Strona główna » Blog » Węgiel impregnowany srebrem – co warto wiedzieć?

Węgiel impregnowany srebrem – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 26, 2024

Węgiel impregnowany srebrem to złoże filtracyjne, które skutecznie poprawia parametry organoleptyczne wody. Dodatek srebra do minimum ogranicza ryzyko rozwoju mikroorganizmów podczas używania lub przechowywania filtra do wody.

Spis treści:

Węgiel aktywny w uzdatnianiu wody

W filtracji wody węgiel aktywny stosuje się do adsorpcji zanieczyszczeń takich jak metale ciężkie, zawiesina organiczna, lotne związki organiczne, pestycydy, farmaceutyki, czy chlor i jego pochodne. Dobrej jakości filtry węglowe cechują się wysoką skutecznością w poprawie organoleptycznych parametrów wody, takich jak smak, zapach i barwa.

Na rynku dostępne są aktualnie kolumny węglowe, hybrydowe zmiękczacze wody, filtry kuchenne, a nawet filtry narurowe z węglem aktywnym. Ponieważ jednak wybór optymalnego rozwiązania bywa niekiedy trudny i czasochłonny, o pomoc w tej kwestii warto poprosić eksperta.

Darmowa konsultacja

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się filtry do wody zawierające węgiel impregnowany srebrem. Za wyborem takiego rozwiązania stoi wiele argumentów.

Jakie korzyści niesie impregnacja węgla srebrem?

Bakteriobójcze właściwości srebra znane są ludzkości od starożytności, choć mechanizm działania zrozumieliśmy dopiero w czasach współczesnych. Egipcjanie stosowali srebro do produkcji naczyń, w których przechowywano wodę i wino, aby zapobiegać ich psuciu. Podczas średniowiecznych zaraz szlachta korzystała ze srebrnych sztućców i naczyń, co miało zapobiegać infekcjom. Z kolei Carl Credé, dziewiętnastowieczny niemiecki położnik, zastosował roztwór azotanu srebra (AgNO3) jako środek zapobiegający zapaleniu spojówek u noworodków, co stało się standardem medycznym na wiele kolejnych lat.

Mechanizm działania jonów srebra

Dziś wiemy już, że srebro hamuje namnażanie wielu rodzajów bakterii, zarówno Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnym, a także niektórych grzybów i wirusów, poprzez:

  • Zakłócanie funkcji enzymatycznych – jony srebra wiążą się z enzymami bakterii, co prowadzi do zaburzeń w ich procesach metabolicznych, takich jak oddychanie komórkowe
  • Uszkadzanie błony komórkowej – srebro może niszczyć strukturę błony komórkowej bakterii, co prowadzi do wycieku zawartości komórkowej i w konsekwencji do śmierci mikroorganizmu
  • Interakcje z materiałem genetycznym – jony srebra mogą wiązać się z rybosomalnym DNA bakterii, hamując jego replikację i uniemożliwiając dalsze namnażanie

Srebro działa na zasadzie efektu oligodynamicznego, opisanego po raz pierwszy w XIX w. przez szwajcarskiego botanika Karla Wilhelma von Nägeli.

Efekt oligodynamiczny to zjawisko, w którym metale (m.in. srebro, miedź, złoto, cynk, rtęć czy mosiądz) nawet w bardzo małych ilościach wykazują silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Oznacza to, że są one zdolne do hamowania wzrostu mikroorganizmów, często przy minimalnym kontakcie. Efekt ten jest powszechnie stosowany m.in. w medycynie (srebrne opatrunki), w przemyśle (powłoki antybakteryjne), w urządzeniach sanitarnych, a także w uzdatnianiu wody.

Zastosowanie srebra w uzdatnianiu wody

Antybakteryjne właściwości srebra (w połączeniu z triclosanem)wykorzystano w innowacyjnej technologii Microban® zaimplementowanej m.in. we włoskich filtrach narurowych Atlas Filtri Sanic, czy w odwróconej osmozie Atlas Filtri OASIS Sanic. W połączeniu z węglem aktywnym srebro staje się dodatkowym zabezpieczeniem przed mikroorganizmami, co podnosi jakość i higienę procesu filtracji.

Impregnacja węgla aktywnego, polegająca na jego chemicznej modyfikacji poprzez rozprowadzenie po wewnętrznej powierzchni porów cienkiej warstwy srebra, nadaje mu właściwości bakteriostatyczne.

Filtry do wody z węglem impregnowanym srebrem

Dobrej jakości węgiel aktywny impregnowany srebrem jako złoże filtracyjne jest chętnie wykorzystywane w urządzeniach przeznaczonych do uzdatniania wody. Dostępne są m.in. liniowe wkłady do filtrów kuchennych oraz filtry narurowe z takim wypełnieniem. Węgiel aktywny impregnowany srebrem stanowi również kluczowy element hybrydowych zmiękczaczy wody, takich jak Ecoperla Hero oraz jeden z etapów filtracji w filtrze kuchennym Ecoperla Twister.

Zawsze podkreślam, że wewnątrz urządzeń przeznaczonych do uzdatniania wody przez cały czas panuje wilgoć. Stojąca woda stanowi idealne środowisko do rozwoju i namnażania drobnoustrojów. Tym bardziej polecam urządzenia, które zawierają węgiel impregnowany srebrem o właściwościach bakteriostatycznych.

Piotr Pisarski

Zmiękczacz wody 2w1

W Ecoperla Hero węgiel aktywny impregnowany srebrem pełni kilka funkcji. Przede wszystkim eliminuje z wody związki chloru oraz inne zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na jej parametry organoleptyczne. Dodatek srebra nadaje złożu właściwości bakteriostatyczne, dzięki czemu cała mieszanka (łącznie z żywicą jonowymienną) jest zabezpieczona przed rozwojem mikroorganizmów. Wyeliminowane zostaje zatem ryzyko wtórnego skażenia wody w instalacji. To jednak nie wszystko.

W urządzeniach hybrydowych warstwa węgla aktywnego jest nieco trudniejsza do wymiany niż w kolumnach węglowych, dlatego proces ten przeprowadza się z mniejszą częstotliwością. Z uwagi na dłuższe działanie węgla aktywnego z urządzeniach hybrydowych, impregnacja srebrem wydłuża jego żywotność. W przypadku hybrydowego zmiękczacza wody, węgiel aktywny impregnowany srebrem dodatkowo zabezpiecza żywicę jonowymienną adsorbując wszelkie szkodliwe dla niej zanieczyszczenia. W efekcie również złoże zmiękczające zachowuje świeżość na dłużej.

Filtr kuchenny z ultrafiltracją

Węgiel impregnowany srebrem wykorzystują również niektóre systemy ultrafiltracji. Dzięki antybakteryjnym właściwościom jonów tego metalu, woda z kranu zostaje oczyszczona, a sam proces uzdatniania przebiega w maksymalnie higienicznych warunkach. W Ecoperla Twister bakteriostatyczny wkład węglowy z nanosrebrem to ostatni etap filtracji, po wstępnym filtrze mechanicznym, bloku węglowym i membranie ultrafiltracyjnej.

Impregnacja węgla srebrem gwarantuje sterylny pobór kranówki, jednak nie kosztem jej jakości. Srebro nie sabotuje działania węgla aktywnego, ani nie wpływa na parametry samej wody.

Piotr Pisarski

Węgiel impregnowany srebrem – podsumowanie

Srebro pozostaje jednym z najstarszych i najbardziej skutecznych naturalnych środków przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w różnych formach przez wieki, a jego zastosowanie trwa do dziś m.in. w filtracji wody. Węgiel impregnowany srebrem skutecznie oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, a jednocześnie gwarantuje maksymalnie higieniczne uzdatnianie. Decydując się na takie rozwiązanie można mieć pewność, że w filtrze nie rozwiną się szkodliwe drobnoustroje, a woda przez cały czas będzie sterylnie czysta.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.