Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla wspólnot

Uzdatnianie wody dla wspólnot

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: paź 29, 2018

Dziś postanowiłem zebrać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące uzdatniania wody dla wspólnot mieszkaniowych. Jakie urządzenia filtracyjne są najczęściej wybierane? Czego obawiają się inwestorzy? Jakie są koszty?

Coraz częściej dostaję zapytania od wspólnot mieszkaniowych, deweloperów i spółdzielni o rozwiązania przeznaczone do budynków, które pomogłyby w poprawie jakości wody. Ta sytuacja bardzo mnie cieszy, ponieważ to oznacza, że aspekt jakości wody jest traktowany coraz bardziej poważnie, a świadomość na temat problemów, które może sprawiać woda o nieodpowiednich parametrach rośnie.

Od czego zacząć?

Wspólnoty mieszkaniowe mogą korzystać z wody z różnych źródeł. Zazwyczaj jest to woda wodociągowa, która wymaga jedynie doczyszczenia. Zdarzają się jednak przypadki, w których potrzebne jest uzdatniania wody doprowadzonej z prywatnego ujęcia.

Jeśli główne ujęcie wody stanowi wodociąg, zazwyczaj nie trzeba wykonywać badań, ponieważ zakłady najczęściej same dostarczają informacje dotyczące parametrów wody. Wspólnoty raczej decydują się na przeprowadzenie badania twardości wody w swoich budynkach, aby poznać jej realny stopień.

Wspólnoty korzystające z wody z własnego ujęcia mają znacznie bardziej utrudnioną sprawę, ponieważ muszą wykonać pełną analizę wody pod względem fizykochemicznym oraz bakteriologicznym. Tylko one są w stanie zobrazować faktyczny stan wody.

Z wynikami badań należy zgłosić się do firmy wyspecjalizowanej w uzdatnianiu wody w celu doboru urządzeń filtracyjnych o optymalnych wydajnościach.

Jakie urządzenia do uzdatniania wody dla wspólnot?

Oczywiście propozycje urządzeń filtracyjnych są uzależnione od ujęcia, z którego pochodzi woda, jakości oraz obecnych w niej problemów.

Wspólnoty najczęściej decydują się na instalację zmiękczaczy wody wraz z wstępnymi filtrami mechanicznymi. Równie dużą popularnością cieszą się kolumny węglowe i filtry z węglem aktywnym. Jeśli mamy do czynienia z własnym ujęciem wody, często zakładane są odżelaziacze i odmanganiacze.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody są wybierane najczęściej ze względu na to, że jednym z najbardziej przeszkadzających problemów w wodzie podczas codziennego życia jest wysoki stopień twardości.

Twarda woda to kłopot występujący na terenie całego kraju. Wielu mieszkańcom bloków i domów wolnostojących przeszkadza ze względu na wytrącający się osad, który nie tylko osiada na armaturze, ale powoduje awarie AGD, sprawia, że pranie jest szorstkie, gorące napoje nie wyglądają estetycznie, wzrasta zużycie detergentów, kosmetyków, rosną rachunki za ogrzewanie, a skóra i włosy wydają się bardzo przesuszone po kąpieli.

Wspólnoty zakupując zmiękczacze wody nie tylko chcą podnieść komfort życia mieszkańców, ale przede wszystkim zadbać o instalacje. Dzięki temu, że mają kontakt z miękką wodą, cały czas pozostają tak samo wydajne. Nie są też narażone na awarie.

Do inwestycji tego typu zawsze proponowane są zmiękczacze przemysłowe. Zazwyczaj rekomenduje się założenie dwóch lub więcej zmiękczaczy wody działających naprzemiennie. Dzięki temu użytkownicy mają stały dostęp do miękkiej wody. Kiedy jeden ze zmiękczaczy wody przeprowadza regenerację, drugi w tym czasie nadal dostarcza zmiękczoną wodę.

Oczywiście istnieje możliwość założenia jednego zmiękczacza wody, jednak w takim przypadku będzie występowała przerwa w dostawie miękkiej wody. Zazwyczaj proces regeneracji planowany jest na 2-3 w nocy, kiedy szansa na pobór wody jest najmniejsza, jednak osoby, które o tej porze chciałyby skorzystać z wody, będą musiały zastosować twardą.

Filtry z węglem aktywnym

Filtry i kolumny z węglem aktywnym są stosowane w celu poprawy właściwości organoleptycznych wody, takich jak: smak, zapach, barwa. Węgiel aktywny jest uznawany za jedną z najdoskonalszych na świecie substancji adsorbujących. Z wody usuwa chlor, chloropochodne, związki organiczne, toksyny, związki kancerogenne. Dzięki zastosowaniu tego typu filtracji woda jest smaczna, nie powoduje też podrażnień skóry podczas kąpieli.

Wielu mieszkańców rezygnuje ze spożywania wody kranowej, niektórzy nawet na niej nie gotują, ze względu na to, że nie odpowiada im smak. Zastosowanie filtrów ze złożem węglowym powinno sprawić, że wszyscy będą usatysfakcjonowani z jakości wody i będą chętnie z niej korzystać.

Lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze działające w oparciu o promieniowanie UV również należą do grupy urządzeń chętnie wybieranych przez wspólnoty, niezależnie od wykorzystywanego ujęcia.

Przy wodzie czerpanej ze studni lampy UV są koniecznością, natomiast w przypadku wodociągowej wszystko zależy od budżetu przeznaczonego na inwestycję oraz jakości wody.

Wspólnoty korzystające z wody wodociągowej zakładają lampy bakteriobójcze, ponieważ wtedy istnieje całkowita pewność, że woda dostarczana użytkownikom nie posiada mikroorganizmów i można z niej bezpiecznie korzystać nawet podczas awarii wodociągów.

Jakie są koszty inwestycji?

Przy obliczaniu kosztów takiej inwestycji warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak duża jest spółdzielnia. Co wchodzi w jej skład? Czy są to domy jednorodzinne, czy bloki, a może również jakieś działalności usługowe, które potrzebują bardzo dużych ilości wody? Jaka jest infrastruktura? Jak duże jest zużycie wody? Jak będzie wyglądał montaż? Czy instalacja jest dobrze przystosowana do instalacji stacji uzdatniania wody, czy może będzie potrzebowała licznych przeróbek?

Bardzo istotne jest również to, jakie intencje ma dana wspólnota. Jednym zależy na tym, aby koszty inwestycji były jak najniższe, innym aby zakupione produkty po prostu dobrze działały, były trwałe i nie wymagały dalszych inwestycji, nawet jeśli koszty zakupu miałyby być wyższe.

Z doświadczenia mogę napisać, że o wiele bardziej opłaca się doinwestować, a potem mieć święty spokój. Spotkałem się z takimi sytuacjami, gdzie wspólnoty próbowały zaoszczędzić 2-3 tysiące na inwestycji i wybierały tańsze komponenty. Po kilku latach dochodziło do awarii, a koszty naprawy znacznie przekraczały oszczędności. Tak więc czasem lepiej odłożyć inwestycję, zgromadzić na nią większy kapitał i zainwestować w produkty, które są sprawdzone, solidne i przynoszą oczekiwane efekty.

Jak już wspominałem wyżej, przy wielkości inwestycji wiele zależy od ilości zużywanej wody i liczby mieszkańców. Aby zobrazować, jakiego rzędu są to koszty posłużę się przykładem.

Przy zużyciu 250 m3 wody miesięcznie i 30stu mieszkaniach można obliczyć, że sam koszt założenia zmiękczacza wody będzie wynosił około 8-10 tysięcy złotych. Do tego montaż wraz z materiałami to koszt około 5 tysięcy. Jeśli do tego w stacji mają się znaleźć urządzenia z węglem aktywnym, to należy się liczyć z dodatkowym wydatkiem 7 tysięcy. Do tego koszt montażu – około tysiąc złotych.

Koszt takiej inwestycji przy 75 mieszkaniach i miesięcznym zużyciu 500 m3 wyniósłby 12-15 tysięcy za zmiękczacz wody, do tego montaż około 5-6 tysięcy. Jeśli dodatkowo wziąć pod uwagę filtrację na węglu aktywnym, to byłoby to dodatkowe 8-10 tysięcy.

Jak widać, wzrost kosztów wcale nie jest proporcjonalny.

Jakie są koszty eksploatacji?

Drugą kwestią, o którą często dopytują się wspólnoty są koszty eksploatacyjne.

W przypadku zmiękczaczy wody koszty będzie generowało zużycie wody potrzebnej na regenerację oraz sól regeneracyjna, którą stale należy dosypywać do zbiornika. W przypadku filtrów mechanicznych należy regularnie wymieniać wkłady, natomiast dla filtrów ze złożem węglowym wystarczy płukanie wodą i właśnie do zużycia wody ograniczają się koszty.

Zużycie wody na regenerację zmiękczacza będzie w dużej mierze zależało od dobranych urządzeń oraz stopnia twardości wody. W dużym uproszczeniu i zaokrągleniu można przyjąć, że w pierwszym przytoczonym wyżej przypadku (30 mieszkań, zużycie wody 250m3) zużycie wody na regenerację w ciągu doby będzie wynosiło około 1 m3, natomiast przy 75 mieszkaniach i miesięcznym zużyciu wody 500 m3 – 2 m3/ dzień. Podkreślam raz jeszcze, że są to wartości uogólnione i podane w przybliżeniu.

Jeśli chodzi o koszty soli regeneracyjnej, to wahają się w okolicach złotówki za m3 zużytej wody. Zużycie soli również jest bardzo uzależnione od stopnia twardości wody. Tutaj warto pamiętać, że przy zamówieniach soli powyżej tony koszty bardzo spadają.

Jak użytkować stację uzdatniania wody?

Wspólnoty powinny brać pod uwagę, że każda stacja uzdatniania wody wymaga regularnego doglądania i obsługi. Chodzi tu między innymi o kontrolę zanieczyszczeń w filtrach mechanicznych, czy kontrolę poziomu soli w zbiorniku i uzupełnianie braków.

W takiej sytuacji można obrać dwie drogi. Pierwszą z nich jest prywatny pracownik wspólnoty, któremu wyznacza się obowiązek regularnego doglądania stacji uzdatniania wody. Druga opcja to wzywanie profesjonalnego serwisu.

Ciężko jest stwierdzić, jakie byłyby koszty pracownika zatrudnionego do takich prac przez spółdzielnię. Jeśli chodzi natomiast o serwis wykonywany przez firmę zewnętrzną, to należy wziąć pod uwagę koszt samej usługi (przegląd, dosypanie soli) oraz koszt dojazdu. Bez uwzględnienia odległości może to wynieść około 500 złotych.

Czy trzeba serwisować? Jakie są koszty?

Oprócz regularnych czynności związanych z prawidłową pracą urządzeń filtracyjnych, bardzo istotne jest okresowe przeprowadzanie profesjonalnego serwisu.

Podczas takich czynności sprawdza się czy urządzenie prawidłowo filtruje wodę, aplikuje środki do dezynfekcji i pielęgnacji złoża oraz sprawdza się stan techniczny poszczególnych podzespołów. Niektóre elementy z czasem ulegają zużyciu i należy je wymienić na nowe zanim dojdzie do awarii. Nie jest to oczywiście koniecznością, jednak bardzo dobra praktyką, która ochrania przed późniejszymi problemami. Koszt samych części nie jest wygórowany.

Serwis roczny, przegląd i wymiana niektórych podzespołów może wynieść około 1000 złotych. Części zamienne to koszt 150 złotych w ciągu roku.

Co kilka lat w zmiękczaczach wody trzeba wymienić żywicę jonowymienną na nową. Jest to koszt rzędu 3 tysięcy złotych. Do tego płaci się około 15 złotych za litr złoża, co oznacza, że sumarycznie będzie to około 6 tysięcy.

Gdzie montuje się stacje uzdatniania wody?

Właściwie ta kwestia jest bardzo zindywidualizowana i zależy od warunków panujących w budynkach przynależnych do danej wspólnoty.

Są sytuacje, w których wspólnota posiada jeden budynek, przez który przechodzi woda. Tam jest filtrowana, a następnie rozprowadzana na bloki i domy. Tak jest na przykład w przypadku wspólnot korzystających z własnego ujęcia. Stacje uzdatniania wody są tam montowane w hydroforni, skąd odprowadzana jest już oczyszczona woda do budynków mieszkalnych.

Częściej zdarza się, że urządzenia montuje się w pojedynczych blokach, a każdy budynek ma osobne stacje zaopatrujące w uzdatnioną wodę.

Warto czy nie warto?

Stacji uzdatniania wody w przypadku wspólnot na pewno nie można nazwać zbędną inwestycją. Koszty ponoszone z powodu słabej jakości wody są znacznie wyższe. Warto pamiętać, że największy wpływ na koszty inwestycji ma ilość zużywanej wody oraz skala problemu występującego w wodzie.

Podane w artykule koszty są przedstawione jako orientacyjne, jednak każda sytuacja jest w rzeczywistości rozpatrywana indywidualnie.

Warto pamiętać, że czasem poświęcenie większych środków na bardziej solidne komponenty może się o wiele bardziej opłacić i zapewnić lepsze efekty oraz sprawniejsze użytkowanie.

W przypadku dodatkowych pytań lub potrzeby pomocy, zapraszam do kontaktu.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.