Strona główna » Blog » Jaki tester twardości wody wybrać?

Jaki tester twardości wody wybrać?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: paź 9, 2024

Tester twardości wody pozwala monitorować jakość kranówki w domu pod kątem stężenia soli mineralnych wapnia i magnezu. Na rynku dostępne są m.in. paskowe i kropelkowe testery twardości wody. Najdokładniejsze wyniki zapewnia profesjonalne badanie wody w laboratorium.

Spis treści:

Co to jest tester twardości wody?

Mocno rozpowszechniona na terytorium Polski twarda woda jest bezpośrednią przyczyną uporczywie nawracającego twardego osadu, z którym większość użytkowników ma w praktyce do czynienia pod postacią kamienia kotłowego. Aby sprawdzić skalę problemu we własnym gospodarstwie domowym, wystarczy wykonać prosty eksperyment – test twardości wody.

Podstawowe badanie wody można przeprowadzić samodzielnie w domu za pomocą dostępnych na rynku testerów twardości wody. Na podstawie otrzymanych w ten sposób wyników często konfiguruje się zmiękczacze wody – automatyczne i bezobsługowe urządzenia, które na drodze wymiany jonowej usuwają przyczynę twardej wody, czyli jony wapnia i magnezu. Warto jednocześnie pamiętać, że woda kwalifikuje się do zmiękczania, jeśli jej twardość przekracza 15 °fH. Jednostki w różnych skalach można przeliczać samodzielnie stosując kalkulator twardości wody, natomiast o pomoc w znalezieniu optymalnego filtra warto poprosić eksperta z branży.

Darmowa konsultacja

Badanie twardości wody zalecam każdemu, kto zastanawia się nad zakupem profesjonalnego zmiękczacza wody.

Piotr Pisarski

Rodzaje testerów twardości wody

Na rynku dostępnych jest kilka typów testerów twardości wody różniących się między sobą sposobem i precyzją pomiaru oraz łatwością użycia. W praktyce nie zawsze wiadomo jaki tester twardości wody wybrać, albo jak się robi test twardości wody. Dostępne rozwiązania są na szczęście stosunkowo proste.

Paskowy tester twardości wody

Paskowe testery twardości wody to lakmusowe paski pokryte specjalnym odczynnikiem chemicznym, który reaguje z jonami wapnia i magnezu obecnymi w wodzie. Po zanurzeniu paska w wodzie, jego kolor zmienia się w zależności od stopnia twardości. Otrzymany w ten sposób wynik porównuje się z dołączoną do opakowania skalą barw.

Zalety

  • Prostota użycia (wystarczy zanurzyć pasek w wodzie)
  • Szybki wynik (dostępny do odczytu w ciąg kilku sekund)
  • Niska cena (jednorazowe paski można kupić już za kilka złotych)

Wady

  • Ograniczona dokładność (wyniki są podawane w przybliżeniu)
  • Subiektywny odczyt wyników (postrzeganie kolorów może się różnić np. w zależności od oświetlenia)
  • Jednorazowe użycie (konieczność uzupełniania zapasów pasków)

Kropelkowy tester twardości wody

Kropelkowy tester twardości wody to najdokładniejszy sposób na sprawdzenie twardości wody w domu. Badanie przeprowadza się techniką miareczkowania, popularną w analizie ilościowej.

Miareczkowanie polega na kontrolowanym dodawaniu roztworu o znanym stężeniu (titrant) do roztworu badanego (analit). Stężenie oznaczanej substancji można określić dzięki obserwacji zachodzących w próbówce zmian.

Jednoskładnikowy odczynnik do miareczkowania jest zazwyczaj sprzedawany w zestawie z próbówką oraz dokładną instrukcją obsługi. Surową wodę należy wlać do zaznaczonego w probówce poziomu, a następnie po kropelce dozować odczynnik, aż do zmiany zabarwienia roztworu. Po dodaniu każdej kropli należy lekko wstrząsnąć probówką, aby zamieszać wodę. Liczbę kropel niezbędnych do zmiany koloru można łatwo przeliczyć na twardość wody podaną w skali francuskiej, gdzie jedna kropla titranta to 10 mg CaCO3/l.

Skala twardości wody (1 kropla = 1 °fH)

  • 0-7 °fH – woda bardzo miękka
  • 8-14 °fH – woda miękka
  • 15-21 °fH – woda średnio twarda
  • 22-32 °fH – woda twarda
  • ponad 32 °fH – woda bardzo twarda

Kropelkowy tester twardości wody polecam osobom, które w prosty sposób chcą skonfigurować pracę zmiękczacza wody.

Piotr Pisarski

Zalety

  • Wysoka dokładność (testy kropelkowe są czulsze niż paskowe)
  • Wielokrotne użycie (jedno opakowanie wystarcza na kilka pomiarów)
  • Łatwość przechowywania (długi okres przydatności roztworu)

Wady

  • Czasochłonność (badanie trwa dłużej ze względu na konieczność przeprowadzenia miareczkowania)
  • Potrzeba precyzji (badanie wymaga większego skupienia)
  • Wyższa cena (kropelkowe testery są droższe niż paskowe)

Badanie twardości wody w laboratorium

Stopień twardości wody można również sprawdzić wykonując fizykochemiczne badania wody w profesjonalnym laboratorium lub w innej jednostce badawczej. Ten sposób pomiaru jest aktualnie najbardziej precyzyjny, ale jednocześnie najdroższy, szczególnie w porównaniu do zakupu kropelkowego lub paskowego testera twardości wody.

W ramach podstawowej analizy fizykochemicznej można zbadać dziesięć popularnych parametrów wody (pH, mętność, barwa, przewodność, twardość, żelazo, mangan, chlorki, azotany, jon amonowy), co jest szczególnie istotne w przypadku kranówki czerpanej z własnego ujęcia. Dysponując wynikami z profesjonalnego laboratorium można zweryfikować czy spełnia ona normy wody pitnej.

Zalety

  • Najdokładniejszy wynik (precyzyjny pomiar wykonany przez profesjonalistów)
  • Wiarygodność (raport z laboratorium może być użyty jako oficjalny dokument)
  • Przekrojowe wyniki (analiza fizykochemiczna obejmuje wiele różnych parametrów)

Wady

  • Wysoki koszt (testy laboratoryjne są najdroższą opcją, szczególnie gdy trzeba je przeprowadzać regularnie)
  • Długi czas oczekiwania (analiza może zająć kilka dni lub nawet tygodni)
  • Konieczność wysyłki próbki do laboratorium

Tester twardości wody – jaki najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki tester twardości wody wybrać. Praktyka pokazuje, że najlepiej stosować testery kropelkowe, które mierzą twardość wody w stopniach francuskich. Wybór odpowiedniego testera twardości wody zależy jednak od potrzeb i budżetu użytkownika.

Możliwość wielokrotnego przeprowadzenia testu twardości wody jest szczególnie przydatna w przypadku posiadania zmiękczacza wody. W trakcie eksploatacji można na bieżąco sprawdzać, czy urządzenie działa prawidłowo i w prawidłowy sposób uzdatnia wodę w instalacji.

Jaki tester twardości wody wybrać – podsumowanie

Tester twardości wody jest narzędziem przydatnym w każdym domu, ponieważ na bieżąco ułatwia monitorowanie jakości wody. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań, każdy użytkownik znajdzie produkt optymalnie dopasowany do własnych potrzeb i wymagań.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.