Filtry kuchenne eliminują konieczność kupowania wody butelkowanej oraz zapewniają stały dostęp do świeżej wody. Wśród najpopularniejszych rozwiązań na rynku znajdują się systemy odwróconej osmozy, ultrafiltracja oraz nanofiltracja.
Spis treści:
- Rodzaje filtrów kuchennych
- System odwróconej osmozy – najdokładniejszy filtr kuchenny
- Ultrafiltracja – ekonomiczny filtr kuchenny
- Nanofiltracja – filtr kuchenny do ochrony jonizatorów wody
- Dzbanek filtracyjny – przenośny filtr kuchenny
- Filtry nakranowe – podstawowy etap oczyszczania
- Jaki filtr kuchenny wybrać – podsumowanie
Rodzaje filtrów kuchennych
Filtry kuchenne to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować drogiej i mało ekologicznej wody w plastikowych butelkach. Zajmują niewiele miejsca i są praktycznie bezobsługowe – wymagają jedynie regularnej wymiany wkładów filtracyjnych.
W tej kategorii produktów, na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które różnią się między sobą sposobem działania, poziomem skuteczności, rodzajem montażem oraz, co oczywiste – ceną. Najpopularniejsze obecnie, choć nie jedyne, filtry kuchenne to:
- Systemy odwróconej osmozy
- Ultrafiltracja
- Nanofiltracja
- Filtry nakranowe
- Dzbanki filtracyjne
Zawsze podkreślam, że każdy filtr kuchenny wymaga regularnego czyszczenia. W celu zachowania pełnej higieny filtracji wody, konieczna jest również okresowa dezynfekcja urządzenia, która eliminuje ryzyko wtórnego skażenia kranówki i gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania danego urządzenia.
Piotr Pisarski
Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jeśli nie wiesz, jaki filtr kuchenny wybrać, przeczytaj ten poradnik lub poproś o pomoc eksperta z branży.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra kuchennego?
Wybór filtra kuchennego warto poprzedzić analizą rynku i dostępnych rozwiązań. Kwestie, które mają największe znaczenie to:
- Jakość surowej wody – warto przeprowadzić badania wody, aby określić rodzaj i ilość obecnych w niej zanieczyszczeń
- Budżet – niektóre rozwiązania, takie jak zwykłe dzbanek filtrujący, są tańsze, podczas gdy nowoczesny i bardzo dokładny system odwróconej osmozy wymaga większej inwestycji
- Wydajność – przed zakupem konkretnego modelu warto określić zapotrzebowanie na wodę pitną w domu
- Koszt eksploatacji – należy sprawdzić jak często wymieniać wkład do filtra oraz uwzględnić cenę poszczególnych rozwiązań
- Łatwość montażu i konserwacji – niektóre filtry kuchenne wymagają podłączenia do instalacji, podczas gdy inne można używać bez konieczności trwałego montażu
System odwróconej osmozy – najdokładniejszy filtr kuchenny
Nowoczesna odwrócona osmoza to kilkuetapowa i najdokładniejsza metoda filtracji wody w domu. Będąca sercem systemu – membrana osmotyczna usuwa bakterie, wirusy, metale ciężkie, pestycydy, farmaceutyki, mikroplastik oraz wiele innych zanieczyszczeń o średnicy powyżej 0,0001 mikrona.
Filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy montuje się zazwyczaj w pobliżu zlewozmywaka, ale nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Na rynku dostępne są bowiem różne modele tego filtra, w tym:
- Odwrócona osmoza bez zbiornika
- Odwrócona osmoza z osobnym zbiornikiem
- Odwrócona osmoza z wbudowanym zbiornikiem
- Nablatowa odwrócona osmoza
Odwrócona osmoza bez zbiornika działa przepływowo i nie magazynuje wody, co gwarantuje najwyższą higienę filtracji. Urządzenia tego typu wykorzystują do pracy pompę podnoszącą ciśnienie wody, która zwiększa prędkość poboru kranówki oraz redukuje jej odrzut do kanalizacji. Jeśli podłączenie filtra do sieci wodnej z jakiegokolwiek powodu nie jest możliwe, wówczas doskonale sprawdza się nablatowa odwrócona osmoza, wymagająca jedynie zasilania elektrycznego.
Kiedy warto wybrać system odwróconej osmozy?
System odwróconej osmozy to uniwersalny filtr, który sprawdzi się w każdym domu. Aby dopasować urządzenie do swoich potrzeb, można je dodatkowo rozbudować o mineralizator, albo wkład rewitalizujący, który wzbogaci wodę w cenne dla zdrowia – magnez i wolny wodór.
Zalety
- Oczyszcza wodę z dokładnością do 0,0001 mikrona (pojedyncze jony)
- Redukuje twardość wody
- Zapewnia optymalny smak wody po filtracji
- Można rozbudować o wkład rewitalizujący
- Niewielki rozmiar
- Duży wybór modeli
Wady
- Generuje odrzut wody do kanalizacji
- Wysoka cena w porównaniu do innych filtrów kuchennych
Ultrafiltracja ekonomiczny filtr kuchenny
Popularna ultrafiltracja to również filtr podzlewozmywakowy. Oczyszczona woda jest pobierana za pomocą oddzielnej wylewki, a siłą napędową procesu jest ciśnienie na poziomie 0,1 – 1 MPa. Membrana kapilarna usuwa niektóre bakterie, makrocząsteczki, koloidy, zawiesiny, białka oraz inne zanieczyszczenia z dokładnością do 0,1 mikrona.
Systemy ultrafiltracji są uznawane za jedne z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych filtrów kuchennych na rynku.
Kiedy warto wybrać system ultrafiltracji?
Jeśli nie wiadomo jaki filtr kuchenny wybrać do wody wodociągowej, często dobrym rozwiązaniem okazuje się właśnie ultrafiltracja. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w domach, gdzie kranówka ma stosunkowo dobrą jakość, ale wymagana jest optymalizacja niektórych parametrów, szczególnie organoleptycznych.
Zalety
- Oczyszcza wodę z dokładnością do 0,1 mikrona
- Zapewnia optymalny smak wody po filtracji
- Poprawia smak i zapach wody
- Nie pozbawia wody minerałów, tj. wapń i magnez
- Nie generuje odrzutu wody do kanalizacji
- Niewielki rozmiar i niska waga
- Duży wybór modeli
Wady
- Nie sprawdza się przy dużym zanieczyszczeniu
- Nie usuwa cukrów, kwasów organicznych, jonów nieorganicznych oraz produktów degradacji cieplnej
- Nie redukuje twardości wody
Nanofiltracja – filtr kuchenny do ochrony jonizatorów wody
Podobnie jak odwrócona osmoza, nanofiltracja to ciśnieniowy proces membranowy (membrana półprzepuszczalna), ale w działaniu wykorzystuje także, charakterystyczny dla ultrafiltracji – efekt siłowy. Pory membrany nanofiltracyjnej mają większą średnicę niż w przypadku membrany osmotycznej, w związku z czym są mniej selektywne. Membrana nanofiltracyjna zatrzymuje jony wielowartościowe, ale przepuszcza te jednowartościowe.
Siłą napędową filtracji jest różnica ciśnień pomiędzy stronami membrany. Ten proces wykorzystuje się głównie do oddzielenia substancji ciekłych i gazowych. Nanofiltracja usuwa niektóre wirusy i bakterie (w tym E. coli), azotany, pestycydy, metale ciężkie, oleje, makrocząsteczki, koloidy, zawiesiny, a także minerały odpowiedzialne za kamień w wodzie oraz inne zanieczyszczenia o wielkości powyżej 0,001 mikrona.
Kiedy warto wybrać system nanofiltracji?
Nanofiltracja przede wszystkim jest polecana osobom, które posiadają jonizatory wody. Zastosowanie wody z nanofiltracji do procesu elektrolizy redukuje ryzyko wystąpienia awarii urządzenia, a przy tym przedłuża żywotność jonizatora.
System nanofiltracji to również dobra alternatywa dla osób, które nie są przekonane do systemów odwróconej osmozy. Woda po filtracja zawiera część minerałów, a jednocześnie może być stosowana w przypadku diety niskosodowej.
Zawsze podkreślam, że choć nanofiltracja charakteryzuje się mniejszym o połowę odrzutem wody do kanalizacji w porównaniu do odwróconej osmozy, jest to po prostu efekt mniej dokładnej filtracji. Warto o tym pamiętać zwłaszcza gdy kranówka pochodzi z własnego ujęcia, a jej parametry pozostawiają wiele do życzenia.
Piotr Pisarski
Zalety
- Oczyszcza wodę z dokładnością do 0,001 mikrona
- Woda doskonała do procesu jonizacji
- Nie trzeba poddawać wody dodatkowej mineralizacji
- Nie pozbawia wody minerałów, tj. wapń i magnez
- Niewielki rozmiar i niska waga
Wady
- Nie sprawdza się przy dużym zanieczyszczeniu
- Nie redukuje twardości wody
- Generuje odrzut wody do kanalizacji
Dzbanek filtracyjny – przenośny filtr kuchenny
Wiele osób, które nie wiedzą jaki filtr kuchenny wybrać do mieszkania decyduje się na dzbanek filtracyjny. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najbardziej podstawowych, ale też najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań z zakresu filtracji wody w kuchni.
Dzbanek filtrujący często przypomina wyglądem zwykły dzbanek na napoje, z jedną różnicą – jest podzielony na dwie komory oddzielone od siebie wkładem filtrującym. Do pierwszej z nich nalewa się wodę surową, która powoli przepływa przez wkład, na którym zostaje oczyszczona. Trafia wówczas do drugiej przegrody dzbanka i jest gotowa do spożycia.
Wkłady do dzbanków filtrujących zawierają najczęściej mieszankę węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej. Pierwsze złoże zatrzymuje pestycydy, zanieczyszczenia organiczne oraz wiele innych związków odpowiedzialnych na pogorszenie właściwości organoleptycznych wody, w tym chlor i jego pochodne. Z kolei żywica jonowymienna nieznacznie redukuje stopień twardości wody, dzięki czemu w czajniku lub ekspresie do kawy kranówka pozostawia mniejszy osad.
Kiedy warto wybrać dzbanek filtracyjny?
Sprawdzi się wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania filtra kuchennego w pobliżu zlewozmywaka. Ze względu na kompaktowe rozmiary i niewielką wagę można go bez trudu transportować, więc sprawdzi się podczas wyjazdu lub na użytkowanej sezonowo działce.
Zalety
- Poprawia parametry organoleptyczne wody
- Delikatnie redukuje stopień twardości wody
- Niewielki rozmiar
- Niska cena
- Duży wybór modeli
Wady
- Filtracja jest mało dokładna (krótki kontakt wody ze złożem)
- Można filtrować tylko zimną wodę
- Niska wydajność
- Wkłady należy wymieniać co ok. miesiąc
- Trzeba czekać, aż woda się przefiltruje
- Wskaźnik zużycia wkładu w dzbanku nie podaje realnego poziomu zużycia (po każdej wymianie należy go zresetować)
Dzbanek filtracyjny to tanie, ale bardzo podstawowe rozwiązanie w filtracji wody. Osobom, którym zależy na wodzie najwyższej jakości polecam nablatową odwróconą osmozę, tj. Ecoperla Maestro, która nie wymaga podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Urządzenie posiada swój zbiornik na wodę filtrowaną, który uzupełnia się wodą z kranu. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenie można zabrać ze sobą na działkę, albo na dłuższy wyjazd. Doskonale sprawdzi się również w wynajmowanym mieszkaniu, albo w biurze.
Piotr Pisarski
Filtry nakranowe – podstawowy etap oczyszczania
Jak sama nazwa wskazuje, filtry nakranowe przykręca się na wylewce w miejscu perlatora. Tego typu urządzenie można założyć na większości baterii kuchennych.
Nie ulega wątpliwości, że filtry nakranowe są dość wygodne w użytkowaniu i nie zajmują dużo miejsca, ale mogą obniżać ciśnienie wody. Co więcej, w porównaniu do odwróconej osmozy czy ultrafiltracji charakteryzują się znacznie mniejszą wydajnością i mało dokładną filtracją. Większość tego typu rozwiązań wykorzystuje jedynie podstawowe wkłady węglowe, podczas gdy systemy podzlewozmywakowe pracują w oparciu o wielostopniowa filtrację.
Dla kogo przeznaczony jest filtr nakranowy?
Po filtry nakranowe mogą sięgnąć osoby, które szukają tylko podstawowej filtracji wody i nie przeszkadza im korzystanie z wody o wysokim stopniu twardości. Tego typu rozwiązanie może się sprawdzić w domkach letniskowych i na działkach.
Zalety
- Niewielki rozmiar
- Niska cena
- Możliwość pobierania wody przefiltrowanej i surowej
- Łatwy i szybki montaż
Wady
- Mało dokładna filtracja (krótki kontakt wody ze złożem)
- Możliwość filtracji tylko zimnej wody
- Niska wydajność
- Zachodzi konieczność częstej wymiany wkładów (co ok. 3 miesiące)
- Nie redukuje twardości wody
Jaki filtr kuchenny wybrać – podsumowanie
Choć trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie jaki filtr kuchenny wybrać, decyzja o zakupie powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami użytkowników. Choć dzbanek filtracyjny i filtr nakranowy to najprostsze rozwiązania, warto sięgnąć po system odwróconej osmozy lub ultrafiltrację, które gwarantują dostęp do perfekcyjnie czystej, zdrowej i smacznej wody prosto z kranu.