Filtry do wody zawierają różnorodne materiały, które mogą być ponownie wykorzystane, jeśli trafią do odpowiednich punktów recyklingu. Zasady prawidłowej segregacji są proste, dlatego warto się nauczyć gdzie wyrzucić filtr do wody.
Spis treści:
- Czy zużyte filtry można wyrzucić do zwykłego kosza?
- Gdzie wyrzucać wkłady do odwróconej osmozy?
- Gdzie wyrzucać wkłady do ultrafiltracji?
- Gdzie wyrzucać wkład z węglem aktywnym?
- Gdzie wyrzucać złoże filtracyjne?
- Gdzie wyrzucać filtry do wody – podsumowanie
Czy zużyte filtry można wyrzucić do zwykłego kosza?
W trosce o środowisko naturalne coraz więcej konsumentów, chcąc zmniejszyć swój ślad wodny, decyduje się zamienić wodę w plastikowych butelkach na filtrowaną kranówkę. Choć takie rozwiązanie realnie wpływa na redukcję ilości odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe, żywotność wkładów filtracyjnych jest niestety ograniczona, co wiąże się z koniecznością ich cyklicznej wymiany.
Wiedząc jak często wymieniać wkład do filtra, warto sobie również przyswoić zasady segregacji zużytych filtrów do wody. Wbrew pozorom to całkiem proste.
Szczegółowe informacje, związane z utylizacją poszczególnych komponentów, bardzo często znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia lub na jego opakowaniu. Jeśli ich tam nie ma, warto zwrócić się z tym pytaniem do eksperta z branży uzdatniania wody.
Co zrobić ze zużytym filtrem?
Przed pozbyciem się filtra warto sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany oraz co zawiera w środku. Najczęściej spotykane rodzaje filtrów to:
- Filtry zawierające węgiel aktywny – stosowane w dzbankach filtrujących i filtrach kuchennych (tworzywa sztuczne i węgiel aktywny)
- Filtry mechaniczne – przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń stałych (tworzywa sztuczne)
- Membrany osmotyczne i ultrafiltracyjne – stosowane m.in. w systemach odwróconej osmozy i ultrafiltracji (wielowarstwowe folie polimerowe)
W niektórych przypadkach zużyte wkłady można zwracać producentom. Taką możliwość zapewnia coraz więcej marek posiadających w swojej ofercie filtry kuchenne. Warto jednak pamiętać, że takie inicjatywy są stosunkowo rzadkie i wymagają zaangażowania również ze strony konsumentów.
W sklepach i placówkach publicznych na terenie całej Polski znajdują się punkty, do których można wrzucać zużyte wkłady filtracyjne, odbierane okresowo przez producenta. Zużyte filtry trafiają za granicę, gdzie zostaną rozmontowane. Niektóre elementy filtrów są w ten sposób poddawane recyklingowi, a następnie trafiają do obiegu w podobnej lub innej postaci.
Jeśli w Twojej okolicy nie ma punktu zbiórki zużytych wkładów, skontaktuj się z urzędem gminy, aby otrzymać informację o lokalizacji kontenerów na tego typu odpady.
Piotr Pisarski
Czego nie należy robić ze zużytymi filtrami?
Zużytych filtrów nie należy wyrzucać w całości do odpadów zmieszanych. Niektóre materiały mogą się długo rozkładać lub szkodzić środowisku. Niewskazane jest również spalanie filtrów, które może powodować uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji.
Gdzie wyrzucać wkłady do odwróconej osmozy?
Odwrócona osmoza to obecnie najdokładniejszy system filtracji wody przeznaczonej do celów spożywcze. W podstawowych modelach znajdują się zazwyczaj trzy wkłady i membrana osmotyczna, ale na rynku można również znaleźć urządzenia bardziej zaawansowane, bo aż ośmiostopniowe. Wkłady w systemach odwróconej osmozy zawierają zazwyczaj elementy plastikowe. Należy je oddzielić od części filtracyjnej i umieścić w żółtym pojemniku na odpady.
Gdzie wyrzucać wkłady do ultrafiltracji?
Filtry kuchenne z membraną ultrafiltracyjną sprawdzają się do filtracji wody średnio i mało zanieczyszczonej. Wymiana wkładów jest w tym przypadku rekomendowana jedynie raz na 12 miesięcy, co czyni to rozwiązanie jeszcze bardziej ekonomicznym.
Utylizacja zużytych wkładów filtracyjnych wygląda w tym przypadku podobnie jak przy odwróconej osmozie. Elementy plastikowe należy umieścić w pojemniku na metale i tworzywa sztuczne. Wnętrze wkładów to zazwyczaj odpady zmieszane lub specjalistyczne, które najlepiej dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Gdzie wyrzucać wkład z węglem aktywnym?
Filtr zawierający węgiel aktywny należy rozciąć, aby oddzielić od siebie tworzywo sztuczne i materiał filtracyjny. Węgiel aktywny charakteryzuje się dużą porowatością, a poza tym świetnie utrzymuje wilgoć. Można go w związku z tym umieścić w pojemniku na bioodpady lub wykorzystać jako składnik nawozu w przydomowym ogrodzie.
Gdzie wyrzucać złoże filtracyjne?
Zmiękczacze wody, odżelaziacze i odmanganiacze wody, kolumny węglowe również zawierają złoża filtracyjne, które wymagają okresowej wymiany. Warto jednak pamiętać, że tego typu mieszanki charakteryzują się znacznie wyższą wydajnością i dłuższą żywotnością niż ma to miejsce w przypadku wkładów stosowanych w niewielkich filtrach punktowych. Jeśli jednak złoże uległo zużyciu, do jego wymiany warto wezwać profesjonalny serwis.
Większość ekip serwisowych zbiera zużyte złoża filtracyjne, a następnie hurtowo oddaje do utylizacji. W gospodarstwach domowych jest to najczęściej wliczone w koszt serwisu. W warunkach przemysłowych utylizacja jest zazwyczaj traktowana jako osobna usługa.
Ze względu na różnorodność mieszanek filtracyjnych stosowanych w centralnych stacjach uzdatniania wody, o sposobie ich utylizacji często decydują producenci na podstawie ustalonych kodów odpadów.
Gdzie wyrzucać filtry do wody – podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że codzienne decyzje konsumentów mają olbrzymi wpływ na środowisko. Odpowiedzialne pozbywanie się filtrów do wody to niewielki, ale znaczący krok w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia. Wiele firm produkujących filtry oferuje własne programy recyklingu, dlatego wystarczy odwiedzić stronę internetową producenta lub zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia. W przypadku filtrów dzbankowych często można rozdzielić plastikową obudowę od wkładu węglowego. Wówczas, o ile producent nie zaleca inaczej, obudowę plastikową można wyrzucić do żółtego pojemnika. Odpady, które nie nadają się do standardowego sortowania można dostarczyć do PSZOK-u.