Potrójny filtr wody to zestaw korpusów narurowych z wkładami, które przeprowadzają trzystopniową filtrację wody. Filtry trzystopniowe są przeznaczone do uzdatniania wody pitnej i użytkowej.
Spis treści:
- Czym są potrójne filtry do wody?
- Kiedy wybrać potrójny filtr do wody?
- Potrójny filtr wody Atlas Filtri
- Potrójny filtr wody – podsumowanie
Czym są potrójne filtry do wody?
Na rynku można obecnie znaleźć zarówno pojedyncze filtry narurowe, jak i urządzenia kilkuetapowe, umożliwiające wielostopniowe oczyszczenie zimnej i ciepłej wody. Poszczególne modele różnią się jednak od siebie konstrukcją, wydajnością, a nawet sposobem czyszczenia i wymiany wkładów.
Potrójne filtry wody to rozbudowane filtry narurowe składające się z trzech korpusów, z których każdy zawiera wkład filtracyjny o innym zastosowaniu. Urządzenia tego typu są przeznaczone do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, a dzięki nietypowej konstrukcji, uzdatniają wodę kompleksowo, poprawiając jej parametry fizykochemiczne oraz właściwości organoleptyczne.
Ponieważ wkłady do filtrów mogą pełnić odmienne funkcje, w tej kategorii produktów wyróżnia się m.in. wkłady mechaniczne, węglowe, zmiękczające i odżelaziające. Największą popularnością cieszą się narurowe filtry mechaniczne przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń stałych (zawierają wkłady sznurkowe, siatkowe, piankowe, harmonijkowe). Dobór optymalnego rozwiązania nie zawsze wydaje się jednak oczywisty. Jeśli nie wiesz, jaki filtr narurowy sprawdzi się najlepiej, albo ile mikronów powinien mieć wkład do filtra, poproś o pomoc eksperta z branży.
Filtry narurowe mogą być stosowane jako samodzielne urządzenia do oczyszczania wody na początku instalacji lub jako dopełnienie centralnych stacji uzdatniania wody. Filtry mechaniczne montuje się np. przed zmiękczaczami wody w celu ochrony głowicy sterującej lub za odżelaziaczami wody, aby doczyścić kranówkę z resztek wytrąconych osadów tego pierwiastka.
Kiedy wybrać potrójny filtr do wody?
Potrójne filtry wody to atrakcyjna opcja, jeśli właściciel domu chce poprawić jakość wody w całej instalacji, a w budynku nie ma odpływu do kanalizacji lub warunki nie pozwalają na montaż dużego zestawu składającego się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej, czy choćby samego zmiękczacza wody.
Jeśli nie ma możliwości montażu profesjonalnego urządzenia do uzdatniania wody, albo filtracja potrzebna jest tylko sezonowo i właściciel nie planuje inwestować większej kwoty, potrójny zestaw filtrów to także atrakcyjne rozwiązanie do domku letniskowego.
Chciałbym podkreślić, że nie należy traktować trójstopniowego filtra wody jako zamiennika dużych urządzeń do uzdatniania. Narurowy filtr zmiękczający nie zastąpi bowiem tradycyjnego zmiękczacza wody, tak jak filtry węglowe nie eliminują zanieczyszczeń na tym samym poziomie co wydajne kolumny węglowe.
Piotr Pisarski
Dzięki dużej powierzchni filtracyjnej i dłuższemu kontaktowi wody ze złożem, jest ona oczyszczana znacznie dokładniej, nawet przy zwiększonym przepływie. Profesjonalna stacja uzdatniania wody jest rozwiązaniem korzystniejszych również z perspektywy domowego budżetu – przy wieloletniej eksploatacji, złoże należy wymieniać co kilka lat, a nie tak jak wkłady np. co kwartał.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze potrójnych filtrów wody?
Przy wyborze systemu potrójnej filtracji warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Rodzaj zanieczyszczeń w wodzie – przed zakupem filtrów należy przeprowadzić badania wody, aby dostosować system filtracji do konkretnych parametrów kranówki i potrzeb użytkowników
- Wydajność filtrów – w zależności od liczby domowników i zużycia wody, warto zwrócić uwagę na przepustowość wkładów filtracyjnych
- Koszt eksploatacji – należy pamiętać, że filtry narurowe wymagają regularnej wymiany wkładów, a koszty związane z eksploatacją mogą się różnić w zależności od parametrów pracy urządzenia czy producenta
- Łatwość montażu i konserwacji – warto wybrać taki potrójny filtr wody, który jest prosty w instalacji i nie wymaga skomplikowanej konserwacji, co ułatwi codzienne korzystanie z urządzenia
Potrójny filtr wody Atlas Filtri
Potrójne filtry narurowe to obecnie dość wąska kategoria produktów, jednak wśród tych dostępnych na rynku urządzeń na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim produkty włoskiej marki Atlas Filtri.
Potrójne filtry do wody Atlas Filtri cieszą się renomą na całym świecie ze względu na wysoką jakość wykonania oraz zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. Urządzenie tego typu oczyszcza wodę kolejno na trzech wkładach:
- Filtr mechaniczny z powłoką Microban® – usuwa zanieczyszczenia stałe
- Filtr zmiękczający – redukuje stopień twardości wody na drodze wymiany jonowej
- Filtr węglowy – eliminuje związki chloru, niektóre metale ciężkie oraz poprawia parametry organoleptyczne wody
Potrójny zestaw filtrów Atlas Filtri montuje się na początku instalacji, na wejściu wody do budynku. W pierwszym etapie woda zostaje oczyszczona z cząstek stałych na wkładzie mechanicznym. Następnie przechodzi proces zmiękczania, a na koniec jej parametry organoleptyczne są szlifowane na wkładzie węglowym. Żywotność złóż we wkładach filtracyjnych zależy od ilości obecnych w wodzie zanieczyszczeń oraz od jej zużycia. Aby uzdatnianie kranówki przebiegało maksymalnie efektywnie, warto też pamiętać jak często wymieniać wkład do filtra.
Zalety potrójnego filtra Atlas Filtri
Trzystopniowy filtr do wody marki Atlas Filtri posiada atest PZH określający produkty, które w żaden sposób nie wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne. Na powierzchni wkładów oraz kloszy producent zastosował powłokę Microban®, dzięki czemu filtracja kranówki przebiega nie tylko skutecznie, ale również maksymalnie higienicznie – wyeliminowane zostaje ryzyko rozwoju mikroorganizmów i wtórnego skażenia wody. Opatentowana technologia Microban® wykorzystuje bakteriobójcze właściwości jonów srebra oraz triklosanu i jest powszechnie stosowana wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zachowanie najwyższej sterylności, np. w szpitalach.
Wkłady do filtrów marki Atlas Filtri są nie tylko bardzo wydajne i dokładne, ale też dostosowane do potrzeb użytkowników. Wkład mechaniczny o dokładności 10 mikronów usuwa z wody nawet drobny piasek oraz cząstki rdzy. To jednak nie wszystko.
Wkłady Atlas Filtri z żywicą jonowymienną oraz węglem aktywnym mają konstrukcję otwieranej puszki, we wnętrzu której znajduje się złoże. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zamiast kupować nowe wkłady, można jedynie wymienić ich zawartość.
Potrójny filtr do wody Atlas Filtri został wyposażony w uchwyt ścienny z trzema praktycznymi mocowaniami Dzięki takiemu rozwiązaniu cała konstrukcja jest znacznie bardziej stabilna, a rury w instalacji odciążone. Konstrukcja uchwytu umożliwia dodatkowo łatwy dostęp do śrub odpowietrzających, co stanowi duże ułatwienie podczas serwisu i wymiany wkładów (odkręcanie kloszy jest znacznie łatwiejsze).
Potrójny filtr wody – podsumowanie
Choć potrójny filtr wody nie zastąpi pełnowymiarowej stacji uzdatniania, w niektórych przypadkach jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne i praktyczne. Trudno bowiem szukać tańszego w eksploatacji filtra do wody na cały dom lub do domku letniskowego, gdzie pobór wody jest sezonowy, a duża inwestycja nieopłacalna. Decydując się na montaż potrójnego filtra wody Atlas Filtri łatwo też obniżyć ogólne koszty eksploatacji urządzenia, ponieważ puszki ze złożem można odkręcać i uzupełniać żywicą jonowymienną i węglem aktywnym. Dzięki możliwości wielokrotnej regeneracji taki zestaw będzie służył przez wiele lat!