Uzdatnianie wody stanowi kluczowy element efektywnego i bezpiecznego funkcjonowania systemów nawilżania powietrza. Jej jakość wpływa zarówno na trwałość i wydajność instalacji, jak i na zdrowie jej użytkowników. Optymalne parametry wody do celów nawilżania powietrza uzyskuje się m.in. dzięki demineralizacji i dezynfekcji wody.
Spis treści:
- Systemy nawilżania powietrza – co warto wiedzieć?
- Dobór metod uzdatniania wody w systemach nawilżania
- Jaka woda do systemów nawilżania powietrza?
- Metody uzdatniania wody do systemów nawilżania powietrza
- Uzdatnianie wody do systemów nawilżania powietrza -podsumowanie
Systemy nawilżania powietrza – co warto wiedzieć?
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest istotne zarówno w przypadku obiektów przemysłowych (w odniesieniu do prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych i magazynowania), jak i dla utrzymania komfortu przebywających w pomieszczeniach osób. Nawilżanie powietrza może w tych przypadkach zachodzić na trzy różne sposoby – poprzez odparowanie, rozpylanie, albo parowanie dyfuzyjne[1].
Ze względu na sposób dostarczania czynnika powodującego wzrost wilgotności powietrza, metody nawilżania można podzielić na:
- Lokalne – powietrze jest nawilżane bezpośrednio w danym pomieszczeniu
- Centralne – powietrze jest nawilżane w instalacji klimatyzacyjnej przez urządzenia znajdujące się w centrali klimatyzacyjnej lub w przewodzie wentylacyjnym za centralą i transportowane do poszczególnych pomieszczeń
Jako czynnik powodujący wzrost zawartości wilgoci w nawilżanym powietrzu stosowana jest woda lub para wodna.
Nawilżanie powietrza wodą odbywa się zazwyczaj w oparciu o zjawisko parowania dyfuzyjnego z powierzchni wody lub poprzez rozpylanie wody w strumieniu przepływającego powietrza. W przypadku nawilżacza parowego podstawą tego procesu jest wprowadzenie suchej pary wodnej z istniejącego źródła pary do powietrza.
Stosowaną do nawilżania parę wodną produkuje się w wytwornicach pary lub w instalacji pary technologicznej. W obu przypadkach kluczowe jest uzdatnianie wody do produkcji pary, które może zachodzić na dwa sposoby – poprzez odpowiednio dobraną filtrację lub kondycjonowanie wody.
Jeśli problem z wodą w instalacji jest złożony, zalecam stosowanie preparatów o maksymalnie szerokim spektrum działania.
Piotr Pisarski
Użytkowanie systemów nawilżania powietrza niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród największych zalet takich instalacji, najczęściej wymienia się utrzymanie stałej wilgotności powietrza, obniżenie temperatury w pomieszczeniu oraz redukcję zapylenia.
Nawilżacze powietrza, choć coraz częściej goszczą w domach i mieszkaniach, już od dawna są wykorzystywane na dużą skalę w przemyśle. Odpowiedni poziom wilgotności stanowi kluczowy parametr powietrza w magazynach, halach produkcyjnych, laboratoriach, szpitalach, muzeach, oranżeriach i w kwiaciarniach. W przemyśle papierniczym nawilżacze pozwalają na zachowanie optymalnych warunków produkcji. W meblarstwie wilgotność powietrza wpływa między innymi na jakość wiązania klejów. W przemyśle farmaceutycznym nawilżanie powietrza pomaga uzyskać odpowiednie właściwości leków, a w serwerowniach – wiąże ładunki elektrostatyczne. Nawilżacze i zamgławiacze powietrza znajdują także szerokie zastosowanie w przemysłowej hodowli zwierząt, ale nawet ten sektor nie wyczerpuje wszystkich możliwości.
Dobór metod uzdatniania wody w systemach nawilżania
Dobór metod uzdatniania wody do systemów nawilżania powietrza zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku warunki panujące w budynku, rodzaj zastosowanej instalacji, a także parametry surowej wody i zapotrzebowanie na nią. W tym kontekście konieczna jest zatem wizja lokalna, profesjonalne badania wody, a niekiedy również przeprowadzenie testów obciążeniowych. Kolejna faza działania to projekt technologiczny, po akceptacji którego można przejść do etapu realizacji inwestycji.
Znalezienie optymalnego rozwiązania w zakresie uzdatniania wody do systemów nawilżania powietrza nie zawsze wydaje się oczywiste. W tej kwestii najlepiej poprosić o pomoc eksperta z branży.
Jaka woda do systemów nawilżania powietrza?
Jakość wody, którą zasilany jest system nawilżania powietrza, ma istotny wpływ na częstotliwość serwisowania urządzenia, jakość mgły wodnej i efektywność działania całej instalacji.
Ponieważ nawilżanie powietrza zazwyczaj obejmuje przetwarzanie wody w parę, jej parametry fizykochemiczne oraz czystość mikrobiologiczna mają bezpośrednie przełożenie na skuteczność całego procesu. W wielu przypadkach profesjonalne uzdatnianie wody do systemów nawilżania powietrza wymaga zatem stosowania zaawansowanych metod filtracji, które prowadzą do eliminacji wszelkich zanieczyszczeń.
Do systemów nawilżania powietrza można jedynie stosować wodę, która spełnia bardzo surowe normy higieniczne.
Systemy nawilżania powietrza stanowią potencjalne źródło rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. Zagrożenie stanowią szczególnie znajdujące się w wodzie bakterie, a w szczególności Legionella. W normie PN-EN 13053+A1:2011E podano nawet wymagania określające działania przy przekroczeniu podanej liczby bakterii, odnoszące się do obiektów typowych oraz obiektów specjalnych o wysokich wymaganiach higienicznych (tj. placówki medyczne, laboratoria medyczne i farmaceutyczne).
W systemach nawilżania powietrza dużym problemem jest również twarda woda. Będący jej bezpośrednim skutkiem kamień kotłowy systematycznie odkłada się w instalacji w postaci wapiennego osadu, który może prowadzić do spadków wydajności procesu, a nawet awarii całego systemu.
Z kolei żelazo w wodzie oraz towarzyszący mu mangan nie dość, że powodują zwiększoną mętność, to jednocześnie wytrącają się w postaci postaci smolistego lub twardego osadu, który stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju mikroorganizmów. Choć bakterie żelazowe w systemach nawilżania nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, wchodzą w skład biofilmu, będącego siedliskiem mikroorganizmów, które mogą doprowadzić do wtórnego skażenia wody.
Normy jakości wody stosowanej do systemów nawilżania powietrza
Najważniejsze wymagania odnoszące się do jakości wody stosowanej w systemach nawilżania powietrza zostały zebrane w kilku normach.
- PN-B-03421: 1978 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi
- PN-EN 13779:2008P. Wentylacja budynków niemieszkalnych – Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji
- PN-EN 15251: 2012P. Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego dotyczące projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków, obejmujące jakość powietrza wewnętrznego, środowisko cieplne, oświetlenie i akustykę
- PN-EN 13053+A1:2011E. Wentylacja budynków. Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne. Klasyfikacja i charakterystyki działania urządzeń, elementów składowych i sekcji
Metody uzdatniania wody do systemów nawilżania powietrza
Profesjonalna stacja uzdatniania wody do systemów nawilżania powietrza obejmuje zazwyczaj wiele połączonych ze sobą urządzeń. Pierwszy, szczególnie ważny, etap to wstępna filtracja mechaniczna. W tym celu montuje się przemysłowe filtry mechaniczne, które usuwają z wody zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek, żwir, muł oraz wszelkie osady sedymentacyjne. Jeśli problem zanieczyszczeń mechanicznych jest tak duży, że tradycyjne filtry narurowe przestają oczyszczać wodę na optymalnym poziomie, można sięgnąć po alternatywne rozwiązanie jakim są kolumny filtracyjne.
W sytuacji, gdy surowa woda zawiera duże stężenie żelaza oraz manganu, najlepiej sprawdzają się przemysłowe odżelaziacze wody. Z wysokim stopniem twardości poradzą sobie natomiast doskonale przemysłowe zmiękczacze wody.
Jeśli urządzenia do nawilżania powietrza wymagają do pracy wody o bardzo wysokim stopniu czystości (np. nawilżacze ultradźwiękowe), wówczas konieczna może się okazać jej demineralizacja. Przy zapotrzebowaniu na wodę o szczególnie niskiej przewodności, optymalnym rozwiązaniem częśto okazuje się przemysłowa odwrócona osmoza.
Zawsze podkreślam, że wydajna demineralizacja wody zachodząca w wyniku filtracji membranowej jest skuteczna tylko wtedy, gdy woda zostanie odpowiednio przygotowana. Właśnie dlatego tak ważne są filtracja mechaniczna, zmiękczanie i odżelazianie wody.
Piotr Pisarski
Aby zapobiec rozwojowi bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów coraz częściej stosuje się naświetlanie promieniami UV. Przemysłowe lampy bakteriobójcze skutecznie sterylizują wodę, a ich stosowanie nie jest związane z powstawaniem żadnych produktów ubocznych (w porównaniu do niektórych metod chemicznych).
Uzdatnianie wody do systemów nawilżania powietrza -podsumowanie
Uzdatnianie wody to bardzo ważny element skutecznego funkcjonowania profesjonalnych systemów nawilżania powietrza. W tym kontekście, wybór metod filtracji powinien zostać dostosowany do specyfiki instalacji oraz jakości surowej wody, co przekłada się na wyższą wydajność urządzeń oraz niższe koszty ich eksploatacji. W celu znalezienia optymalnego rozwiązania warto skorzystać z usług profesjonalistów.