Nanofiltracja (NF) to proces filtracji membranowej, którego siłą napędową jest różnica ciśnień między stronami membrany. Choć nanofiltracja posiada pewne cechy odwróconej osmozy (RO), pod względem dokładności znacznie jej ustępuje.
Spis treści:
- Co to jest nanofiltracja?
- Z czego składa się klasyczny system nanofiltracji?
- Czy różni się nanofiltracja od odwróconej osmozy?
- Nanofiltracja czy odwrócona osmoza – co wybrać?
- Czy nanofiltracja to alternatywa dla odwróconej osmozy – podsumowanie
Co to jest nanofiltracja?
Nanofiltracja (NF), jako jedna z metod uzdatniania wody, “zadebiutowała” na rynku dość późno, bo dopiero w latach 80-tych XX wieku.
Podobnie jak odwrócona osmoza, nanofiltracja jest ciśnieniowym procesem membranowym (membrana półprzepuszczalna), jednak w działaniu wykorzystuje również efekt siłowy charakterystyczny dla ultrafiltracji. W porównaniu do membrany osmotycznej, pory membrany nanofiltracyjnej mają większą średnicę, a co za tym idzie są mniej selektywne – zatrzymują jony wielowartościowe, ale przepuszczają te jednowartościowe. Wielkość separowanych substancji w przypadku nanofiltracji wynosi 0,001 mikrona, natomiast w odwróconej osmozie wartość ta oscyluje na poziomie 0,0001 mikrona.
Membrana nanofiltracyjna usuwa z wody azotany, pestycydy, metale ciężkie, a także bakterie i wirusy.
Warto podkreślić, że nanofiltracja nie eliminuje minerałów, takich jak wapń i magnez odpowiadających za kamień w wodzie. W efekcie, nanofiltracja nie zmiękcza wody, w takim stopniu jak odwrócona osmoza. Korzystanie z systemów nanofiltracji nie eliminuje tym samym problemu twardego osadu w czajniku, wewnątrz sprzętów AGD, czy na powierzchni armatury. Z drugiej strony, w systemach nanofiltracji nie ma konieczności stosowania mineralizatora, ponieważ minerały pozostają w wodzie po uzdatnianiu.
Niemal 99 proc. wody zużywanej w typowym gospodarstwie domowym stosuje się do celów typowo bytowych, takich jak pranie, mycie, czy spłukiwanie toalety. Kranówka dostarczana z zakładów wodociągowych, choć spełnia normy wody pitnej, często pozostawia wiele do życzenia, zarówno w kontekście jej właściwości użytkowych, jak i parametrów organoleptycznych. Na szczęście można to zmienić decydując się na montaż odpowiedniego systemu filtracyjnego. Jeśli nie wiesz, jaki filtr kuchenny wybrać, koniecznie poproś o pomoc specjalistę z branży uzdatniania wody.
Warto jednocześnie zwrócić uwagę na systemy odwróconej osmozy polskiej marki Ecoperla i włoskiego przedsiębiorstwa Atlas Filtri, które wyróżniają się na rynku wysoką jakością wykonania oraz zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Jeśli montaż klasycznego filtra kuchennego jest niemożliwy lub wolisz bardziej mobilne urządzenie, które możesz zabrać ze sobą np. na wyjazd albo do wynajmowanego mieszkania, polecam nablatową odwróconą osmozę Ecoperla Maestro. Aby zacząć korzystać z tego filtra, wystarczy ustawić go na płaskiej powierzchni, podłączyć do prądu i nalać kranówkę do zbiornika. Ten model został również wyposażony w funkcję podgrzewania wody, więc idealnie nadaje się do biura lub poczekalni w gabinecie.
Piotr Pisarski
Z czego składa się klasyczny system nanofiltracji?
Systemy do nanofiltracji to urządzenia wielostopniowe. Choć najważniejszym komponentem jest oczywiście membrana NF, producenci dodają również filtry wstępne, które oczyszczają wodę przed podaniem jej do membrany, np. wkład mechaniczny oraz wkłady węglowe. W niektórych systemach opcjonalnie pojawiają się filtry po membranie nanofiltracyjne (tzw. postfiltracja) szlifujące parametry organoletyczne wody.
Oprzyrządowanie wspomagające do systemów nanofiltracji to zazwyczaj zbiornik ciśnieniowy, ogranicznik przepływu (zmniejsza odrzut wody), przyłącze odrzutu wody do kanalizacji, wylewka, a niekiedy również pompa podnosząca ciśnienie.
Czy różni się nanofiltracja od odwróconej osmozy?
Jako metoda uzdatniania wody, odwrócona osmoza funkcjonuje na rynku znacznie dłużej niż nanofiltracja. Jej historia wiąże się z odkryciem zjawiska naturalnej osmozy, a sama technologia początkowo była stosowana w takich procesach jak przemysłowe odsalanie wody morskiej.
Aktualnie filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy to jedne z najchętniej kupowanych urządzeń do uzdatniania wody pitnej w warunkach domowych.
Membrana osmotyczna oczyszcza wodę na poziomie molekularnym, usuwając z niej wszystkie mikroorganizmy i związki chemiczne z dokładnością do pojedynczych jonów. Wiedząc jak działa odwrócona osmoza można się również spodziewać, że w wodzie po filtracji nie będzie żadnych minerałów.
Jeśli zależy Ci na perfekcyjnie czystej wodzie do picia, ale nie chcesz rezygnować z rozpuszczonych w niej minerałów, polecam specjalny wkład mineralizujący Ecoperla Elixir kompatybilny z większością modeli systemów odwróconej osmozy, nanofiltracji i ultrafiltracji dostępnych na polskim rynku.
Piotr Pisarski
Ecoperla Elixir mineralizuje wodę dużo bardziej niż standardowe wkłady mineralizujące dostępne obecnie na rynku. Zastosowane we wkładzie złoże wzbogaca bowiem kranówkę w magnez oraz w wolny wodór. Ecoperla Elixir można stosować zarówno jako ostatni etap filtracji w różnych systemach kuchennych lub jako oddzielny filtr do wody.
Nanofiltracja czy odwrócona osmoza – co wybrać?
Zarówno nanofiltrację, jak i filtr odwróconej osmozy można stosować w gospodarstwach domowych. Przed zakupem konkretnego filtra, warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, z których najważniejsza to przeznaczenie danego systemu filtracyjnego.
Jeżeli woda będzie poddawana procesowi jonizacji, wówczas lepszym wyborem jest nanofiltracja. Kranówka po odwróconej osmozie nie nadaje się do jonizatorów ze względu na niemal zerową przewodność wody. Z kolei do przyrządzania napojów i potraw na bazie kranówki znacznie lepiej sprawdzi się system odwróconej osmozy.
Do procesu nanofiltracji potrzebne jest znacznie niższe ciśnienie, co czyni ten proces bardziej ekonomicznym w kontekście zużycia energii. W porównaniu do systemów odwróconej osmozy, nanofiltracja charakteryzuje się także mniejszym o połowę odrzutem wody do kanalizacji. Jest to jednak efekt mniej dokładnej filtracji, o czym z pewnością nie wolno zapominać. Jednocześnie warto podkreślić, że nieustannie trwają prace nad technologiami, za pomocą których można ograniczyć straty wody.
Czy nanofiltracja to alternatywa dla odwróconej osmozy – podsumowanie
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie – nanofiltracja czy odwrócona osmoza? Nie ulega wątpliwości, że oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejszą kwestią jest w takim przypadku jakość samego filtra kuchennego. Kiedy w grę wchodzi zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny, nie ma miejsca na kompromisy. Decydując się na uzdatnianie wody pitnej, postaw na filtr kuchenny od sprawdzonego dostawcy.