Woda wodorowa to czysta woda pitna zawierająca rozpuszczony wodór molekularny. Można ją uzyskać we własnym domu montując filtr kuchenny ze specjalnym wkładem rewitalizującym.
Spis treści:
- Co to jest woda wodorowa?
- Właściwości wody wodorowej
- Jak powstaje woda wodorowa?
- Woda wodorowa z magnezem – jak zrobić w domu?
- Woda wodorowa okiem eksperta – podsumowanie
Co to jest woda wodorowa?
Woda wodorowa to woda pitna wzbogacona w molekularny wodór, przy czym dwuatomowa cząsteczka wodoru po rozpuszczeniu nie rozpada się na elektrony i protony, a co za tym idzie nie zmienia również odczynu pH takiej cieczy.
Ponieważ molekuła wodoru jest bardzo nietrwała (utrzymuje się około dwóch godzin), wzbogaconej nią wody nie sprzedaje się w butelkach. W warunkach domowych można ją natomiast pozyskać montując nowoczesne filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy lub z membraną ultrafiltracyjną wyposażone w specjalny wkład rewitalizacyjny. Wśród tego typu produktów mocno wyróżnia się Ecoperla Elixir. Choć oryginalnie stanowi część systemu odwróconej osmozy Ecoperla Rosa, pasuje do wszystkich standardowych filtrów kuchennych dostępnych na polskim rynku.
W kwestii uzdatniania wody nie idź na kompromis. Jeśli nie wiesz jaki filtr kuchenny wybrać, poproś o pomoc eksperta z branży.
Wodór molekularny wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dlatego nasycona nim woda charakteryzuje się bardzo niskim potencjałem redoks.
Czym jest potencjał redoks wody i wskaźnik ORP?
Potencjał redoks (wskaźnik ORP, potencjał oksydacyjno-redukcyjny, redox) to miara tendencji wody do działania jako reduktor (dawca elektronów) lub utleniacz (akceptor elektronów). Dodatni ORP wskazuje na obecność potencjalnych utleniaczy, podczas gdy ujemny potencjał redoks wskazuje na obecność potencjalnych reduktorów.
Z pojęciem potencjału redoks w pewien sposób wiąże się termin stres oksydacyjny. Zanieczyszczone środowisko, przewlekły stres, kiepsko zbilansowana dieta, przetworzona żywność, nadmierna ekspozycja na promienie UV i niebieski zakres światła oraz niedobór snu — to tylko niektóre z przyczyn przedwczesnego starzenia się organizmu czy większej podatności na choroby neurodegradacyjne i degradację białek przez wolne rodniki. Do pewnego momentu organizm ludzki sam niweluje niekorzystne działanie czynników środowiskowych. Po pewnym czasie konieczne jest jednak wsparcie z zewnątrz, m.in w postaci diety zawerającej produkty o niskim potencjale redoks, takimi jak właśnie woda wodorowa.
Właściwości wody wodorowej
Zastosowanie wodoru w celach medycznych zdobywa coraz szersze grono zwolenników na całym świecie. Właściwości wody wodorowej stały się zatem przedmiotem licznych badań, prowadzonych m.in. w Japonii, Korei Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych.
Woda wodorowa ma zmienione właściwości chemiczne, dzięki czemu (w porównaniu do zwykłej wody) znacznie szybciej nawadnia komórki. U osób regularnie pijących wodę wodorową zauważono wiele pozytywnych zmian.
Właściwość | Efekt prozdrowotny |
---|---|
Antyoksydacja | Selektywna redukcja cytotoksycznych reaktywnych form tlenu prowadząca do zmniejszenia stresu oksydacyjnego w organizmie[1] |
Poprawa wydolności fizycznej | Zmniejszenie zmęczenia mięśniowego po intensywnym treningu[2] |
Działanie przeciwzapalne | Redukcja stanów zapalnych oraz stresu oksydacyjnego u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów[3] |
Poprawa metabolizmu | Bardziej wydajny i szybszy metabolizm lipidów i glukozy u pacjentów z zespołem metabolicznym[4] |
Niektóre badania dowodzą również, że podawany do organizmu w dowolnej formie, wodór wykazuje silne właściwości zabezpieczające komórki oraz całe narządy przed martwicą niedokrwienną. Ponadto bywa stosowany w leczeniu zakażenia pasożytami oraz przy mieszanej florze bakteryjnej.
Jak powstaje woda wodorowa?
Z dobroczynnego działania molekularnego wodoru można korzystać na kilka sposobów. Wśród dostępnych możliwości wymienia się m.in. inhalacje oraz dożylne podawanie płynu bogatego w wodór. Najczęściej wybierane jest jednak spożywanie wody wodorowej, za czym przemawia zarówno prostota, jak i bezpieczeństwo dozowania. Nie zauważono natomiast żadnych różnic w efektywności takiego podania w stosunku np. do inhalacji.
Woda wodorowa jest pozyskiwana różnymi metodami:
- W wyniku reakcji magnezu z wodą – wkłady rewitalizujące (np. Ecoperla Elixir)
- W wyniku elektrolizy wody – jonizatory wody
- Poprzez rozpuszczanie wodoru w wodzie pod wpływem ciśnienia – przenośne generatory wodoru
Gdy w domu zamontowana jest odwrócona osmoza lub ultrafiltracja, filtr kuchenny w połączeniu wkładem rewitalizującym zadziała jak jonizator wody.
Woda wodorowa z magnezem – jak zrobić w domu?
Woda wodorowa to doskonała baza zdrowej diety. W warunkach domowych można ją otrzymać stosując wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir jako ostatni etap oczyszczania wody w filtrze kuchennym lub bezpośrednio do filtracji wody surowej.
Woda oczyszczona na membranie osmotycznej przechodzi przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir, gdzie w wyniku reakcji powstają kationy magnezu, aniony hydroksylowe oraz wodór cząsteczkowy.
Po przepłynięciu przez wkład rewitalizacyjny Ecoperla Elixir, woda zawiera nie tylko cenny dla zdrowia wodór molekularny, lecz także wysokie stężenie magnezu, czego do tej pory nie zapewniał żaden inny filtr do użytku domowego dostępny na polskim rynku. W porównaniu ze standardowymi mineralizatorami dawka tego pierwiastka jest do 10 razy większa. To jednak nie wszystko. Nawet do 9,5 wzrasta pH kranówki, w związku z czym otrzymana w ten sposób ciecz to również prozdrowotna woda alkaliczna.
Jeśli wiesz jak działa odwrócona osmoza, dodaj Ecoperla Elixir do swojego filtra kuchennego. Polecam to rozwiązanie zarówno w kontekście skuteczności, jak i samej wygody pozyskiwania wody wodorowej.
Piotr Pisarski
Woda wodorowa okiem eksperta – podsumowanie
W kontekście lepszego samopoczucia, woda wodorowa mocno zyskuje na popularności dzięki swoim potencjalnym właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, które przywracają homeostazę w organizmie. Nie ulega wątpliwości, że w celu pełnego zrozumienia jej potencjału, konieczne są dalsze badania naukowe. Dla osób zainteresowanych nowymi trendami oraz optymalizacją swojego zdrowia, woda wodorowa może być interesującym dodatkiem do codziennej diety, pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku.