Strona główna » Blog » Przemysłowe zmiękczacze wody – przegląd rozwiązań

Przemysłowe zmiękczacze wody – przegląd rozwiązań

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: lis 26, 2024

W pełni zautomatyzowane przemysłowe zmiękczacze wody są przeznaczone do zastosowań technologicznych, produkcyjnych oraz instytucjonalnych. Umożliwiają całkowite zmiękczenie wody, również w przypadku ujęć o bardzo wysokim stopniu twardości.

Spis treści:

Dlaczego warto zmiękczać wodę w przemyśle?

Twarda woda może spowodować unieruchomienie całej linii produkcyjnej. Gromadzący się na zwilżanych nią powierzchniach – kamień w wodzie prowadzi do zatykania rur, co może skutkować wzrostem ciśnienia i zmniejszoną przepustowością układu. Wapienne osady na elementach grzejnych obniżają efektywność transferu ciepła, a to z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia energii oraz sprzyja zachodzeniu korozji. Nietrudno wyobrazić sobie, jakie szkody mogą przynieść zatkane twardym osadem rury, kotły, wąskie wężownice, dysze wtryskowe czy inne specjalistyczne urządzenia wchodzące w skład parku maszynowego.

W większości przypadków konieczna jest zatem redukcja stopnia twardości wody, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego problemu są przemysłowe zmiękczacze wody o dużej wydajności. Profesjonalne zmiękczanie wody w przemyśle gwarantuje stabilność procesów produkcyjnych oraz niesie ze sobą szereg korzyści takich jak:

  • Wyższa wydajność procesów produkcyjnych – kamień w wodzie obniża sprawność urządzeń i instalacji przemysłowych
  • Mniej uszkodzeń maszyn – wapienny osad w rurach, kotłach, dyszach i innych elementach maszyn może powodować trudne do usunięcia awarie
  • Redukcja kosztów utrzymania parku maszynowego – regularne usuwanie kamienia z instalacji wymaga dodatkowych nakładów finansowych
  • Większa efektywność energetyczna – czyste rury i urządzenia zużywają mniej energii w celu utrzymania odpowiednich parametrów pracy
  • Ochrona przed korozją – kamień kotłowy sprzyja rozwojowi rdzy

W celu zredukowania ryzyka niespodziewanych wydatków, jakie zawsze towarzyszą uszkodzeniu specjalistycznych urządzeń, warto zamontować przemysłowy zmiękczacz wody, który odpowiada ściśle określonym potrzebom i parametrom linii produkcyjnej lub technologicznej.

Jak dobrać przemysłowy zmiękczacz wody?

Przy doborze przemysłowych zmiękczaczy wody największe znaczenie mają wyniki profesjonalnego badania wody, szczególnie w zakresie jej parametrów fizykochemicznych.

Niemniej ważne jest środowisko, w którym będzie funkcjonować stacja uzdatniania wody. Aby zmiękczanie wody przebiegało efektywnie konieczne jest bowiem dostosowanie rozwiązania do wymagań danego procesu przemysłowego, zapotrzebowania na wodę, a nawet indywidualnych preferencji użytkowników. Dobór takiej stacji warto zatem w pierwszej kolejności skonsultować ze specjalistą.

Darmowa konsultacja

Zawsze podkreślam, że montaż przemysłowego zmiękczacza wody nie zawsze jest rozwiązaniem wystarczającym. W niektórych przypadkach konieczna jest bowiem wcześniejsza redukcja żelaza i manganu, a także stabilizacja stężenia wolnego chloru i utlenialności.

Piotr Pisarski

Budowa przemysłowych zmiękczaczy wody

Przed podjęciem ostatecznej decyzji w kwestii wyboru stacji odpowiedzialnej za redukcję stopnia twardości wody, warto zrozumieć jak działa zmiękczacz wody. Wbrew pozorom, przemysłowe zmiękczacze wody nie różnią się w tym zakresie od rozwiązań domowych. Proces redukcji stopnia twardości wody odbywa się na drodze wymiany jonowej.

Najważniejszy element całego urządzenia stanowi butla ciśnieniowa z żywicą jonowymienną. Tego typu specjalistyczne złoża nie rozpuszczają się w wodzie i wykazują zdolność do wymiany własnych jonów na te, które znajdują się w roztworze (w tym przypadku wapń i magnez). Rodzaj zastosowanej żywicy jonowymiennej zależy od potrzeb przedsiębiorstwa i docelowej wartości stopnia twardości wody. Zazwyczaj stosuje się silnie kwaśne kationity pracujące w cyklu sodowym. Sól do zmiękczacza wody, konieczna do przeprowadzenia regeneracji jest dodawana do specjalnego zbiornika, w którym powstaje roztwór solanki.

Niemniej istotna w takim układzie jest głowica sterująca, do której należy kontrola pracy całego urządzenia. Zazwyczaj stosuje się zawory czasowo-objętościowe. W zastosowaniach przemysłowych ten element powinien być wyjątkowo trwały i odporny na awarie, toteż warto zwracać szczególną uwagę na jakość jego wykonania oraz producenta głowicy.

Rodzaje przemysłowych zmiękczaczy wody

Zmiękczacze wody występują jako urządzenia jednokolumnowe oraz wielokolumnowe. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od zapotrzebowania na wodę, jej stopnia twardości, czy też specyfiki danego zakładu.

Niektóre przedsiębiorstwa z powodzeniem korzystają ze zmiękczaczy jednokolumnowych, jednak głównie wtedy, gdy zapotrzebowanie na wodę jest relatywnie niewielkie i przewidywalne, a przerwa w dostawie wody miękkiej (podczas regeneracji złoża jonowymiennego) nie stanowi dużego problemu. Urządzenia tego typu doskonale radzą sobie z uzdatnianiem wody o średnim i wysokim stopniu twardości, a jednocześnie charakteryzują się niezawodną pracą i prostą obsługą. Sterownik z przepływomierzem umożliwia regenerację w trybie objętościowym, czasowym i mieszanym.

W urządzeniach od renomowanych producentów złoże zmiękczające cechuje bardzo długa żywotność – nawet do 15 lat pracy pomiędzy wymianami.

Wielokolumnowe przemysłowe zmiękczacze wody to większe i bardziej skomplikowane systemy, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w procesach technologicznych choćby jakich jak uzdatnianie wody chłodniczej czy też uzdatnianie wody do produkcji pary oraz wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na wodę o niskim stopniu twardości jest duże, bądź nie można go do końca przewidzieć. Niewątpliwą zaletą stosowania kilku kolumn jest bowiem stały dostęp do miękkiej wody. Tego typu przemysłowe zmiękczacze wody mogą działać w układzie równoległym lub alternującym.

Przemysłowe zmiękczacze wody działające w trybie równoległym

Tego typu urządzenia dwukolumnowe są przeznaczone do tzw. pracy ciągłej (nieprzerwanej). Wydajność obu butli sumuje się, dzięki czemu powstaje układ o wysokim przepływie bez spadków ciśnienia w instalacji. Dzięki zastosowaniu dwóch głowic sterujących, które zapewniają naprzemienną regenerację złoża, dostęp do miękkiej wody jest zapewniony nawet w razie ewentualnej awarii jednego z urządzeń.

Przemysłowe zmiękczacze wody działające w układzie alternującym

W układzie alternującym przemysłowe zmiękczacze wody działają w trybie wahadłowym (raz pracuje jedna butla, a raz druga), czyli wydajność butli nie ulega sumowaniu. Zmiękczona woda jest cały czas dostarczana do układu, jednak wynika to z naprzemiennej pracy kolumn. W przypadku takiego rozwiązania istnieje możliwość wyboru przemysłowych zmiękczaczy wody sterowanych przez jeden zawór lub z dwoma sterownikami.

Przemysłowe zmiękczacze wody – podsumowanie

Zmiękczanie wody w przemyśle to jeden z kluczowych etapów jej uzdatniania, który zapewnia ciągłość i efektywność procesów produkcyjnych, a jednocześnie minimalizuje koszty operacyjne. Redukcja wysokiego stopnia twardości wody o dużym przepływie może się odbywać na różne sposoby, dlatego wybór optymalnego rozwiązania warto powierzyć specjalistom z branży.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.