę. Co więcej, odżelaziacze wody tego typu mogą współpracować z każdym rodzajem hydroforu, dzięki czemu gotowy system uzdatniania wody zajmuje niewiele miejsca. Proces napowietrzania zachodzi na poduszce sprężonego powietrza umieszczonej wewnątrz odżelaziacza wody, a wysycona tlenem woda jest od razu kierowana na złoże.
Innym sposobem na odżelazianie wody są stacje wielofunkcyjne wyposażone w specjalnie dobraną mieszankę złóż filtracyjnych. Urządzenia tego typu usuwają, oprócz żelaza, również mangan, jon amonowy i związki organiczne, a jednocześnie redukują wysoki stopień twardości wody.
W niektórych przypadkach wystarczającym sposobem na redukcję żelaza i manganu w wodzie są kolumny filtracyjne. Możliwość zastosowania tego rozwiązania została jednak ograniczona kilkoma warunkami – konieczne jest m.in. napowietrzanie oraz odpowiedni odczyn pH wody. Czasami kolumny filtracyjne montuje się również przed klasycznymi odżelaziaczami wody w takich samych celach jak filtry mechaniczne.
Kryteria doboru odżelaziacza wody
Wybór odżelaziacza wody nie jest prosty, gdyż istnieje szereg istotnych czynników, na które należy zwrócić uwagę. Podstawowym źródłem wiedzy są badania wody określające jej parametry fizykochemiczne, ale to nie wszystko.
Zakup i montaż odżelaziacza wody bez poznania skali przekroczenia poziomu żelaza jest poważnym błędem i może skutkować tym, że woda w domowej instalacji nie zostanie wystarczająco oczyszczona, a samo użytkowanie stacji uzdatniania będzie mało opłacalne.
W pierwszej kolejności decyzja zależy od tego, jak wydajne jest dane złoże lub jeśli zajdzie konieczność jego wymiany – czy jest dostępne w ciągłej sprzedaży, a producent to stabilna firma o ugruntowanej pozycji na rynku. Decydując się na którykolwiek z dostępnych w sprzedaży modeli, warto również sprawdzić jak działa odżelaziacz wody. Następnie trzeba wziąć pod uwagę inne kwestie.
Jeśli wybierzesz odżelaziacz wody o zbyt małej wydajności, gdy jednocześnie włączysz pralkę, zmywarkę i odkręcisz kran, czas kontaktu wody ze złożem będzie zbyt krótki i kranówka nie zostanie w odpowiednim stopniu odżelaziona.
Piotr Pisarski
Koszty uzdatniania wody
Złoże odżelaziające wymaga okresowej regeneracji, która przywraca mu pojemność. W niektórych urządzeniach funkcję regenerantu pełni roztwór solanki lub nadmanganian potasu. Koszt zakupu tego drugiego preparatu jest stosunkowo wysoki. Co więcej, popłuczyny z regeneracji chemicznej muszą zostać wprowadzone do kanalizacji, co radykalnie podnosi koszty stałe uzdatniania wody. Pod tym kątem dużo korzystniej wypada klasyczny odżelaziacz wody ze wstępnym napowietrzaniem, w którym regeneracja zachodzi z wykorzystaniem zwykłej wody.
Sposób odprowadzania ścieków
Wybór odżelaziacza wody w dużej części zależy również od sposobu odprowadzania ścieków. Jeśli nieczystości trafiają do szamba, wtedy lepiej sprawdzi się urządzenie ze wstępnym napowietrzaniem. Popłuczyny z regeneracji takiego odżelaziacza wody są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, dlatego można je wyprowadzać choćby na przydomowy trawnik. Jeśli odżelazianie wody odbywa się w oparciu o złoże regenerowane solanką lub nadmanganianem potasu, wtedy popłuczyny muszą bezwzględnie trafiać do kanalizacji.
Popłuczyny zawierające solankę nie zawsze mogą być odprowadzane do biologicznych oczyszczalni ścieków. Jeśli nie masz pewności jak postąpić w takiej sytuacji, przede wszystkim zalecam kontakt z producentem oczyszczalni.
Piotr Pisarski
Ilość miejsca dostępnego do montażu
W tym przypadku kwestia jaki odżelaziacz wody wybrać jest najmniej skomplikowana. Urządzenie z napowietrzaniem zajmuje stosunkowo dużo miejsca i zazwyczaj trudno zamontować taką stację uzdatniania w małym pomieszczeniu gospodarczym. Przy ograniczonej powierzchni znacznie lepiej sprawdzi się urządzenie zbudowane z kolumny filtracyjnej oraz ewentualnie zbiornika na regenerant.
Rodzaj hydroforu
Na etapie projektowania instalacji obejmującej odżelaziacz wody trzeba również umieć odpowiedzieć na pytanie jaki zbiornik hydroforowy wybrać. Rodzaj hydroforu ma kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy w budynku został już zamontowany jakiś zbiornik.
W przypadku hydroforu przeponowego rozwiązaniem jest zakup odżelaziacza wody, który nie wymaga wstępnego napowietrzania wody. Jeśli w budynku zainstalowano hydrofor ocynkowany, wówczas najlepiej wybrać model z napowietrzaniem. Ten typ urządzenia nie sprawdzi się natomiast w parze z hydroforem przeponowym, w którym nie ma możliwości wstępnego napowietrzenia wody. Z kolei zbiornik membranowy (bezprzeponowy) może pracować z każdym rodzajem odżelaziacza wody.
Komfort użytkowania i funkcjonalność
Większość właścicieli odżelaziaczy wody wybiera urządzenia nie wymagające bieżącej obsługi. Ich pracą steruje wówczas elektroniczna głowica, która uruchamia proces regeneracji oraz dobiera ilość regenerantu. Taki odżelaziacz wody pracuje w pełni automatycznie, dlatego jest bardzo wygodny w użytkowaniu. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na urządzenia polskiego producenta Ecoperla, który współpracuje m.in. z czołowym amerykańskim dostawcą głowic sterujących – Clack.
Jaki odżelaziacz wody wybrać przy szambie?
Jeśli na działce znajduje się zbiornik bezodpływowy (szambo) wówczas najlepiej sprawdzają się odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem. Regeneracja złoża wymaga jedynie zastosowania wody, a popłuczyny można odprowadzać bezpośrednio na trawnik, do ogrodu lub studni chłonnej. W praktyce koszty użytkowania zbiornika bezodpływowego pozostają na poziomie sprzed montażu stacji uzdatniania wody. Jednocześnie nie zachodzi konieczność częstszego wywozu nieczystości, dlatego odpowiedź na pytanie jaki odżelaziacz wody jest najlepszy przy szambie wydaje się oczywista.
W przypadku odżelaziaczy wody regenerowanych roztworem solanki czy nadmanganianem potasu około 600-800 litrów popłuczyn miesięcznie (w zależności od wielkości złoża) musi trafić do szamba, co przekłada się na częstszą potrzebę opróżniania zbiornika i w efekcie wyższe koszty eksploatacyjne.
Jaki odżelaziacz wody wybrać – podsumowanie
Decydując się na zakup i montaż odżelaziacza do użytku domowego, należy sprawdzić cały zakres parametrów poszczególnych modeli, a następnie zweryfikować urządzenia pod kątem indywidualnego zapotrzebowania. Niektóre odżelaziacze wody dostępne aktualnie na rynku wymagają wstępnego napowietrza i są regenerowane wstecznym prądem wody, a inne pracują w oparciu o złoże regenerowane preparatami chemicznymi. Wybór konkretnego urządzenia zależy m.in. od fizykochemicznych parametrów surowej wody, rodzaju zbiornika hydroforowego, powierzchni przeznaczonej na montaż oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Decydując się na uzdatnianie wody w zakresie redukcji stężenia żelaza zaufaj ekspertom w branży i postaw na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów.