Strona główna » Blog » Jak dbać o zmiękczacz wody?

Jak dbać o zmiękczacz wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: wrz 24, 2018

Dzisiaj artykuł dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o swój zmiękczacz wody i jakie czynności są niezbędne do samodzielnego wykonania podczas użytkowania.

Jak już wiadomo, każde urządzenie wymaga podjęcia odpowiednich działań (często nie zabierających wiele uwagi i czasu), by w pełni korzystać z możliwości. Tak jest też w przypadku zmiękczaczy wody.

O tym, jak powinna wyglądać konserwacja zmiękczacza wody wspominałem już w artykule: Sprawdzone sposoby na zwiększenie wydajności zmiękczacza wody. Dziś chciałbym skupić się na czynnościach, które warto wykonywać regularnie. Przygotowałem dla Was listę, która pomoże uporządkować wiedzę oraz wytłumaczy, dlaczego określone działania są potrzebne i jaki mają wpływ na urządzenie.

Serwisowanie zmiękczacza wody

Już niejednokrotnie w artykułach oraz naszych rozmowach na czacie pojawiał się temat serwisowania zmiękczaczy wody.

Wezwanie profesjonalnego serwisu raz na rok, bądź raz na dwa lata to konieczność, której lepiej nie unikać. Dlaczego? W tym czasie serwisanci sprawdzają szczelność układu, czy woda jest prawidłowo filtrowana, czy wszystkie części są w dobrym stanie, wymieniają wkład, dezynfekują układ, dodają preparaty wspomagające działanie złoże, demontują i przepłukują najważniejsze elementy zmiękczacza wody (na przykład inżektor), kontrolują pracę zaworu sterującego i jego stan oraz jeśli jest taka potrzeba, wymieniają złoże filtracyjne.

Dzięki takim wizytom możemy być pewni, że nie doszło do żadnej awarii, woda jest zmiękczana tak jak trzeba, a wszystkie podzespoły są w dobrym stanie.

Zazwyczaj użytkownicy decydują się na wizytę serwisantów co dwa lata. Jest to wskazane, jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących zjawisk związanych z pracą zmiękczacza wody.

Dobrze jednak, jeśli nasze urządzenie przechodzi częstszą konserwację. Niektóre czynności wystarczy wykonywać raz w roku, inne na przykład raz w miesiącu.

Wiele działań możemy przeprowadzić samodzielnie. Spokojnie, nie wymagają one specjalistycznej wiedzy, ani dużego zaangażowania. Nie są też specjalnie czasochłonne, a sprawiają, że zmiękczacz wody działa prawidłowo, bezawaryjnie, higienicznie, a przede wszystkim bezpiecznie.

Czynności, które trzeba wykonywać regularnie

Stworzyłem listę procesów, które warto wykonywać samodzielnie przez cały okres eksploatacji, by cieszyć się miękką wodą i brakiem awarii oraz problemów.

Kontrola zbiornika solanki

Jest to zdecydowanie najważniejsza czynność konieczna do wykonania przy użytkowaniu zmiękczacza wody. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym dosypywaniu soli do zbiornika oraz kontrolowaniu jej poziomu.

Jeśli soli wewnątrz zbiornika będzie zbyt mało, zmiękczacz wody nie będzie miał z czego wytworzyć roztworu solanki. Przez to złoże filtracyjne nie przejdzie właściwego procesu regeneracji, związki wapnia i magnezu nie zostaną wypłukane. To z kolei będzie miało niebagatelny wpływ na brak możliwości zachodzenia wymiany jonowej, a tym samym dalszego zmiękczania wody.

Tak więc podkreślam raz jeszcze, że sól jest niezbędna do prawidłowego zmiękczania wody i musimy kontrolować jej poziom w zbiorniku.

Obecnie niektóre zmiękczacze wody (na przykład seria Ecoperla Slimline) posiadają dodatkowe funkcje w postaci dźwiękowego alarmu poziomu soli, dzięki którym urządzenie samo informuje o potrzebie uzupełnienia deficytów. Dobrym dodatkiem jest również moduł WiFi – dzięki niemu przypomnienia o dosypywaniu soli są wysyłane także poprzez aplikację mobilną.

Oprócz tego warto sprawdzać czy nie doszło do powstania tak zwanych mostów solnych. W wielu zmiękczaczach wody pojawia się taki problem. W zbiornikach na sól często zatrzymuje się woda, a po rozpuszczeniu w niej soli powstają skawalenia i bryły, które czasem należy usunąć metodami mechanicznymi.

Wymiana wkładów w filtrze wstępnym

Regularność wymiany wkładów jest w dużej mierze uzależniona od stopnia zanieczyszczenia wody oraz ilości wody, którą zużywamy na co dzień.

Dbanie o to, aby wkład zawsze był w odpowiednim stanie jest ważne, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na jakość filtracji mechanicznej. Jeśli wkład będzie zabrudzony, straci swoje właściwości i nie będzie prawidłowo odfiltrowywał zanieczyszczeń mechanicznych, które przedostając się dalej do zmiękczacza mogą spowodować nawet jego awarię.

Były przypadki, w których użytkownicy zmiękczaczy wody nie zakładali filtrów mechanicznych lub zapominali o wymianie wkładów i zgłaszali się do mnie po poradę, ponieważ cząstki mechaniczne dostały się do głowicy sterującej i całe urządzenie się popsuło.

Dezynfekcja urządzenia

Kolejnym procesem, który warto przeprowadzać samodzielnie co jakiś czas jest dezynfekcja zmiękczacza wody. Niestety, na wystąpienie skażenia bakteryjnego jesteśmy narażeni zawsze, niezależnie czy korzystamy z wody wodociągowej, czy wody ze studni.

Na przykład zanieczyszczenia sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów mogą przedostawać się do zmiękczacza wody podczas dosypywania soli do zbiornika solanki. Ponadto należy pamiętać, że woda z własnego ujęcia jest praktycznie cały czas narażona na występowanie mikroorganizmów.

Właśnie z tych powodów warto podjąć działania profilaktyczne związane z dezynfekcją wnętrza urządzenia. Taki proces wystarczy przeprowadzić raz na 12 miesięcy.

Najłatwiejszym sposobem na oczyszczenie zmiękczacza wody od środka jest zastosowanie płynu jednokrotnego użytku Ecoperla Antibacter.

Preparat zawiera duże ilości aktywnego chloru, dzięki czemu jest w stanie zlikwidować już obecne niewielkie ilości bakterii i zabezpieczyć złoże wraz z innymi podzespołami przed rozwojem mikroorganizmów w przyszłości.

Stosowanie jest bardzo łatwe. Wystarczy wlać całą zawartość buteleczki do wewnętrznej studni zmiękczacza wody, a następnie odczekać kilka-kilkanaście minut. Potem należy uruchomić regenerację i poczekać na efekty.

Ecoperla Antibacter nie trzeba odmierzać, a sama aplikacja jest bardzo higieniczna.

Po zastosowaniu tego środka można mieć całkowitą pewność, że przefiltrowana woda jest w stu procentach wolna od mikroorganizmów i bezpieczna dla zdrowia.

Ochrona żywicy jonowymiennej

Oprócz dezynfekcji równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja złoża filtracyjnego. Przede wszystkim dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie korzystać z pełnych właściwości żywicy jonowymiennej, wydłużamy jej żywotność, a co za tym idzie, nie musimy tak często jej wymieniać.

Głównym kłopotem, który często pojawia się podczas eksploatacji zmiękczacza wody są metale ciężkie osadzające się na złożu.

Żywica jonowymienna odfiltrowuje je z surowej wody, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się zmiękczoną wodą o właściwej ilości żelaza i manganu, jednak zgromadzone cząstki metali ciężkich nie są usuwane na drodze zwyczajnej regeneracji. Z czasem zbiera się ich coraz więcej i skutecznie uniemożliwiają zachodzenie wymiany jonowej. Co za tym idzie, żywica szybciej wytraca swoje właściwości i trzeba ją częściej wymieniać, a to dość kosztowny proces.

Aby temu zapobiegać warto zastosować raz na 12 miesięcy granulat Ecoperla Antidotum. Jest to preparat, który posiada związki odpowiedzialne za usuwanie metali ciężkich ze złoża filtracyjnego. Dzięki niemu takie substancje nie osadzają się również tak szybko na powierzchni żywicy.

Aby preparat zadziałał wystarczy wsypać zawartość buteleczki do studni zmiękczacza wody, odczekać około 10 minut aż granulki wstępnie się rozpuszczą i przeprowadzić wymuszoną regenerację.

Podczas procesu regeneracji Ecoperla Antidotum przedostaje się do złoża. Tam usuwa wszystkie zalegające metale ciężkie, które wraz z popłuczynami trafiają do kanalizacji.

Dawka preparatu już została odmierzona, wystarczy ją jedynie zaaplikować

Pielęgnacja zmiękczacza wody – nic prostszego!

Podsumowując, regularną pielęgnację i konserwację zmiękczacza wody można oprzeć na 4 prostych krokach: dosypywaniu soli regeneracyjnej, wymianie wkładów w filtrze mechanicznym, okresowej dezynfekcji urządzenia, ochronie żywicy jonowymiennej.

Wiadomo, że to nie jest wszystko, co możemy zrobić, aby w pełni zadbać o swoje urządzenie filtracyjne, jednak wystarczy, by cieszyć się miękką i bezpieczną wodą oraz wydajną filtracją, która nie powoduje wysokich kosztów utrzymania zmiękczacza wody.

Produkty, o których była mowa w artykule są dostępne w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.