Napisałem już wiele artykułów o zmiękczaczach wody lecz zazwyczaj pojawiały się w kontekście domków jednorodzinnych. Tymczasem wiele osób posiada mieszkania w bloku i pyta mnie czy to w ogóle możliwe, aby móc tam zamontować zmiękczacz wody. Okazuje się, że w wielu przypadkach można tego dokonać.
Artykuł o rozwiązaniach z zakresu uzdatniania wody w mieszkaniach powstał już wcześniej – jak poprawić jakość wody w domu i w mieszkaniu. Jednak nie wspominałem tam o usuwaniu twardości wody właśnie za pomocą zmiękczacza. Czas to zmienić.
Niestety, problem wysokiego stopnia twardości wody nie dotyczy jedynie domków jednorodzinnych. W blokach także potrafi dać w kość – osad tak samo osadza się na armaturze i jest równie ciężki do usunięcia. Mieszkańcy zaczynają więc szukać ratunku i urządzenia, które by skutecznie zmiękczyło wodę.
Dlaczego warto walczyć z twardą wodą w mieszkaniu?
Twarda woda nie jest groźna dla zdrowia i do tego nie należy mieć obaw, co innego jednak w przypadku stanu technicznego i łatwości użytkowania takiej wody w życiu codziennym! Twarda woda to przede wszystkim dodatkowe koszty i straty. Kamień kotłowy, który przez nią powstaje, osadza się w rurach, kotle grzewczym, bojlerze, wewnątrz urządzeń AGD. Jego obecność może doprowadzić do szybkiej awarii. Szacuje się, że już niewielka warstwa osadu może doprowadzić do strat energii na poziomie 20%. Do tego jeszcze koszty napraw i serwisu. Ponadto to wyższe zużycie detergentów, bo nawet o ponad połowę. Co ważniejsze, osad jest niezwykle trudny do szorowania. Armaturę trzeba sprzątać często i używać do tego silnych detergentów. Ponadto dochodzi jeszcze kwestia gorszego wyglądu i aromatu potraw oraz napojów przygotowywanych na bazie twardej wody. Lista zdaje się nie mieć końca.
Dlaczego filtry narurowe nie są dobrym rozwiązaniem?
W takich sytuacjach bardzo często doradzane jest zastosowanie filtrów narurowych, zazwyczaj ze złożem zmiękczającym wodę. Pomysł wydaje się dość sensowny, jednak w praktyce zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych skutków. Wynika to z faktu, że w takim filtrze pomieszczą się maksymalnie 2 litry żywicy jonowymiennej, a to bardzo mało biorąc pod uwagę do ilu celów ma być wykorzystywana filtrowana woda. Samo spłukanie toalety pochłania aż 10 litrów wody. Ponadto z poprzednich artykułów wiemy, że złoże jonowymienne powinno być poddawane czasowej regeneracji – w przypadku filtrów narurowych nie ma takiej możliwości. Tak więc jeśli zdecydujemy się na montaż takiego urządzenia, musimy mieć na uwadze krótkotrwałe efekty i bardzo częstą wymianę wkładów, a to mało opłacalne.
Filtr narurowy z wkładem zmiękczającym będzie dobrym wyborem w ostateczności. To tani sposób na wodę o niższym stopniu twardości w domkach letniskowych. Może być też całkiem dobrą opcją, jeśli woda ma być uzdatniana jedynie sezonowo. Wszystkie argumenty za tym, że zmiękczacz wody jest znacznie bardziej efektywnym i wydajnym wyborem znajdziecie we wpisie: Dlaczego zmiękczacze wody są lepsze niż filtry z wkładami zmiękczającymi?
Warto wiedzieć, że w perspektywie wieloletniego użytkowania zmiękczacze wody są też znacznie bardziej ekonomiczne. Wymiana wkładów zmiękczających lub złoża wewnątrz nich co kilka miesięcy jest męcząca, a sam taki komponent w podsumowaniu dość drogi. Żywicę jonowymienną w zmiękczaczach wody wystarczy wymienić raz na 10 lat, a powierzchnia wymiany jest znacznie większa. Zawsze warto brać pod uwagę trwalsze i solidniejsze rozwiązania.
Na ratunek zmiękczacz wody
Nie w każdym mieszkaniu da się zamontować zmiękczacz wody, jednak w większości jest to możliwe. Ma na to wpływ układ mieszkania oraz dostęp do instalacji. Warto wspomnieć, że wielkość mieszkania wcale nie przekłada się na udogodnienia pod tym względem.
Jeśli posiadamy dostęp do wody zimnej i ciepłej w mieszkaniu i mamy ku temu sprzyjające warunki, bez trudu możemy zamontować zmiękczacz wody na ujęcie z zimną wodą. W ten sposób możemy pozyskać miękką wodę do zmywarki, pralki czy toalety oraz uda nam się zmniejszyć sumaryczność twardości wody płynącej z kranu. Warto, aby kuchnia i łazienka miała jeden tzw. pion -wspólne zasilanie wodą.
Jeśli w bloku ogrzewamy wodę za pomocą kotła grzewczego, sprawa jest o wiele prostsza i bez przeszkód możemy wybrać zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego.
Zmiękczacz wody potrzebuje podłączenia do prądu, ze względu na głowicę sterującą, oraz do odpływu do kanalizacji, aby po regeneracji popłuczyny mogły zostać odprowadzone w prawidłowy sposób. Wymiana jonowa jest doskonałym i w pełni wydajnym sposobem redukcji stopnia twardości wody. Szczegółowe informacje można znaleźć w artykule: Jak działa zmiękczacz wody? Ponadto są one także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:
Co z kwestią gorącej wody? Ona wciąż pozostaje twarda?
Zmiękczacz wody możemy zamontować jedynie na wodę zimną, a więc gorąca pozostanie z pierwotnym stopniem twardości, jednak nie ma potrzeby zmiękczania jej. Woda przepływając przez kran czy baterię prysznicową ulegnie zmieszaniu – połączy się zimna woda miękka z gorącą twardą wodą. W ten sposób otrzymamy częściowo twardą wodę. Najprawdopodobniej uda nam się obniżyć sumaryczną twardość wody do takiego stopnia, by nie pozostawiała osadu bądź zostawała go o wiele mniej.
Warto pamiętać, że w tym przypadku im bardziej gorąca woda, tym większy stopień twardości. Kąpiel bierzemy zazwyczaj w bardzo ciepłej wodzie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by po niej spłukać kabinę zimną, miękką wodą. To ograniczy powstawanie osadów.
Jaki zmiękczacz wody do mieszkania w bloku?
Do mieszkania w bloku bardzo polecany jest wybór mniejszego modelu, z 12-14 litrami złoża zmiękczającego. Taka propozycja wynika przede wszystkim ze względu na fakt oszczędzania miejsca. Tak nieduży zmiękczacz wody bez trudu zmieści się w małych przestrzeniach, w korytarzu, w zabudowie w szafie. Przygotowałem dwie propozycje – Ecoperla Slimline 14 oraz Ecoperla Vita 12.
Ecoperla Slimline 14 z modułem WiFi
Jeśli już jesteśmy pewni, że możemy mieć w domu zmiękczacz wody, czas na wybór odpowiedniego modelu. Osoby mieszkające w blokach bardzo często decydują się na zakup kompaktowego zmiękczacza wody Ecoperla Slimline 14. Ten model ma naprawdę niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca i bez trudu zmieści się nawet w łazienkowej szafce. W dodatku ma całe mnóstwo innych zalet. Jedną z nich jest praktycznie bezawaryjna głowica sterująca od Pentair działająca w oparciu o elektrozawory. W dodatku Ecoperla Slimline 14 ma jedną z najlepszych żywic monosferycznych. Ogromnym atutem jest również panel WiFi, dzięki któremu mozna zdalnie kontrolować i zarządzać pracą zmiękczacza wody.
Oprócz tego jest to jeden z najbardziej wydajnych i ekonomicznych zmiękczaczy wody. Wynika to ze skrócenia regeneracji bez szkody dla jakości całego procesu. Ponadto dodano Ecoperla Perfect System – specjalne ustawienia głowicy sterującej sprawiające, że miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody będą jeszcze niższe.
Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 14 jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Urządzenie posiada system suchego zbiornika, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania zbryleń i mostów solnych. Te są niezwykle trudne do usunięcia. Dodano też funkcję w postaci dźwiękowego alarmu dosypywania soli. Od teraz zmiękczacz wody sam poinformuje o potrzebie uzupełnienia zbiornika.
Ecoperla Vita 12
Bardzo solidną i wydajną propozycją jest Ecoperla Vita 12. To zmiękczacz wody z serii, która zajmuje niebywale mało miejsca, a ponadto kabinet został w pełni przemyślany pod względem funkcjonalności. Mocnymi stronami są: głowica sterująca od Clack, żywica jonowymienna monosferyczna, Ecoperla Perfect System oraz regeneracja przeciwprądowa. To solidne komponenty w niezwykle kompaktowych wymiarach. Wskaźnik maksymalnego poziomu soli oraz duży otwór do zbiornika solanki dają możliwość łatwej codziennej eksploatacji. Innymi słowy, świetna propozycja w rozsądnej cenie.
Inne zmiękczacze wody
Jeśli mieszkanie jest duże i mamy w nim sporą ilość miejsca, możemy wybrać dowolny zmiękczacz wody, dopasowany do potrzeb rodziny. To może być Ecoperla Toro 24, który jest prosty w montażu. Inną propozycją może być Ecoperla Hero, który łączy w sobie działanie zmiękczacza wody z właściwościami węgla aktywnego. Warto zwrócić też uwagę na zmiękczacz wody Ecoperla Softcab 25.
Kilka złotych rad w kwestii zmiękczacza wody w bloku
Najlepszym czasem na zaplanowanie zmiękczacza wody jest okres projektowania rozkładu pomieszczeń, etc. Wtedy najlepiej ustalić miejsce na zmiękczacz wody, który potrzebuje przecież dostępu do pionu z zimną wodą, prądu i kanalizacji.
W przypadku mieszkań, które znajdują się na parterze i mają dostęp do ogródka jest to szczególnie istotne, ponieważ zmiękczacz trzeba zainstalować za rozgałęzieniem wody na dom i ogródek. Chodzi o to, aby do podlewania trawy i roślin używać wody surowej. Woda po zmiękczaniu ma w sobie sód, który nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślinności.
Jeśli twarda woda bardzo daje się we znaki i praktycznie jest nie do zniesienia istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Możemy całkowicie zrezygnować z pobierania wody ciepłej z wodociągów, a korzystać jedynie z zimnej i samodzielnie ją podgrzewać i poddawać zmiękczaniu. W tym wypadku dochodzi jednak dodatkowy koszt w postaci kotła grzewczego. Poza tym potrzebujemy trochę więcej miejsca na montaż obu urządzeń.
Co, jeśli nie ma możliwości zainstalowania zmiękczacza wody?
Alternatywą zmiękczacza wody jest odwrócona osmoza. Co prawda nie zapewni nam wody na całe mieszkanie, ponieważ jest to filtr podzlewozmywakowy, który punktowo oczyści wodę. Dzięki systemowi odwróconej osmozy nie będzie kamienia w czajniku, poprawi się smak oraz aromat zup, potraw, kaw, herbat przygotowanych na bazie przefiltrowanej wody.
Membrana osmotyczna, która jest sercem systemów odwróconej osmozy świetnie radzi sobie z usuwaniem twardości wody. Po przefiltrowaniu woda jest miękka, nie pozostawia osadów po obróbce termicznej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Odwrócona osmoza – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?
Oprócz filtra kuchennego, który pomoże zapobiegać odkładaniu się osadu w drobnym AGD, daniach i napojach, można pokusić się jeszcze o rozwiązania do łazienki. Branża uzdatniania wody ma do zaproponowania między innymi filtr pralkowy. Jest to niewielki dodatek do montażu przy pralce. Jego wypełnienie to polifosfat. Taki filtr nie zmiękcza wody, jednak sprawia, że wewnątrz pralki i na tkaninach nie pozostaje osad. Grzałka i inne komponenty są więc chronione przed awarią. Więcej można dowiedzieć się z artykułu: Filtry pralkowe i zmywarkowe – czy polifosfat działa? Do tego można dobrać filtr prysznicowy. Zawarte w nim złoże zmniejsza oddziaływanie chloru oraz twardej wody na skórę. Są to sposoby doraźne, działające jedynie w wybranych punktach, jednak mogą zwiększyć komfort korzystania z wody.
Twarda woda w bloku nie musi być problemem
Wysoki stopień twardości wody wcale nie jest łatwy do zwalczenia w mieszkaniach. Nie można jednak od razu zakładać przegranej. Jak widać, montaż kompaktowego zmiękczacza wody (nawet takiego wysokiej jakości) jest możliwy. Warto więc zadbać o komfort codziennego korzystania z miękkiej wody.
Zmiękczacze wody do mieszkania dostępne są w sklepie internetowym