„Koniec z kupowaniem wody w plastikowych butelkach” – zazwyczaj od tego stwierdzenia zaczyna się poszukiwanie alternatywy wody butelkowanej. Warto wybrać rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb. Co sprawdzi się najlepiej? Jakie są wady i zalety konkretnych sposobów na pozyskanie czystej i smacznej wody?
Nawet najlepsza woda wodociągowa traci swoje właściwości podczas długiej drogi przez rury w kiepskim stanie. Do tego czasowe przerwy w dostawie wody, przeprowadzane konserwacje i prace sprawiają, że z kranu czasem leci mętna woda pełna zanieczyszczeń. Przez to nie da się z niej korzystać. W dodatku często zdarza się, że woda kranowa po prostu nam nie smakuje lub ma zapach, który nie do końca nam odpowiada, nie wspominając już o osadzie, który pozostaje po jej przegotowaniu.
Te wszystkie wydarzenia sprawiają, że zaczynamy myśleć o uzdatnianiu wody. Jak wiadomo, różni ludzie – różne priorytety i wymagania. Z tego powodu przygotowałem przegląd popularnych metod uzdatniania wody pitnej w domu.
System odwróconej osmozy
Czym jest odwrócona osmoza?
To najdokładniejsza metoda filtracji wody w domu. Odwrócona osmoza zazwyczaj jest montowana w szafce pod zlewem. Wodę czerpie się z oddzielnej wylewki. Usuwa z wody: bakterie e-coli, wirusy, oleje, makrocząsteczki, koloidy, zawiesiny, wirusy, białka, małe związki chemiczne, a nawet jony. Jej praca opiera się na działaniu specjalnej membrany osmotycznej lub kilku membran tego typu. System odwróconej osmozy może zawierać zbiornik gromadzący czystą wodę, ale nie musi. Obecnie powstają coraz nowsze rozwiązania jak Ecoperla Revo bez zbiornika na magazynowanie wody. Są to urządzenia bardzo małe, większość z nich zajmuje naprawdę niewiele miejsca.
Dla kogo jest przeznaczona?
Tak naprawdę to system, który sprawdzi się w każdym domu. Można go wyposażyć w mineralizator, albo wkład rewitalizujący i dostosować filtr do własnych potrzeb. Często dodana do systemu dwudrożna wylewka pozwala na pobieranie wody doskonałej do gotowania, która nie pozostawi osadu oraz wody o specjalnych właściwościach: zmineralizowanej lub alkalicznej, wodorowej, pełnej magnezu.
Zalety
- Doskonale oczyszczona woda
- Idealna woda do zastosowania w akwariach i do podlewania roślin
- Woda smaczna, o odpowiedniej barwie i zapachu niezależnie od sytuacji (awarii, konserwacji, etc)
- Woda doskonała do podania najmłodszym
- Duży wybór produktów
Wady
- Odrzut wody do kanalizacji
- Koszty eksploatacyjne
System odwróconej osmozy wytwarzający wodę o właściwościach prozdrowotnych
Co to jest?
To nie jest zwykły system odwróconej osmozy, a urządzenie posiadające specjalny wkład zamontowany zamiast standardowego mineralizatora. Jest to alternatywa jonizatorów wody oraz generatorów wodoru tak popularnych w ostatnim czasie. Dzięki takim typom odwróconej osmozy przefiltrowana woda ma zasadowe pH, zawiera aktywny wodór i mnóstwo magnezu.Dowiedz się więcej z artykułu Woda wodorowa, woda alkaliczna czy woda z minerałami? Już nie musisz wybierać
Dla kogo jest przeznaczony?
Przede wszystkim dla osób, które chcą zadbać o swoją kondycję, lepiej się nawodnić i korzystać z właściwości wody, które mają pozytywny wpływ na organizm i procesy biochemiczne zachodzące wewnątrz nas.
Zalety
- Woda o właściwościach prozdrowotnych
- Tańsza alternatywa jonizatorów wody i generatorów wodoru
- O wiele większa efektywność niż w przypadku standardowej odwróconej osmozy z mineralizatorem
Ultrafiltracja
Czym jest ultrafiltracja?
Ultrafiltracja jest systemem, który montuje się pod zlewem. Dostęp do przefiltrowanej wody daje oddzielna wylewka. Siłą napędową ultrafiltracji jest ciśnienie z zakresu 0,1 – 1 MPa. W filtracji bierze udział membrana kapilarna. Podczas tego procesu z wody usuwane są: bakterie e-coli, wirusy, oleje, makrocząsteczki, koloidy, zawiesiny oraz białka.
Dla kogo jest przeznaczona?
Taki system sprawdzi się w domach, gdzie użytkowana woda jest całkiem dobrej jakości. W przypadku, gdy w wodzie nie znajdują się bakterie, wirusy i mikroorganizmy mniejsze niż 0,1 mikrona można spokojnie korzystać z systemu ultrafiltracji
Zalety
- Woda nie jest pozbawiana minerałów takich jak wapń i magnez
- Nie ma odrzutu surowej wody do kanalizacji
- Poprawia smak oraz zapach wody
- Nie wymaga dozowania chemikaliów
- Praktycznie nie zużywa energii do pracy
Wady
- Nie sprawdzi się przy dużym zanieczyszczeniu wody
- W wodzie pozostają cukry, kwasy organiczne, jony nieorganiczne, produkty degradacji cieplnej
- Po przegotowaniu wody pozostanie osad
- Koszty eksploatacyjne
Nanofiltracja
Czym jest nanofiltracja?
To również rodzaj filtra kuchennego montowanego pod zlewem. W nanofiltracji wykorzystuje się specjalną membranę półprzepuszczalną. Siłą napędową filtracji jest różnica ciśnień pomiędzy obiema stronami membrany. Ten proces wykorzystuje się głównie do oddzielenia substancji ciekłych od gazowych. Podczas filtracji usuwane są: bakterie e-coli, oleje, makrocząsteczki, koloidy, zawiesiny, wirusy, białka, małe związki chemiczne, w dodatku redukcji ulega stopień twardości wody.
Dla kogo jest przeznaczona?
Przede wszystkim jest polecana osobom, które posiadają jonizatory wody. Nanofiltracja stanowi bardzo dobrą ochronę tych urządzeń przed nadmiernym osadem powodowanym obecnością wapnia i magnezu. Przy zastosowaniu wody z nanofiltracji do procesu elektrolizy jest mniejsza szansa na wystąpienie awarii, a przy tym zwiększa się żywotność jonizatora.
Oprócz tego to dobra alternatywa dla osób, które nie są przekonane do systemów odwróconej osmozy. W wodzie pozostaje część minerałów, więc nie musi być ponownie „sztucznie” mineralizowana. Ponadto woda po nanofiltracji jest świetna dla osób stosujących dietę niskosodową.
Zalety
- Woda doskonała do procesu jonizacji
- Nie trzeba poddawać wody dodatkowej mineralizacji
- Brak potrzeby stosowania środków chemicznych
- Niskie zużycie energii
- Nie ma potrzeby stosowania zbiornika gromadzącego wodę
- Alternatywna metoda zmiękczania wody
- Redukcja poziomu soli
- Usuwanie niektórych metali ciężkich
Wady
- Mniej dokładna niż systemy odwróconej osmozy
- Po przegotowaniu przefiltrowanej wody pozostaje osad
- Konieczny odrzut wody do kanalizacji
- Koszty eksploatacyjne
Jonizator wody
Nie jest to filtr wody, jednak postanowiłem o nim wspomnieć ze względu na to, że jest coraz popularniejszym elementem wyposażenia kuchni i zmienia właściwości wody spożywczej.
Jak działa jonizator wody?
Jonizatory wody to urządzenia działające na zasadzie elektrolizy. Jest zbudowane z dwóch elektrod: anody i katody. Przepływający przez jonizator prąd jest czynnikiem oddzielającym wodę ze składnikami o cechach zasadowych od wody ze składnikami o cechach kwasowych. W taki sposób powstaje woda alkaliczna oraz woda kwaśna. Woda alkaliczna zawiera w sobie substancje takie jak: sód, potas, magnez, wapń, natomiast drugi rodzaj wody jest bogaty w jony chloru, wodoru, siarki, fosforu. Powstało wiele publikacji o prozdrowotnych właściwościach obu typów wód uzyskanych po jonizacji. Zdania na temat realnej skuteczności są podzielone. O jonizatorach wody okiem eksperta można przeczytać w artykule: Jonizatory wody okiem eksperta.
Dla kogo jest przeznaczony?
Te urządzenia są kupowane głównie ze względu na chęć utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej, zwalczanie wolnych rodników, jest to dodatkowa pomoc w leczeniu niektórych chorób oraz sposób na powstrzymanie procesu starzenia się. Jakie są wady? Wysoka cena oraz to, że wodę przed jonizacją i tak najlepiej uzdatnić (więc dochodzą koszty filtracji).
Generator wodoru
To podobny przykład jak jonizatory wody. Zyskuje taką samą popularność, co urządzenia opisane powyżej.
Jak działa generator wodoru?
Generatory wodoru to urządzenia, które nasycają wodę aktywnym wodorem pod ciśnieniem. Woda wodorowa jest jednym ze skuteczniejszych sposobów podawania aktywnego wodoru do organizmu. Cechy prozdrowotne tego pierwiastka są znane już od wielu lat i zostały naukowo udowodnione. Woda wodorowa charakteryzuje się niskim potencjałem Redoks, zasadowym pH oraz dobrą przyswajalnością w organizmie.
Dla kogo jest przeznaczony?
To podobny przykład, co jonizatory wody, ponieważ właściwości wytworzonej wody dają zbliżone efekty. Eliminuje wolne rodniki, poprawia metabolizm komórek, ma wpływ na poprawę odporności i witalności, pomaga w regeneracji po dużym wysiłku fizycznym. Generatory wodoru są chętnie kupowane przez osoby, które chcą poprawić stan organizmu. Sporą wadą tego rozwiązania jest dość wysoka cena.
O innych sposobach pozyskiwania wody wodorowej można przeczytać w artykule: Woda wodorowa w Twoim domu? Wykorzystaj wkład Ecoperla Elixir
Inne sposoby na filtrację wody w kuchni
Dzbanek filtracyjny
Co to jest?
To małe lecz najłatwiej dostępne i stosunkowo tanie urządzenie do filtracji wody. Ma formę zwykłego dzbanka, można je dostać w różnych pojemnościach. Posiada wkład z węglem aktywnym. Woda przepływając przez część filtracyjną jest pozbawiana: chloru, rdzy, metali ciężkich, związków organicznych, redukowane są też sole wapnia i magnezu. Po takiej filtracji poprawia się smak i zapach wody, niekiedy także barwa.
Dla kogo jest przeznaczony?
Fajnie sprawdzi się, jeśli nie możemy założyć w domu filtra kuchennego ze względu na przykład na to, że wynajmujemy mieszkanie i właściciel się nie zgadza. Jest to kompaktowy produkt i można go bez trudu przenosić, więc jest doskonały do zabrania na wyjazd bądź na działkę.
Zalety
- Mały, przenośny
- Do wyboru wykonany ze szkła lub plastiku
- Duży wybór modeli i marek
- Tani sposób filtracji wody kranowej
- Woda zdatna do bezpośredniego spożycia, o odpowiednim smaku, zapachu i barwie
Wady
- Przezroczysty dzbanek nie może stać na zewnątrz i być narażony na działanie promieni słonecznych – powodują one ponowne zanieczyszczenie wody
- Niezbędna częsta wymiana wkładów (co 2-4 tygodnie w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody)
- Po napełnieniu dzbanka trzeba zaczekać aż woda się przefiltruje
- Krótki kontakt wody ze złożem
- Wskaźnik zużycia wkładu w dzbanku nie podaje realnego poziomu zużycia. Działa automatycznie. Po każdej wymianie należy go zresetować
Czy warto kupić dzbanek filtracyjny? – dowiedz się.
Filtr na kran
Jak działa filtr nakranowy?
To filtry o bardzo prostej konstrukcji, które montuje się na kranie. Powinny zostać przykręcone na wylewce, w miejscu perlatora. Taki filtr można założyć na większości baterii kuchennych. Filtry nakranowe posiadają wkład z węglem aktywnym, a niektóre modele mają także przedfiltr mechaniczny. Po zastosowaniu tego urządzenia poprawiają się właściwości wody – jej smak, zapach, w niektórych przypadkach też barwa. Z wody usuwane są zanieczyszczenia mechaniczne, metale ciężkie, chlor oraz jego pochodne.
Dla kogo jest przeznaczony?
Przeznaczony dla osób, które chcą pić wodę z kranu o odpowiednim smaku, zapachu i barwie, jednak nie przeszkadza im kamienny osad po przegotowaniu. Filtr świetnie sprawdzi się w wynajmowanych mieszkaniach, w domkach letniskowych, na działkach.
Zalety
- Niewielki rozmiar, oszczędność miejsca
- Nie jest drogim rozwiązaniem
- Posiadają dwupoziomowy przełącznik
- 2 opcje korzystania z wody – przefiltrowana i nieprzefiltrowana
- Łatwy montaż
Wady
- Niezbyt dokładna filtracja
- Mała wydajność (około 700 litrów)
- Można nim filtrować tylko i wyłącznie wodę zimną
- Dość częsta wymiana wkładów (co 3 miesiące)
- Krótki kontakt wody ze złożem
- Nie usuwa twardości wody – po przegotowaniu zostaje osad
Wybierz swoją metodę filtracji wody
Jak widać wybór produktów przeznaczonych do wody pitnej jest dość spory. Nie trudno zatracić się w poszukiwaniach i kompletnie zapomnieć o tym, czego naprawdę potrzebujemy. Najlepiej poczytać więcej o każdej z metod, wziąć pod uwagę gdzie mieszkamy, skąd czerpiemy wodę i jakie oczekiwania względem wody ma nasza rodzina. Jeśli z wody korzysta wielu domowników, używają jej do gotowania, przyrządzania gorących napojów, picia, wtedy warto wybrać podzlewozmywakowy system filtracyjny o sporej wydajności. Jedno jest pewne – urządzenia filtracyjne zapewniają wodę gotową do spożycia i eliminują problem plastikowych butelek.
W razie pytań związanych z opisywanymi produktami zapraszam do kontaktu.