Lampy bakteriobójcze to jeden z najczęściej polecanych sposobów dezynfekcji wody z własnego ujęcia. Te urządzenia skutecznie rozprawiają się z mikroorganizmami przy pomocy promieni UV. Dziś przyjrzymy się bliżej lampom sterylizującym belgijskiej marki Cintropur. Co je wyróżnia? Czy działają równie skutecznie co te o standardowej budowie?
Jeśli gospodarstwo domowe korzysta z wody z własnego ujęcia, mogą zdarzyć się problemy z wystąpieniem skażenia mikrobiologicznego. Nie jest to regułą i kłopot wcale nie musi pojawić się na początku eksploatacji. Najczęstszą przyczyną jest złe zabezpieczenie studni lub wywiercenie jej w niewłaściwym miejscu, albo na nieodpowiedniej głębokości.
Urządzenia dezynfekujące w postaci lamp bakteriobójczych przydadzą się, jeśli już doszło do skażenia oraz profilaktycznie, w ramach ochrony domowej instalacji. O budowie i zaletach tej grupy produktów pisałem już w artykule: Lampy bakteriobójcze – co warto wiedzieć przed zakupem?, do którego lektury serdecznie zachęcam.
Seria lamp bakteriobójczych Cintropur, o których dziś więcej opowiem, również działa dzięki zastosowaniu promieniowania ultrafioletowego o odpowiedniej częstotliwości. Więcej na temat technologii dezynfekcji za pomocą UV można przeczytać w tekście: Jak działają lampy bakteriobójcze?
Tych, którzy jeszcze nie mają wiedzy na temat działania lamp bakteriobójczych zachęcam do uzupełnienia informacji, natomiast w tym artykule chciałbym przedstawić dość ciekawe i wyróżniające się produkty.
Lampy Cintropur raczej nie przypominają swoją budową standardowych lamp UV, a bardziej filtry narurowe. To rodzi kilka pytań, na które postaram się udzielić odpowiedzi.
Kilka słów o Cintropur
Cintropur to dobrze znana w Polsce i uznawana za jedną z lepszych na całym świecie marka, pod którą produkowane są systemy do uzdatniania wody. W głównej mierze są to filtry narurowe. Marka należy do belgijskiej korporacji Airwatec.
Firma ma bogate, wieloletnie doświadczenie w produkcji. Wyspecjalizowała się w innowacyjnej konstrukcji filtrów narurowych, a swoje umiejętności oraz rozwiązania przeniosła również na lampy bakteriobójcze.
Przeznaczenie lamp UV Cintropur
Producent wymienia kilka możliwości stosowania swoich lamp bakteriobójczych. Wśród nich jest oczywiście to podstawowe – do dezynfekcji wody przeznaczonej do celów spożywczych i użytkowych w gospodarstwach domowych.
Lampy UV Cintropur dobrze radzą sobie z dezynfekcją wody deszczowej, źródlanej, z własnych ujęć. Mogą przydać się do zabezpieczenia przed wystąpieniem bakterii w wodzie, która jest magazynowana przez dłuższy czas w zbiornikach (na przykład w przypadku łodzi lub kamperów).
Zastosowanie tych urządzeń jest również możliwe w przypadku wody wodociągowej, jeśli jakiś użytkownik ma chęć całkowitego zabezpieczenia ujęcia własnymi sposobami lub potrzebuje kompleksowego zestawu do uzdatniania wody (Więcej na ten temat: Zestawy do uzdatniania wody w domu – co warto ze sobą łączyć?).
Konstrukcja lamp UV Cintropur
Lampy UV Cintropur z pewnością wyróżniają się na tle innych lamp bakteriobójczych swoją konstrukcją. Zawierają oczywiście podstawowe elementy takie jak: żarnik, osłona żarnika oraz zasilacz, jednak z zewnątrz przywodzą na myśl filtr narurowy i właśnie w taki sposób są montowane.
Klosze lamp montuje się tak samo jak w filtrach narurowych. Kluczową rolę w instalacji odgrywa przyłącze śrubunkowe wykonane ze stali nierdzewnej.
Promiennik UV jest ukryty wewnątrz czarnego, nieprzezroczystego klosza, co ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się promieni UV. O tym, czy lampa UV spełnia swoje zadanie możemy przekonać się dzięki specjalnej śrubie spustowej wykonanej z PVDF (materiał odporny na oddziaływanie promieniowania UV), która odbija światło lampy bakteriobójczej. To dowód, że wszystko działa jak powinno.
Żarnik został wykonany ze szkła kwarcowego dzięki współpracy Airwatec z firmą Philips. Promiennik jest połączony z zasilaczem, co ma niebagatelny wpływ na łatwą i wygodną wymianę. Nie trzeba obawiać się o zabrudzenie promiennika i bezpieczeństwo. W celu zapewnienia doskonałej szczelności zastosowano zewnętrzny system O-ring.
Głowica, do której przymocowany jest żarnik, ma wypisane cenne informacje takie jak: kierunek obrotu w celu demontażu zużytego promiennika, zgodność z wytycznymi CE, dane o mocy.
Wewnątrz czarnego klosza znajduje się specjalna osłona wykonana z polerowanej stali nierdzewnej. Jej kształt ma sprawiać, że promieniowanie UV będzie optymalnie rozprowadzane, a woda dezynfekowana tak samo dokładnie, niezależnie od miejsca.
Najważniejsze zalety lamp UV Cintropur
Wśród najważniejszych zalet lamp bakteriobójczych Cintropur można wymienić niewielki rozmiar. Są mniejsze od standardowych lamp UV, przez co nie trzeba poświęcać zbyt wiele miejsca na ich instalację.
Dzięki przyłączom śrubunkowym bardzo łatwo dostosować podłączenie do średnicy rur. Lampę bakteriobójczą można zamontować w pionie, co stanowi w niektórych przypadkach ogromne udogodnienie. Taki patent sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Większość modeli wymaga montażu w poziomie, przez co zajmuje sporą przestrzeń.
Ogranicznik przepływu sprawia, że dezynfekcja jest jeszcze dokładniejsza, ponieważ woda, która wpływa do urządzenia może być dłużej naświetlana, a mikroorganizmy precyzyjnie unicestwiane.
Cintropur pomyślał też o ułatwieniach związanych z eksploatacją i serwisem. Wymiana żarnika połączonego z zasilaczem jest banalnie prosta. Wystarczy jedynie delikatny obrót, by wymontować zużytą część i w jej miejsce założyć nową. Dzięki temu nie musimy polegać na usługach ekipy serwisowej, a pieniądze zostają w portfelu.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które oszczędza miejsca i zapewnia niezwykłą wygodę, jest możliwość łączenia lampy bakteriobójczej z innymi etapami filtracji: mechaniczną, na węglu aktywnym. To możemy zaobserwować w lampach Cintropur DUO-UV i TRIO-UV.
Wiele osób będzie zadowolonych z takiego rodzaju dezynfekcji wody z powodu braku potrzeby stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Lampy UV nie potrzebują ich do działania. Są więc sposobem ekologicznym i zapewniają wodę w pełni bezpieczną dla człowieka.
Propozycja od marki Cintropur jest w pełni odporna na:
- Wysokie temperatury
- Skoki ciśnienia
- Niekorzystne warunki pracy
Jakie będą koszty eksploatacji?
Do serwisowania również nie ma konieczności stosowania żadnych środków chemicznych. Są właściwie tylko dwa elementy, o których wymianie należy pamiętać. Chodzi tu o żarnik oraz osłonę żarnika.
- Wymiana żarnika – raz na 12 miesięcy (po około 9000 godzin ciągłego naświetlania)
- Wymiana osłony żarnika – raz na 5 lat
W przypadku marki Cintropur konieczność wymiany osłonki żarnika jest znacznie rzadsza niż ma to miejsce w standardowych modelach. Tam producenci zalecają wymianę co 2 lata.
Lampa UV posiada zabezpieczenia, dzięki którym żarnika nie będzie można wymienić, jeśli ta będzie włączona.
Ważny dodatek
Projektanci lamp UV Cintropur zadbali o to, aby użytkowanie ich produktów było w pełni komfortowe. W tym celu zamontowali na zasilaczu wskaźnik czasu pracy żarnika. Po upływie roku urządzenie samo poinformuje o potrzebie wymiany komponentu na nowy.
Jeśli żarnik jest w dobrym stanie, zamieszczona w widocznym miejscu dioda świeci się na niebiesko. Gdy okres pracy wyniesie 9000 godzin, lampka gaśnie.
Co wyróżnia poszczególne modele?
Omówione powyżej cechy to ogólna charakterystyka lamp sterylizujących Cintropur. Teraz czas dowiedzieć się, co wyróżnia poszczególne modele. Wszystkie dostępne są w sklepie internetowym. Tam też znajdziecie więcej informacji technicznych.
Lampa UV Cintropur 2100
Lampa bakteriobójcza Cintropur 2100 to urządzenie o wydajności 1,1 m³/h. Moc promiennika to 25W, natomiast wymiary to 270 x 154 mm. Produkt nie jest zbyt duży, dzięki czemu można go zamontować nawet w niewielkim pomieszczeniu. Instalacja przebiega tak samo jak w przypadku filtrów narurowych.
Ten model jest przeznaczony głównie do użytku domowego, jednak może znaleźć swoje zastosowanie w niektórych, niewielkich rozwiązaniach przemysłowych.
Lampa UV Cintropur 4100
Ten model jest przeznaczony do miejsc, które potrzebują nieco bardziej wydajnych rozwiązań w dezynfekcji wody. Dobrze poradzi sobie w większych gospodarstwach domowych oraz niektórych zastosowaniach przemysłowych. Zalecany przepływ w przypadku lampy Cintropur 4100 to 1,4 m³/h. Moc promiennika to 40W.
Ten model również doskonale sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach, ponieważ wymiary to jedynie 270 x 154 mm. Ta lampa sterylizująca do złudzenia przypomina filtr narurowy Cintropur NW25.
Lampa UV Cintropur DUO-UV
Cintropur DUO-UV stanowi doskonałe, praktyczne i niezwykle wygodne pod względem montażu połączenie filtra narurowego do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych z lampą UV. Wydajność tej hybrydy to 1,1 m³/h.
Ten model jest szczególnie polecany osobom poszukującym sposobu na dezynfekcję wody. Warto pamiętać, że woda, która ma podlegać dezynfekcji, musi zostać wstępnie oczyszczona, przynajmniej z zanieczyszczeń mechanicznych.
Dzięki Cintropur DUO-UV nie trzeba martwić się o poszukiwanie i montaż filtra mechanicznego, ponieważ już jest w zestawie. To połączenie nie potrzebuje dużo miejsca na montaż. Wymiary zestawu to 435 x 320 mm.
Lampa Cintropur TRIO-UV
Cintropur TRIO-UV to najbardziej zaawansowany dostępny zestaw składający się z filtra mechanicznego, węglowego oraz lampy bakteriobójczej. Woda jest więc nie tylko dezynfekowana, ale oczyszczana z cząstek mechanicznych. Dodatkowo poprawie ulega jej smak i zapach.
To połączenie idealne dla użytkowników, którzy chcą uzyskać kompleksowe efekty oczyszczania wody w domu, a nie mają zbyt dużo miejsca na instalację. Wydajność tego zestawu to 2 m³/h. Wymiary zestawu to 601 x 487 mm.
Dobra inwestycja
Choć lampy bakteriobójcze Cintropur odbiegają swoim wyglądem od standardowych, to w pełni im dorównują. Na szczególną uwagę zasługują połączenia lamp UV z innymi etapami filtracji. To zapewnia ogromną wygodę eksploatacji i minimum zajętego miejsca.
Cintropur od zawsze wyróżniał się na tle konkurencji pod względem stosowanych rozwiązań i naprawdę solidnych materiałów użytych do produkcji. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem lampy sterylizującej, to warto wziąć ich propozycje pod uwagę.